Zoltán Kovács
26.04.11,09:12
Blbá otázka, na ktorú v rýchlosti neviem nájsť odpoveď:

Aká je maximálna výška stravného lístka pre szčo na jeden deň?

Ďakujem, a ospravedlňujem sa za novú tému....
Jano24
26.04.11,07:14
Žeby 3,80€?
Timka1
26.04.11,07:17
Sadzby stravného (diéty) na tuzemské služobné cesty v roku 2011 – podľa opatrenia č. 533/2010 Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR s účinnosťou od 21. decembra 2010.

5 - 12 hodín

3,80 €

12 - 18 hodín

5,70 €

nad 18 hodín

8,80 €
Jano24
26.04.11,07:18
Zoltán Kovács
26.04.11,07:22
Ďakujem Vám...
januškaaa
27.01.13,17:20
Ahojte, chcela by som sa spýtať, že keď pracujem ako finančný sprostredkovateľ-DÚ mi pridelil DIČ, ale živnostenské oprávnenie nemám, môžem si aj ja zakúpiť stravné lístky a dať si ich do nákladov? A keby som si ich zakúpila spätne od 1.1/2013, môžem si ich odpísať?V roku 2013 si musím viesť JÚ a potrebujem si znížiť ZD.Ďakujem za odpoveď :)
Mila123
27.01.13,17:26
Ahojte, chcela by som sa spýtať, že keď pracujem ako finančný sprostredkovateľ-DÚ mi pridelil DIČ, ale živnostenské oprávnenie nemám, môžem si aj ja zakúpiť stravné lístky a dať si ich do nákladov? A keby som si ich zakúpila spätne od 1.1/2013, môžem si ich odpísať?V roku 2013 si musím viesť JÚ a potrebujem si znížiť ZD.Ďakujem za odpoveď :)
určite môžeš ai zakúpiť stravné šeky, ale spätne sa nedá, resp. môžeš , ale neodporúčam spätne....
Zita5
27.01.13,17:34
Too Januškaaaa
§ 19

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú


p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

Týmto chcem upozorniť, že ak máte aj zamestnanie , v ktorom dostávate stravné lístky , tak pozor na kombináciu SZČO a zamestnanec.
Ak robíte len finančné sprostredkovanie , tak nárok na stravné lístky máte za odpracovaný deň .Nie však pozadu dokúpiť.
januškaaa
27.01.13,17:38
:) ďakujem Vám obom krásne :), ste ma potešili :)
januškaaa
27.01.13,17:51
Môžem sa ešte spýtať?Manžel práve prišiel a tvrdí mi, vraj kolega mu povedal, že nepotrebuje doklad o zakúpení stravných lístkov , ale automaticky si to dá do nákladov, vraj mu to účtovníčka tak robí?..to sa mi nechce veriť, veď potrebuje predsa niečim doložiť, že ich zakúpil, nie? A môžem si dať do nákladov aj cestovné lístky, keďže do práce cestujem busom, aj autom? Tie lístky si mám lepiť na papier?Vôbec neviem, ako postupovať, doteraz som JÚ neviedla, iba manželovi som uplatňovala paušál. výdavky, ďakujem
Mila123
27.01.13,18:00
Môžem sa ešte spýtať?Manžel práve prišiel a tvrdí mi, vraj kolega mu povedal, že nepotrebuje doklad o zakúpení stravných lístkov , ale automaticky si to dá do nákladov, vraj mu to účtovníčka tak robí?..to sa mi nechce veriť, veď potrebuje predsa niečim doložiť, že ich zakúpil, nie? A môžem si dať do nákladov aj cestovné lístky, keďže do práce cestujem busom, aj autom? Tie lístky si mám lepiť na papier?Vôbec neviem, ako postupovať, doteraz som JÚ neviedla, iba manželovi som uplatňovala paušál. výdavky, ďakujem
agentúra JPP........
aj to sa dá, ale napr. ak je szčo prevádzkovateľom autodopravy.....
každý deň je na cestách a robí si aj CP a tam si účtuje stravné (diéty) podľa zákona ....
a ešte jedno pravidlo, cesta do práce nie je daňový výdavok......
januškaaa
27.01.13,18:09
Aha :) takže to nie je náš prípad. No hej, cesta do práce nie je výdavok, ale ak napr. cestujem za klientom, je to vrámci môjho podnikania, či ?
Zita5
27.01.13,18:14
Môžem sa ešte spýtať?Manžel práve prišiel a tvrdí mi, vraj kolega mu povedal, že nepotrebuje doklad o zakúpení stravných lístkov , ale automaticky si to dá do nákladov, vraj mu to účtovníčka tak robí?..to sa mi nechce veriť, veď potrebuje predsa niečim doložiť, že ich zakúpil, nie? A môžem si dať do nákladov aj cestovné lístky, keďže do práce cestujem busom, aj autom? Tie lístky si mám lepiť na papier?Vôbec neviem, ako postupovať, doteraz som JÚ neviedla, iba manželovi som uplatňovala paušál. výdavky, ďakujem


Na uplatnenie výdavkov na stravovanie SZČO do daňových výdavkov musia byť splnené základné podmienky definície daňového výdavku – daňový výdavok musí byť preukázateľne daňovníkom vynaložený a zaúčtovaný v jeho účtovníctve.
Nejde o daňový výdavok, ktorý je možné uplatniť do daňových výdavkov automaticky resp.paušálne .
Preukázateľnosť je v danom prípade splnená napríklad zakúpením stravovacích poukážok a ich zaplatením a teda, že mám priamo doklad o kúpe stravných lístkov atď.

T.j. manželov kolega nesprávne interpretoval niečo, čo ani správne nechopil, čo robí jeho účtovníčka ...a takto nesprávnu informáciu posunul Vášmu manželovi ....a potom tieto info idú ďalej a ďalej ...:)
januškaaa
27.01.13,19:12
Ďakujem krásne za odpoveď :)
Zita5
28.01.13,20:30
Otázka od januškaa
Ahojky http://1.1.1.3/bmi/www.porada.sk/images/smilies/smile.gif, tak dnes som chcela objednať stravné lístky cez Vaša, no ale tam pýta od mňa IČO a ja nemám živnostenské oprávnenie http://1.1.1.4/bmi/www.porada.sk/images/smilies/frown.gif..pracujem na DIČ http://1.1.1.4/bmi/www.porada.sk/images/smilies/frown.gif...tak teraz neviem..

---------------------------------------------------------------------
IČO sa neprideľuje len na činnosti v súvislosti so živnostenským listom .
O IČO ste mali požiada Vy už pri registrácii v NBS ako finančný sprostredkovateľ , resp. ak Vás registrovala príslušná inštitúcia v NBS .

Viď ...ako a komu sa prideľuje IČO


6.)

Identifikačné číslo prideľuje:







a.)

právnickým osobám zapísaným do obchodného registra - súd,



b.)

neinvestičným fondom, záujmovým združeniam právnických osôb a neziskovým organizáciám poskytujúcim verejnoprospešné služby - krajský úrad,



c.)

zahraničným osobám, rozpočtovým organizáciám a príspevkovým organizáciám, nadáciám, pozemkovým a iným účelovým spoločenstvám, politickým stranám a politickým hnutiam, cirkevným organizáciám a náboženským spoločnostiam a ostatným právnickým osobám, ktoré sa nezapisujú do obchodného registra - úrad,




d.)

podnikateľom podnikajúcim na základe živnostenského oprávnenia - okresný úrad,



e.)


podnikateľom podnikajúcim na základe iného než živnostenského oprávnenia - úrad.









Zdroj :http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=776
Ale poďme teraz k objednaniu stravných poukážok .Ja si myslím, že DIČ má byť pre stravovaciu inštitúciu taktiež hodnoverným dokladom.Máte v rukách vlastne pridelené DIČ Daňovým úradom .Takže problém robiť nemôžu .
Katy a R
28.01.13,20:51
ja by som sa ešte spýtala jaanušky - že či predsalen nenuvažuje nad uplatňovaním paušálnych výdavkov ... je to jednoduchšie. nemáš veľmi čo dať do nákladov - a kupovať si len kôli tomu stravné lístky - tam aj nejaký ten poplatok sa navyše platí ... :confused::confused:
Samozrejme - ale od príjmu závisí, či je naozaj ten paušál výhodnejší, alebo skutočné výdavky.
Zita5
28.01.13,20:57
ja by som sa ešte spýtala jaanušky - že či predsalen nenuvažuje nad uplatňovaním paušálnych výdavkov ... je to jednoduchšie. nemáš veľmi čo dať do nákladov - a kupovať si len kôli tomu stravné lístky - tam aj nejaký ten poplatok sa navyše platí ... :confused::confused:
Samozrejme - ale od príjmu závisí, či je naozaj ten paušál výhodnejší, alebo skutočné výdavky.

.....;)myslím, že začína v roku 2013, aspoň tak píše v jej prvej otázke http://www.porada.sk/t166954-stravne-listky-pre-szco.html#post2236013 ...lebo píše, že v roku 2013 bude viesť JU.Musí to upresniť...
januškaaa
29.01.13,16:00
Ahojte :). No aby som to upresnila: ja robím FS od marca min. roka, takže v DP za rok 2012 si chcem uplatniť ešte 40% paušálne výdavky, lebo sa to dá :). Teda, ak mám dobré informácie, že v DP za rok 2013, si už nebudem môcť výdavky viesť paušálne, či?Ja som v tom, že od januára 2013 si musím viesť JÚ, preto som si chcela objednať stravné lístky a dať ich do nákladov, lebo fakt neviem, čo iné tam dať. Veď už sa ani o príspevky do ZP a odvody do SP si nebudem môcť znížiť základ dane v DP 2013, alebo sa mýlim?Ďakujem krásne dievčatá :)
beatam
29.01.13,16:19
Ahojte :). No aby som to upresnila: ja robím FS od marca min. roka, takže v DP za rok 2012 si chcem uplatniť ešte 40% paušálne výdavky, lebo sa to dá :). Teda, ak mám dobré informácie, že v DP za rok 2013, si už nebudem môcť výdavky viesť paušálne, či?Ja som v tom, že od januára 2013 si musím viesť JÚ, preto som si chcela objednať stravné lístky a dať ich do nákladov, lebo fakt neviem, čo iné tam dať. Veď už sa ani o príspevky do ZP a odvody do SP si nebudem môcť znížiť základ dane v DP 2013, alebo sa mýlim?Ďakujem krásne dievčatá :)

Paušálne výdavky možno uplatniť aj v roku 2013, ale max do výšky 5040 €. AJ odvody ZP a SP budú znižovať základ dane.
Uhradené odvody nebudeš zohľadnovať pri výpočte vymeriavacích základov pre SP a ZP.
januškaaa
29.01.13,16:40
No pekne, ja som teda!!!! No to som riadne poplietla. Takže daňový základ si môžem znížiť aj následujúce roky o odvody a poistné v DP, SP a ZP bude brať pre výpočet preddavkov základ dane /t.j. príjmy-40%paušálne výdavky/, bez odpočítania poistného do ZP a odvodov do SP?Dúfam, že som to pochopila správne :) a inak ďakujem :)
Mila123
29.01.13,17:04
No pekne, ja som teda!!!! No to som riadne poplietla. Takže daňový základ si môžem znížiť aj následujúce roky o odvody a poistné v DP, SP a ZP bude brať pre výpočet preddavkov základ dane /t.j. príjmy-40%paušálne výdavky/, bez odpočítania poistného do ZP a odvodov do SP?Dúfam, že som to pochopila správne :) a inak ďakujem :)

na rok 2013, pre szčo podľa § 6 ods. 1 a 2 a 4 ZDP platí...
môžu si uplatňovať výdavky 40% maximálne však 5040 € ročne.....
ale to neznamená, že ak bude ročný príjem 10 000 € si môže uplatniť 5040 €, iba tých 40%, t.j. 4000 €......a ešte v zákone 595/2003 Z.z. v pl. znení, pod § 6 je riešený postup ako to má byť ak nie je szčo celý kalendárny rok......
mizu24
27.02.13,16:58
takže keď si založí živnosť 31.1.2013, v ten deň vystaví faktúru, ale úhrada mu nabehne až vo februári, môže si uznať tento mesiac na paušálne výdavky? Čiže si uplatní 5040 € ročne, samozrejme pri príjme 12.600 €? Ďakujem...
Paula
27.02.13,17:29
Čo majú posledné príspevky spoločné s názvom témy :confused: