ajacik
05.01.06,10:17
Chcem zaradiť do DHM majetok v hodnote 33.000 Sk bez DPH. Stačí mi bločik z registračky alebo si mám isť pýtať aj Fa?
Podľa mňa stačí aj bločik, len či nemá niekto iný názor alebo skúsenosti s kontrolou.

tiež sa chcem spýtať: klient, pre ktorého robím, vytvára web stránky a web prezentácie (všetko na PC), multimédia. Kúpil si zostavu: dvd prehrávač, receiver, reproduktory. Myslím si, že do nákladov si to môže dať, ale je tu ten problém, že nemá kanceláriu a klietnov prijíma v byte v obývacej miestnosti /môže sa tváriť ako prijímacia miestnosť). Ako sa pri tomto správa kontrola, ked by to bolo v byte??

dakujem
Andrea2304
05.01.06,09:26
Ak cena tovaru vrátane DPH nie je viac ako 50 tis. , za faktúru sa považuje aj doklad z ERP.
alušik
05.01.06,09:30
Urcite postacuje doklad z registracnej pokladne. Predpokladam, ze obsahuje samozrejme vsetky nalezitosti. Faktura sa musi vyhotovovat pri dodaniach nad 50.000 myslim...

Co sa tyka toho, ze nema kancelariu - nikde nie je napisane, ze ju musi mat. Len s vydavkami treba potom dost opatrne, hlavne treba pripadne vediet presvedcit danovakov, ze ta urcita nakupovana vec sluzi na zabezpecenie a udrzanie prijmu z podnikania. Lebo ak si to DVD kupil pre "domacu" potrebu a nebude vediet zdovodnit, ze ho vyuziva na podnikanie, moze byt s tym problem.
Zita5
05.01.06,09:34
Ja len dodám , že ak má doma sídlo a využíva priestor na podnikanie , treba to zahlásiť na MÚ odd.podnikateľskej činnosti a platiť aj patričný poplatok . Viem , že veľa SZČO to tak nerobí , ale malo by sa . Môže sa stať , že si to vyžiada aj daňový kontrolór v súvislosti s uplatňovaním výdavkov , ktoré znižujú ZD a taktiež na obhájenie aj toho napr. DVD , lebo skutočne to môže vyzerať , že sa to kúpilo pre účel rodiny a nie podnikateľskej činnosti . Ale to je všetko vec v rovine dokazovania .
Tweety
05.01.06,09:37
a platiť aj patričný poplatok .
Prečo by som mala platiť za to, že ušetrím DU náklady, veď nájomné si platím z mojich peňazí?;)
Zita5
05.01.06,09:41
Prečo by som mala platiť za to, že ušetrím DU náklady, veď nájomné si platím z mojich peňazí?;)


Twetty , práve pre to som písala , že veľa podnikateľov to tak nerobí . Už tu o tomto probléme v minulosti prebiehala diskusia či áno , alebo nie . Boli všakovaké reakcie .

Ale , ak budem mať doma kanceláriu , musím vyčleniť napr. 2 m a za tieto metre platiť daň z nehnuteľnosti ako podnikateľ a nie ako občan . A tu ide o to .

;) :rolleyes:
Tweety
05.01.06,12:20
Twetty , práve pre to som písala , že veľa podnikateľov to tak nerobí . Už tu o tomto probléme v minulosti prebiehala diskusia či áno , alebo nie . Boli všakovaké reakcie .
Ale , ak budem mať doma kanceláriu , musím vyčleniť napr. 2 m a za tieto metre platiť daň z nehnuteľnosti ako podnikateľ a nie ako občan . A tu ide o to .
;) :rolleyes:
A čo v tom prípade, keď je kancelária roztrúsená po celom dome, všade po skrinkách samé šanóny, prenosný PC môže byť všade, aj v kuchyni atď.... :o
ajacik
05.01.06,13:15
dakujem za odpovede. Velmi ma zaujala otázka platenia dane z nehnuteľnosti za priestory bytu.
ak sa nikto nenahnevá, skúsim zadať anketu, pretože ma veľmi zaujíma, kto a za koľko m2 platí. Idem to zadať "do chlieviku": ostatné dane

Ak máte čas: http://www.porada.sk/t16717-dao-z-nehnut-za-kanc-priestory.html
Zita5
06.01.06,08:06
A čo v tom prípade, keď je kancelária roztrúsená po celom dome, všade po skrinkách samé šanóny, prenosný PC môže byť všade, aj v kuchyni atď.... :o


Nechcem tu robiť nejaký nátlak ;) , ja som sa zmienila o tom len preto , lebo mám skúsenosti , že to má byť tak , ako som písala v predchádzajúcom príspevku . Zostáva na každom jedincovi , aký postoj k tomu zaujme . Predsa nemôže človek niekoho nahovárať na niečo s čím sa nestotožňuje . Veľa ľudí o tom aj vie a nekoná tak , ako by mal . Ale ja sa ani nedivím tomu , pretože pomaly by chceli aby sme platili daň aj za vzduch , ktorý dýchame a slnko , ktoré nám občas zasvieti .:rolleyes:

Ale príde čas , keď to budú brať vážne , pretože štátu unikajú peniaze v našom prípade obciam . Je rozdiel zaplatiť daň z nehnuteľnosti 300,- Sk a v prípade podnikateľa za využívanie priestoru na podnikateľské účely napr. 1 500,- Sk .

Napríklad ja mám prevádzku v rodinom dome , kde platíme daň z nehnuteľnosti .... podnikateľská sadzba vo výške 27 500,- Sk ročne :D :D .Hoci ma z tejto sumy ide šľak trafiť , ale nepomôžem si .:D :D :D
Ale, keby som tu bývala a nepodnikala , tak platím príkl. 1200,- Sk možno aj to je veľa . A tu ide hlavne o tie finančné straty o ktoré prichádza náš štát. Teraz som počula , že veľmi v tomto roku idú odhaľovať čierne stavby . Čo myslíš , že kvôli čomu ?
V roku 1990 keď som začala podnikať tak už na živnostenskom úrade nás na to nahlasovanie upozorňovali a povedali , že kde ma ísť čiže na MÚ - oddelenie podnikateľskej činnosti . No a teraz kašlú na informácie podávané začínajúcim podnikateľom , lebo sú si vedomí toho , že každý má poznať zákony a pritom ich ani naši úradníci dokonale nepoznajú .

Takže skutočne názor na túto oblasť nemáme rovnaký medzi podnikateľmi . Vieš pokiaľ budem mať doma kanceláriu , kúpim si písací stôl, PC, skrinky na doklady a podobne , tak tým , že tam platím vyšší poplatok na určité metre , ktoré využívam na podnikanie , je skôr prechodnejšie z hľadiska uznania výdavkov pri prípadnej kotrole. Ale , ..... môže to dopadnúť aj tak , že kontrola sa tým ani nebude zapodievať a výdavky bez problému uzná . Aj to je možné očakávať a presviedča ma fakt ten , že aj daniari sa menia a tí noví nemajú ešte až takú prax a znalosť zákonov . Takže to by bolo len dobré pre kontrolovaného daňovníka .

Ale , Twety už moc filozofujem , že ? :) :) :) ;) ;)
vieroslava
13.01.06,13:20
Ja mám tiež kanceláriu v rodinnom dome, v ktorom aj byvam. Cele roky som platila aj dan za podnikanie v nehnuteľnosti. Vlani, ked sa zmenil zákon a vydali nové tlačivá na daň z nehnuteľnosti nastal problém, lebo ani celé oddelenie pracovníčok na miestnom úrade, nevedelo tu daň na jednu miestnosť z celého domu vypočítať. Odvtedy teda platím daň z nehnuteľnosti, ako keby som tam nepodnikala.
A ešte mám otázočku. Podávam nové daňové priznanie aj tento rok, keď som jednu nehnuteľnosť predala, ale ešte mi nejaké zostali z toho istého daň. priznania? Zánik daňovej nehnuteľnosti som samozrejme vlani odovzdala. Pokladá sa to za zmenu?