klemi
25.04.11,19:00
Ahojte, chcem kúpiť byt. Realitka chce so mnou uzatvoriť nejakú rezervačnú zmluvu, mám zaplatiť zálohu, ktorú mi v prípade odstúpenia nevrátia. Nemá niekto z Vás takúto zmluvu? Chcem si to preštudovať. Ďakujem veľmi pekne.
mona091
25.04.11,17:25
navrh "rezervacnej zmluvy" si vypytaj od realitky na pripomienkovanie, vtedy ju tu hod a urcite Ti bude poradene
daklen
25.04.11,17:37
V podstate je to štandardna vec musiš zložiť nejakú zalohu aby začala realitka konať.V tej zmluve sa vlastne zavezuješ že do určitého termínu uzavriete Kúpno-predajnú zmluvu a realitka sa tam zavezuje že už danú nehnutelnosť nebude ponúkať iným záujemcom.Ak by si to náhodou predavajúci rozmyslel mala by sa ti záloha vrátiť ak si to rozmyslíš ty tak smola záloha prepada v prospech realitky.
V tej dohode by malo byť jasne napísané o akú nehnutelnosť sa jedná či záloha bude odrataná z celkovej sumy atd..... Asi v krátkosti takto

Samozrejme by ti mali dať príjmový doklad
buchač
25.04.11,17:43
Ahojte, chcem kúpiť byt. Realitka chce so mnou uzatvoriť nejakú rezervačnú zmluvu, mám zaplatiť zálohu, ktorú mi v prípade odstúpenia nevrátia. Nemá niekto z Vás takúto zmluvu? Chcem si to preštudovať. Ďakujem veľmi pekne.
Nepodpisuj žiadnu rezervačku ....




Každý predávajúci bude od Vás požadovať zloženie rezervačného poplatku tak, aby Vám svoju nehnuteľnosť rezervoval. Textu rezervačnej zmluvy venujte zvýšenú pozornosť. Pretože Vy na dôkaz vážneho záujmu nehnuteľnosť zarezervujete pomerne vysokou čiastkou (obvykle 5 – 10 %), predávajúci by sa mal zaviazať k tomu, že svoju nehnuteľnosť už nebude ďalej ponúkať na predaj. Pokiaľ by nehnuteľnosť nepredal nasledne Vám, ale inej osobe, mala by rezervačná zmluva obsahovať i okrem toho, že Vám v takomto prípade rezervačný poplatok vráti, tiež ustanovenie o zmluvnej pokute. Tu by sme Vám odporučili rovnako čiastku vo výške 5 – 10 % z ceny nehnuteľností.

Je bežné, že pokiaľ nezložíte predávajúcemu rezervačný poplatok, tak predávajúci nehnuteľnosť ponúka na predaj ďalej.
danushka
25.04.11,18:00
Je to štandardný postup, nemusíš mať obavy z takejto rezervácie.

Zmluva o poskytnutí zálohy alebo rezervačná zmluva má obsahovať údaje :
- účastníci : kupujúci, predávajúci,sprostredkovateľ
- predmet kupovanej nehnuteľnosti : špecifikácia podľa LV, alebo členské práva k DB
- dohodnutá cena, ktorá bude ponížená o sumu zálohy
- čas, dokedy sa má pripraviť KZ, prevod, návrh na vklad
- príjmový doklad, ak nie je záloha uskutočnená prevodom na účet a samozrejme žiadaj faktúru od RK / záloha býva obyvkle vo výške provízie, ktorú si účtuje RK za sprostredkovanie predaja/
Doporučujem, aby si zadávateľ poistil zálohu dohodou, ak by predávajúci odstúpil od predaja, že mu bude vrátená v určitom termíne, prípadne sankcie.

Po podpísaní rezervačnej zmluvy RK začne pripravovať kúpnu zmluvu, návrh na vklad a preberací protokol o zistenom stave médií.
buchač
25.04.11,18:15
V podstate je to štandartna vec musiš zložiť nejakú zalohu aby začala realitka konať.V tej zmluve sa vlastne zavezuješ že do určitého termínu uzavriete Kúpno-predajnú zmluvu a realitka sa tam zavezuje že už danú nehnutelnosť nebude ponúkať iným záujemcom.Ak by si to náhodou predavajúci rozmyslel mala by sa ti záloha vrátiť ak si to rozmyslíš ty tak smola záloha prepada v prospech realitky.
V tej dohode by malo byť jasne napísané o akú nehnutelnosť sa jedná či záloha bude odrataná z celkovej sumy atd..... Asi v krátkosti takto

Samozrejme by ti mali dať príjmový doklad


Je to štandardný postup, nemusíš mať obavy z takejto rezervácie.

Zmluva o poskytnutí zálohy alebo rezervačná zmluva má obsahovať údaje :
- účastníci : kupujúci, predávajúci,sprostredkovateľ
- predmet kupovanej nehnuteľnosti : špecifikácia podľa LV, alebo členské práva k DB
- dohodnutá cena, ktorá bude ponížená o sumu zálohy
- čas, dokedy sa má pripraviť KZ, prevod, návrh na vklad
- príjmový doklad, ak nie je záloha uskutočnená prevodom na účet a samozrejme žiadaj faktúru od RK / záloha býva obyvkle vo výške provízie, ktorú si účtuje RK za sprostredkovanie predaja/
Doporučujem, aby si zadávateľ poistil zálohu dohodou, ak by predávajúci odstúpil od predaja, že mu bude vrátená v určitom termíne, prípadne sankcie.

Po podpísaní rezervačnej zmluvy RK začne pripravovať kúpnu zmluvu, návrh na vklad a preberací protokol o zistenom stave médií.

...ja len , na doplnenie svojho ...

Moja skúsenosť ...všetky náležitosti som mal ...zálohu zložil ...
Teraz sa po súdoch vláčim ...
Jeden som už vyhral ...OP
TP súd ešte nebol ...furt je PN dotyčná osoba ...
mona091
25.04.11,18:23
- ja by som navrhla podpisat zmluvu o buducej kupnej zmluve, v ktorej by boli vyspecifikovane vsetky podmienky a nalezitosti, pripadne by prilohou buducej zmluvy bola uz aj samotna kupna zmluva, do ktorej by sa v case doplnili posledne potrebne udaje
- proviziu nech si riesi realitka priamo s predavajucim, s kym ma uzatvorenu sprostredkovatelsku zmluvu, Ty nemas s ich vztahom predsa nic spolocne
- zalohu das oproti podmienkam vyplyvajucim z buducej zmluvy priamo predavajucemu (aspon ho spoznas)
- v buducej zmluve dbaj dokladne na vsetky dojednania a nechaj podpisy overit
- ja by som urcite dala vypracovat a autorizovat zmluvu pravnikovi, ktory tym prebera na seba zodpovednost zo zakona

- ak by si suhlasil s "rezervacnou zmluvou", okrem vyssie spomenutych nalezitosti je dolezite mat ukotvene podmienky:
a) dokedy musi byt najneskor podpisana KZ
b) ako budes odskodneny v pripade nepodpisania KZ v sulade s podmienkami
c) dokedy Ti musi byt vratena zaloha a ako - v pripade nepodpisania KZ
d) ak beries uver, ochranit sa, ak by Ti nahodou uver banka neposkytla vobec, alebo v stanovenej lehote
danushka
25.04.11,19:02
...ja len , na doplnenie svojho ...

Moja skúsenosť ...všetky náležitosti som mal ...zálohu zložil ...
Teraz sa po súdoch vláčim ...
Jeden som už vyhral ...OP
TP súd ešte nebol ...furt je PN dotyčná osoba ...

Juraj a kto zlyhal, neviem síce okolnosti kto v Tvojom prípade zlyhal, ale pri každom obchode je vždy riziko, že niekto zo zmluvných strán nedodrží dohodu.

Časy, keď ľudské slovo malo väčšiu váhu ako papier sú už dávno preč a práve preto je dôležité mať zmluvu a domáhať sa svojich práv. Niekedy to bohužiaľ trvá roky, kým sa dovoláme svojej pravdy.
buchač
26.04.11,05:59
Juraj a kto zlyhal, neviem síce okolnosti kto v Tvojom prípade zlyhal,
Teraz si nasypem popol na hlavu ...asi ja som to bol ...ako nižšie uvedené je , podanie ruky bolo len prázdne gesto z druhej strany ...
ale pri každom obchode je vždy riziko, že niekto zo zmluvných strán nedodrží dohodu.

Časy, keď ľudské slovo malo väčšiu váhu ako papier sú už dávno preč a práve preto je dôležité mať zmluvu
...ale aj túto som mal ...všetko pekne krásne na papier šmarené bolo ...
a domáhať sa svojich práv. Niekedy to bohužiaľ trvá roky, kým sa dovoláme svojej pravdy.
Presne tak , už dva roky to trvá ...a ešte koľko to bude ???...hen vo hviezdach to je len ...
Jedno je ale isté , zákony na Slovensku sú také , aké sú ...na trt ...v podstate chránia obvineného ...:confused:
Škoda pre mňa , že ich momentálne musím ( chcem - nakoľko nemienim do problémov sa dostať ) dodržiavať ...pár rokov dozadu ???...hm , iné kafe by bolo , dávno by som si svoje právo uplatnil a to aj iným spôsobom ...;)

Ale aj tak by som rezervačnú zmluvu nepodpísal , predsa len zaviazať sa len jednej realitke je o ničom .
Čo ak sa , napríklad , vyskytne iná možnosť kúpy - predaja ??? ...výhodnejšia pre mňa ???
Som viazaný realitkou a tým pádom je všetko obmedzené ...

Záloha ???...už nikdy by som asi vopred nedal a ani nechcel vziať .....
Lufilka
10.09.11,09:37
Ahojte, ja som sa chcela spytat, ci mam narok na vratenie 2000 Eurovej zalohy od madarskeho stavitela. Prostrednictvom slovenskej realitky sme podpisali kupnu zmluvu o buducej zmluve s madarskym stavitelom u advokata v Madarsku. Byt sa mal zacat staviat koncom roka 2011 a nakoniec ma mat byt uplne inu poziciu (meni sa zo zapadneho bytu na severny studeny byt, lebo sa rozhodli otocit celu bytovku) a pravdepodobne aj vystavba bude az v roku 2012. Rozhodli sme sa ze tento byt nakoniec nechceme. Mame narok na vratenie zalohy, ak v zmluve nie je uvedene ze si mozu zmenit polohu bytovky a o iny byt zaujem nemame? Dakujem
draik
10.09.11,12:35
Bez toho, aby ste sme pripli tu zmluvu (slovensky text) je tazko radit. Hned na zaciatku sa musi vyriesit otazka, akym pravom sa zmluva riadi.
andiablo
10.09.11,14:24
presne ako píše kolegyňa predo mnou. Ak ti ju realitka nedá tak to svečí o jej pofesionalite a radšej sa jej vyhni. Do budúcnosti sa tak vyhneš problémom, ktoré by ťa mohli stretnúť
Marta_
11.09.11,05:38
Z mojej skúsenosti, rezervačná zmluva je vymyslená na to, aby realitky bezpracne zarábali. Nech mi niekto vysvetlí, načo je potrebné podpisovať rezervačnú zmluvu, keď na druhý deň vám pošle realitka na podpis kúpnu zmluvu. Ani jedna realitka vám rezervačnú zmluvu nedá vopred preštudovať domov. Šťastie budete mať, keď ju podpíšete a nič sa nevyskytne a kúpa prebehne bez úrazu. Horšie je, keď sa vyskytne problém a vy chcete od nej odstúpiť - nemáte šancu. A peniaze má realitka vo vačku.
andiablo
11.09.11,06:49
no rezervačná zmluva nie je pre srandu králikov. Nie som realiták a ani si ich nezastávam. ALe neviem ako by sa tebe páčilo keby ti niekto sľúbil bez papiera že ten byt berie, medzitým by sa ozval iný záujemca že ten byt tiež chce. Druhému by si povedal, že už máš kupcu a ten by sa za dva dni rozmyslel že to nechce a prišiel by si o obchod. Pekne by si bol nasra..
jar88
11.09.11,08:13
Je to štandardný postup, nemusíš mať obavy z takejto rezervácie.

Zmluva o poskytnutí zálohy alebo rezervačná zmluva má obsahovať údaje :
- účastníci : kupujúci, predávajúci,sprostredkovateľ
- predmet kupovanej nehnuteľnosti : špecifikácia podľa LV, alebo členské práva k DB
- dohodnutá cena, ktorá bude ponížená o sumu zálohy
- čas, dokedy sa má pripraviť KZ, prevod, návrh na vklad
- príjmový doklad, ak nie je záloha uskutočnená prevodom na účet a samozrejme žiadaj faktúru od RK / záloha býva obyvkle vo výške provízie, ktorú si účtuje RK za sprostredkovanie predaja/
Doporučujem, aby si zadávateľ poistil zálohu dohodou, ak by predávajúci odstúpil od predaja, že mu bude vrátená v určitom termíne, prípadne sankcie.

Po podpísaní rezervačnej zmluvy RK začne pripravovať kúpnu zmluvu, návrh na vklad a preberací protokol o zistenom stave médií.
Tu si asi "zabudla" spomenúť jednu zásadnú skutočnosť.
V každej rezervačnej zmluve je ustanovenie, že zmluvné strany sa dohodli, že
podľa ustanovení § 262 zákona č.513/1991 Zb., Obchodný zákonník, sa (bla, bla, bla,)
sa tento ich záväzkový vzťah bude spravovať obchodným zákonníkom.
----------------------------------
No a realitka je vždy sro. Tým je povedané všetko.
-------------------------------------------------
Ja si myslím, že rezervačnú zmluvu, môže podpísať len človek bez právneho povedomia a že je to jeho prvý krok k získavaniu akého takého povedomia.
--------------------------------------------
Málo kto si vie uvedomiť, že podpisovať nepotrebnú zmluvu je najlepšia cesta do kúta. No a kto je pri vyjednávaní v kúte je snáď každému jasné.
rudopp
11.09.11,08:19
Tu si asi "zabudla" spomenúť jednu zásadnú skutočnosť.
V každej rezervačnej zmluve je ustanovenie, že zmluvné strany sa dohodli, že
podľa ustanovení § 262 zákona č.513/1991 Zb., Obchodný zákonník, sa (bla, bla, bla,)
sa tento ich záväzkový vzťah bude spravovať obchodným zákonníkom.
----------------------------------
No a realitka je vždy sro. Tým je povedané všetko.
-------------------------------------------------
Ja si myslím, že rezervačnú zmluvu, môže podpísať len človek bez právneho povedomia a že je to jeho prvý krok k získavaniu akého takého povedomia.
--------------------------------------------
Málo kto si vie uvedomiť, že podpisovať nepotrebnú zmluvu je najlepšia cesta do kúta. No a kto je pri vyjednávaní v kúte je snáď každému jasné.

alebo s právnym bezvedomím :D
bubkoch
11.09.11,08:26
ak ma kupujuci hotovost zmluva o buducej zmluve je zbytocna, rovno sa podpise kupna zmluva ...
ale ked si kupujuci napr. vybavuje hypoteku a cas od rozhodnutia kupit po podpis kupnej zmluvy je napr. mesiac, zmluva o buducej zmluve je NEVYHNUTNOST PRE OBE STRANY ...
pre predavajuceho je to zaruka ze ma kupca a kludne moze odmietat dalsich zaujemcov, pre kupujuceho istota, ze predavajuci nebude ponukat nehnutelnost dalej a nepreda ju niekomu kto pride s hotovostou o tyzden

ak ktorakolvek strana porusi zavazok (predavajuci preda inemu alebo kupujuci cuvne), zaplati druhej strane zmluvnu pokutu

pravnym bezvedomim je spochybnovanie zmluvy o buducej zmluve
bubkoch
11.09.11,08:29
a pre jar88:
zmluvu o buducej zmluve uzatvara predavajuci a kupujuci, realitka v nej funguje ako sprostredkovatel a prijimatel zalohy na kupu bytu (obvykle 1500-2000€ co predstavuje jej proviziu)
rudopp
11.09.11,08:51
Ahojte, chcem kúpiť byt. Realitka chce so mnou uzatvoriť nejakú rezervačnú zmluvu, mám zaplatiť zálohu, ktorú mi v prípade odstúpenia nevrátia. Nemá niekto z Vás takúto zmluvu? Chcem si to preštudovať. Ďakujem veľmi pekne.


ak ma kupujuci hotovost zmluva o buducej zmluve je zbytocna, rovno sa podpise kupna zmluva ...
ale ked si kupujuci napr. vybavuje hypoteku a cas od rozhodnutia kupit po podpis kupnej zmluvy je napr. mesiac, zmluva o buducej zmluve je NEVYHNUTNOST PRE OBE STRANY ...
pre predavajuceho je to zaruka ze ma kupca a kludne moze odmietat dalsich zaujemcov, pre kupujuceho istota, ze predavajuci nebude ponukat nehnutelnost dalej a nepreda ju niekomu kto pride s hotovostou o tyzden

ak ktorakolvek strana porusi zavazok (predavajuci preda inemu alebo kupujuci cuvne), zaplati druhej strane zmluvnu pokutu

pravnym bezvedomim je spochybnovanie zmluvy o buducej zmluve

Hovoril som o tom, načo bude študovať cudziu zmluvu a NIE SVOJU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
rudopp
11.09.11,08:53
ak ma kupujuci hotovost zmluva o buducej zmluve je zbytocna, rovno sa podpise kupna zmluva ...
ale ked si kupujuci napr. vybavuje hypoteku a cas od rozhodnutia kupit po podpis kupnej zmluvy je napr. mesiac, zmluva o buducej zmluve je NEVYHNUTNOST PRE OBE STRANY ...
pre predavajuceho je to zaruka ze ma kupca a kludne moze odmietat dalsich zaujemcov, pre kupujuceho istota, ze predavajuci nebude ponukat nehnutelnost dalej a nepreda ju niekomu kto pride s hotovostou o tyzden

ak ktorakolvek strana porusi zavazok (predavajuci preda inemu alebo kupujuci cuvne), zaplati druhej strane zmluvnu pokutu

pravnym bezvedomim je spochybnovanie zmluvy o buducej zmluve

Pokiaľ ovládam malú násobilku a viem čítať, môže byť pre mňa platná ZoBZ aj zdrapom pappiera :D
jar88
11.09.11,09:01
ak ma kupujuci hotovost zmluva o buducej zmluve je zbytocna, rovno sa podpise kupna zmluva ...
ale ked si kupujuci napr. vybavuje hypoteku a cas od rozhodnutia kupit po podpis kupnej zmluvy je napr. mesiac, zmluva o buducej zmluve je NEVYHNUTNOST PRE OBE STRANY ...
pre predavajuceho je to zaruka ze ma kupca a kludne moze odmietat dalsich zaujemcov, pre kupujuceho istota, ze predavajuci nebude ponukat nehnutelnost dalej a nepreda ju niekomu kto pride s hotovostou o tyzden

ak ktorakolvek strana porusi zavazok (predavajuci preda inemu alebo kupujuci cuvne), zaplati druhej strane zmluvnu pokutu

pravnym bezvedomim je spochybnovanie zmluvy o buducej zmluve
Ja som písal o rezervačnej zmluve.
Treba čítať:D
bubkoch
11.09.11,09:29
Ja som písal o rezervačnej zmluve.
Treba čítať:D
treba veci pomenovavat pravymi menami ... to ze niekto pise o rezervacnej zmluve, neznamena to ze ide o rezervacnu zmluvu alebo ze sa to tak vola ... resp. ide o velmi podobne zmluvy, s rovnakym ucelom ... dolezity nie je nazov zmluvy, ale znenie a k comu sa kto zavazuje :D
treba mysliet :D
jar88
11.09.11,10:09
treba veci pomenovavat pravymi menami ... to ze niekto pise o rezervacnej zmluve, neznamena to ze ide o rezervacnu zmluvu alebo ze sa to tak vola ... resp. ide o velmi podobne zmluvy, s rovnakym ucelom ... dolezity nie je nazov zmluvy, ale znenie a k comu sa kto zavazuje :D
treba mysliet :D
Zas jeden z tých, čo rád trepne hlúposť a následne sa začne vykrúcať?
------------------
Prečítaj si celú tému a všetky príspevky a potom si nasyp na hlavu popol.
(na rozdiel od teba viem čo čítam a o čom píšem)
alen81
07.03.16,17:35
Ja som nedávno podpisovala rezervačnú zmluvu a zháňala som si informácie. Nikto nechce prísť o svoje peniaze a niektorí právnici ju neodporúčajú podpisovať prezože nemá až taký právny základ. Je to však bežná prax a mnohokrát nemáte na výber. Určite ju pripomienkujte a keď sa vám niečo nezdá, tak ju hneď nepodpisujte. Rezervačná zmluva by mala chrániť ako predávajúceho tak kupujúceho.

Tu je dobrý článok o rezervačnej zmluve aj pripravená šablóna. http://kupujemebyvanie.sk/rezervacna-zmluva/
Malakh
17.03.16,17:40
Trvaj na tom aby bola zmluva strojstranná, tj ty, skutočný majiteľ a realitka.
V podstate všetky realitky si žiadajú rezervačnú zmluvu medzi kupujúcim a nimi ale taktiež môže danú nehnuteľnosť ponúkať iná realitka alebo sám majiteľ.
A celkom vidím ako sa po zložení zálohy a podpísaní rezervačnej zmluvy nehnuteľnosti ktorá sa už mnedzitým predala začne realitka zdráhať s vydaním zálohy.
Tiež sme chceli kupovať jeden dom, v hotovosti, ale realitka necchela pristúpiť na 3 strannú zmluvu tak sme od toho upustili.
Keby sa ľudia nenchali vydierať tak by sa realitky veľmki rýchlo prispôsobili, len ľudia nechajú so sebou kývať a tak to potom tak aj vizerá.