ali8
26.04.11,09:53
Dobry den prajem chcela by som sa uistit ak vystavim casnikovi dohodu o pracovnej cinnosti znej sa plati len to urazove a garancne ako pri dohode o vykonani prace vsakze? plati vsetko to ze pri dohode o pracovnej cinnosti nesmie presiahnut tyzdenne 10hodin? a moze sa mu dat podpisat aj to vyhlasenie vsakze? a je tam aj nejaky limit ak je evidovany na urade prace niekedy to bolo nejakych 3.200sk mesacne, hladala som to tu a nasla len stare prispevky chcem sa uistit ci vsetko to plati aj teraz. dakujem. prajem pekny den.
Timka1
26.04.11,07:56
Dobry den prajem chcela by som sa uistit ak vystavim casnikovi dohodu o pracovnej cinnosti znej sa plati len to urazove a garancne ako pri dohode o vykonani prace vsakze? plati vsetko to ze pri dohode o pracovnej cinnosti nesmie presiahnut tyzdenne 10hodin? a moze sa mu dat podpisat aj to vyhlasenie vsakze? a je tam aj nejaky limit ak je evidovany na urade prace niekedy to bolo nejakych 3.200sk mesacne, hladala som to tu a nasla len stare prispevky chcem sa uistit ci vsetko to plati aj teraz. dakujem. prajem pekny den.

- odvody do SP sú rovnaké pri DoVP a DoPČ a to úrazové a garančné poistenie

- dohodár môže podpísať vyhlasenie

- pri DoPČ môže odrobiť max. 10 hod. týždenne

- limit na ÚP je 136,52 €, ak ho prekročí, bude vyradný z evidencie uchádzačov

- pozri tiež § 228a Zákonníka práce
ali8
08.06.11,16:07
Dobry den prajem, chcela by som sa este opytat ako je to vlastne s dohodami v roku 2011 co sa tyka dochodcov starobnych, vsetko mi je jasne akurat to mozem aj dochodcovi dat podpisat vyhlasenie aby sa mu nezrazala dan, alebo nemozem? a aku by ste volili dohodu, DoVP alebo DoPC pre pomocneho brigadnika na stavbe? dakujem. je aj nejaky limit prijmov pre starobnych dochodcov? dakujem.
drobeceva
08.06.11,16:15
Dobry den prajem, chcela by som sa este opytat ako je to vlastne s dohodami v roku 2011 co sa tyka dochodcov starobnych, vsetko mi je jasne akurat to mozem aj dochodcovi dat podpisat vyhlasenie aby sa mu nezrazala dan, alebo nemozem? a aku by ste volili dohodu, DoVP alebo DoPC pre pomocneho brigadnika na stavbe? dakujem. je aj nejaky limit prijmov pre starobnych dochodcov? dakujem.
Dôchodcovi nemôžeš dať podpísať vyhlásenie...nemá nárok na mesačný odpočet .
Príjem nie je obmedzený. Na DoVP môže odpracovať maxim. 350 hodín ročne, na DoPČ - 10 hod. týždenne
Tweety
08.06.11,16:16
Dobry den prajem, chcela by som sa este opytat ako je to vlastne s dohodami v roku 2011 co sa tyka dochodcov starobnych, vsetko mi je jasne akurat to mozem aj dochodcovi dat podpisat vyhlasenie aby sa mu nezrazala dan, alebo nemozem? a aku by ste volili dohodu, DoVP alebo DoPC pre pomocneho brigadnika na stavbe? dakujem. je aj nejaky limit prijmov pre starobnych dochodcov? dakujem.
Dôchodca si nemôže uplatniť NČ.

§11Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

Dôchodcu je možné zamestnanať na DoPČ,(kedže ide o opakovanú činnosť) alebo na PZ.
ali8
08.06.11,19:00
Dakujem takze to znamena ze sa zanho bude tak ci tak stahovat 19%na dan zo mzdy ano? a moze zarobit kolko chce nieje tam nejaky limit vsak?
KEJKA
08.06.11,19:05
presne tak
ali8
08.06.11,19:12
este byste mi mohli vysvetlit tu preddavkovu a zrazkovu dan? dakujempekne za ochotu.
Melnick
08.06.11,19:18
Teraz už neriešiš zrážkovú daň. Tá je už minulosťou.:)

http://www.uctodane.sk/poradna/c-34/zrazkova-dan-a-zavisla-cinnost-11-01-2011/
Tweety
08.06.11,19:20
este byste mi mohli vysvetlit tu preddavkovu a zrazkovu dan? dakujempekne za ochotu.
Daň zo ZČ je už len preddavková. Od 1.1.2011 zrážková daň zo ZČ bola zrušená.
KEJKA
08.06.11,20:06
zrážková daň je napr. z úrokov, ale nie zo mzdy, či odmeny.
ali8
12.06.11,13:17
dobry den a co sa tyka predcasneho starobneho dochodcu to plati tiez to iste ako klasicky starobny dochodca vsakze? takze mozem im dat kludne podpisat dohodu o pracovnej cinnosti kedze ich potrebujem ako pomocnych brigadnikov na stavbe, prihlasim ich na socialnu poistovnu, bue sa za nich odvadzat urazove a garancne poistenie plus dan na danovy urad a to je vsetko? a co sa tyka zdravotnej u dochodcov to si musia sami platit alebo ako to je? dakujem.
rodina1
12.06.11,14:36
dobry den a co sa tyka predcasneho starobneho dochodcu to plati tiez to iste ako klasicky starobny dochodca vsakze? takze mozem im dat kludne podpisat dohodu o pracovnej cinnosti kedze ich potrebujem ako pomocnych brigadnikov na stavbe, prihlasim ich na socialnu poistovnu, bue sa za nich odvadzat urazove a garancne poistenie plus dan na danovy urad a to je vsetko? a co sa tyka zdravotnej u dochodcov to si musia sami platit alebo ako to je? dakujem.
Za dôchodcov je platiteľom na ZP štát.
sybila3
13.06.11,05:30
ak má dohodár mesačnú odmenu 135 eur, je jedno koľko hodín odrobí, či pol mesiaca alebo celý má mať 135?
Tweety
13.06.11,05:35
ak má dohodár mesačnú odmenu 135 eur, je jedno koľko hodín odrobí, či pol mesiaca alebo celý má mať 135?
Áno, veĎ už samotný výraz mesačná znamená, že je to mesačná odmena.
sybila3
13.06.11,05:40
tak ale ak mám u PP mesačnú a neodrobia celý mesiac tak nie je mzda napr. 400 ale je nižšia podľa odrobených dní. ale neviem ako to mám urobiť lebo program mi to ráta na odrobené dni aj keď mám zadanú mesačnú mzdu. A ak nastúpil dohodár 10.5 aj v tom prípade má 135?
ali8
13.06.11,06:50
este jedna otazocka kolko sa moze dat na hodinu minimalna mzda dohodarovi tiez je to tych 1,822 ako pri pracovnej zmluve na hodinu, alebo mu mozem dat 1,70€ dakujem pekne.
ali8
13.06.11,07:53
prosim vas poradi niekto surne nikde to tu neviem najst ci aj dohoda sa riadi hodinovo minimalne ako pracovna zmluva alebo to je vec dohody amoze byt aj menej.dakujem.
terezamaria
13.06.11,08:22
prosim vas poradi niekto surne nikde to tu neviem najst ci aj dohoda sa riadi hodinovo minimalne ako pracovna zmluva alebo to je vec dohody amoze byt aj menej.dakujem.
Myslíš na minimálnu mzdu na hodinu?
Zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov sa vzťahuje na zamestnancov v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ktorým sa rozumie napr. služobný pomer, štátnozamestnanecký pomer, pracovný vzťah člena družstva a pod. Nevzťahuje sa však na osoby, ktoré vykonávajú činnosti na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, t. j. na základe dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov alebo dohody o pracovnej činnosti. Tento vzťah je síce pracovnoprávny, ale nemá charakter obdobný pracovnému pomeru.

Pre tieto skupiny osôb suma minimálnej mzdy ustanovená nariadením vlády Slovenskej republiky nie je právne záväzná, lebo sa na nich nevzťahuje zákon. Z rovnakých dôvodov sa nariadenie vlády Slovenskej republiky, ustanovujúce sumy minimálnej mzdy, neuplatňuje ani u fyzických osôb, ktoré pre zamestnávateľa vykonávajú práce podľa iných typov zmlúv (napr. podľa Obchodného zákonníka alebo Občianskeho zákonníka).

S účinnosťou od 1. januára 2011 je suma minimálnej mzdy ustanovená nariadením vlády Slovenskej republiky č. 408/2010 Z. z. vo výške:
a) 317 eur za mesiac pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
b) 1,822 eura za každú hodinu odpracovanú zamestnancom.
vladino45
14.06.11,09:33
Ideme uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti s cudzím štátnym príslušníkom ( ČR - člen EÚ ) , čo nám musí predložiť aby sme ho mohli zamestanť? Sú nejaké obmedzenia? Alebo v rámci únie neexistujú žiadne obmedzenia a postupujeme ako pri DoPČ uzatvorenej so slovenským občanom?
ali8
14.06.11,10:18
a co v pripade ak chcem na dohodu o pracovnej cinnosti zamestnat zivnostnika ktory ma teraz prerusenu zivnost a je vedeny na urade prace? jasne platia vsetky pravidla vyplyvajuce ztej dohody akurat ze nesmie presiahnut ten limit tych cca 137€ mesacne to mi je jasne, ale moze sa mu dat podpisat vyhlasenie?? dakujem.
sybila3
14.06.11,11:03
keby ste mi poradili, ak má stanovenú mes.odmenu 135,- tak ak nastúpil trebárs 10.5. má mať 135 alebo zníženú, má nárok dohodár na voľno hneď prvý mesiac? ďakujem
VERONIKA6
14.06.11,11:15
keby ste mi poradili, ak má stanovenú mes.odmenu 135,- tak ak nastúpil trebárs 10.5. má mať 135 alebo zníženú, má nárok dohodár na voľno hneď prvý mesiac? ďakujem
Nárok na voľno vzniká len z pracovného pomeru založeného pracovnou zmluvou. Odmena záleží od toho, ako ste sa s pracovníkom dohodli v dohode o pracovnej činnosti.
veronikasad
14.06.11,11:42
a co v pripade ak chcem na dohodu o pracovnej cinnosti zamestnat zivnostnika ktory ma teraz prerusenu zivnost a je vedeny na urade prace? jasne platia vsetky pravidla vyplyvajuce ztej dohody akurat ze nesmie presiahnut ten limit tych cca 137€ mesacne to mi je jasne, ale moze sa mu dat podpisat vyhlasenie?? dakujem.
Aj živnostník môže mať podpísané vyhlásenie. Príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou (pri výške 136,61€ nebude žiadna), zahrnie ho do DP typu B ako príjem z § 5.
vladino45
14.06.11,12:23
keby ste mi poradili, ak má stanovenú mes.odmenu 135,- tak ak nastúpil trebárs 10.5. má mať 135 alebo zníženú, má nárok dohodár na voľno hneď prvý mesiac? ďakujem
dohodár nemá nárok na dovolenku ( voľno ), a plat treba alikvotne krátiť podľa odpracovaných dní
vladino45
14.06.11,12:24
Ideme uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti s cudzím štátnym príslušníkom ( ČR - člen EÚ ) , čo nám musí predložiť aby sme ho mohli zamestanť? Sú nejaké obmedzenia? Alebo v rámci únie neexistujú žiadne obmedzenia a postupujeme ako pri DoPČ uzatvorenej so slovenským občanom?
nikto neporadí?
sybila3
15.06.11,09:14
dohodár nemá nárok na dovolenku ( voľno ), a plat treba alikvotne krátiť podľa odpracovaných dní tiež si myslím, keď vyššie je písané, že za mesiac ked je to mesačná odmena, tiež rátam podľa odrobených keď nastúpil 10-teho tak by nemal mať 135 ale krátené. A voľno nemôže mať žiadne?
katka 23
15.06.11,09:25
tiež si myslím, keď vyššie je písané, že za mesiac ked je to mesačná odmena, tiež rátam podľa odrobených keď nastúpil 10-teho tak by nemal mať 135 ale krátené. A voľno nemôže mať žiadne?
Ja to praktizujem tak : DoVP odmena za vykonanú prácu napr.135,00 vyplatím 135,00 či pracoval 10 alebo 20 dní ak tú prácu zvládol aj za 10 dní tak mu vyplatím 135,00
DoPČ opakovaná činnosť - mám dohodnutú odmenu za hod a podľa počtu odpr.hodín vyplácam
katka 23
15.06.11,09:30
A voľno ? DoPČ je limitovaná počtom odpr.hodín to vieš tak potom má aj voľno , DoVP ak zvládne prácu vykonať skôr keď je šikovný tak má tiež voľno
JankaO
15.06.11,09:56
Ideme uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti s cudzím štátnym príslušníkom ( ČR - člen EÚ ) , čo nám musí predložiť aby sme ho mohli zamestanť? Sú nejaké obmedzenia? Alebo v rámci únie neexistujú žiadne obmedzenia a postupujeme ako pri DoPČ uzatvorenej so slovenským občanom?
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=78268
Kořalníková Katka
16.06.11,10:14
Prosím vás keď zamestnanec ktorý je zamestnaný na dohodu koľko môže odpracovať za týždeň hodín?Je zamestnaný v dopravnej spoločnosti veľmi pekne ďakujem.
kn-alka
16.06.11,10:16
Na akú dohodu?
Existujú: dohoda o vykonaní práce ( 350 hod./rok )
dohoda o pracovnej činnosti ( max. 10 hod./týždeň)
Diomedea
27.06.11,10:35
Dobrý deň, ja by som mala otázku, ako je to v prípade dohody o pracovnej činnosti s pokutami pre zamestnanca. Môže zamestnávateľ bez toho aby vopred upovedomil zamestnanca a bez udania dôvodu udeliť finančnú pokutu?
Tweety
27.06.11,10:36
Dobrý deň, ja by som mala otázku, ako je to v prípade dohody o pracovnej činnosti s pokutami pre zamestnanca. Môže zamestnávateľ bez toho aby vopred upovedomil zamestnanca a bez udania dôvodu udeliť finančnú pokutu?
Nie, nemôže.
BUC
28.06.11,12:38
Dobry den prajem,
chcem sa opytat, ci je mozne zamestnatnat vo firme na DoPČ osobu, ktora uz ma v tej istej firme pracovnu zmluvu. Na dohodu by vykonavala upratovanie vo firme cca 3-4 hodiny tyzdenne.
Ak ano, ako je to potom s odvodmi do SP, ZP a s danovym uradom?
Tweety
28.06.11,12:40
Dobry den prajem,
chcem sa opytat, ci je mozne zamestnatnat vo firme na DoPČ osobu, ktora uz ma v tej istej firme pracovnu zmluvu. Na dohodu by vykonavala upratovanie vo firme cca 3-4 hodiny tyzdenne.
Ak ano, ako je to potom s odvodmi do SP, ZP a s danovym uradom?
Áno, je to možné.( Za predpokladu, že PZ nie je na upratovanie) Mzda aj dohoda sa jej budú zdaňovať spolu. Z dohody neplatí žiadne odvody.
BUC
29.06.11,07:38
Áno, je to možné.( Za predpokladu, že PZ nie je na upratovanie) Mzda aj dohoda sa jej budú zdaňovať spolu. Z dohody neplatí žiadne odvody.

Dakujem za odpoved. Mozete mi to este potvrdit na priklade, ci tomu rozumiem spravne?:
1. Pracovna zmluva je 1000€, z tejto plati 19% dan a takisto, ked ma dohodu na 160€, z tejto tiez plati 19% dan? Spravne?
2. Pisete ze z dohody sa neplatia ziadne odvody...teda ZP nic a SP tiez nic? Ani UP a GP sa z dohody neplati, ked ma zamestnanec pracovnu zmluvu v tej istej firme ?
VERONIKA6
29.06.11,07:43
Dakujem za odpoved. Mozete mi to este potvrdit na priklade, ci tomu rozumiem spravne?:
1. Pracovna zmluva je 1000€, z tejto plati 19% dan a takisto, ked ma dohodu na 160€, z tejto tiez plati 19% dan? Spravne?
2. Pisete ze z dohody sa neplatia ziadne odvody...teda ZP nic a SP tiez nic? Ani UP a GP sa z dohody neplati, ked ma zamestnanec pracovnu zmluvu v tej istej firme ?
Z dohody sa platí daň. Úrazové a garančné poistenie platí zamestnávateľ.
BUC
29.06.11,07:46
Z dohody sa platí daň. Úrazové a garančné poistenie platí zamestnávateľ.

ja som zamestnavatel, takze ked uz raz za tu osobu platim UP a GP vyplyvajuce z pracovnej zmluvy, mam to chapat tak, ze z dohody to za zamestnanca platit nemam?
kn-alka
29.06.11,07:46
ale áno, z dohody sa platí do SP UP a GP a daň.
záleží od mzdového programu. Ja pracujem v Oberone, tam mi vždy dá na výber, či brať prac.pomery zvlášť, alebo spolu. Vždy si vyberiem zvlášť a mám istotu, že počíta správne:
1. pracovná zmluva 1000 € - odvody - daň
2. dohoda - UP a GP - daň
Timka1
29.06.11,07:48
ja som zamestnavatel, takze ked uz raz za tu osobu platim UP a GP vyplyvajuce z pracovnej zmluvy, mam to chapat tak, ze z dohody to za zamestnanca platit nemam?

z dohody sa platí UP a GP - platí ho zamestnávateľ z vyplatenej odmeny, bez ohľadu na to, že má hlavný PP, zamestnanec neplatí z dohody žiadne poistenie
VERONIKA6
29.06.11,07:50
ja som zamestnavatel, takze ked uz raz za tu osobu platim UP a GP vyplyvajuce z pracovnej zmluvy, mam to chapat tak, ze z dohody to za zamestnanca platit nemam?
Zo mzdy ktorá bude vyplatená z dohody sa odvedie daň 19 % + úrazové a garančné poistenie.
AdaMtiM
29.06.11,07:55
Prosím, mám DoPČ - spôsob odmeňovania máme dohodnutý - odmena za počet vykonaných revízií / je to revízny technik elektro/ - niekedy mu dám do dochádzky že odrobil 2 dni z mesiaca - ale nebude to vadiť napr. socke? Lebo viete - prihlásený je od 1.1. sústavne - hoci mesačne odpracuje len 2 dni... . Neviem prečo ale nemám z tohto dobrý pocit, prosím môže to tak byť? Nič tým neporušujeme? Mne to skôr príde ako práca na Zmluvu o dielo... ale ako v tomto prípade poriešiť odvody, prihlášku do socky a pod. . Nie je to samozrejme živnostník, navyše inv. dôchodca..... Ďakujem
BUC
29.06.11,08:00
dakujem vam vsetkym za odpovede. uz tomu rozumiem...
z dohody zamestnavatel plati odvody UP+GP do Socialnej poistovne a tiez dan.
Este mam jednu otazku. Ked budem vyplnat tlacivo do SP - Mesacny vykaz poistneho a prispevkov, mam tu osobu uviest v prilohe 2x a pri druhom por. cisle zaskrtnut "zamestnanec-dohoda" a uviest len vymeriavacie zaklady pre UP a GP? Alebo sa to ma a da urobit pod jednym poradovym cislom?
VERONIKA6
29.06.11,08:02
Prosím, mám DoPČ - spôsob odmeňovania máme dohodnutý - odmena za počet vykonaných revízií / je to revízny technik elektro/ - niekedy mu dám do dochádzky že odrobil 2 dni z mesiaca - ale nebude to vadiť napr. socke? Lebo viete - prihlásený je od 1.1. sústavne - hoci mesačne odpracuje len 2 dni... . Neviem prečo ale nemám z tohto dobrý pocit, prosím môže to tak byť? Nič tým neporušujeme? Mne to skôr príde ako práca na Zmluvu o dielo... ale ako v tomto prípade poriešiť odvody, prihlášku do socky a pod. . Nie je to samozrejme živnostník, navyše inv. dôchodca..... Ďakujem
Môže to vykonávať na dohodu o pracovnej činnosti. Na sociálku ho je potrebné prihlásiť RLFO. Odvody z dohody sa budú platiť tak ako už bolo spomenuté v predchádzajúcich príspevkoch, t.j. 19 % daň z hrubej mzdy a zamestnávateľ platí odvod z hrubej mzdy na garančné poistenie 0,25% a úrazové poistenie 0,8%. U dohody o pracovnej činnosti môže odpracovať najviac 10 hodín týždenne. To, že je invalidný dôchodca, nič nemení.
vieraaaa
29.06.11,08:03
Prosím, mám DoPČ - spôsob odmeňovania máme dohodnutý - odmena za počet vykonaných revízií / je to revízny technik elektro/ - niekedy mu dám do dochádzky že odrobil 2 dni z mesiaca - ale nebude to vadiť napr. socke? Lebo viete - prihlásený je od 1.1. sústavne - hoci mesačne odpracuje len 2 dni... . Neviem prečo ale nemám z tohto dobrý pocit, prosím môže to tak byť? Nič tým neporušujeme? Mne to skôr príde ako práca na Zmluvu o dielo... ale ako v tomto prípade poriešiť odvody, prihlášku do socky a pod. . Nie je to samozrejme živnostník, navyše inv. dôchodca..... Ďakujem
Môže to tak byť. Dokonca môže byť, že niektoré mesiace nemá žiadny príjem.
AdaMtiM
29.06.11,08:39
No super, a ja v strachu mu /hoc nič neodrobil / vždy niečo tam dám , aby nebol problém že je prihlásený na SP a nič nezarobil, neodrobil..... . Ďakujem za rady.
MartaP
29.06.11,10:05
Nemá to byť 20 % daň z hrubej mzdy?
Tweety
29.06.11,10:11
Nemá to byť 20 % daň z hrubej mzdy?
Prečo 20%? Menila sa sadzba dph.
vieraaaa
29.06.11,10:12
Nemá to byť 20 % daň z hrubej mzdy?
Je to dobre 19 %, výška dane z príjmu sa nemenila.
VERONIKA6
29.06.11,10:15
Nemá to byť 20 % daň z hrubej mzdy?
Daň zo mzdy je 19 %.
MartaP
29.06.11,10:18
Nebola som si istá,20% je sadzba DPH a výška dane z príjmu je teda 19 %.Takto je to správne? Ďakujem.
MartaP
29.06.11,10:33
Ešte raz ďakujem,veľmi ste mi pomohli.
BUC
30.06.11,06:08
dakujem vam vsetkym za odpovede. uz tomu rozumiem...
z dohody zamestnavatel plati odvody UP+GP do Socialnej poistovne a tiez dan.
Este mam jednu otazku. Ked budem vyplnat tlacivo do SP - Mesacny vykaz poistneho a prispevkov, mam tu osobu, ktorá ma vo firme aj pracovnu zmluvu a aj dohodu o PČ uviest v prilohe 2x a pri druhom por. cisle zaskrtnut "zamestnanec-dohoda" a uviest len vymeriavacie zaklady pre UP a GP? Alebo sa to ma a da urobit pod jednym poradovym cislom?
VERONIKA6
30.06.11,06:13
dakujem vam vsetkym za odpovede. uz tomu rozumiem...
z dohody zamestnavatel plati odvody UP+GP do Socialnej poistovne a tiez dan.
Este mam jednu otazku. Ked budem vyplnat tlacivo do SP - Mesacny vykaz poistneho a prispevkov, mam tu osobu, ktorá ma vo firme aj pracovnu zmluvu a aj dohodu o PČ uviest v prilohe 2x a pri druhom por. cisle zaskrtnut "zamestnanec-dohoda" a uviest len vymeriavacie zaklady pre UP a GP? Alebo sa to ma a da urobit pod jednym poradovym cislom?
Zvlášť pracovný pomer, zvlášť dohodu.
BUC
30.06.11,06:18
Zvlášť pracovný pomer, zvlášť dohodu.
dakujem velmi pekne za radu :)
A ESTE PREDSA JEDNA OTAZKA K TOMUTO PROBLEMU:
JE TREBA ZAMESTNANCA PRIHLASOVAT DO SOCIALNEJ POISTOVNE NA REGISTRACNOM LISTE FO AKO DOHODARA, CI NIE JE TREBA, KEDZE MA PRAC.ZMLUVU A JE NA SP REGISTROVANY?
Tweety
30.06.11,06:59
dakujem velmi pekne za radu :)
A ESTE PREDSA JEDNA OTAZKA K TOMUTO PROBLEMU:
JE TREBA ZAMESTNANCA PRIHLASOVAT DO SOCIALNEJ POISTOVNE NA REGISTRACNOM LISTE FO AKO DOHODARA, CI NIE JE TREBA, KEDZE MA PRAC.ZMLUVU A JE NA SP REGISTROVANY?
Na každý druh je potrebné prihlasovanie samostatne, takže ak má PZ, jeden RLFO, ak má aj dohodu tak druhý RLFO-uviesť(dohoda)
BUC
30.06.11,07:06
Na každý druh je potrebné prihlasovanie samostatne, takže ak má PZ, jeden RLFO, ak má aj dohodu tak druhý RLFO-uviesť(dohoda)

Dakujem pekne za odpoved
BUC
20.07.11,12:40
prosim o radu:
Pracovnik, ktory ma v jednej firme aj pracovnu zmluvu aj dohodu o pracovnej cinnosti odpracoval v danom mesiaci na dohodu 17 hodin. Jeho brutto mzda na hodinu je 12,50€/hod.

Prosim Vás je tento vypocet a odvody zo strany zamestnavatela spravny?
17 x 12,50 = 212,50 € (hruba mzda)
19% daň = 212,50*19% = 40,38 €
vyplata dohodarovi = 212,50 - 40,38 = 172,12 €

SP - úrazove poistenie= 212,5 * 0,80% = 1,70 €
SP - garančné poistenie = 212,5 * 0,25% = 0,53 €

dakujem za rady :)
kn-alka
20.07.11,12:48
výpočet je správny, len daň sa zaokrúhľuje nadol, t.j. 40,37 €
BUC
22.07.11,08:16
výpočet je správny, len daň sa zaokrúhľuje nadol, t.j. 40,37 €

dakujem pekne za radu :)
Zuzka2510
25.07.11,10:48
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, máme zamestnanca na dohodu o prac. čin., ale potrebujeme aby vykonával ešte nejakú inú činnosť. Tak moja otázka je ak má niekto uzatvorené viac dohody o prac. činnosti, je viackrát prihlásený na sociálky tak odprac. hodiny za týždeň môže len 10 hod., alebo na každú dohodu 10 hod. Ďakujem
Tweety
25.07.11,10:50
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, máme zamestnanca na dohodu o prac. čin., ale potrebujeme aby vykonával ešte nejakú inú činnosť. Tak moja otázka je ak má niekto uzatvorené viac dohody o prac. činnosti, je viackrát prihlásený na sociálky tak odprac. hodiny za týždeň môže len 10 hod., alebo na každú dohodu 10 hod. Ďakujem
Prvá možnosť je správna.
veronikasad
25.07.11,10:50
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, máme zamestnanca na dohodu o prac. čin., ale potrebujeme aby vykonával ešte nejakú inú činnosť. Tak moja otázka je ak má niekto uzatvorené viac dohody o prac. činnosti, je viackrát prihlásený na sociálky tak odprac. hodiny za týždeň môže len 10 hod., alebo na každú dohodu 10 hod. Ďakujem
u jedného zamestnávatela môže na DoPČ odpracovať len 10 hod. týždenne.
Zuzka2510
25.07.11,11:12
Ďakujem.
Zuzka2510
26.07.11,05:31
Ešte by som sa chcela opýtať, pozerala som zákonník práce a to že nemôže mať viac dohôd o prac. činnosti na 10 hod týž.každú dohodu som sa v zákonníku nikde nedočítala. Môžte ma prosím usmerniť kde by som to našla, aby som sa vedela pred šéfom obhájiť ako som na to prišla? Ďakujem
KEJKA
26.07.11,05:33
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, máme zamestnanca na dohodu o prac. čin., ale potrebujeme aby vykonával ešte nejakú inú činnosť. Tak moja otázka je ak má niekto uzatvorené viac dohody o prac. činnosti, je viackrát prihlásený na sociálky tak odprac. hodiny za týždeň môže len 10 hod., alebo na každú dohodu 10 hod. Ďakujem
Na dohodu je každý prihlásený len raz. Na RLFO máš označenie len DOHODA, bez špecifikácie, o akú dohodu ide.
kn-alka
26.07.11,05:36
práve som čítala ZP aj ja, a fakt pri prac.činnosti tam nie je zákaz mať viac dohôd u jedného zamestnávateľa. Len pri dohode o vykonaní práce sa berú do úvahy viacerí zamestnávatelia, pri pracovnej činnosti nie. Zaujímavé.
Zuzka2510
26.07.11,05:49
Ale ja by som potrebovala jednému zamestnancovi spraviť viac dohôd, pretože bude robiť viac činnosti, čiže bude potrebovať aj viac hodín za týždeň, tak to nejako musím spraviť, aby to bolo OK.
KEJKA
26.07.11,06:43
čo keby si upresnila čo, kolko a dokedy?
Môže byť HPP, PP na skrátený úväzok a bude to isto OK, ked to chceš.
Ale ak chceš aby to bolo OK a pritom sa vyhla odvodom, tak musíš sledovať viac aspektov, najmä.....nejde o závislú činnosť?
ak nie, fajn, ide o niečo dočasné a limit 350 hod pri DOVP sa sleduje ako ročný limit, nie týždenný, či mesačný.
Zuzka2510
26.07.11,07:00
Šéf a zamestnanec nechcú trvalý prac. pomer, len dohodu. Štát nám má preplatiť nejaké kurzy pre zamestnancov, ktoré bude ten človek realizovať. Budú to kurzy a iné činnosti. Bude to vykonávať priebežne počas roka, pár hodín denne z každej činnosti. Keďže je to opakovaná činnosť nemôže byť DoVP, tak už len DoPČ. Napr. anglický kurz - 5 hod /týž., Nemecký kurz - 3 hod./týž., príprava podkladov pre projekt - 15 h/ týž. To je len príklad.
Zuzka2510
26.07.11,10:42
Prosím
veronikasad
26.07.11,10:49
Šéf a zamestnanec nechcú trvalý prac. pomer, len dohodu. Štát nám má preplatiť nejaké kurzy pre zamestnancov, ktoré bude ten človek realizovať. Budú to kurzy a iné činnosti. Bude to vykonávať priebežne počas roka, pár hodín denne z každej činnosti. Keďže je to opakovaná činnosť nemôže byť DoVP, tak už len DoPČ. Napr. anglický kurz - 5 hod /týž., Nemecký kurz - 3 hod./týž., príprava podkladov pre projekt - 15 h/ týž. To je len príklad.
Zuzka, výkn práce na DoPČ nesmie u jedného zamestnávatela presiahnuť 10 hod. týždenne. (nesleduje sa každá DoPČ samostatne)
kn-alka
26.07.11,10:51
Zuzka, výkn práce na DoPČ nesmie u jedného zamestnávatela presiahnuť 10 hod. týždenne. (nesleduje sa každá DoPČ samostatne)


... a kde je to v zákone? tiež som to hľadala a u DoPČ nič také nie je uvedené. Pri DoVP to je vymedzené, ale u DoPČ som to nenašla.
Ivík32
26.07.11,14:31
... a kde je to v zákone? tiež som to hľadala a u DoPČ nič také nie je uvedené. Pri DoVP to je vymedzené, ale u DoPČ som to nenašla.
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
VERONIKA6
26.07.11,14:54
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.
(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
vieraaaa
26.07.11,15:18
Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára, ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (rovnako, ako v prípade dohody o brigádnickej práci študentov, viď vyššie).
Rozsah práce na dohodu o pracovnej činnosti nesmie prekročiť 10 hodín za každý týždeň trvania dohody. Opäť i tu platí, že tento limit platí pre posudzovanie rozsahu práce na základe jednej konkrétnej dohody. Ak má niekto uzatvorených súčasne viac dohôd o pracovnej činnosti, tak limit rozsahu práce sa posudzuje pre každú dohodu osobitne. To platí aj v prípade, ak by niekto mal uzatvorených viac dohôd o pracovnej činnosti s tým istým zamestnávateľom.
zo stránky http://jozefmihal.blogspot.com/2007/10/zkonnk-prce-dohody.html

Je to síce z r. 2007, ale neviem, že by sa odvtedy niečo menilo.
katka 23
26.07.11,16:37
Takže potom podľa toho môže Zuzka2510 vystaviť 3 DoPČ a na každú 10 hod. do týždňa to bude 30 hod. je to tak správne?
vieraaaa
26.07.11,18:37
Podľa toho výkladu p. Mihála áno. Samozrejme, musia to byť rôzne činnosti.
Mila123
27.07.11,10:39
Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára, ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (rovnako, ako v prípade dohody o brigádnickej práci študentov, viď vyššie).
Rozsah práce na dohodu o pracovnej činnosti nesmie prekročiť 10 hodín za každý týždeň trvania dohody. Opäť i tu platí, že tento limit platí pre posudzovanie rozsahu práce na základe jednej konkrétnej dohody. Ak má niekto uzatvorených súčasne viac dohôd o pracovnej činnosti, tak limit rozsahu práce sa posudzuje pre každú dohodu osobitne. To platí aj v prípade, ak by niekto mal uzatvorených viac dohôd o pracovnej činnosti s tým istým zamestnávateľom.
zo stránky http://jozefmihal.blogspot.com/2007/10/zkonnk-prce-dohody.html

Je to síce z r. 2007, ale neviem, že by sa odvtedy niečo menilo.
Chcela by som si to potvrdiť...platí to stále ???????
Mila123
27.07.11,11:26
posúvam....
vieraaaa
27.07.11,13:25
Chcela by som si to potvrdiť...platí to stále ???????
Ja si myslím, že áno, ale nemám s tým skúsenosť.
Veď ako píše aj "Zuzka2510" v príspevku č. 66, tiež som sa nikde v ZP nedočítala, že môže byť iba jedna dohoda o PČ u toho istého zamestnávateľa na 10 hodín týždenne, tak ako je to uvedené v dohode o VP, že u jedného zamestnávateľa je možné odpracovať iba 350 hodín za rok.
Možno by sa to dalo overiť na inšpektoráte práce.
azeko
27.07.11,13:37
Dobrý deň,

Nechcem zakladať novú tému tak sa opýtam tu. Na aký účet účtujete platby poistného za dohodára do sociálnej poisťovne platené v hotovosti? 518/211 alebo 521/211 alebo nejaky iný?
Asi primitívna otázka ale hladam to uz dlhsiu dobu a stale som nenasiel to co potrebujem.

Ďakujem
Tweety
27.07.11,13:38
Dobrý deň,

Nechcem zakladať novú tému tak sa opýtam tu. Na aký účet účtujete platby poistného za dohodára do sociálnej poisťovne platené v hotovosti? 518/211 alebo 521/211 alebo nejaky iný?
Asi primitívna otázka ale hladam to uz dlhsiu dobu a stale som nenasiel to co potrebujem.

Ďakujem
518, ani 521 určite nie, odvody patria na účet 524.
azeko
27.07.11,13:43
518, ani 521 určite nie, odvody patria na účet 524.

Ďakujem za rýchlu odpoveď. A je potrebné to analyticky členiť na úrazové a samostatne garančné alebo stačí jeden analytický účet pre konkrétneho zamestnanca a naň to účtovať spolu garančné aj úrazové?
Tweety
27.07.11,13:45
Ďakujem za rýchlu odpoveď. A je potrebné to analyticky členiť na úrazové a samostatne garančné alebo stačí jeden analytický účet pre konkrétneho zamestnanca a naň to účtovať spolu garančné aj úrazové?
Nie, platí sa to jednou sumou, takže stačí jeden účet pre všetkých zamestnancov, aj dohodárov.
pildo
27.07.11,14:43
rozne cinosti? mozem spravit dve zmluvy jednemu dohodarovi po 40h, kde v jednej bude mat za ulohu spravu elektronickeho obchdou a v druhej oslovovanie potencialnych klientov?
Zuzka2510
28.07.11,09:46
Teraz som telefonovala na inšpektorát práce a bolo mi povedané, že každá dohoda o prac. činnosti sa berie osobitne čiže aj hodiny. Nemám to síce písomne, ale dúfam že aj takto to stačí.Tak to je teda super, môžem uzatvárať dohody:-)
kn-alka
28.07.11,09:50
Dobrý deň,

Nechcem zakladať novú tému tak sa opýtam tu. Na aký účet účtujete platby poistného za dohodára do sociálnej poisťovne platené v hotovosti? 518/211 alebo 521/211 alebo nejaky iný?
Asi primitívna otázka ale hladam to uz dlhsiu dobu a stale som nenasiel to co potrebujem.

Ďakujem

úhrady do SP platené v hot. príp. z banky účtuješ 336/211,221
odvody účtuješ pri mzdách 331,524/336
Liptáčik
28.07.11,10:08
Počula som, že DoVČ nemôžem s pracovníkom uzatvoriť dva roky po sebe následne (kažný rok samostatne). V Zákonníku práce som toto obmedzenie nenašla. Je tam možnosť uzatvoriť túto dohodu časovo neobmedzene, takže nemyslím, že zákonník túto možnosť pripúšťa. Rada by som sa však uistila, že môj názor je správny.
Tweety
28.07.11,10:10
Počula som, že DoVČ nemôžem s pracovníkom uzatvoriť dva roky po sebe následne (kažný rok samostatne). V Zákonníku práce som toto obmedzenie nenašla. Je tam možnosť uzatvoriť túto dohodu časovo neobmedzene, takže nemyslím, že zákonník túto možnosť pripúšťa. Rada by som sa však uistila, že môj názor je správny.
Počula som? To je čo za argument? Platí ZP a tam žiadne obmedzenie nie je, takže môžeš ju uzatvoriť napr. aj na tri roky. Ale na dobu určitú, alebo neurčitú.
Treba sa držať ZP:
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
drobeceva
28.07.11,10:11
Počula som, že DoVČ nemôžem s pracovníkom uzatvoriť dva roky po sebe následne (kažný rok samostatne). V Zákonníku práce som toto obmedzenie nenašla. Je tam možnosť uzatvoriť túto dohodu časovo neobmedzene, takže nemyslím, že zákonník túto možnosť pripúšťa. Rada by som sa však uistila, že môj názor je správny.
DoPČ môže byť uzavretá aj na čas neurčitý - pozri ZP pra. 228a bod 3
ali8
08.08.11,10:40
Dobry den prajem, vie mi niekto vysvetlit ak casnicka dostala na dohodu o pracovnej cinnosti 17€ a hned nato jej tych 17€ socialna poistovna stiahla,neviem kvoli comu ze si ma dat prerobit na dohodu o v ykonani prace, a nic sa jej nebude stahovat, mam vtom zmatok , najprv mali podpisane casnici dohody o vykonani prace abolo mi povedane ze casnik nepňmoze mat dohodu o vykonani prace pretoze je to opakovana cinnost, ale ma mat dohodu o pracovnej cinnosti, a aky to ma vyznam ze si umna zarobila tych 17€ a hned nato ich odniesla na socialku, vie mi to niekto vysvetlit? dakujem.
Tweety
08.08.11,11:41
Dobry den prajem, vie mi niekto vysvetlit ak casnicka dostala na dohodu o pracovnej cinnosti 17€ a hned nato jej tych 17€ socialna poistovna stiahla,neviem kvoli comu ze si ma dat prerobit na dohodu o v ykonani prace, a nic sa jej nebude stahovat, mam vtom zmatok , najprv mali podpisane casnici dohody o vykonani prace abolo mi povedane ze casnik nepňmoze mat dohodu o vykonani prace pretoze je to opakovana cinnost, ale ma mat dohodu o pracovnej cinnosti, a aky to ma vyznam ze si umna zarobila tych 17€ a hned nato ich odniesla na socialku, vie mi to niekto vysvetlit? dakujem.
To je nejaká hlúposť, zistí presnejšie. Načo by nosila odmenu do SP.
veronikasad
08.08.11,11:46
Dobry den prajem, vie mi niekto vysvetlit ak casnicka dostala na dohodu o pracovnej cinnosti 17€ a hned nato jej tych 17€ socialna poistovna stiahla,neviem kvoli comu ze si ma dat prerobit na dohodu o v ykonani prace, a nic sa jej nebude stahovat, mam vtom zmatok , najprv mali podpisane casnici dohody o vykonani prace abolo mi povedane ze casnik nepňmoze mat dohodu o vykonani prace pretoze je to opakovana cinnost, ale ma mat dohodu o pracovnej cinnosti, a aky to ma vyznam ze si umna zarobila tych 17€ a hned nato ich odniesla na socialku, vie mi to niekto vysvetlit? dakujem.
Určite to nebola sociálna poisťovňa, ale Urad práce a čašníčka je zrejme poberatelom dávky v hmotnej núdzi. O príjem z dohody o pracovnej činnosti sa znižuje dávka v hmotnej núdzi.

praca čiašníka je opakovaná činnosť, nemôže sa vvykonávať na základe dohody o vykonaní práce.
kn-alka
08.08.11,11:47
Nemyslíš náhodou, že jej odmenu strhli z príspevku? Znížili jej sumu príspevku o tých 17 €?
katka 23
08.08.11,16:20
Ak občan poberá dávku v hmotnej núdzi a súčasne má aj príjem zo závislej činnosti , v tomto prípade z DoPČ dávka sa mu kráti.

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
- 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,

Ak pracuje na DoVP nesmie jeho príjem z tejto dohody prekročiť sumu 2 - násobku životného minima za celý rok , ináč bude dávka tiež krátená.
ali8
09.08.11,06:30
Nie podporu v nezamestnanosti nedostava ale pobera socialku a ztej jej stiahli tych 17€ a ze mam urobit dohodu o vykonani prace a ztej sa jej nebude nic stahovat, ale moze casnik mat dohodu o vykonani prace kedze je to opakovana cinnost??? mala som ju predtym tu dohodu ale som ju prerobila ze vraj casnik nemoze mat taketo dohodu a teraz mam zasa zrusit tu pracovnu cinnost a dat dohodu vykonani prace? je vtom fakt riadny chaos, a to aj pri zruseni tej dohody o pracovnej cinnosti musim to nejak zrusit pisomne ci staci odhlaska zo socialnej poistevne na registr. liste?
veronikasad
09.08.11,06:33
Nie podporu v nezamestnanosti nedostava ale pobera socialku a ztej jej stiahli tych 17€ a ze mam urobit dohodu o vykonani prace a ztej sa jej nebude nic stahovat, ale moze casnik mat dohodu o vykonani prace kedze je to opakovana cinnost??? mala som ju predtym tu dohodu ale som ju prerobila ze vraj casnik nemoze mat taketo dohodu a teraz mam zasa zrusit tu pracovnu cinnost a dat dohodu vykonani prace? je vtom fakt riadny chaos, a to aj pri zruseni tej dohody o pracovnej cinnosti musim to nejak zrusit pisomne ci staci odhlaska zo socialnej poistevne na registr. liste?
Nič neruš. Čiašník by naozaj nemal pracovať na dohodu o vykonaní práce. je to opakovaná činnosť, na ktorú sa uzatvára dohoda o pracovnej činnosti.

Bohužial, ak je poberatelom dávky v hmotnej núdzi, o vyplatenú odmenu sa mu dávka kráti, tak ako si sama písala. Inak - neverím, že mesačný príjem čiašníka je len 17€.
rodina1
09.08.11,06:33
Nie podporu v nezamestnanosti nedostava ale pobera socialku a ztej jej stiahli tych 17€ a ze mam urobit dohodu o vykonani prace a ztej sa jej nebude nic stahovat, ale moze casnik mat dohodu o vykonani prace kedze je to opakovana cinnost??? mala som ju predtym tu dohodu ale som ju prerobila ze vraj casnik nemoze mat taketo dohodu a teraz mam zasa zrusit tu pracovnu cinnost a dat dohodu vykonani prace? je vtom fakt riadny chaos, a to aj pri zruseni tej dohody o pracovnej cinnosti musim to nejak zrusit pisomne ci staci odhlaska zo socialnej poistevne na registr. liste?

Čašník skutočne nemôže mať Dohodu o vykonaní práce. Ak by si mu ju aj vystavila, v prípade kontroly z inšpektorátu práce by vám hrozila pokuta.
Dohodu o vykonaní práce stačí ak ukončíš písomne so zamestnancom dohodou (že ste sa dohodli, že ku dňu ... bude Dohoda o vykonaní práce ukončená).
Ak nasledujúci deň po ukončení tejto dohody vystavíte zamestnancovi Dohodu o pracovnej činnosti, ja by som odhlášku zo SP nerobila. Veď na RLFO nie je presne špecifikované o aký druh dohody ide (je tam len prihlášla - dohoda).
katka 23
09.08.11,06:34
Ako čašníčka musí mať DoPČ, a kto ti káže dať jej DoVP ? Ty si zamestnávateľ , ty budeš zodpovedná pri kontrole z IP.
terezamaria
09.08.11,06:35
Nie podporu v nezamestnanosti nedostava ale pobera socialku a ztej jej stiahli tych 17€ a ze mam urobit dohodu o vykonani prace a ztej sa jej nebude nic stahovat, ale moze casnik mat dohodu o vykonani prace kedze je to opakovana cinnost??? mala som ju predtym tu dohodu ale som ju prerobila ze vraj casnik nemoze mat taketo dohodu a teraz mam zasa zrusit tu pracovnu cinnost a dat dohodu vykonani prace? je vtom fakt riadny chaos, a to aj pri zruseni tej dohody o pracovnej cinnosti musim to nejak zrusit pisomne ci staci odhlaska zo socialnej poistevne na registr. liste?
Máš správne Dohodu o pracovnej činnosti. Čašníčka má Dávku v hmotnej núdzi, teda preto tá zrážka z ich strany. Budeš si asi musieť nájsť inú, aby nemusela nosiť svoju odmenu na ÚPVS a R.
katka 23
09.08.11,06:38
Inú alebo sa zmiieri s tým ...
ali8
09.08.11,07:07
Nič neruš. Čiašník by naozaj nemal pracovať na dohodu o vykonaní práce. je to opakovaná činnosť, na ktorú sa uzatvára dohoda o pracovnej činnosti.

Bohužial, ak je poberatelom dávky v hmotnej núdzi, o vyplatenú odmenu sa mu dávka kráti, tak ako si sama písala. Inak - neverím, že mesačný príjem čiašníka je len 17€.

Tak ja som dohodu o pracovnej cinnosti zrusila a teraz neviem co dalej. tych 17€ mala len za dva dni paru hodin, jasne ze to nieje za cely mesiac, ale stale mi tu tvrdia vsetci ze ju mam prerobit na dohodu o vykonani prace aby jej nic nestahovali. ale sak dohoda o vykonani prace prace je opakovana cinnosti predsa nechapem fakt.
katka 23
09.08.11,07:14
DoVP nie je na opakovanú činnosť , DoVP je jednorázová práca napr. vymaľovanie miestnosti, pokosenie areálu firmy a pod...Čašník je opakovaná činnosť vždy len obsluhuje...

Nám tiež zamestnanci štrajkovali , mali sme to isté , mohli si vybrať buď DoPČ alebo ... Bohužiaľ taký je zákon
ali8
09.08.11,08:15
Ako čašníčka musí mať DoPČ, a kto ti káže dať jej DoVP ? Ty si zamestnávateľ , ty budeš zodpovedná pri kontrole z IP.

Presne tak spravim jej este raz tu dohodu o pracvonej cinnosti hoci som ju uz odhlasila, nechcem mat problem z IP, a tu dohodu o vykonani prace ten urad co jej vyplaca tie hmotne davky ci ako sa to vola, ze ked by mala o vykonani prace tak jej nic nestiahnu.
ali8
09.08.11,08:20
Este by som sa spytala tu hned, ak chcem spravit dohodu s chlapcom ktory ma 15rokvňov a az v septembri nastupuje na strednu skolu aku dohodu mu mam vypracovat? dakujem.
katka 23
09.08.11,08:22
Daj jej novú DoPČ, a vysvetli jej že aj keby mala DoVP tiež jej môžu dávku krátiť - ak by za rok zarobila na DoVP viac ako 2- násobok živ.minima.
ali8
09.08.11,09:16
Este by som sa spytala tu hned, ak chcem spravit dohodu s chlapcom ktory ma 15rokvňov a az v septembri nastupuje na strednu skolu aku dohodu mu mam vypracovat? dakujem.

Vie mi niekto poradit?
veronikasad
09.08.11,09:20
Este by som sa spytala tu hned, ak chcem spravit dohodu s chlapcom ktory ma 15rokvňov a az v septembri nastupuje na strednu skolu aku dohodu mu mam vypracovat? dakujem.
žiadnu, nemá ukončenú povinnú školskú dochádzku.

Povinná školská dochádzka je 10-ročná.

O akú prácu ide ?

Pozri túto tému

http://www.porada.sk/t173663-15-rocna-brigadnicka.html
ali8
09.08.11,09:31
žiadnu, nemá ukončenú povinnú školskú dochádzku.

Povinná školská dochádzka je 10-ročná.

O akú prácu ide ?

Pozri túto tému

http://www.porada.sk/t173663-15-rocna-brigadnicka.html

ide o vypomocne prace na stavbe, poradite?
Tweety
09.08.11,09:33
ide o vypomocne prace na stavbe, poradite?
VeĎ už bolo písané, že nemôže pracovať na žiadnu dohodu, nemá dokončenú povinnú školskú dochádzku.
veronikasad
09.08.11,09:34
ide o vypomocne prace na stavbe, poradite?
pozri prílohy v tomto príspevku

http://www.porada.sk/1815245-post23.html