Tina855
23.04.11,18:50
Dobrý večer, prosím vás aký je postih v prípade že sa FO nezaregistruje na DÚ po získaní živnostenského oprávnenia. Lepšie povedané, takáto situácia, partner založil na partnerku živnosť, ktorá však nikdy nebola činná, nie je ani jedna jediná vystavená fa, nedokončil ani registráciu ani nič, a niekam zmizol, ona po roku prišla na to že živnosť je stále živá, ale nemá ani kartičku dič, nič, teraz to potrebuje vyriešiť, živnosť ukončiť, ale nevie čo na DÚ,keďže registráciu ani nikdy nedokončil.
Tina855
23.04.11,17:14
naozaj nikto nevie?
veronikasad
23.04.11,17:19
V ktorom roku zakladal živnosť ? Bez partnerky (jej podpisu) to urobiť nemohol, DIČ za ňu vybavoval živ.úrad ?
Tina855
23.04.11,17:31
Nie ona pri tom bola, sprostá hlava, veľká láska, on nemal slovenskú príslušnosť a tisíc výhovoriek, ona v tom vôbec nevedela chodiť - myslím papierovačky a také, všetko mal viesť on, ale sa vyparil. Dič asi nevybavoval živnostenský úrad, keďže jej nebolo pridelené. na živnosť nebola absolútne vystavená žiadna faktúra ani prijatá ani vystavená. jednoducho nič.
veronikasad
23.04.11,17:33
Nie ona pri tom bola, sprostá hlava, veľká láska, on nemal slovenskú príslušnosť a tisíc výhovoriek, ona v tom vôbec nevedela chodiť - myslím papierovačky a také, všetko mal viesť on, ale sa vyparil. Dič asi nevybavoval živnostenský úrad, keďže jej nebolo pridelené. na živnosť nebola absolútne vystavená žiadna faktúra ani prijatá ani vystavená. jednoducho nič.
Ako vieš, že jej nebolo pridelené ? Ak zaškrtla v žiadosti, že jej ho vybaví ŽU, tak možno pridelené je - len kartička sa vrátila ako neprevzatá na DU. To zistí na DU.
Tina855
23.04.11,17:46
A ak by nebola, aká je tam pokuta? A ked nemala žiadne príjmy ani výdavky, neprekročila 1/2 NČZD, nebola povinná podať DP?
veronikasad
23.04.11,17:50
A ak by nebola, aká je tam pokuta? A ked nemala žiadne príjmy ani výdavky, neprekročila 1/2 NČZD, nebola povinná podať DP?
Registračná povinnosť nesúvisí s povinnosťou podať DP

§ 31 Zákona o správe daní a poplatkov

Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.
veronikasad
23.04.11,17:52
Výška pokuty zo zákona (ešte v SK)

(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk;
Tina855
23.04.11,17:54
ok dakujem, a ešte sa chcem spýtať na to DP, či mala povinnosť podávať, ked nemala žiadny príjem zo živnosti ani žiadne výdavky.
veronikasad
23.04.11,17:56
ok dakujem, a ešte sa chcem spýtať na to DP, či mala povinnosť podávať, ked nemala žiadny príjem zo živnosti ani žiadne výdavky.
Mala iný príjem napr. zo zamestnania ? Robil jej zamestnávatel RZD ?
O ktorý rok sa jedná ?
Tina855
23.04.11,17:59
za min. rok jej robil zamestnávateľ, kedže bola zamestnaná (vyšiel jej preplatok pár drobných) za rok predtým nemala žiadny príjem (nepodala žiadne DP)
veronikasad
23.04.11,18:01
za min. rok jej robil zamestnávateľ, kedže bola zamestnaná (vyšiel jej preplatok pár drobných) za rok predtým nemala žiadny príjem (nepodala žiadne DP)
Ak nepodávala DP, mala na DU oznámiť listom, že nemala žiadny príjem z podnikania a nepodáva DP.

Vyrobila si však "sekeru" v ZP, kde sa mala prihlásiť ako SZČO a keďže nebola zamestnaná, platiť preddavky na ZP ako SZČO a súčasne podať RZZP. Tam ju zrejme čaká ďalšia pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti a nepodanie RZZP.
Tina855
23.04.11,18:09
zdravotku si teraz vyrovnala, tam je všetko ok. Ide mi o ten daňový úrad, či nedostane pokutu za to že nepodala daňové priznanie.

Keď to teraz zhrniem:

zdravotka - dorovnaná - ok
DP - žiadne príjmy ani strata - nebola povinnosť podať (stačí zaslať čestné vyhlásenie že mala nulové príjmy alebo ak ju DU vyzve)
DP za 2010 - zamestnaná, SZČO žiadne príjmy, RZD zamestnávateľ - ok

čiže jediné otázne ostáva či bola zaregistrovaná na DÚ pri vzniku živnosti, ak nie tak tam hrozí pokuta od 2000 do 100 000 SK?
veronikasad
23.04.11,18:11
pokutu prepočítaj na € (na Porade som novší zákon o správe daní nenašla).
Tina855
23.04.11,18:19
A inak je to všetko tak ako som napísala? :-) Veronika ďakujem každý deň Bohu, že sú na svete takí ľudia ako Vy. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc a rady, a ešte viac ako ja tá pani ktorej sa to týka. Veľmi ma mrzelo, že by mal niekto zle dopadnuť, kto sa dostal do problému viac menej kvôli naivite, nie kvôli tomu, že by chcel seba nejako zvýhodniť alebo nejako zarobiť. Ešte raz veľká vďaka.
veronikasad
23.04.11,18:22
Registračnú povinnosť v ZP ako SZČO má splnenú ? Alebo doplácala ako samoplatitel ? Čo s RZZP, keď nepodávala DP ?
Tina855
23.04.11,18:23
Ešte ma napadlo, k tomu ako viem, že nie je registrovaná na DÚ, myslím si pretože nemá kartičku a dodnes ju úrad nevyzval že nepodala DP za 2009 a ani to čestné vyhlásenie že nemala žiadny príjem. či môže byť že DÚ nemusí vyzvať, a počíta s tým že nemá príjmy keď nepodala, a či naozaj nemá môže zistiť napríklad len pri prípadnej kontrole?
veronikasad
23.04.11,18:26
Ešte ma napadlo, k tomu ako viem, že nie je registrovaná na DÚ, myslím si pretože nemá kartičku a dodnes ju úrad nevyzval že nepodala DP za 2009 a ani to čestné vyhlásenie že nemala žiadny príjem. či môže byť že DÚ nemusí vyzvať, a počíta s tým že nemá príjmy keď nepodala, a či naozaj nemá môže zistiť napríklad len pri prípadnej kontrole?
Zbytočne budete "hádať", treba isť na DU a dať to do poriadku. Rovnako zrušiť živnosť na ŽU.
Tina855
23.04.11,18:29
živnosť bola zrušiť k 20.4., s tou pokutou za neprihlásenie som počítala, len som chcela preveriť, či nebude mať pokutu aj za to že nebolo podané DP, ale to som už zistila, že nebude, pretože jej nevznikla povinnosť, keďže mala nulové príjmy aj výdavky zo živnosti a jeden rok jej ešte spravil aj zamestnávateľ RZD
veronikasad
23.04.11,18:30
živnosť bola zrušiť k 20.4.
Tak s kopiou potvrdenia o zrušení živnosti treba isť na DU. Tam sa dozvie, či bola registrovaná. Nič iné nevymyslíš.