laruta
24.04.11,16:31
Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o radu, lebo fakt neviem čo mám urobiť. Podnikateľova manželka si vzala spotrebný úver v banke. Tieto peniaze z úveru použil podnikateľ vo svojom podnikaní. Manželka má založený účet v banke, z ktorého sa uver spláca, ale každú mesačnú splátku posiela podnikateľ z jeho účtu na jej účet. Čiže prakticky tento úver spláca podnikateľ. Ako mám zaúčtovať prijatie finančných prostriedkov do podnikania - ako osobný vklad podnikateľa alebo prijatá pôžička od manželky, a čo s tou splátkou - osobná spotreba? Prosím o radu. Ďakujem:confused:
Mila123
24.04.11,15:30
Pravdepodobne sa jedná o JU.....tak prijatie peňazí ...ako osobný vklad a splátky pôžičky ako osobná spotreba....
laruta
24.04.11,15:40
Pravdepodobne sa jedná o JU.....tak prijatie peňazí ...ako osobný vklad a splátky pôžičky ako osobná spotreba....

Ano jedná sa o JU dobre takže príjem ako - PNZD a výdavok ako NZD. A ten osobný vklad podnikateľa ako podložím?
Mila123
24.04.11,15:42
Stačí napr. PPD....
laruta
24.04.11,16:03
A nebolo by lepšie uzatvoriť s manželkou zmluvu o pôžičke a následne ju splácať na ten účet?
Mila123
24.04.11,16:06
Oni majú rozdelené BSM??? pohyb peňazí nemá vplyv na daňovú povinnosť.....nezáleží na tom ako to zaúčtuješ, len nech je to správne....a napokon neperiete špinavé peniaze...predpokladám, že sa nejedná o veľkú sumu peňazí....
laruta
24.04.11,16:20
Manželia sú v BSM, a či sa jedná o veľku sumu to neviem je to 7000 € čo podnikateľ následne použil na nákup PHM, keďže má autodopravu....
Mila123
24.04.11,16:22
ja by som to neriešila....zaúčtovala by som to iba ako osobný vklad....a osobná spotreba, popr. výber osobného vkladu......
laruta
24.04.11,16:28
Ďakujem, veľmi si mi pomohla, ešte raz ďakujem
barbie4
19.02.13,13:14
ja mám podobnú situáciu, podnikateľ nemal dostatok finančných prostriedkov, manželka zobrala na seba úver (majú BSM) a tieto peniaze boli vložené do pokladne podnikateľa, za ktoré kúpil DHM. Úver spláca z podnikateľského účtu na ich spoločný a z toho zas sa uhradí splátka úveru. Môj problém je ale v tom, že neviem, či môžem do nákladov zahrnúť úroky z úveru, spracovateľský poplatok, poplatky za vedenie úverového účtu.
Tweety
19.02.13,13:24
Určite nie, veď úver nezobral podnikateľ.
barbie4
19.02.13,22:48
Ja viem, ale keď že sa jedna o BSM a použil peniaze na podnikateľské účely t.j. previedol ich do pokladne, z čoho uhradil FA za nákup DHM si myslím, žeby mohol všetky úroky z úveru zahrnúť do výdavkov. Som stále na vážkach, prosím, vie niekto poradiť?????? Že vraj ani zmluva o pôžičke medzi manželmi nemusí byť, nakoľko je to BSM.
Zita5
20.02.13,05:27
Ja viem, ale keď že sa jedna o BSM a použil peniaze na podnikateľské účely t.j. previedol ich do pokladne, z čoho uhradil FA za nákup DHM si myslím, žeby mohol všetky úroky z úveru zahrnúť do výdavkov. Som stále na vážkach, prosím, vie niekto poradiť?????? Že vraj ani zmluva o pôžičke medzi manželmi nemusí byť, nakoľko je to BSM.

Nie , úroky nemôže zahrnúť do výdavkov .Úver brala manželka.

Manžel je podnikateľský subjekt .Ak chcel úver, mal si ho vybaviť na seba , v tom prípade by bolo účtovanie iné .
srska
20.02.13,06:14
Nie , úroky nemôže zahrnúť do výdavkov .Úver brala manželka.

Manžel je podnikateľský subjekt .Ak chcel úver, mal si ho vybaviť na seba , v tom prípade by bolo účtovanie iné .
len otázka:
a keby existovala zmluva o pôžičke medzi manželkou a manželom ako podnikateľským subjektom, v ktorej by bola rovnaká istina aj úrok t.j. parametre tie isté aké má manželka v úverovej zmluve s bankou?