radka7878
24.04.11,16:20
Zdravim potrebovala by som poradit s rodinnym problem. Babka vlastni dvojgeneracny rodinny dom, v ktorom zije na poschodi jej syn s rodinnou 20 rokov. Za tie roky sa vsetci presvedcili ze su tam iba pre to aby mali cely dom pre seba, babku nezdravia nepomahaju jej, psychicky tyraju, kricia na nu, jednoducho je to cim dalej tym horsie, a zacinaju mat nasilnicke sklony. Babka ich uz vyhodila viac krat lebo by pravdaze vsetci chcceli aby mala pokojnu starobu. Problem je ze ujo ma po otcovi z jeho casti domu stvrtinu, ostatne je rozdelene medzi jeho dve sestry a babku. Babka sa nechce vzdat domu a odist ona a stale sa s nimi natahuje a vyhadzuje ich, chcela by som najst nejake riesenie ako ist proti takymto zakernym ludom a prijala by som radu cez koho to riesit a ake mame moznosti.dakujem
Mária27
24.04.11,15:34
Babka vlastni dvojgeneracny rodinny dom, v ktorom zije na poschodi jej syn s rodinnou 20 rokov.
Problem je ze ujo ma po otcovi z jeho casti domu stvrtinu, ostatne je rozdelene medzi jeho dve sestry a babku.

Prečítaj si informáciu, čo si nám dala. Kto vlastní dom - babka, alebo babka + ujo + jeho dve sestry? Ujo je babkin syn?
Podľa zákona po dedkovi to malo byť tak, že babkina je polovica domu + 1/4 z dedkovej polovice a tú syn s dcerami mali dostať každý 1/4 z dedkovej polovicu domu.
Je to inak?
radka7878
24.04.11,15:57
Pardon, tazko sa to cele vysvetluje, ano babka ma svoju polku a dedkovu stvrtku, kazde jej dieta teda ujo a jeho dve sestry maju 1/4 dedkovej polky. Teda vlastnia dom i oni. Byva tam babka a ujo, ktory robi vsetko pre to aby vsetkym zneprijemnoval zivot. Je mozne aby babka nejako zabranila tomu aby tam i nadalej byval?
Mária27
24.04.11,16:52
Nech babka navrhne zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Dohodnúť sa musia všetci spoluvlastníci. Ak sa nedohodnú, môže požiadať súd o zrušenie a vyporiadanie podielového vlastníctva. Súd posúdi situáciu sám a rozhodne (nemusí brať do úvahy návrh). Pozri občiansky zákonník:

§ 142 (Zrušenie spoluvlastníctva súdom)

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznuce na nehnuteľnosti.
Oliwa
25.04.11,13:52
Pardon, tazko sa to cele vysvetluje, ano babka ma svoju polku a dedkovu stvrtku, kazde jej dieta teda ujo a jeho dve sestry maju 1/4 dedkovej polky. Teda vlastnia dom i oni. Byva tam babka a ujo, ktory robi vsetko pre to aby vsetkym zneprijemnoval zivot. Je mozne aby babka nejako zabranila tomu aby tam i nadalej byval?
No ja teda neviem, ale matematika nepustí...
Ak celý dom pôvodne patril babke a dedkovi, po jeho smrti a za predpokladu, že sa dedilo zo zákona, by to malo byť takto:
- babke patrí 5/8 domu
- jej 3 deťom patria spolu 3/8 domu, t.j. ujo a jeho sestry majú každý po 1/8...

A ten jeden ujo s tou jednou osminou sa správa, akoby mu patril celý svet, resp. celý dom? :rolleyes::(
Ideálne by bolo, keby babka mala peniaze na vyplatenie jeho podielu - a nech ide svetom aj so svojou rodinou...
Alebo nech mu za súhlasu dcér navrhne odkúpenie ostatných podielov /7/8/... A za svoj podiel v dvojgeneračnom dome by si babka určite našla menšie, slušné a hlavne pokojné bývanie pre seba...
Ani 20 rokov bývania pod rodičovskou strechou ho totiž neoprávňuje k tomu, aby sa správal ako hradný pán a ignoroval matku, ktorá sa mu zrejme spolu s otcom vlastne postarala o bývanie... zatiaľ čo zvyšní súrodenci si pravdepodobne museli bytovú otázku riešiť na vlastnú päsť...