Kejt
25.04.11,18:37
Dobrý večer chcela by som sa opýtať či si ako živnostník môžem urobiť cesťáky na auto, ktoré vlastní môj otec /cestná daň na to auto bola zaplatená./
durisovad
25.04.11,16:41
Ak si s otcom uzatvoris zmluvu o prenajme auta, mozes uctovat.
veronikasad
25.04.11,16:45
Dobrý večer chcela by som sa opýtať či si ako živnostník môžem urobiť cesťáky na auto, ktoré vlastní môj otec /cestná daň na to auto bola zaplatená./
ak cesťákom rozumieš sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM - odpoveď je nie. Musí isť o auto vlastné alebo v BSM.
bad
02.05.11,18:09
Prosim o radu aj v takomto pripade:

konatel a zaroven aj zamestnanec s. r. o. si chce robit cestak na sukromne vozidlo, ktore vsak nevlastni, ma ho ako sukromna osoba prenajate. moze si uplatnovat nahradu 0,183 za km + PHL?
V zakone sa spomina "vlastne vozidlo" - znamena to, ze musi byt zamestnanec v TP, alebo to moze byt aj vozidlo tretej osoby, ktore zamestnanec pouziva na sluzobne ucely v s.r.o.?

dakujem :)
veronikasad
02.05.11,18:11
Prosim o radu aj v takomto pripade:

konatel a zaroven aj zamestnanec s. r. o. si chce robit cestak na sukromne vozidlo, ktore vsak nevlastni, ma ho ako sukromna osoba prenajate. moze si uplatnovat nahradu 0,183 za km + PHL?
V zakone sa spomina "vlastne vozidlo" - znamena to, ze musi byt zamestnanec v TP, alebo to moze byt aj vozidlo tretej osoby, ktore zamestnanec pouziva na sluzobne ucely v s.r.o.?

dakujem :)
V akom zákone ?

§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.
bad
02.05.11,18:28
aha, evidentne som to pozerala v nejakom zlom zakone :) dakujem :)
veronikasad
02.05.11,18:33
aha, evidentne som to pozerala v nejakom zlom zakone :) dakujem :)

Myslela si toto ?

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
...
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
-----

Tento § sa ale vzťahuje na živnostníka, nie zamestnanca ...
bad
02.05.11,19:49
ano, ja som pozerala zakon o dani z prijmu. neuvedomila som si, ze na to treba kukat z pohladu zamestnanca.
bad
03.05.11,07:47
Veronika,
cim viac si o tom zistujem, tym viac sa zamotavam :(
ako je to s danou z MV v mojom pripade, kedze:

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

ale zamestnanec v s.r.o., ktoru uctujem nie je majitelom vozidla, ktore pouziva, len ho ma prenajate. kto teda plati dan z MV?

dakujem