alexa_v
05.01.06,09:51
Ahojte Poraďáci!
Veľa som už o tom čítala, že ako vypočítať spotrebu PHM za km a aký je paušálny výdavok za km, ale na moju otázku som ešte nenašla odpoveď.
Keď moju otázku napíšem na nesprávne miesto, prosím o prepáčenie!:)
Takže otázka: ako mám zaúčtovať paušálne výdavky?
Otec je živnostníkom,autom chodí do práce,platí cestnú daň.To viem že môže dať do výdavky PHM, ale paušalne výdavky nie sú peňažnými výdavkami,tak tie mám zaúčtovať na interné doklady?:confused:
Som začiatočníčkou, tak prosím prepáčte keď moja otázka je hlúpa.
Strašne sa mi páčí táto stránka!!!:D Každí ste tu takí milí,trpezliví a pomôžete každému ako len viete!!!:D
alušik
05.01.06,08:57
Myslim, ze softver by mal mat nieco ako uzavierkove upravy. Tie Ti vlastne povolia zapis do dennika, aj ked to nejde cez penazny vydaj. Proste si len uprav kolonku prevadzkova rezia. No a ak robis penazny dennik v papierovej forme, tak tiez nevidim ziadny problem... :)
Manual
05.01.06,09:39
Otec ako živnostník má auto zaradené v majetku firmy ? Alebo používa súkromné auto pre účely podnikania ? To je podstatné . Potom ďalej
alexa_v
05.01.06,09:40
Mám MRP-DOS JU. Zaúčtovala som paušálne výdavky v peňažnom denníku ako nepeňažné výdavky v prevádzkovej režii.
napr.:1000km/mesiac = 6200Sk paušálny výdavok/mesiac
zaúčtujem 6200Sk v peňažnom denníku ako nepeňažný výdavok.
To je všetko?Alebo je potrebné ktomu vytlačiť aj interný doklad?
Manual
05.01.06,09:44
A na základe čoho si to takto zaúčtovala ? To auto je v majetku firmy, to si nenapísala!!!
alušik
05.01.06,09:46
Samozrejme, ja som tiez len predpokladala, ze auto nie je v majetku firmy, ale v osobnom uzivani, ked pise o pausalnych vydavkoch. Na tie by nemal narok, keby auto bolo firemne!!!
Manual
05.01.06,09:47
Však to, aby tam nenaúčtovala aj paušál aj PHM, preto nech napíše aké je to auto
alexa_v
05.01.06,09:49
Používa súkromné auto pre účely podnikania.Zle som to robila???:mee:
alušik
05.01.06,09:54
Dobre si to robila, ked je to auto sukromne...:) K tomu zapisu by som podlozila nieco ako vypocet, na zaklade coho si zauctovala prave tu sumu. Proste tam priloz papier s tymi odjazdenymi kilometrami a prepoctom pausalnych vydavkov, nech potom danovaci /a ty s nimi po x-mesiacoch/ nemeditujete nad tym, odkial si tu sumu vzala.
Manual
05.01.06,09:56
Používa súkromné auto pre účely podnikania.Zle som to robila???:mee:
Nie je to dobre.Musíš si vypočítať náhradu za 1 km a to podľa priemernej spotreby uvedenej v TP auta.
Napr.
Spotreba auta je 8 lit./100km
Cena PHM napr. 40 Sk/lit
Náklad na PHM na 1km = 8x40/100= 3,20 Sk
Náklad na 1km s pauš. náhradami = 6,20+3,20=9,40 Sk
Ak za mesiac najazdí 1000 km tak x 9,4 = 9400,- Sk zaúčtuješ ako VOZD, napíšeš VPD a vybereš z pokladne.
Asi tolko
alexa_v
05.01.06,10:14
Tak je to peňažný výdavok?Môžem to vybrať z pokladne?Ja som tiež čítala všade to , že cestovné náhrady treba vypočítať takto:
spotreba za 1 km x cena PHM + 6,20
u mňa je to: 0,062*40+6,20=8,68Sk/km
takže: 8680 Sk za mesiac
Zaúčtujem to v peňažnom denníku tak že:
cestovné náhrady za mesiac január:8680 Sk (prevádzková réžia)?????
Manual
05.01.06,10:19
Ano tak je to dobre a napíš VPD a vyber tú sumu akože z pokladne ako som písal
A takto pokračovať ďalej. Len treba sledovať cenu PHM lebo sa mení a podla toho sa bude meniť aj tvoja momentálna hodnota 8,68 hore alebo dole o nejaké desatinky. Dobré by bolo pri zmene výpočtu priložiť doklad o nákupe PHM ale nie je podmienkou.
alexa_v
05.01.06,10:36
Vďaka za pomoc!!:)
Manual
05.01.06,10:37
Vďaka za pomoc!!:)
Net za čo:):):)
alušik
05.01.06,10:37
Manual, ale ona sa predsa nepytala ohladom vydavkov na phm, ale len pausalnych vydavkov. Ak teda uctuje priebezne blocky za nakup phm do vydavkov ovplyvnujucich zaklad, tak potom je to o inom. Upravi predsa zaklad dane len pri uzavierkovych upravach o rozdiel, ktory jej vysiel prepoctom spotreby phm podla technickeho preukazu. Nevidim dovod, ze by musela "z pokladne" vybrat aj tu sumu za pausalne vydavky. Podla mna je tento postup spravnejsi, ved pausalne vydavky predsa nie su realne z pohladu penazi skutocny vydaj. Ale pripustam, ze je mozny aj tvoj postup, ked beriem do uvahy, ze tie blocky o nakupe phm si priebezne do dennika nedavala. Konecny efekt bude ten isty, nie?:)
Manual
05.01.06,10:44
Manual, ale ona sa predsa nepytala ohladom vydavkov na phm, ale len pausalnych vydavkov. Ak teda uctuje priebezne blocky za nakup phm do vydavkov ovplyvnujucich zaklad, tak potom je to o inom. Upravi predsa zaklad dane len pri uzavierkovych upravach o rozdiel, ktory jej vysiel prepoctom spotreby phm podla technickeho preukazu. Nevidim dovod, ze by musela "z pokladne" vybrat aj tu sumu za pausalne vydavky. Podla mna je tento postup spravnejsi, ved pausalne vydavky predsa nie su realne z pohladu penazi skutocny vydaj. Ale pripustam, ze je mozny aj tvoj postup, ked beriem do uvahy, ze tie blocky o nakupe phm si priebezne do dennika nedavala. Konecny efekt bude ten isty, nie?:) Ja osobne by som to cez UUO nerobil a nekomplikoval, takto je to na prvý pohlad jasné každému. A výber z pokladne ? Prečo nie ? Veď v paušáli mám predsa zohladnené aj drobnú údržbu napr./umyvárka, preutie pneumatík, olej/ a toto všetko musí SZČO kupovať zo "svojho" a nedáva to pri súkromnom aute do výdavkov. Preto robím výber z pokladne, pretože tie korunky aj nejak miniem. Jeden mesiac viac a iný menej. A keď kúpim nové pneumatiky aj s diskami za 18 tis. ? To mám aj na to.
alexa_v
05.01.06,10:47
Ja som to robila tak ako napísala Alušik.
Zaúčtovala som nákup PHM do výdavkov, vypísala som VPD,a paušálne výdavky som zaúčtovala ako nepeňažný výdavok.
Teraz ako?Obidve možnosti sú dobré?
Manual
05.01.06,10:49
Ja som to robila tak ako napísala Alušik.
Zaúčtovala som nákup PHM do výdavkov, vypísala som VPD,a paušálne výdavky som zaúčtovala ako nepeňažný výdavok.
Teraz ako?Obidve možnosti sú dobré?
Ak je auto súkromné tak je dobré to čo sme písali. Tak sa musíš rozhodnúť ako tochceš....:) Neviem čo k tomu ešte napísať.
alexa_v
05.01.06,10:53
Dobre!Ďakujem Vám pekne !:) :) :)
Zita5
05.01.06,10:54
Manual, ale ona sa predsa nepytala ohladom vydavkov na phm, ale len pausalnych vydavkov. Ak teda uctuje priebezne blocky za nakup phm do vydavkov ovplyvnujucich zaklad, tak potom je to o inom. Upravi predsa zaklad dane len pri uzavierkovych upravach o rozdiel, ktory jej vysiel prepoctom spotreby phm podla technickeho preukazu. Nevidim dovod, ze by musela "z pokladne" vybrat aj tu sumu za pausalne vydavky. Podla mna je tento postup spravnejsi, ved pausalne vydavky predsa nie su realne z pohladu penazi skutocny vydaj. Ale pripustam, ze je mozny aj tvoj postup, ked beriem do uvahy, ze tie blocky o nakupe phm si priebezne do dennika nedavala. Konecny efekt bude ten isty, nie?:)


Ja nevidím v tom žiadny problém ak si SZČO peniaze vyberie z pokladne . Určite by som aj ja použila spôsob , tak ako uvádza Manual .
alušik
05.01.06,10:55
Alexia - obidvoma sposobmi dostanes rovnaky vysledok, tak nemaj strach. Len nezabudni este na ten prepocet podla technickeho preukazu, lebo priebezne blocky su o inom ako priemerna spotreba.
Ked som precitala ten posledny prispevok Manuala, tak sa zacinam celkom priklanat k tej jeho moznosti... Ked to uz mas ale pocas roka robene tym mojim sposobom a aj povypisovane doklady, tak to nechaj tak, ako to mas. No a v dalsom roku sa vykasli na priebezne uctovanie blockov za nakup phm pocas roka a urob to tak, ako to napisal Manual.
Zita5
05.01.06,10:57
Ahojte Poraďáci!
Veľa som už o tom čítala, že ako vypočítať spotrebu PHM za km a aký je paušálny výdavok za km, ale na moju otázku som ešte nenašla odpoveď.
Keď moju otázku napíšem na nesprávne miesto, prosím o prepáčenie!:)
Takže otázka: ako mám zaúčtovať paušálne výdavky?
Otec je živnostníkom,autom chodí do práce,platí cestnú daň.To viem že môže dať do výdavky PHM, ale paušalne výdavky nie sú peňažnými výdavkami,tak tie mám zaúčtovať na interné doklady?:confused:
Som začiatočníčkou, tak prosím prepáčte keď moja otázka je hlúpa.
Strašne sa mi páčí táto stránka!!!:D Každí ste tu takí milí,trpezliví a pomôžete každému ako len viete!!!:D


Ešte by som dala pozor na to , že " otec chodí autom do práce" . Tieto cesty z domu do práce neúčtovať .
alušik
05.01.06,10:58
Ešte by som dala pozor na to , že " otec chodí autom do práce" . Tieto cesty z domu do práce neúčtovať .

Spravna pripomienka. Zalezi vsak, ako je to "chodenie do prace" myslene. Ak ma miesto podnikania doma a chodi za zakaznikmi, aby nieco u nich urobil, tak potom je to OK.:)
alexa_v
05.01.06,11:02
Vďaka za užitočné rady!!!:)
Manual
05.01.06,11:06
Spravna pripomienka. Zalezi vsak, ako je to "chodenie do prace" myslene. Ak ma miesto podnikania doma a chodi za zakaznikmi, aby nieco u nich urobil, tak potom je to OK.:)
alušik, Zitka, ak sa sústredíme na jedno, druhé sa nám snaží "utiecť":)