zeel
26.08.04,13:18
Mám súkromné auto, ktoré nechcem dať do podnikania (ešte na neho beží leasing...). Myslíte, že by bolo možné "prenajať" auto sám sebe ??? Jasne, že leasingovka by mi to povolila... Ide o to, ako to urobiť, či to vôbec môže súkr. osoba - nepodnikateľ urobiť .... či platiť dane z príjmu za prenájom.... Cena za nájom by bola "obvyklá" - t.j. max. na úrovni ceny z oficiálnej autopžičovne.
accad
05.09.04,14:35
Podľa môjho názoru v tomto prípade sa jedná o ten istý prípad ako keď používate vlastné motorové vozidlo v súvislosti s výkonom činností. Sám sebe ako občan a SZČO nie je možné. Z hľadiska zákona o dani z príjmu ide vždy o tú istú osobu. Ak by takáto možnosť bola daňovo uznateľná, nemali by sme problém ako máme teraz s § 19 ods.2 písm.e) a písm.l) ZdP. Preto si do daňových výdavkov môžete uplatniť iba výdavky na spotrebované PHM podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotrebz v technickom preukaze. S pozdravom Edita
zeel
06.09.04,11:59
Ďakujem za odpoveď.
Náklady na PHM by som mal "rozpisovať" podľa knihy jázd na Súkromné/podnikanie ?
A bežná údržba, opravy, zimné gumy a pod - tiež môžem podľa tohto kľúča zahrnúť do nákladov ??
Yvvetta
06.09.04,13:26
Stotožňujem sa s názorom ACCAD.

PHM - podľa knihy jázd iba firemné jazdy

Údržba, zimné pneumatiky a rôzne opravy auta nemôžete dať do nákladov. Auto - majetok nemáte zahrnuté v majetku firmy.