martm001
24.04.11,22:20
Ahojte, prosim o radu,
robim prve priznanie DPH a narazil som na problemovu fakturu - platcom dph (stvrtrocnym) som od 11.01., DF ma datum dodania 12.01.(v skutocnosti bol tovar z nej dodany 10.01., cize pred dnom odkedy som platca DPH), problem je v tom ze cast tovaru bola hned predana 10.01. bez DPH.
Keby ten datum bol taky ako bol v skutocnosti, vsetko by bolo v poriadku, odpocital by som si DPH len na tu cast tovaru co bola predana po tom ako som sa stal platcom (zo zasob). Je mozne aby mi dodavatel (mesacny platca DPH) prerobil fakturu z januara (zmenil datum dodania)?
Neviem si rady co s tym, ak by som si nechcel z tej faktury uplatnit odpocitanie dph danova povinost by bola o 150 Eur vyssia, co je dost.
Vopred dakujem za odpoved.
KEJKA
25.04.11,04:54
ak ti neprerobia faktúru, tak si DPH neodpočítaš......to je tých 150 EUR?
riešiť teraz, či prerobia alebo neprerobia faktúru, je asi neskoro vzhľadom na to, že DPH musíš odovzdať a zaplatiť v utorok.
máš dve možnosti
a) odpočítať celú DPH, teda podvod a dúfať, že ti na to neprídu
b) vecne odsúhlasiť faktúru tak, ako si napísal v zadaní, len stručnejšie, priložiť príjemku z 10.1., výdajku z 10.1., zvyšok zahrnúť do inventúry zásob a podľa faktúry odpočítať len pomernú časť DPH.
a teraz si vyber, čo je správne a čo váhodné.................
martm001
25.04.11,08:43
Dakujem za odpoved, takze urobim za b.), dph tovaru co ostal(bol predany po tom co som sa stal platcom dph) dam do kolonky 26 Odpočítanie dane pri registrácii. A zaroven skusim dodavatela poziadat aby mi to opravil.