Galop
24.04.11,14:33
Dobry den,

uvazujme jednoosobovu sro, ktora za rok 2011 dosiahla prijmy 24 000€. Nema ziadne naklady a preto celych 24 000€ tvori jej zisk. Majitel si tento zisk vyplati ako 100% podiel na zisku. Okrem tohto majitel nema ziadny iny prijem (dokonca je dobrovolne nezamestnany - plati si minimalne odvody do ZP).

Potreboval by som vediet:

1.) Kolko takyto majitel zaplati na daniach a odvodoch a teda kolko mu ostane v "cistom".

2.) Musi mat sro podnikatelsky ucet, na ktory jej chodia prijmy alebo je pravne akceptovatelne, ak budu prijmy chodit rovno na ucet majitela?

Dakujem!
KEJKA
24.04.11,13:15
od konca
sro je samostatný právny subjekt, teda peniaze na účet majiteľa budú chápané ako pôžička voči nemu, alebo neoprávnené obohatenie - príjem bez právneho dôvodu. Sro musí mať svoj vlastný BU, alebo bude mať iba hotovostné platby...........

24000 je príjem podľa zadania, teda hrubý zisk pred zdanením.
Beriem to čisto hypoteticky. Taže túto sumu si určite nevyplatí, lebo najskôr treba vypočítať a zaplatiť daň z príjmu sro. To je 19% z 24000 /hádam do kalkulačky si to hodíš sám/.
po zaplatení dane zostane čistý=disponibilný zisk, z čoho 5% je povinný prídel do rezervného fondu.
Zvyšok si môže majiteľ=spoločník prideliť ako podiel na zisku a vyplatiť. To bude bajočko 19000 EUR.
Vyplatí si to najskôr po uzávierke 2011, teda niekedy začiatkom roka 2012.
Na základe tohto príjmu bude platiť odvod do ZP, tuším je to stále 10%
max.14% - to však vyrovná a zaplatí až v r. 2013 na základe RZZP za rok 2012.
čo sa medzičasom zmení, uzakoní, novelituje...........nemám potuchy.
Galop
24.04.11,13:53
Presne to som potreboval - jasna a jednoducho napisana odpoved, velka vdaka!

Pri jej citani mi napadli este dve veci:

1.) Neexistuje pri zdanovani zisku sro nejake nezdanitelne minimum, ktore by sa pred zdanenim od zisku odpocitalo?

2.) V suvislosti s pozickou - kedze zisk sa vyplaca raz rocne, majitel sa nemoze k peniazom v sro legalne dostat skor. Napadol mi nasledovny scenar (pri zachovani cisel, ktore som uviedol v prvom prispevku): majitel si kazdy mesiac od sro pozicia 2 000€. Na konci roka ich do sro vrati a ta potom vyplati zisk tak, ako si popisala. Je ale vobec mozne, aby si majitel bezurocne pozical od vlastnej sro nejake peniaze? Musi na to sro mat nejaky specialny predmet podnikania, alebo povolenie?
KEJKA
24.04.11,17:29
1-nie je limit
2-scenar sa bezne vyuzíva ako je popísaný
ja len s obavami čakám, kedy sa najde niekto, kto to relasifikuje na príjem. Zatiaľ legislatíva na to nie je.