JankaV
26.04.11,09:48
Dobrý deň,
Prosím vás o názor.
Zamestnanec je aj SZČO, k 30.4.2011 končí pracovný pomer dohodou. Lenže stala sa taká vec, že pôjde na operáciu. Dohodu o rozviazaní pracovného pomeru zamestnávateľ už zrušiť nechce, preto zvažuje, čo teraz. Či ísť na PN ešte ako zamestnanec, alebo zaevidovať sa na úrade práce a ísť na PN už ako nezamestnaný. Ako zamestnanec má slušné odvody, ako SZČO ešte žiadne odvody nerobil. Tak neviem z čoho by mu platili PN. A okrem toho to vyzerá, že bude musieť prerušiť alebo zrušiť živnosť, lebo tá PN vyzerá na dlhšie. Chudák, chystal sa rok na to a takto sa mu to skomplikovalo.
Ďakujem za radu.
veronikasad
26.04.11,07:58
Dobrý deň,
Prosím vás o názor.
Zamestnanec je aj SZČO, k 30.4.2011 končí pracovný pomer dohodou. Lenže stala sa taká vec, že pôjde na operáciu. Dohodu o rozviazaní pracovného pomeru zamestnávateľ už zrušiť nechce, preto zvažuje, čo teraz. Či ísť na PN ešte ako zamestnanec, alebo zaevidovať sa na úrade práce a ísť na PN už ako nezamestnaný. Ako zamestnanec má slušné odvody, ako SZČO ešte žiadne odvody nerobil. Tak neviem z čoho by mu platili PN. A okrem toho to vyzerá, že bude musieť prerušiť alebo zrušiť živnosť, lebo tá PN vyzerá na dlhšie. Chudák, chystal sa rok na to a takto sa mu to skomplikovalo.
Ďakujem za radu.
Kedy nastupuje na operáciu ? Ochranná lehota od 1.1.2011 sa skrátila zo 42 dní na 7 dní. Nárok na nemocenské zo zamestnania mu vznikne len v prípade, ak začiatok PN-ky bude do 7.5.

Po skončení prac.pomeru sa môže prihlásiť v SP ako dobrovolne nemocensky poistená osoba. Podmienku 270 dní nem. poistenia bude mať splnenú, ale ak začiatok PN bude do 26 týždňov od vzniku DNP, nemocenské bude len z minima.

Ak nie je povinným platitelom odvodov do SP ako SZČO, nemocenské ako SZČO nedostane.
JankaV
26.04.11,08:17
Nastupuje v prvom možnom termíne, už robí predoperačné vyšetrenia.
To mi tak vychádza, že bude lepšie ísť na PN ako zamestnanec, pozastaviť alebo zrušiť živnosť a po ukončení PN by šiel na úrad práce a potom si založiť živnosť. Veď ani nevie koľko bude maródiť, potom možno kúpele.
veronikasad
26.04.11,08:26
Nastupuje v prvom možnom termíne, už robí predoperačné vyšetrenia.
To mi tak vychádza, že bude lepšie ísť na PN ako zamestnanec, pozastaviť alebo zrušiť živnosť a po ukončení PN by šiel na úrad práce a potom si založiť živnosť. Veď ani nevie koľko bude maródiť, potom možno kúpele.
Ak bude začiatok PN-ky pred koncom prac.pomeru, vymeriavacím základom pre nemocenské bude rok 2010 zo zamestnania. Pracovný pomer skončí dohodnutým dňom, nem.dávky bude naďalej vyplácať soc. poisťovňa. Na UP ju ale nezaevidujú, po skončení prac.pomeru sa musí prihlásiť (s kopiou PN-ky) v zdr.poisťovni. platitelom ZP bude za ňu štát (ak nebude mať aktívnu živnosť), inak by si asi aj počas PN-ky musela platiť preddavky na ZP ako SZČO (nevznikol jej nárok na nemocenské ako SZČO).

Živnosť môže prerušiť (ale na obdobie dlhšie ako 6 mesiacov), alebo zrušiť.
JankaV
26.04.11,09:53
Prosím ťa, vysvetli mi, čo znamená ak nebude mať aktívnu živnosť?
Dnes je 26.4. a teda jedosť pravdepodobné, že 1.5. bude aj szćo, ak keď ju nevykonáva.
Ďakujem
koran
16.09.11,18:28
Mohli by ste mi poradiť. Som SZČO. Od júla som povinným platcom do SP. Mám isté zdravotné problémy a teda by som išla na PN. Lenže neviem či mi aj bude vyplatená zo SP, pretože mám nedoplatky práve za tie 2 mesiace(júl, august). Ak by som teraz zaplatila odvody a potom išla na PN vznikol by mi nárok? A ak najprv preruším živnosť a potom pôjdem na PN, vznikne mi nárok alebo musím byť počas PNky v otvorenej živnosti?
Ďakujem.
Xanti
16.09.11,18:41
Mohli by ste mi poradiť. Som SZČO. Od júla som povinným platcom do SP. Mám isté zdravotné problémy a teda by som išla na PN. Lenže neviem či mi aj bude vyplatená zo SP, pretože mám nedoplatky práve za tie 2 mesiace(júl, august). Ak by som teraz zaplatila odvody a potom išla na PN vznikol by mi nárok? Ano vznikol, lebo by si nemala dlžobu . A ak najprv preruším živnosť a potom pôjdem na PN, vznikne mi nárok alebo musím byť počas PNky v otvorenej živnosti? A prečo chceš prerušiť živnosť, počas PN neplatíš odvody do SP, a ked je to dlhotrvajúca PN tak ani do ZP.
Ďakujem.v texte modrým
koran
16.09.11,18:59
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Prerušenie som chcela preto aby som neplatila odvody na ZP počas PNky.
A na tie nezaplatené odvody do SP som sa pýtala preto, lebo dnes som bola na SP a povedala mi, že ak som bola čo len jeden deň v omeškaní prvý mesiac teda za júl som nezaplatila do 8. augusta , tak mi už nevznikne nárok na PN, že tak to posudzujú na poisťovni
Xanti
16.09.11,19:02
No o tom som nepočula,
mnoho ludí dopláca neskôr a PN majú platenú. To čo píšeš sa dotýka poistenia v nezamestnanosti, tak je prísnejšie pravidlo.

A čo sa týka odvodov do ZP , tak pri dlhotrvajúcej PN sa ani tie neplatia. Takže živnosť prerušovať nemusíš.
A ak by si prerušila živnosť šla by si na UP? Lebo ako samoplatca teda dobrovolne nezamestnaná by si platila odvody do ZP vo výške ako SZCO.
Xanti
16.09.11,19:07
Podmienky nároku

*
vznik dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. vznik dočasnej pracovnej neschopnosti
*
vznik dočasnej pracovnej neschopnosti
o
v období trvania nemocenského poistenia
o
po jeho zániku v ochrannej lehote
*
zamestnanec má nárok na nemocenské, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ
*
nárok na nemocenské u zamestnanca nezávisí od plnenia povinností zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie
*
dobrovoľne nemocensky poistená osoba – 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti
*
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať zaplatené poistené na nemocenské poistenie v správnej sume od prvého vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť (výnimky, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote); pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur

zdroj : http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s

A pri poistení v nezamestnanosti sa píše toto
Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.

Poistné na poistenie v nezamestnanosti je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné.

zdroj : http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s
brčko
16.09.11,20:33
Mohli by ste mi poradiť. Som SZČO. Od júla som povinným platcom do SP. Mám isté zdravotné problémy a teda by som išla na PN. Lenže neviem či mi aj bude vyplatená zo SP, pretože mám nedoplatky práve za tie 2 mesiace(júl, august). Ak by som teraz zaplatila odvody a potom išla na PN vznikol by mi nárok? A ak najprv preruším živnosť a potom pôjdem na PN, vznikne mi nárok alebo musím byť počas PNky v otvorenej živnosti?
Ďakujem.

problém by bol, ak by si nastupovala na pn hned v júli, nezaplatila za júl do 8.8. resp. dlh po 8.8. by bol väčší alebo rovný 5eur (toleruje sa dlh menší ako 5eur). Alebo ak by si nastupovala na pn v ochrannej lehote po ukončení (prerušení) poistenia, nezaplatila za obdobie od prihlásenia do odhlásenia do splatnosti poistného za posledné obdobie (s tým, že zase sa toleruje dlh menší ako 5eur).
Toto ale nie je tvoj prípad, lebo už nie je júl a ani si zatial neprerušila poistenie.
JankaV
26.09.11,06:23
Ahoj, a som tu opäť.
Mám človeka za rok 2011 bol 2 mesiace SZČO, 4 mesiace nezamestnaný na UP, od 1.7. zamestnaný s platom 1100€ do 15.10.2011 s tým, že od 25.7. je PN. PP mu končí 15.10.2011, potom bude nezamestnaný na PN. Neviem koľko. V 2012 má plánovanú operáciu na I.Q. Prosím vás, ako mu bude počítaná PN v roku 2012. Má si priplácať na SP? Alebo bude preň výhodnejšie zamestnať sa po PN za každú cenu.
Ďakujem
Xanti
26.09.11,08:40
Ahoj, a som tu opäť.
Mám človeka za rok 2011 bol 2 mesiace SZČO, 4 mesiace nezamestnaný na UP, od 1.7. zamestnaný s platom 1100€ do 15.10.2011 s tým, že od 25.7. je PN. PP mu končí 15.10.2011, potom bude nezamestnaný na PN. Neviem koľko. V 2012 má plánovanú operáciu na I.Q. Prosím vás, ako mu bude počítaná PN v roku 2012. PN bude 0 ak sa nezamestná.Má si priplácať na SP? Toto plánujú zrušiť od 1.1.2012 pre nezamestnaných takže mu to zrejme nepomôže treba sledovať zákony a zmeny. Alebo bude preň výhodnejšie zamestnať sa po PN za každú cenu.Určite byť zamestnaný je lepšie.
ĎakujemOdpovede v texte modrým.
Resp. Ak mu skončí PP 15.10.2011 a pôjde do 7 dní na PN tak mu bude vyplácaná z jeho VZ zo zamestnania teda z tých 1100 eur lebo pracovný pomer mu trval dlhšie ako 90 dní.