rinka69
26.04.11,11:17
Dobry den. Neviem, ci som na spravnom mieste, ale mam problem so zdravotnou poistovnou. V roku 2004 som podala ziadost o odpusteni penalov z omeskania. nedostala som odpoved do dnesneho dna, ale dostala som dnes obycajnu listovu zasielku, s tym, ze mam penale zaplatit. Chcela by som vediet ci sa aj na tuto ziadost odoslanu pred 11 rokmi vztahuje daka premlcacia doba. Tato ziadost, ako som sa dnes dozvedela je tam stale evidovana. Vopred vam dakujem rinka.
Chobot
26.04.11,09:54
Dobry den. Neviem, ci som na spravnom mieste, ale mam problem so zdravotnou poistovnou. V roku 2004 som podala ziadost o odpusteni penalov z omeskania. nedostala som odpoved do dnesneho dna, ale dostala som dnes obycajnu listovu zasielku, s tym, ze mam penale zaplatit. Chcela by som vediet ci sa aj na tuto ziadost odoslanu pred 11 rokmi vztahuje daka premlcacia doba. Tato ziadost, ako som sa dnes dozvedela je tam stale evidovana. Vopred vam dakujem rinka.

Od roku 2004 ešte neuplynulo 11 rokov...:rolleyes:

Zdravotná poisťovňa nie je povinná odpustiť penále z omeškania. Nie je síce slušné, že ti vôbec neodpovedali, ale nie je to povinnosť. To vlastne znamená, že penále ti neodpustili.

Ak máš na mysli, či tie penále sú už premlčané, tak z uvedeného je to ťažké posúdiť. Vo všeobecnosti sa záväzky premlčujú po 3 rokoch, ale ak ZP má nejaký iný platobný titul - napr. platobný rozkaz, alebo výkaz nedoplatkov, tak to sa premlčuje až po 10 rokoch. Ak samotné penále nie sú premlčané, tak tvoja žiadosť o odpustenie penálov je bezpredmetná.