Monita
22.04.11,22:39
Česká firma nám pravidelne vystavuje faktúru za služby bez DPH. My však nie sme platcovia DPH a oni sú. Niekoľkokrát som ich upozornila na túto skutočnosť, pričom mi odpísali - citujem: tak to se poptejte Vaší paní účetní, protože vím, že u Vás už loni proběhla nějaká změna v zákoně a my jsme povinni všem kdo má jen IČ (ať je či není plátcem DPH),vystavovat faktury bez DPH. Co pak s tím musíte udělat Vy a jak to DPH vykázat, Vám již nepovím. Ale už to opravdu je od loňského roku.


v texte faktúry máme: Dle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, §10, odstavec 6, písmeno c) je osoba registrovaná v jiném členském státě EU, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v České republice, povinna přiznat a zaplatit daň ve státě, kde je místo plnění při poskytnutí služby. Pokud tedy nepodnikáte nebo nemáte provozovnu v České republice, platíte pouze cenu bez DPH. Daň z přidané hodnoty pak musíte odvést na Slovensku


Je to ok? Ak áno, akú mám povinnosť ja ako neplatca voči DÚ na Slovensku - ja si myslím, že chyba je u nich, ale možno sa mýlim...
jeso
22.04.11,20:54
Česká firma nám pravidelne vystavuje faktúru za služby bez DPH. My však nie sme platcovia DPH a oni sú. Niekoľkokrát som ich upozornila na túto skutočnosť, pričom mi odpísali - citujem: tak to se poptejte Vaší paní účetní, protože vím, že u Vás už loni proběhla nějaká změna v zákoně a my jsme povinni všem kdo má jen IČ (ať je či není plátcem DPH),vystavovat faktury bez DPH. Co pak s tím musíte udělat Vy a jak to DPH vykázat, Vám již nepovím. Ale už to opravdu je od loňského roku.


v texte faktúry máme: Dle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, §10, odstavec 6, písmeno c) je osoba registrovaná v jiném členském státě EU, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v České republice, povinna přiznat a zaplatit daň ve státě, kde je místo plnění při poskytnutí služby. Pokud tedy nepodnikáte nebo nemáte provozovnu v České republice, platíte pouze cenu bez DPH. Daň z přidané hodnoty pak musíte odvést na Slovensku


Je to ok? Ak áno, akú mám povinnosť ja ako neplatca voči DÚ na Slovensku - ja si myslím, že chyba je u nich, ale možno sa mýlim...



možno pomôže...




Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, je v zmysle § 7a novely zákona o DPH povinná podať miestne príslušnému daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň:

1./ pred prijatím služby z iného členského štátu, pri ktorej jej vzniká daňová povinnosť podľa § 69 ods.3 novely zákona o DPH alebo


2./ pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods.1 novely zákona o DPH.


Medzi vyššie uvedené služby patria napr.: sprostredkovateľské služby, preprava tovaru, doplnkové služby pri preprave (nakladanie, vykladanie tovaru), ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, nájom hnuteľného majetku s výnimkou krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov, reklamné, poradenské, inžinierske,
technické právne, účtovné, audítorské prekladateľské a tlmočnícke služby, nájom zamestnancov, telekomunikačné služby, služby televízneho a rozhlasového vysielania, služby dodávané elektronicky .



Daňový úrad zaregistruje takúto zdaniteľnú osobu, vydá jej osvedčenie o registrácii a pridelí jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Následne bude používať pridelené IČ DPH pri nákupe tovaru ako aj pri objednávaní služieb z iných členských štátov resp. pri dodaní služieb do iného členského štátu.
Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH sa nestáva platiteľom dane (nemôže si odpočítať daň v daňovom priznaní).
Monita
22.04.11,21:24
to znamená, že ak nám za 50 euro ročne prenajímajú web priestor tak sa musím prihlásiť podľa § 7 a prihlásiť na DÚ? teda mala som... no super :-( díky moc - nepotešilo, ale aspoň viem čo a ako..
ivkň
19.04.13,09:36
Ahojte,chcem sa spýtať na faktúru od neplátcu DPH z ČR, ktorý nám dodal demotnážne práce na zariadení v ČR. My, objednávateľ, sme SVK firma platca DPH. Chcem sa spýtať, či uvedenú službu demontáže mám samozdaniť, alebo čo s ňou, keďže tá demontáž sa reálne vykonala v ČR. Je to ten § 69? či nie? Prosím poraďte mi. Ďakujem.