mediastore
23.04.11,09:21
Zdravím,
robíme DPH priznanie za I.Q a vyskytol sa u nás jeden účtovný prípad s ktorým sme sa ešte nestretli.
Kúpili sme tovar z Číny,z colnici sme dostali JCD + výmer platieb.Za tovar sme zaplatili v marci , colnica 31.3.2011 vymerala DPH ktorú sme ale zaplatili 4.4.2011.
Do ktorého obdobie to máme zaúčtovať?

Ďalšia otázka k tomuto prípadu je:

Za tovar sme platili cez banku v USD určitú sumu ale colnica vo výmere uvádza v eurách inú sumu. Asi prerátanú z USD na EUR na základe aktuálneho kurzu. Čo s tým môžem spraviť v účtovníctve aby to sedelo ?

Veľmi pekne Vám ďakujem vopred za Vašu pomoc.
Tweety
23.04.11,07:24
Zdravím,
robíme DPH priznanie za I.Q a vyskytol sa u nás jeden účtovný prípad s ktorým sme sa ešte nestretli.
Kúpili sme tovar z Číny,z colnici sme dostali JCD + výmer platieb.Za tovar sme zaplatili v marci , colnica 31.3.2011 vymerala DPH ktorú sme ale zaplatili 4.4.2011.
Do ktorého obdobie to máme zaúčtovať? DO apríla.

Ďalšia otázka k tomuto prípadu je:

Za tovar sme platili cez banku v USD určitú sumu ale colnica vo výmere uvádza v eurách inú sumu. Asi prerátanú z USD na EUR na základe aktuálneho kurzu. Čo s tým môžem spraviť v účtovníctve aby to sedelo ?
Musíte zaúčtovať KR z tejto úhrady.
Veľmi pekne Vám ďakujem vopred za Vašu pomoc.
V texte.
ANNA
23.04.11,08:17
Do DPH do apríla (§49 ods 2 d). Z JCD sa účtuje DPH, clo. Obstaranie tovaru sa účtuje z faktúry za tovar, dopravu, príp. iné náklady súvisiace s tovarom. KR môže vzniknúť rozdielom kurzom na faktúre a úhradou faktúry.
a_je_to
23.04.11,10:01
Za tovar sme platili cez banku v USD určitú sumu ale colnica vo výmere uvádza v eurách inú sumu. Asi prerátanú z USD na EUR na základe aktuálneho kurzu. Čo s tým môžem spraviť v účtovníctve aby to sedelo ?

Colná správa nepoužíva referenčný kurz, ale colný kurz ... platný od prvej stredy v mesiaci ... až po najbližšiu ďalšiu prvú stredu v mesiaci. Okrem toho colnica pridáva k základu dane z tovarovej faktúry aj clo ... a ak nie je k tovarovej faktúre pripojená aj faktúra za dopravu, alebo je značne nižšia, tak pripočíta aj cenu dopravy podľa colných tabuliek po hranice EU a toto všetko spočíta a zdaní. Do účtovníctva nemôže ísť tento základ ... ale hodnota tovaru, prepočítaná referenčným kurzom, k tomu obstarávacie náklady - fakturovaná doprava prepočítaná referenčným kurzom a vyrubené clo z colnej faktúry. DPH z dovozu sa neúčtuje vo väzbe na účtovný základ, ale osobitne, bez matematickej väzby na účtovný základ a sadzbu. S colným základom pre DPH z dovozu sa účtovne nič nerobí, iba sa nanajvýš uvedie do daňovej evidencie, ako základ pre DPH, bez ďalšieho účtovného využitia.
SERVIS
25.10.12,08:43
Ahojte, potrebujem poradiť s dátum pre výpočet kurzu pri faktúre z Číny. Myslím že to treba prerátať kurzom v deň prijatia na sklad. Tovar nám prišiel už minulý týždeň, napr. v piatok som platila DHL za balík, aj faktúru som opečiatkovala dátum 19.10. Ale samotnú príjemku idem robiť až dnes, to je o pár dní. Vôbec som si neni istá aký kurz vybrať. Poradí mi niekto? Ďakujem...
a_je_to
25.10.12,10:40
Ahojte, potrebujem poradiť s dátum pre výpočet kurzu pri faktúre z Číny. Myslím že to treba prerátať kurzom v deň prijatia na sklad. Tovar nám prišiel už minulý týždeň, napr. v piatok som platila DHL za balík, aj faktúru som opečiatkovala dátum 19.10. Ale samotnú príjemku idem robiť až dnes, to je o pár dní. Vôbec som si neni istá aký kurz vybrať. Poradí mi niekto? Ďakujem...
Podľa popisu použi kurz vyhlásený v deň predchádzajúci dátumu JCD. To je deň dodania - splnenia dodávky, hoci ho prijal DHL v tvojom mene. Iný dátum nie, lebo doručenie mohlo čosi trvať. Pri dovoze sa za dátum dodania považuje deň, kedy tovar dorazil na colnicu. Vyplýva to aj z § 13/2 ZoDPH - keď miestom dodania je colnica v štáte dovozu. Ak platí miesto, musí platiť aj čas, ktorý je ale určený iba momentom § 19/1, kedy bol tovar dodaný, nič viac. Od momentu, kedy je tovar na colnici môžeš s ním nakladať ako vlastník, úhrada colného dlhu je už iba súvisiaci záväzok, nie podmienka vlastníctva. Môj názor ... Týmto kurzom by sa mal tovar prijať aj na sklad.
SERVIS
25.10.12,10:44
mooc ďakujem
SERVIS
29.10.12,08:31
stále nemám JCD.. vraj na to majú mesiac aby mi ho dodali.. tak ani neviem aký kurz použili. ako to riešite v praxi? /kvli prijatiu tovaru na sklad/
SERVIS
29.10.12,11:03
stále nemám JCD.. vraj na to majú mesiac aby mi ho dodali.. tak ani neviem aký kurz použili. ako to riešite v praxi? /kvli prijatiu tovaru na sklad/

nikto mi neporadí?