Internalconqueror
24.04.11,13:42
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na nasledujúcu vec: Po smrti mojej babky ostali dvaja dedičia-moja mama a jej brat. Babka mala majetok 2-izbový byt, ktorého sa brat mojej mami u notára vzdal v prospech mojej mami, bez nároku na náhradu (tak si to sľúbili, keďže už dávnejšie dostal mamin brat do vlastníctva časť domu). Do 15 dní sa neodvolal, rozhodnutie o dedičstve sa stalo právoplatným. Teraz (po 1,5 roku) chce však mamin brat vymáhať súdnou cestou od mami peniaze za to, že v minulosti (v priebehu 5 rokov) vložil do zariadenia bytu sumu asi 5000€, ktoré mu však babka splácala (neviem koľko, lebo žiadna písomná dohoda medzi nimi neexistovala). Zároveň aj mama dávala peniaze babke na opravu bytu, ktoré však nepýtala naspäť. Teraz (po babkinej smrti) mamin brat tvrdí, že babka mu nič nesplatila, a že zariadenie bytu (kuchynská linka, sporák, skrine, obkladačky...) patrí jemu, že pokiaľ mu mama sumu 5000€ nevyplatí, že ju dá na súd. Mama dostala u notára od brata byt s príslušenstvom, no nie zariadenie (alebo je to súčasť bytu???).

Chcel by som sa opýtať, či je možné otvoriť znovu dedičské konanie tak, že by moja mama stratila samotný byt, resp. že by musela hodnotu zariadenia bytu vyplatiť bratovi (zariadenie bytu sa v dedičskom konaní nespomína ako babkin majetok- notárka to považovala za starý nábytok)?

Zároveň, či má nárok na zariadenie bytu (resp. peniaze za zariadenie) mamin brat, keďže všetko čo vložil do bytu dal babke (ešte počas života) a teraz tvrdí, že sa údajne dohodli aj s babkou a mamou, že mu mama všetko vyplatí (čo nie je pravda), keďže ten byt bude jej a že to investoval v podstate pre ňu?

A existuje nejaká možnosť, že by dokázal, že zariadenie bytu (v byte mojej mami) je jeho majetok, keďže za to fyzicky platil (babka mu to splatila-neexistuje o tom dohoda), no väčšina faktúr je na babku (žiadna na neho) a všetky účtenky mala babka odložené (teraz ich má mama)?

Veľmi srdečne vám ďakujem za odpoveď!
I.
Mária27
24.04.11,15:55
Bez obáv. O dedičstve sa dohodli, súd to potvrdil, dohoda nadobudla právoplatnosť.

Nábytok v byte nemôže byť novoobjaveným majetkom, pre ktorý by sa obnovovalo dedičské konanie. Ten majetok bol známy už v čase konania, vedelo sa o ňom. Nebola mu však pripisovaná taká hodnota, aby bol osobitným predmetom (mimo bytu) dedičského konania (starý nábytok sa zvyčajne z dedeného bytu vyhadzuje). Novoobjavený majetok je napr. niektorá roľa, na ktorú prišli až neskôr (využíva ju niekto iný, nevedeli o nej).

Dedič, ktorý sa zúčastnil dedičského konania, sa ani nemôže domáhať vydania dedičstva od nepravého dediča podľa § 485 obč. zákonníka - takýmto oprávneným dedičom by bol len vtedy, ak by s ním súd v dedičkom konaní vôbec nepočítal.
alaya1
24.04.11,16:05
Mna by zaujimalo, ako je to s rekonstrukciou bytu v dedickom konani. MOj brat zil s matkou v jej byte, teraz mame dedicne konanie. ten byt on zrekonstruoval. Chcem z bytu svoj podiel, ako to vlastne potom je?
Mária27
24.04.11,16:22
Mna by zaujimalo, ako je to s rekonstrukciou bytu v dedickom konani. MOj brat zil s matkou v jej byte, teraz mame dedicne konanie. ten byt on zrekonstruoval. Chcem z bytu svoj podiel, ako to vlastne potom je?
Ak si budete deliť celkovú hodnotu dedičstva, počítajte s cenou bez zhodnotenia. On ťa asi bude vyplácať - z pôvodnej ceny bytu.
alaya1
24.04.11,19:57
Maria, nie celkovu cenu.Mame pozemky, to chcem delit na polovice. Aby kazda polovica bola napisana na jedneho z nas a ja svoju polovicu napisem na moje deti. Potom je byt po matke 3.izb., v ktorom byva teraz moj brat, no z bytu si chcem narokovat len mensiu cast. t.j. jednu stvrtinu, lebo v davnej minulosti moja matka disponovala 1.iz. druzs. bytom, ktory prepisala na mna.nebola som vlastnicka, len drusztevnicka bytu a najomnicka, bolo to v social. Tak mi logicky vychadza 1/4 bytu, dufam, ze bude brat suhlasit, ze ma vyplati, nemam chut byt napisana na byte, ktory daval on do poriadku, kde zije s rodinou, netusim, ako presne postupovat, aby som neurobila chybu. Vytlacila som si inzeraty z inzert.portalu, kde predavaju v nasej lokalite byty, brala som take, kde predavaju nerekonstruovane, lebo upravu bytu robil moj brat,
Co poradis?
Mária27
25.04.11,05:03
Navrhni rozdelenie vecí a doplatok jedného druhému. Ak by brat nesúhlasil, nech navrhne on. Ak sa dohodnete, v podstate nemusíte notárke vysvetľovať prečo práve tak. Ona bude dedičskú dohodu rešpektovať, jej treba ale povedať celkovú hodnotu dedičstva, lebo z tej má poplatky. Súpis vecí a prípadne hotovosti treba.

Ak by ste sa nevedeli dohodnúť, mali by ste si to zdôvodniť, napr. započítanie darov, ktoré ste dostali počas života. S bratom by ste sa mali dohodnúť vopred, nie sa hádať pred notárkou. Ak sa nijako nedohodnete, notárka vám rozdelí dedičstvo podľa zákona napoly. Maximálne započíta tie dary ...
alaya1
25.04.11,06:07
Navrhni rozdelenie vecí a doplatok jedného druhému. Ak by brat nesúhlasil, nech navrhne on. Ak sa dohodnete, v podstate nemusíte notárke vysvetľovať prečo práve tak. Ona bude dedičskú dohodu rešpektovať, jej treba ale povedať celkovú hodnotu dedičstva, lebo z tej má poplatky. Súpis vecí a prípadne hotovosti treba.

Ak by ste sa nevedeli dohodnúť, mali by ste si to zdôvodniť, napr. započítanie darov, ktoré ste dostali počas života. S bratom by ste sa mali dohodnúť vopred, nie sa hádať pred notárkou. Ak sa nijako nedohodnete, notárka vám rozdelí dedičstvo podľa zákona napoly. Maximálne započíta tie dary ...
Dakujem pekne, ja sa urcite hadat nebudem, to je uplne mimo mna, brat je momentalne chrobak pod chrastou, nic sa nepyta, neviem, mozno, ani nevie, ze je to treba. Nekontaktuje ma.
No len hodnotu tych pozemkov neviem, je to v inej lokalite, ako byvame, to nechcem vyplatit, chcem si polovicu nechat a darovat mojim detom.
Tu ide len o ten mamkin byt. takze navrhnem, aby mi pripocitala ten byt, ktory matka na mna napisala v mladosti, ten byt sa mi odpocita a ostane mi 1/4 bytu, o ktory je dedicne konanie. To navrhnem vyplatit mi a byt nech ostane vylucne bratovi. Neviem, pouzit s tymto suvisiace spravne pravne formulacie.
alaya1
27.04.11,08:52
Tak som bola na tom pojednavani, skoncilo, ako som ocakavala. Odrocenim.Brat s nicim nesuhlasil, vraj musi navstivit pravnika. Patri mi polovica, pozadovala som 1/4 z dedictva, nakolko matka pred 25 rokmi napisala na mna svoj 1.iz.druzstevny byt a bola som jeho najomcom.
Bola so ochotna zaplatit notarke polovicu z poplatkov, vzdala som sa v jeho prospech aj naroku na dedictvo pozemkov, bolo toho malo, tak som mu tie pozemky nechala. Pozadovala som len 1/4 bytu. Zial, neuspesne.
Mam velmi zle pocity, aj vycitky, ze som mu asi mala nechat vsetko a bol by klud, asi som stratila jedinu rodinu, co mam.
Mária27
27.04.11,09:10
Ešte nie je nič ukončené - budete len viac notárke platiť (viac rokovaní). Čo vlastne brat chce? Ak stratíš ty rodinu, stratí ju aj on. Ak s tebou brat nechce komunikovať, nebude ani potom, čo mu všetko necháš a ešte priplatíš.:(

Počkaj, čo navrhne on, čo mu poradí právnik. Dedičskou dohodou sa dá urobiť všetko. Ak sa nedohodnete, notárka dá z každej veci dedičstva každému polovicu ... Maximálne ti započítajú ten dar (byt).
alaya1
27.04.11,09:31
Moj brat tvrdi, ze 3 izb.byt je jeho a mne nepatri, ze som tiez byt dostala. Ten jednoizbovy, no ja som ho nemala vo vlastnictve, len som ho mala napisany na moje meno. Bola som najomnickou bytu.
Ja som ten byt priznala, nepozadovala som polovicu, len stvrtinu z toho dedeneho bytu.
Povedal, ze rodicia nechali byt jemu, no nema na to ziaden papier, lebo nechcel mamu prinutit, aby byt napisala na neho.Toto jeho vyjadrenie ma velmi boli. Notarka krutila hlavou, ze ked nechcem polovicu, len stvrtinu, preco nesuhlasi. On ze nema peniaze, pritom ma 2 auta a kazdy rok dovolenka v cudzine, no je nezamestnany, aj jeho zena je.
Mne je len luto, ze sa takto zachoval a ja som naozaj nic naviac nechcela. keby bola mama chcela prepise na neho byt uz za zivota.Ale aj mojim detom nieco patri po babke nie,?
Mária27
27.04.11,09:35
Pýtaj si zo všetkého polovicu a nechaj ho dokazovať. Nakoniec bude rád, že dostane to, čo si navrhla na začiatku.
Až do skončenia konania môžeš dávať ďalšie návrhy. Platiť bude len to, čo nakoniec odsúhlasíš (resp. nepodáš odvolanie).
A skutočne mysli viac na svoje deti ako na nich.
alaya1
27.04.11,10:01
Pýtaj si zo všetkého polovicu a nechaj ho dokazovať. Nakoniec bude rád, že dostane to, čo si navrhla na začiatku.
Až do skončenia konania môžeš dávať ďalšie návrhy. Platiť bude len to, čo nakoniec odsúhlasíš (resp. nepodáš odvolanie).
A skutočne mysli viac na svoje deti ako na nich.
Dakujem za povzbudenie, nebudem pytat polovicu, nepatri mi. Zial rodinu si nevyberas, mne je strasne smutno, ze sa on citi byt jedinacikom, a to som mu nechala aj vsetky mamkine sperky, jej televizor, na ktory sme prispeli polovicou, zobrala som si len stary obedovy servis po babke, bez hodnoty a mamkinu zbierku, boli by to vyhodili. mamkin nabytok zlikvidovali, ani sa nepytali, ci mi ho nie je treba, uz sa nasackovali do jej izby.
Je to velmi smutne, A ja som blba, je mi trapne, ze som nieco pozadovala.Moj muz sa do toho nemiesa, vravi, ze sa mame dohodnut sami dvaja. No moj brat od zaciatku bral za samozrejme, ze byt je jeho a asi ho to prekvapilo.
Erzebeth
27.04.11,19:21
Družstevný byt za socializmu by si bola dostala aj inak. Netreba to brať ako darovanie bytu. keby ho matka nebola dala tebe, bola by ho zrejme musela opustiť a bol by ho dostal niekto úplne cudzí, podľa poradovníka. Je to skreslený pohľad podľa dnešnej doby. Nebol to dar, bol ti ten byt pridelený bytovým družstvom. Áno, možno si si ho neskôr odkúpila či vymenila za iný. No za socializmu by si družstevný byt dostala tak či tak a vymenila či kúpila tak isto. Dnes sa darujú byty. Za socializmu sa vymieňali. Je to rozdiel.
alaya1
28.04.11,05:45
Ja som nedostala 3 izbovy, len 1 izbovy, preto s z tohto 3 izb.v dedicnom konani,narokujem 1/4 bytu.
alaya1
17.05.11,14:43
A teraz potrebujem surne dobru radu.Suvisi to s mojimi prispevkami v tejto teme.
Dnes bolo 2 pojednavanie u notarky. medzi 1.a2.pojednavanim brat za mnou ani raz neprisiel,. aby sme sa dohodli co a ako, ja som sa na pojednavani dnes dozvedela, ze on notarke dorucil nejake vyjadrenie, presny nazov si napamatam a tam rozpisal, co do toho 3 izb.bytu, co sme zdedili spolu po matke investoval , Vycislil to na cca 450 000sk, co je blud, lebo skoro vsetko si robil svojpomocne a co kupil, na to nema blocky, lebo to vykseftoval z Polska a pod.
Toto ziadal odcitat z ceny bytu, aj ked notarka uviedla, ze cenu bytu urcila z priemeru ceny bytov v povodnom stave, nie rekonstruovanych.
Dalsia vec, ktora ma strasne zabolela je, ze tvrdil, ze ma dokazy a svedka, ze som dostala darom od matky 2.izbovy druzstevny byt, pritom ja som nedostala darom nic, len matka na mna previedla podiel v bytovom druzstve na 1.izb.byt, ktory matka zdedila a v social.nemohla mat 2 druzs.byty, tak ja som bola dospela a byt na mna napisala v druzstve.
Notarka cenu toho bytu, co je dedictvo vypocitala na 55 000eur a ja som z toho ziadala len 1/4 ceny, nakolko som priznala v konani, ze som dostala ten 1 izb. byt, ktory som si potom sama vymenila na 2.izb.byt.Brat tvrdi, ze ma dokazy, ze mi majitelka toho 2 izb.bytu este aj pri vymene zaplatila, co je nezmysel, ked ja som jej dala 1.izb.byt a ona mne 2.izb.byt- statny v tom case.
Ta majitelka uz nezije a vraj to tvrdi dcera ten osoby, co som s nou menila byt. Na to ziaden doklad, co by som ja podpisala nie je.
Bolo mi z toho strasne.
Brat tvrdil, ze sa so mnou chce dohodnut tak, aby sa delila ta jedna izba po mame v jej 3 izb. byte, sumou 10 000euro a ta na polovicu po 5000euro a z mojich 5000euro, este nech sa odcitaju naklady, ktore on do bytu investoval.takze sa chcel dohodnut tak, ze mne neda nic.
Dalej tvrdil, ze mama platila za mna inkaso v tom 1.izb.byte, kym som studovala na VS, co boli 4 roky, odkedy som sa vydala, co nie je pravda, lebo ja som platila s manzelom, aj seky boli pisane na moje meno.
Ja mam vsetky doklady, kedy som nadobudla byt -ten1.izb., aj to, ze som si ho vymenila ja sama za ten statny 2.izb. byt.
takze sme sa nedohodli a teraz tomu co bude nasledovat nerozumiem.
Vraj mame doma cakat uznesenie sudu a brat moze podat zalobu, ak ju nepoda, vec sa vrati na prerokovanie k notarke. takto to vyslovila ona. Tomu nerozumiem, poprosila by som zrozumitelne vysvetlenie k celej veci co mozem cakat a co nie.
Brat na oslovoval pani....., bolo mi do placu.
Mária27
17.05.11,15:57
Mne z toho vyplýva, že notárka pripravila návrh uznesenia súdu podľa dedičských podielov (§ 175q ods. 1 písm. d), pravdepodobne so zápočtom tvojho daru 55 000eur. Malo by to byť tak, že budeš mať podiel aj na maminom byte, všetko napoly.

občiansky súdny poriadok:

§ 175zd

(1) Ak sa prejednanie dedičstva neskončilo vydaním osvedčenia o dedičstve, notár pripraví všetky potrebné podklady na vydanie uznesenia súdu a návrh na uznesenie súdu a vyúčtuje svoju odmenu a hotové výdavky21). Ak podklady nie sú úplné alebo návrh na uznesenie súdu nie je po vecnej stránke správny, súd môže vec vrátiť notárovi s pokynom na doplnenie konania alebo na zmenu návrhu uznesenia; pokynom súdu je notár viazaný.

§ 175q

(1) Súd v uznesení o dedičstve
a) potvrdí nadobudnutie dedičstva jedinému dedičovi alebo
b) potvrdí, že dedičstvo, ktoré nenadobudol žiadny dedič, pripadlo štátu, alebo
c) schváli dohodu o vyporiadaní dedičstva alebo dohodu o prenechaní predlženého dedičstva na úhradu dlhov alebo
d) potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov, ak medzi účastníkmi nedôjde k dohode, alebo vykoná vyporiadanie18a) medzi dedičmi a rozhodne o tom, čo ktorý z dedičov nadobudol, alebo
e) neschváli dohodu o vyporiadaní18a) dedičstva a potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov alebo vykoná vyporiadanie medzi dedičmi a rozhodne o tom, čo ktorý z dedičov nadobudol.
alaya1
17.05.11,16:03
Maria dakujem, tych 55000euro je cena bytu podliehajuci dedeniu, teda toho 3 izb. bytu.
Mna sa opytala, ci trvam na tych 1/4 podielu, povedala som, ze hej.
Preco ma brat podat zalobu prioti uzneseniu a ze ked ju nepoda, vrati sa to k notarke, to nechapem.
Mária27
17.05.11,16:14
Aha, tu stojí 55000 (a viac) jednoizbový byt:D Takže sa započíta cena tvojho bytu ...

Keďže ste sa nedohodli, nemôže ani notárka ani súd rozdeliť dedičstvo inak ako podľa zákonných podielov. Bratovi sa určite nebude páčiť (tebe ano, lebo si chcela menej).
Súd to vždy vracia notárke na doriešenie.
alaya1
17.05.11,16:19
Ak tomu dobre rozumiem, pride zo sudu uznesenie, ze mi patri polovica??
Potom moze brat podat zalobu? ale na koho? Na mna?Prepac, nerozumiem tomu, nikdy som nic podobne neriesila.

Ten 1.izb. byt mi nebol darovany, ani som ho nemala v osobnom vlastnictve, len som ho prevzala v bytovom druzstve.
Brat tvrdi, ze som dostala 2 iozb.byt, ale ten som si sama vymenila za ten 1.izb.byt, vraj ma svedka. Je mi do placu, mam len jedneho brata.Pokoj by bol, keby som nechcela nic.
Mária27
17.05.11,18:16
Ty vieš tvoje tvrdenia dokázať, on nie. Neboj sa, nemáš čo prehrať. Už len počkaj na to uznesenie súdu a uvidíš, či sa brat odvolá.
alaya1
17.05.11,18:35
Maria, dakujem ti velmi pekne, potrebujem hlavne povzbudenie, nakolko som z toho velmi, ale velmi smutna. Dnes som tam isla s tym, ze to vsetko skoncim a necham mu vsetko, pre pokoj v rodine. Ale ked vytiahol to klamstvo, ze ja som dostala od mamky 2 izb. byt, ktory som si ja sama vymenila za 1.izb.byt a tvrdil mi, ze ma na to svedka, ze mi ta pani este dala aj peniaze, to bolo na mna vela,nezdravi ani mne, ani manzelovi na ulici, vraj ma svedkov na vsetko, ako mi mama platila byt, ako som dostala peniaze za byt...to nie je pravda. je mi smutno.
alaya1
18.05.11,05:29
Takze uz je do pripadu zaangazovana aj dalsia rodina.Vcera vecer mi volala teta, otcova sestra. Som ta najhorsia, lebo chcem, co mi nepatri.....
willma
18.05.11,06:12
Takze uz je do pripadu zaangazovana aj dalsia rodina.Vcera vecer mi volala teta, otcova sestra. Som ta najhorsia, lebo chcem, co mi nepatri.....
No tu už len popriať pevné nervy
alaya1
18.05.11,06:21
No tu už len popriať pevné nervy
Dakujem pekne.
TinaL
18.05.11,06:43
Takze uz je do pripadu zaangazovana aj dalsia rodina.Vcera vecer mi volala teta, otcova sestra. Som ta najhorsia, lebo chcem, co mi nepatri.....
Chcem ťa povzbudiť! Prvá si spravila ústupok a chcela sa dohodnúť, brat chce z toho len vyťažiť. Pokoj v rodine už nebude aj tak, lebo aj keby si sa vzdala toho, na čo máš nárok v prospech brata, tak stále budeš tá, čo chcela viac. Ja by som na tvoju obhajobu povedala aj to, že matka ti za života mohla darovať čo chce, bola svojprávna a nikto jej nemôže zakázať nakladať s jej majetkom. TO, že brat povedal, že nechcel aby mama darovala byt za jej života je chabá výhovorka. Mohol argumentovať tým, čím teraz argumentuje pred notárkou a mama by určite si povedala, že dobre, tak darujem aj tebe nehnuteľnosť alebo určitý podiel, keďže dcére som darovala v minulosti tiež.

Držím ti prsty, aby si mala pevné nervy. (u nás v rodine to bolo ešte horšie, teraz platia moji rodičia aj za to, čo už v minulosti sami kúpili, ale to je iná pesnička.)

A heslo našej kancelárie znie: Dobré rodinné vzťahy sa končia pri metroch štvorcových!

A ešte jednu poznámku: za tých pár rokov, čo som videla aj iné dedičské konania len poviem, že nie si jediná, ktorá sa takto ťahá so súrodencom.
alaya1
18.05.11,06:52
Tina dakujem ti velmi pekne,. Robim to naozaj len koli svojim detom. mam strasne zly pocit, pocit viny, nie som typ, ktory by sa vytesoval z tejto situacie. Vcera som tam isla s tym, ze poviem, nechcem nic, aby bol pokoj. Ale ked zacal s tymi klamstvami, ze ja som dostala 2 izb.byt a pritom mama na mna napisala 1.izb.druzst.byte,nebol ani v osobnom vlastn. ktory som sama ziadala zapisat a odcitat, lebo som chcela byt ferova,ze ma svedka, ze pani, ktora so mnou vymenila ten 2 izb.byt za moj 1.izb. mi dala peniaze, to bolo na mna vela.
Neviem, ako to zvladnem, deti mi hovoria, ze mam na to kaslat. Pred sud by som isla nerada, neviem, ako bude teda moj brat teraz postupovat.Este raz dakujem za mile slova .
TinaL
18.05.11,07:40
Tina dakujem ti velmi pekne,. Robim to naozaj len koli svojim detom. mam strasne zly pocit, pocit viny, nie som typ, ktory by sa vytesoval z tejto situacie. Vcera som tam isla s tym, ze poviem, nechcem nic, aby bol pokoj. Ale ked zacal s tymi klamstvami, ze ja som dostala 2 izb.byt a pritom mama na mna napisala 1.izb.druzst.byte,nebol ani v osobnom vlastn. ktory som sama ziadala zapisat a odcitat, lebo som chcela byt ferova,ze ma svedka, ze pani, ktora so mnou vymenila ten 2 izb.byt za moj 1.izb. mi dala peniaze, to bolo na mna vela.
Neviem, ako to zvladnem, deti mi hovoria, ze mam na to kaslat. Pred sud by som isla nerada, neviem, ako bude teda moj brat teraz postupovat.Este raz dakujem za mile slova .
Chápem aj teba, aj deti, keď povedia: Mami, radšej mu to nechaj, len nech máme pokoj. Ja som bola tiež taká, že radšej to nechám ako sa hádať, ale postupom času ma to začalo štvať, že ja si vlastne robím sama sebe zle. Vždy sú vo výhode tí priebojnejší a s prepáčením s "veľkou hubou". Tak som si povedala, že za svoje právo a právo môjho príbuzného si bojovať budem. Síce ma to strašne ubíja a stresuje, že si to veľmi beriem k srdcu a nespím kvôli tomu, ale nemôžem si pomôcť, keď viem, že v niečom mám pravdu a nechce mi ju niekto priznať, tak bojujem. A teraz keď budem mať svoje dieťa, tak budem bojovať ako levica. :) Aj tá bude voči mne slabá káva. :)))))) A povedz si, že všetko sa pre niečo deje; všetko zlé, je vždy na niečo dobré; čo nás nezabije to nás posilní! :)
doktor23
18.05.11,07:53
ak sa nedohodnete, notár vyhotoví uznesenie, kde súd potvrdí dedičstvo podľa dedičských podielov.
alaya1
18.05.11,08:33
ak sa nedohodnete, notár vyhotoví uznesenie, kde súd potvrdí dedičstvo podľa dedičských podielov.
dakujem, my sme sa uz nedohodli, tak mam cakat na to uznesenie, tam vsak asi dostanem polovicu, nie 1/4ako som cvhcela ja. neviem, co bude dalej.
willma
18.05.11,08:34
dakujem, my sme sa uz nedohodli, tak mam cakat na to uznesenie, tam vsak asi dostanem polovicu, nie 1/4ako som cvhcela ja. neviem, co bude dalej. čo už, aj tak sú vzťahy nadmieru narušené - dostaneš to čo si zaslúžiš a ber to ako odškodné za prieky, ktoré ti spôsobil brat.
Mária27
18.05.11,09:09
Jedna deklarácia z priloženej témy od Štefana2005 je na tento prípad priliehavá:

12. Tam, kde sa spravodlivosť zmení na nespravodlivosť, je odpor povinný. "



http://www.porada.sk/t168340-stale-aktualne.html#post1743562
alaya1
18.05.11,14:03
Dakujem, Willma, ja sa budem musiet aj prestahovat inde, byvame velmi blizko, urcite som uz medzi ludmi oznacena, ako osoba, ktora berie strechu nad hlavou.
Dáša_
18.05.11,14:17
Dakujem, Willma, ja sa budem musiet aj prestahovat inde, byvame velmi blizko, urcite som uz medzi ludmi oznacena, ako osoba, ktora berie strechu nad hlavou.

vieš, tak ako sú ľudia na bratovej strane, sú aj takí, čo sú na tvojej strane. Lebo takéto veci sú veľmi časté v rodinách. Poznajú to a vedia, že nie všetko je tak, ako hovorí jedna strana...

Takže pevné nervy
alaya1
18.05.11,17:43
Mila Dasa, dakujem za tvoje slova. je mi velmi tazko a pritom som nic nespachala.Skoda, ze to moja mama nevyriesila za svojho zivota.
Neviem, co tym sledovala, ze to nechala tak.
willma
18.05.11,18:29
možno tým nesledovala nič, len netušila ako sa to všetko zvrhne
TinaL
18.05.11,18:35
Aké z toho všetkého vyplýva ponaučenie?
1. Buď nemať žiaden majetok, o ktorý sa môžu deti po smrti rodiča hádať? (to by si potom asi moje deti povedali, že čo som to za mamu, že som im ani nič nedala)
2. Nemať deti? (to by sme tu na zemi dlho asi neprežili)
3. Rozdeliť majetok počas života? (možno by nikdy nebolo dosť, čo dieťaťu dám)

Mám pocit, že vždy sa nájde nejaká zádrapka. :(
alaya1
18.05.11,18:38
Ja sa naozaj o majetok nehadam, ved som chcela len polovicu z toho, co mi podla zakona patri.
TinaL
18.05.11,18:54
Ja sa naozaj o majetok nehadam, ved som chcela len polovicu z toho, co mi podla zakona patri.
To nebolo útočenie na Vás, ja som len išla konštatovať, že vždy sa u niekoho niečo nájde, aby nebol spokojný. Česť výnimkám, kde naozaj je zdravý rozum v rozhodovaní. A len som tak polemizovala, že čo mám do budúcnosti spraviť, aby sa moje dieťa či deti nepozabíjali. :)
alaya1
13.09.11,05:59
Potrebovala by som podarit. Ak v dedicnom konani proptistrana tvrdi, ze boli darovane urcite peniaze zosnulim, co nie je pravda, nemaju o tom pisomny doklad, len tvrdia, ze maju svedka. je to relevantny dokaz- ten svedok, na sude v konani?

Prosim len overene informacie, nie dohody .dakujem.
Chobot
13.09.11,06:26
Potrebovala by som podarit. Ak v dedicnom konani proptistrana tvrdi, ze boli darovane urcite peniaze zosnulim, co nie je pravda, nemaju o tom pisomny doklad, len tvrdia, ze maju svedka. je to relevantny dokaz- ten svedok, na sude v konani?

Prosim len overene informacie, nie dohody .dakujem.

Mala si na mysli asi "dohady"?

AK chceš overené informácie, tak tie ti na základe tvojho zadania nikto nedá. My nevieme posúdiť, nakoľko dôveryhodní budú pre sudcu predvolaní svedkovia. Všetko, čo ti kto tu napíše, bude len jeho názor, neexistuje na to predpísané pravidlo.

Vo všeobecnosti ale pokiaľ neexistuje písomný dôkaz, tak na 99% neverím, že by sudca uznal taký dlh, len na základe svedkov, navyše ak dlžník už zomrel - teda nemôže zaujať k tomu stanovisko.
rudopp
13.09.11,07:26
Mala si na mysli asi "dohady"?

AK chceš overené informácie, tak tie ti na základe tvojho zadania nikto nedá. My nevieme posúdiť, nakoľko dôveryhodní budú pre sudcu predvolaní svedkovia. Všetko, čo ti kto tu napíše, bude len jeho názor, neexistuje na to predpísané pravidlo.

Vo všeobecnosti ale pokiaľ neexistuje písomný dôkaz, tak na 99% neverím, že by sudca uznal taký dlh, len na základe svedkov, navyše ak dlžník už zomrel - teda nemôže zaujať k tomu stanovisko.

Mal si asi na mysli "dar" / "darca":D:D:D
lebo :


Potrebovala by som podarit. Ak v dedicnom konani proptistrana tvrdi, ze boli darovane urcite peniaze zosnulim, co nie je pravda, nemaju o tom pisomny doklad, len tvrdia, ze maju svedka. je to relevantny dokaz- ten svedok, na sude v konani?

Prosim len overene informacie, nie dohody .dakujem.

Ale inak s tými 99% súhlasím.
Chobot
13.09.11,08:09
Potrebovala by som podarit. Ak v dedicnom konani proptistrana tvrdi, ze boli darovane urcite peniaze zosnulim, co nie je pravda, nemaju o tom pisomny doklad, len tvrdia, ze maju svedka. je to relevantny dokaz- ten svedok, na sude v konani?

Prosim len overene informacie, nie dohody .dakujem.


Mal si asi na mysli "dar" / "darca":D:D:D
lebo :
Ale inak s tými 99% súhlasím.

Aha, tak ja som to zle pochopil. Myslel som, že niekto dal / požičal zosnulému peniaze a teraz to chcú od dedičov späť.

Tak priznávam omyl - ale aj tak, ak niekto chce žalovať, že zosnulý daroval niekomu peniaze (pôjde asi o dar budúcemu dedičovi), tak dôkazné bremeno je na ňom. A prísť na súd len s jedným svedkom, ktorý bude tvrdiť, že obdarovaný dostal peniaze, keď obdarovaný to bude popierať, tak žaloba bude spočívať na veľmi chabých základoch.
rudopp
13.09.11,08:50
Aha, tak ja som to zle pochopil. Myslel som, že niekto dal / požičal zosnulému peniaze a teraz to chcú od dedičov späť.

Tak priznávam omyl - ale aj tak, ak niekto chce žalovať, že zosnulý daroval niekomu peniaze (pôjde asi o dar budúcemu dedičovi), tak dôkazné bremeno je na ňom. A prísť na súd len s jedným svedkom, ktorý bude tvrdiť, že obdarovaný dostal peniaze, keď obdarovaný to bude popierať, tak žaloba bude spočívať na veľmi chabých základoch.

To by sa ich tam nahrnulo :D:D:D (aj z minulosti), keby to tak sudca uznal .
alaya1
16.09.11,13:58
Dakujem "chlapci". Mne to bolo tiez cudne.Ide o to, ze mam dedicny spor a brat dal na sud zalobu, lebo u notarky sme sa nedohodli.Chce ma uplne odstavit od majetku rodicov-matky. Tvrdi, ze za zivota moja matka dala za mna peniaze jednej zene s ktorou som si menila byt za vacsi. To nie je pravda.Ta zena zomrela a jej dcera im to vraj potvrdi, ze moja matka tie peniaze dala. Oni sa s tou dcerou tej pani kamaratia.
Pisomny doklad o tom nie je.
Ich advokat ma pozval na mimosudne vyrovnanie, tvrdil mi, ze takyto dokaz- svedka staci.ze nech suhlasim, lebo budem platit vysoke sudne trovy, lebo prehram. Uz mam toho naozaj plne zuby.
Naopr. vsetky vence a sviecky, ktore prinesiem na hrob, zlikviduje.
Dáša_
16.09.11,14:35
Dakujem "chlapci". Mne to bolo tiez cudne.Ide o to, ze mam dedicny spor a brat dal na sud zalobu, lebo u notarky sme sa nedohodli.Chce ma uplne odstavit od majetku rodicov-matky. Tvrdi, ze za zivota moja matka dala za mna peniaze jednej zene s ktorou som si menila byt za vacsi. To nie je pravda.Ta zena zomrela a jej dcera im to vraj potvrdi, ze moja matka tie peniaze dala. Oni sa s tou dcerou tej pani kamaratia.
Pisomny doklad o tom nie je.
Ich advokat ma pozval na mimosudne vyrovnanie, tvrdil mi, ze takyto dokaz- svedka staci.ze nech suhlasim, lebo budem platit vysoke sudne trovy, lebo prehram. Uz mam toho naozaj plne zuby.
Naopr. vsetky vence a sviecky, ktore prinesiem na hrob, zlikviduje.

no, mylsím, že je čas najať si právnika. A pevné nervy.
alaya1
16.09.11,17:03
Dasi, no v ziadnom pripade ja ziadneho pravnika nehladam.len som chcela vediet, ci vypoved jedneho cloveka, ktory s danou vecou nemal nic spolocne, moze takto zavazit na sude, ze to bude postacovat ako dokaz, aj ked pisomny dokaz neexistuje.
doktor23
20.09.11,13:16
No ja by som si právnika určite zobral ...... pri dnešnom stave nášho súdnictva ...
alaya1
24.09.11,11:39
No ja by som si právnika určite zobral ...... pri dnešnom stave nášho súdnictva ...

To akoze myslite naozaj, ze by tzu zenu uznali, ako relevantnu svedkynu? To je mizne, ze niekto ptide a povie, ze nieco videl, co nie je pravda, nema na to ziaden dokaz a bude to stacit?
doktor23
26.09.11,07:34
už len kvôli tomu, nech protistrane vzniknú náklady....
alaya1
29.09.11,09:00
Prislo mi predvolanie na sud, vlastne mi oznamuju, ze nase dedicne konanie zastavuju, kym sa pravoplatne nerozhodne v sudnom konani, kde moj brat podal zalobu, ze som dostala dar mimoriadnej hodnoty a on, ze do nehnutelnosti investoval.
Ma vraj svedkynu, ze moja matka dala jednej osobe peniaze za moj byt, co nie je pravda. ta svedkyna je dcera ten osoby, od ktorej som mala byt. Ta osoba uz nezije.
Ziadne pisomne potvrdenie neexistuje.

1.Chcem sa len opytat,v tom oznameni som ja urcena ako dedic v 1.rade, moj brat, ako dedic v 2.rade, co to znamena?
2.Pravny zastupca mojho brata kedysi v 90 rokoch zastupoval mna v konani o urcenie styku s detmi rozvedenych manzelov. Ja som mu to povedala, on povedal, ze to nevadi. Je to mozne, aby teraz zastupoval mojho brata? Ja doklad o tom, ze ma zastupoval nemam.
ten jeho pravnik si ma zavolala a hustil do mna 2 hodiny. nakoniec som sumu, ktoru ziadam znizila o par desiatok, ci stovak euro. Odvtedy sa mi neozval. mam ho ziadat, aby mi potvrdil, ze som na jeho predvolanie k nemu prisla? Riesit vec dohodou?
Viete, ja na pravnika velmi peniaze nemam, tak to musim riesit takto s pomocou dobrych ludi tu na nasej porade.
renata_k
29.09.11,09:58
alaya1, právnika si určite nájdi a dobrého, lebo ako píše doktor23, keď súd vyhráš, všetky náklady na právnika Ti uhradí protistrana. Keby si súd prehrala, aj tak musíš potom Ty zaplatiť bratovho právnika. Skúsený právnik by mal zabrániť tomu, aby si prehrala kvôli nejakej právnickej "kľučke".
alaya1
29.09.11,11:37
Dakujem za odporucanie, ja som skor potrebovala odpoved na moje otazky v prispevku. Bohuzial nemozem si dovolit prehrat a platit prostistrane pravnika.Takze pravnika si nehladam.