tinkas
26.04.11,08:23
ahojte poradaci...od 01.01.2010 kedy boli velke zmeny v zákone o DPH..menili svoje splátkové kalendáre ja leas. spoločnosti, na ktorých sa už dátum dodania nerovná s dátumom splatnosti....teraz som si však nie ista...kedze dátum dodania je napr. 30.03.2011 ale dátum splatnosti je 28.02.2011...ja zaplatím splátku s dátumom dodania 03/2011 v 02/2011 čiže mi príde faktúra - oprava základu dane, kde dátum dodania danej splátky nebude marec ale február (kedže som splátku zaplatila skôr ako bol dátum dodania) .....teraz si však neviem dať rady s danovým priznaním - faktúry - opravy základu dane mám chápať podľa par. 53 a uvádza sa to v danovom priznani v nejakom špeciálnom riadku? alebo to zaúčtujem ako normálny odpočet dph ale so znamienkom v marci "-" a v januári "+" ?? Ďakujem....
andreaS
26.04.11,06:30
ja som sa s tymto "zabavala" dost dlho minuly rok :(

dalo by sa to vyriesit ovela jednoduchsie a nemuseli by sme sa papierovat ako sialeny (dat splatnost splatky na koniec obdobia, cize jeden mesiac by sa leasing napriklad nezaplatil), nehovoriac o uctovani jednej splatky na tri krat... toto mi robi vylucne Tatra-Leasing. Splatka totiz zasahuje do dvoch obdobi, je od polovice jedneho mesiaca do polovice druheho mesiaca. Cize januarova, ja si ju tak volam, podla splatnosti, je splatna v januari ale zdanitelne plnenie ma vo februari.

Za sebou to ide takto:
1. uhrada vopred
2. danovy doklad k platbe vopred
3. splatka podla kalendara
4. dobropis k splatke podla spl.kalendara

Kym som si urobila vzory uctovania som sa pekne zapotila. Aby mi sedeli aj zavazky, aj uctovanie dlhodobych vs. kratkodobych splatok a este tam zahrnut aj vyuctovanu zalohu aj dph...

Lenze tieto vzory mam doma a mam ich urobene s ohladom na uctovanie v programe Omega.
tinkas
26.04.11,06:37
no ja mam presne podobný problem a len s tatraleasingom....opletačky sú s tým teda riadne...ale našťastie to mám leasingy v JU - nemám to až také komplikované ako ty....čiže to nijako neovplyvňuje daňové priznanie dph - nejaký špeciálny riadok alebo pod.??