ANMILKA
24.04.11,17:41
Ahojte, máte niekto užitočnú radu ako sa zbaviť hrabošov v záhrade, ak nie všetkých, tak aspoń zredukovať množstvo. Prerytú mám celú záhradu. Skúšala som vlasy do dier, elektronický plašič, zakopané flaše na šikmo - výsledok žiaden - veselo podrývajú hriadky ešte intenzívnejšie. Díky vopred.
Mila123
24.04.11,15:44
Máš zadarmo prerytú záhradu a chce sa tých potvoriek zbaviť????? Netuším ako by sa to dalo.....jedine, že by som ti dala do prenájmu naších dvoch kocúrov...
alabut
24.04.11,17:18
Dobra macka je najlepsia.
kamoska1
24.04.11,19:06
ANMILKA
25.04.11,08:03
kamoška 1: Dík. A funguje, Chytila si už nejakých hrabošov?

Včera mi podryli kompletne hriadku hrachu, kt. sa už ťahal po paličkách. Piplala som sa s ním od marca, prikrývala geotextíliou, chránila pred chladom, aby deti mali skoro čerstý hrášok - na naše severné podmienky som bola naň pyšná. A vyschli mi ďalšie dve ríbezle a černice - pod nimi som našla sieť chodieb hustoty 15/15cm. Polovica mesačných jahôd je v ťahu. Parenisko s priesadami vyzerá na zaplakanie. Ostatné jahody nechali na pokoji - žeby tým, že medzi ne sadím v hustom rade cesnak? Možno im vadí - zatiaľ, uvidíme, keď im už neostane nič iné.
ANMILKA
25.04.11,08:12
mačiek tu máme dosť, ale môžete kľudne požičať posilu. My máme dvoch kocúrov a susedia dtto. Naši kocúri sú asi leniví a so susedovými sa zase nekamaráti náš pes. Tie vidím loviť v okolitých záhradach, ale podľa susedových sťažností nestíhajú. Na vedľajšom pozemku jedny susedia nepozbierali úrodu - zemiaky nechali jednoducho v zemi. Mierna zima a dostatok potravy pre tie potvory- máme úplný tankodrom zo záhrady.
Oliwa
25.04.11,14:26
mačiek tu máme dosť, ale môžete kľudne požičať posilu. My máme dvoch kocúrov a susedia dtto. Naši kocúri sú asi leniví a so susedovými sa zase nekamaráti náš pes. Tie vidím loviť v okolitých záhradach, ale podľa susedových sťažností nestíhajú. Na vedľajšom pozemku jedny susedia nepozbierali úrodu - zemiaky nechali jednoducho v zemi. Mierna zima a dostatok potravy pre tie potvory- máme úplný tankodrom zo záhrady.
Prepánajána, a nemohli ste sa susedom ponúknuť, že si tie zemiaky vykopete radšej Vy? ;):)
kamoska1
25.04.11,17:03
[QUOTE=ANMILKA;1726932]kamoška 1: Dík. A funguje, Chytila si už nejakých hrabošov?
Ja som si ju kúpila na krta,ale viem od ľudí,že ju používajú na hrabošov.Vyskúšaj a uvidíš.
legolas
26.04.11,05:53
..prepáč, že sa takto pýtam, ale píšeš, že máš podryte hriadky s hráškom, hraboše nerobia chodbičky v prekýprenej pôde.., je to skôr krtko..čo ty na to????
pepe987
27.04.11,19:45
prepáč, skúšal som tento lapač, aj iné ale pokiaľ je tam mäkká pôda - typ piesok - je to nanič, vždy sa okolitá pôda zosypala a krtko si spravil dieru povedľa, lebo do nich natlačil zeminu a tým ich vyradil s činnosti.
pepe987
27.04.11,19:51
poradím ti recept s ktorým som mal doteraz úspech. Trochu sa vyznám v elektrike a tak som kúpil obyčajný zvonček - taký aký býval v bytoch v trochu straších časoch - proste zvonček čo búcha bežec do kovu. Ďalej je treba zvončekové trafo 230V/8V. Zvonček som vložil do plastovej krabice, zapojil na trafo a zakopal cca 40 cm pod zem. Krtka nemám. Ak sa aj náhodou nejaký objaví aplikujem znova. Vždy stačilo aby zvonček nepretržite zvonil pod zemou od piatka do nedele. Pozor melodické zvončeky nepomáhajú.
ela77
30.04.11,05:56
Čo ale s tvorom o ktorom nevieme čo to je. Začali sa nám objavovať v trávniku, ale aj mimo neho diery o priemere asi 10 cm bez známok vyhrabanej zeminy. Diera bola hlboká asi 1,5 m. Manžel hodil nejakú návnadu a prikryli sme to, aby sme zistili, či niečo ten kryt odhrnie. Zostalo to tak a my spokojní, že je kľud. Na druhý deň sa objavila diera na inom mieste blízko pôvodnej a tak to šlo dokola. Včera som sa rozhodla zlikvidovať zásobu dreva pre prípad opekania, ktorú sme mali v kúte záhrady. Horkoťažko som po odstránení polienok našla tehlové podpery pod paletou, ktorá bola naspodu.Všade bola vyhrabaná hlina. So strachom som to šla porýľovať a po chvíli mi niečo zapišťalo pod rýľom, mala som pocit, že som zaryla do myšacieho hniezda,len som zbadalá niečo ružové, ako ťapky , samozrejme z výskotom som ušla do dvora. Manžel išiel pozrieť čo sa deje a už iba zbadal ako niečo preliezlo k susedom popod plot. Ja som sa vracala z vedrom s vodou, že ak je to hniezdo myší, tak skončia vo vedre, chytať som ich nechcela. Tiež som však zbadala už popri susedovom plote ako tam zalieza niečo ryšavohnedé, ale tak veľkosti staršieho ježka. Hneď som hľadala na google čo to mohlo byť, lebo ježko určite nebýva v takých dierach. Prekopali sme ešte kúsok a nič tam nebolo, tak som smelšie pokračovala sama a po chvíli som vykopala kopu natrhaného mikrotenu a igelitu všetkých možných farieb. Ten zver sa tak nemotorne ťapkal keď hľadal ukryt u sesedov. Mám z toho husiu kožu. Mrzel by ma ježko, ale ten snáď v takých hlbokých dierach v zemi nežije. Tipujeme ešte na sysla (vraj je chránený), ale toto bolo veľké ako 2 riadne potkany dokopy. Malo to krátky chvost a hrdzavohnedú srsť. Skryl sa u susedov v burine pri plote, alebo zaliezol do rúry, ktorú tam majú. Nechcela som sa ísť k nim pýtať, býva tam iba staršia pani. Keby tu bola v blízkosti voda, tak si tipnem aj na niečo iné. Ale sme poriadni suchozemci. Píšem to tak siahodlho, lebo na to stále myslím a mrzelo by ma keby som niečomu ublížila, čomu by som nechcela. Pokazila som mu ale pelech a musí tvoriť niekde inde. Odkedy sa ale tento zver zdržoval u nás, tak nechcem zakríknuť, bol pokoj od krtka. Možno je to náhoda. Ja som chcela iba urobiť poriadok v kúte záhrady. Tak poradte ak vás niečo napadne. Len nechápem prečo neutekal keď počul alebo cítil, že sa okolo niečo deje. Bol síce asi do pol metra pod zemou, ale prekladaním toho dreva som robila riadny rámus.:confused:
ela77
02.05.11,16:14
Ozaj nikto neporadí? Nemali ste takú skúsenosť????
ela77
09.05.11,16:02
Znova to vytiahnem dopredu. Ozaj nikto nevie poradiť. Nemáte takú skúsenosť.???
Juraj Bindzár
10.05.11,16:52
Ja som si urobil pascu na krtkov čo som našiel na internete , zahrabal som ju a čakal dva dni ale nič sa nedialo napokon susedova mačka si hľadala miesto na veľkú potrebu a našla ju presne nad mojou pascou. Vyhrabala si jamku a presne sa mi vysrala na pascu a zahrabala to. keď som išiel skontrolovať či sa krtko chytil , vyhrabal som to, a čo sa stalo? Musel som si ruky umyť aby šľak trafil tú mačku . Teraz sa na tom už len smejem ale nebolo to príjemné .
JurcoC4
10.05.11,19:12
Kolega co byval pod tatrami na horarni mali jednu ci dve lasice na sopy nad chlievom, a odkedy ich mali nemali ziadne potkany ani mysi ani nic neziaduce na okoli a dokonca sliepkam co chovali nerobili nic!!! ja mam na horarni tiez lasicu a sice nic nechovam ale ani hlodavce nemam! pohlo by keby ste napisali kde bývate, lebo taký napr. sysel v tatrách nie je ... aby sme mohli zistit o akého lotra ide....

Pocul som ze aj morske prasa svojim piskotom dokaze odohnat hlodavce potakany a pod. to zas maju overene chlapy co este gazduju, ze nic pri nom nevydrzi.... skuste
ANMILKA
11.05.11,04:37
legolas: myslím, že sú to hraboše. Bolo by fajn, keby stačilo pôdu kypriť a hriadky by ostali nedotknuté. Krtko robí kopce - ako ten v rozprávke. Jedného mám už týždeň v skleníku a nechce sa mu ísť preč - asi nejaký teplomilný druh :-), Nasťahoval sa tam práve, keď boli tie prízemné mráziky. A nedarí sa mi ho chytiť. Podľa dier si tam spolunažíva aj s hrabošami. Hraboše nerobia kopce, ale okrem siete podzemných chodieb nájdem v zemi občas aj dieru, kadiaĺ vyšli von. Vyzerá, že sa im tam páči a predpokladám, že paradajkám sa tam páčiť nebude.

Niekde som našla medziiným aj radu, že hraboše neznášajú pach lístkov paradajok, tak sa doporučujú odštipnuté zálistky dávať do dier. Tak to som zvedavá, či ujdú aspoň zo skleníka - ale veľmi neverím. Skúšala som už všetky rady, elektrické plašiče, vlasy ........- nič, žiaden výsledok. Čítala som nap., že treba spraviť od susedov oplotenie s priebežným základom, aby neprechádzali od susedov. Do takej investície sa ale nepustím - náš skleník má základ a dostali sa aj tam a krtko tiež. /cez dvere pochybujem, ešte nebývajú otvorené/
ANMILKA
11.05.11,04:46
poradím ti recept s ktorým som mal doteraz úspech. Trochu sa vyznám v elektrike a tak som kúpil obyčajný zvonček - taký aký býval v bytoch v trochu straších časoch - proste zvonček čo búcha bežec do kovu. Ďalej je treba zvončekové trafo 230V/8V. Zvonček som vložil do plastovej krabice, zapojil na trafo a zakopal cca 40 cm pod zem. Krtka nemám. Ak sa aj náhodou nejaký objaví aplikujem znova. Vždy stačilo aby zvonček nepretržite zvonil pod zemou od piatka do nedele. Pozor melodické zvončeky nepomáhajú.

PEpe987, dobrý nápad, len ja to asi sama nezrealizujem - budem potrebovať technickú pomoc - snáď presvedčím manžela. Dobre sa zabáva na mojom boji /hraboši, krtko, slimáky, srnky, jelene, diviaky a chodia k nám aj medvede/ a snahe niečo dopestovať. Otec mal niekde taký starý zvonček na povale. Dám to do skleníka, snáď sa tomu krtkovi uráči vyliezť von. V lepšom prípade by mohol ísť až do susedov.
ANMILKA
11.05.11,04:56
Jurco C4 : Rade, že morské prasa by mohlo pomôcť sa veľmi potešila moja dcéra. Hneď ho chce ísť kúpiť.
LenkaBr
11.05.11,05:09
My sme do dier na cvičisku postrkali vyčesané mačacie chlpy. Tak keď máte lenivých kocúrikov, tak možno by pomohlo nafingovať ich prítomnosť priamo v diere :)
ANMILKA
11.05.11,05:26
LenkaBr: Dík. Už som skúšala aj mačacie chlpy, nezabrali- možno problém v množstve - veľká záhrada + susedné pozemky, kde hraboše nikomu nevadia. Skúsim ich však aspoň zo skleníka takto dostať preč, nech mám aspoň paradajky. Na malej ploche by to hraboše mohlo vystrašiť.
jankooo33
14.05.11,19:06
ja mam tiez problem s hrabosmi aspon si myslim pri koseni travy som na pozemku nasiel asi 30 dier v zemi priemer ssi4 cm ale s pocudovanim som zistil ze moja 3 rocna jablon nema ani jeden koren vsetko obhryzli bojim sa ze sa pustia do vsetkeho co tam mam visna egres hrach kukurica atd fakt nie je nic overene cim by som tie hlodavce dostal prec dakjem
petra148
12.06.11,17:27
Hraboše vyženieš zo záhrady ak do tých ich dier napcháš ľud.vykali, bude im to zapáchať a tak utečú. Mne to poradila jedna stara babka, bolo mi to trochu divne,ale zabralo to.
camozzi
12.06.11,22:23
Hraboše vyženieš zo záhrady ak do tých ich dier napcháš ľud.vykali, bude im to zapáchať a tak utečú. Mne to poradila jedna stara babka, bolo mi to trochu divne,ale zabralo to.
Toto by som nahradil ludskymi vlasmi a napchal do dier, pripadne ich aj zapalil - smrad neskutocny.
Kto ma lenive macky, tak odporucam davat menej jedla a donutit ich tak prejst sa po zahrade a lovit.
Juraj Bindzár
13.06.11,05:03
Hraboše vyženieš zo záhrady ak do tých ich dier napcháš ľud.vykali, bude im to zapáchať a tak utečú. Mne to poradila jedna stara babka, bolo mi to trochu divne,ale zabralo to. Ja mám tiež nápad , ohoľte si chlpy z riti a dajte ich do diery. Táto kombinácia obsahuje ľudský výkal aj vlasy .Ach bože ľudia kde na tie hlúposti chodíte náš sused má v záhrade latrínu a okolo je to samí krtinec . vysvetlí mi to niekto????????:):):);)
ela77
06.08.11,14:39
zdá sa, že máte všetci pokoj na záhradke. Ja som si to myslela tiež. Tekvice boli nádherné, ťahali sa všade kde sa dalo, až som ich musela zastaviť a vtedy som objavila obrovskú kopu hliny (ako najväčšie lesné mravenisko). Bola skrytá pod tými veľkými listami tekvice. Blízko pri nej sa objavila diera o priemere 10 cm a kúsok ďalej ďalšia. Naše čudo, ktoré som vyhnala (aspoň som si to myslela) na jar sa vrátilo a pravdepodobne aj s novými prírastkami. Ďalšie diery pri kukurici a začali sa objavovať obhryzené uhorky. Dnes sme skúsili nejakú pascu (syn čosi zmajstroval) no uvidím. Ja som to zvieratko teraz nevidela, ale moja polovička už videla aj mladého aj starého člena rodiny. Ešte stále ale neviem o čo ide. Je to veľké vraj ako 3-4 myši a je to hnedé, takže to dosť splýva zo zeminou. Poobede veselo vraj pobehoval okolo rajčiakov a uhoriek. Takže ako riešite tieto problémy vy, alebo ste to vzdali. Čo sa týka krtkov, treba mi ešte jedného uloviť. Dvoch som chytila vlastnoručne sama. Ale je zaujímavé, že krtko je na jednej polke záhrady a za chodníkom na druhej polke je toto hrabošské čudo.
ela77
06.08.11,18:20
Je 21,hod. večer a ja som sa práve vrátila z výletu na ktorom som bola pustiť na slobodu to čudo čo nám robilo problém v záhrade. Je to ale asi zatiaľ iba jeden člen rodiny, .Chytil sa do hodiny do pasce, ktorú syn urobil podľa návodu na Yutube, bez ujmy na zdraví. Darovali sme mu slobodu, ale dostatočne ďaleko ( v susednom chotári za dvoma potokmi). Uvidím či je to rodinka, alebo nie, pretože tam vraj nebol sám. Manžel videl ešte menšieho člena . Je mi síce ľúto, že sa nepodarilo chytiť viac nakopu aby boli vystahovaní všetci naraz. Uvidím ráno. Pripájam foto. Vnúčik čo je u nás na prázdninách si poplakal, lebo si ho chcel nechať. Ak bude zaujem o pascu dám link.
80826
ela77
08.08.11,05:08
dnešný úlovok. Ráno boli v pasci 2 zbojníci. Neviem ako sa tam dostali naraz a sklaplo to??? Nestačila som to dať tu na poradu a manžel už ma volal že ideme vybrať ďalšieho. To som zvedavá aká veľká rodina to je. Včera večer to bol podľa veľkosti starší člen a toto sú asi tohtoročné prírastky. No uvidím:D ja by som ich nechala v záhrade, pretože odvtedy na tej časti nie je krtko, ten je na druhej olovici za chodníkom, lenže títo prisťahovalci neohlásení sa začali rozťahovať viac ako strpím. Nepripomína vám to niečo???
80871
ela77
08.08.11,07:23
Pokračovanie, neviem na koľko dielov. Ešte sme ich nestačili tých 3 zbojníkov vyviezť von do prírody, ale samozrejme čo najďalej od nás už bol chytený ďalší, tak išli spolu súrodenci 4 von do polí v susednom chotári. Ktovie koľko ich ešte bude. Pasca funguje, tak len trpezlivosť.
80872
veruska
08.08.11,07:45
Vyzerá to ako škrečok poľný, ale možno sa mýlim.
ela77
08.08.11,10:17
Vyzerá to ako škrečok poľný, ale možno sa mýlim.
nie nemýliš sa, je to škrečok poľný. Teraz to už vieme, len na jar keď sme ho zazreli prvýkrát(lepšie povedané pri úprave záhradky som na neho narazila pri rýľovaní ) tak som si myslela, že som zakopla do myšieho hniezda a ušla som, keď som sa vrátila, už som ho zbadala len od chrbáta ako sa ťapkal u susedov v záhrade. Podľa veľkosti sme to nevedeli zaradiť, vyzeralo to ako stredný ježko (asi to bola gravid. samička) no a tá sa potom zrejme vrátila aj s potomstvom (len neviem s koľkým), lebo dier mala určite veľa a ja som jej vtedy zrušila iba jednu a dosť veľké hniezdo plné mikrotenových ústrižkov všetkých možných farieb, odkiaľ to naznášala je mi dodnes záhadou. Je mi ich aj tak trocha ľúto, ale skutočne presiahli právomoci v našej záhrade.
mh11
08.08.11,10:24
Ahoj, uz nejaky mesiac mi podobne zvieratka rozryvaju travnik, tak som celkom rad, ze niekto ma sposob ako proti nim bojovat.
Mozes mi prosim poslat navod alebo link na tu pascu?
Dakujem
Marek
Juraj Bindzár
08.08.11,14:20
Je 21,hod. večer a ja som sa práve vrátila z výletu na ktorom som bola pustiť na slobodu to čudo čo nám robilo problém v záhrade. Je to ale asi zatiaľ iba jeden člen rodiny, .Chytil sa do hodiny do pasce, ktorú syn urobil podľa návodu na Yutube, bez ujmy na zdraví. Darovali sme mu slobodu, ale dostatočne ďaleko ( v susednom chotári za dvoma potokmi). Uvidím či je to rodinka, alebo nie, pretože tam vraj nebol sám. Manžel videl ešte menšieho člena . Je mi síce ľúto, že sa nepodarilo chytiť viac nakopu aby boli vystahovaní všetci naraz. Uvidím ráno. Pripájam foto. Vnúčik čo je u nás na prázdninách si poplakal, lebo si ho chcel nechať. Ak bude zaujem o pascu dám link.
80826
Keby si mohla tú pascu od fotiť celú a návod na použitie a z čoho je urobená budeme ti vďačný.
ela77
08.08.11,15:56
Syn sa nechal inšpirovať na youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=Xo1U7q-DzEw&feature=player_detailpage

Vlastné video môžeme dať až sa vylepší počasie, lebo prší. On však urobil tú pascu trocha dlhšiu a západky urobil na začiatku a na konci. je to vlastne tunel z dosiek ako účko a na vrch sa doska iba priloží a zaťaží, aby sa dal ten zbojník vybrať, ak by nešlo potom ho vysypať, lebo on to urobil narýchlo zo starej dosky, ktorá je drsná a mäkká a to čudo sa tam dokázalo pridržať. Ak by bola podlaha z niečoho šmykľavejšieho, tak by ho šlo vysypať napr. do vedra, v tom prípade by to bol tunel o štyroch stenách a nie účko.Zadná stena je pevná a otvor urobil na dne toho tunela a položil to nad dieru kadiaľ by mali vychádzať. Po našlapnutí na doštičku na dne pasce sa priklopia obe dvierka, aby nemohol ujsť ani von a ani sa vrátiť do diery. Ostatné menej používané diery sme prikryli kameňom, aby boli nutení použiť tento s pascou. Takže to nie je ako na videu vidieť priechodzie, ale sa to položí otvorom, ktorý je urobený na dne práve na dieru, ktorou vychádzajú, nie do nej a potom už len občas ísť pozrieť či je niečo lapené, dať zbojníka preč a znovu to nasadiť. Chytili sme spolu takto 5 ks za dva dni. Prvý bol hneď do hodiny po položení pasce a tie 4 dnes do rána a ráno.Ráno boli dve naraz, nevieme ako šli, že sa ich podarilo chytiť spolu. Zatiaľ je kľud, ale nevieme čo ešte v norách je. Aj tak nemáme vyhraté, lebo môžu prísť z poľa, ktoré máme za plotom ďalší, pretože majiteľ toho poľa to 4 roky iba diskoval, až tento rok to preoral, takže tam mali relat. kľud. Uvidíme.
ela77
17.08.11,04:01
Chvíľu sme mali ticho, ale objavil sa nám ďalší východ z nory, tak sme tušili, že ešte nie je koniec. Pasca čakala a chytil sa v pondelok, len pri vyberaní ušiel. Zase sa potom nič nedialo tak sme pascu na deň zobrali aby sme ich ostražitosť narušili. Večer sme ju nastavili a ráno bol tento úlovok. Koľko ich je ešte netušíme.Ten dnešný je šiesty a teraz čaká na výlet, možno k nemu ešte pridáme nejakého ak sa chytí doobeda.
81144
J500j
05.06.12,05:22
Ako to dopadlo nakoniec? Dari sa ešte v boji proti hrabošom? Nie je možné priložiť obrázok - schému fungovania? Neskúšali ste to aj s tým elektrickým zvončekom? Mám ich aj ja aj sused na záhrade. Skúšame stále. Skúsili sme dfym z traktorčeka. Dymilo všade ale hraboše zostali. Pyráty do dier tieš moc nepomáhajú. Tú pascu ako zprevodovať aby fungovala?
J500j
05.06.12,05:35
Fonguje to stále? Je to osvedčené? Ak náhodou áno nevieš aký to má asi dosah - učinnosť jedného na akú plochu? Myslým tým ten elektrický zvonček.
petmar
31.07.12,11:07
Čo by sa malo dať do pasce hrabošom a hryzcom ako návnada-čomu neodolajú?
A čo by ste dali krtovi?
ela77
02.08.12,05:50
Čo by sa malo dať do pasce hrabošom a hryzcom ako návnada-čomu neodolajú?
A čo by ste dali krtovi?
Nie som síce odborník, ale problémy sme mali tiež ako vidno z mojich predošlých príspevkov. Ak ti obhrýzajú uhorky, tak im ich nastraž do pasce. Inak tú pascu čo sme mali my, tam nebolo treba žiadne návnady. To sa iba položilo na dieru kadiaľ vychádzali a ostatné diery sme zakryli kameňom aby boli nutení ísť von iba tou jednou.
Na krtka sú odpudzovače už slabé, už bolo vyskúšané všetko, ale tento rok som objavila (nie je to chvála) zabudnutú skazenú kvasenú kapustu (zvyšok na ktorý sa zabudlo v pivnici) tak som jemne odhrnula krtinec a do dier som postrkala túto kapustu. Na druhý deň mali susedia pri plote samý krtinec a to som za 4 roky čo tam bývame videla prvýkrát krtince aj u nich. Takže asi šiel o dúm dál. Ale na krtka je najideálnejšie skúsiť si na neho postriehnuť.
Pri tých návnadách je problém s otravou, aby sa notrávilo aj niečo iné, čoho by nám bolo ľúto.