Makina
26.08.04,14:26
Sme slov. spoločnosť, ktorá predáva tovar. V Poľsku sme si prenajali sklad, do ktorého sme premiestnili tovar a ten sa bude ďalej predávať poľským zákazníkom. Tovar je stále naším majetkom.Nie sme v Poľsku zaregistrovaný pre daň.

Kedy máme povinnosť sa zaregistrovať, resp. aký je limit v Poľsku na zaregistrovanie sa?

Ako treba postupovať pri vystavovaní faktúr z pohľadu platcu DPH v Poľsku a ako z pohľadu neplatcu DPH?

Pokiaľ je miestom dodania Poľsko, sme povinní na faktúrach uvádzať poľskú DPH?

V daňovom priznaní na Slovensku a takisto aj v súhrnnom výkaze by sme mali teraz uviesť premiestnenie tovaru, ale čo v Poľsku, keď tam ešte nie sme zaregistrovanou osobou pre DPH?

Ako to bude s hlásením INTRASTAT. Odoslanie by sme mali hlásiť my na Slovensku a prijatie by mali hlásiť už tí naši jednotliví zákazníci. Pokiaľ by sme tam ale mali zriadenú prevádzkáreň, prijatie by sme mali hlásiť my v Poľsku, mám pravdu?

Ďakujem za pomoc.
Excise Duty
26.08.04,12:45
Na nasledovnej stránke nájdete všetko o DPH v Poľsku www.europa.eu.int/comm/taxation_customs/publications/info_doc/taxation/vat_ec/Poland/vat_ec_pl-en.pdf
Makina
27.08.04,08:28
Naozaj mi nikto nevie poradiť ohľadne tej registrácie v Poľsku? Na tej www stránke nie je uvedené nič.
Excise Duty
27.08.04,10:15
To nemyslíte vážne? Na strane 4 máte limity pre registráciu v Pl, na strane 9 a 10 limity ostatných členských štátov. Na strane 3 je internetová stránka poľského MF, tam je možné získať ešte podrobnejšie informácie.
Makina
27.08.04,11:03
Ďakujem, veľmi si vážim vašej pomoci, ale limit - to je to najmenej čo ma trápi a po poľsky bohužiaľ neviem.
Excise Duty
27.08.04,11:20
Stránka poľského MF sa dá prepnúť aj do angličtiny, je tam kopa informačných bružúr. V Poľsku ako v členskom štáte musia platiť rovnaké pravidlá ako v SR, a to na základe príslušných smerníc EÚ uplatnených v národnej legislatíve jednotlivých členských štátov, rozdiely môžu byť nanajvýš v limitoch registrácie a v sadzbách, teda ako sa postupuje na Slovensku podľa zákona č. 222/2004 Z.z., rovnako sa musí postupovať i v Poľsku, pochopiteľne podľa poľského zákona. V stave núdze odporúčam obrátiť sa na obchodné oddelenie poľskej ambasády, avsak silne pochybujem, ze sa Vám podarí získať slovenské znenie poľského zákona o DPH.
alexaneta
27.08.04,11:45
skúste www.celniporadenstvi.cz resp. tel. 032/7719146 či by vám nevedeli v tejto veci poradit - mali by okrem colných vecí poskytnúť aj daňové informácie a môžu zastúpiť v iných štátoch-registrovať, podávať DP za vás v štátoch EÚ
ricij
27.08.04,13:22
Ahoj Makina, vitaj v klube. Ja sa takto trápim s nemeckou DPH už tretí mesiac.
Makina
27.08.04,14:05
Ďakujem za info a aj za privítanie. Ja sa síce tým trápim iba tretí deň, ale už mám toho dosť. Ricij a ako to riešiš?
ricij
30.08.04,05:56
Na nete som si našiel zákon o DPH, vytlačil a študujem. Daňové priznanie sa dá chválabohu poslať aj cez internet (nepotrebujem teda zháňať tlačivá). Ešte čosi - nadávate na slovenský zákon o DPH, no skúšal niekto z Vás to porovnať s nemeckým? Hrôza! Ešte aj na IČ DPH, pokiaľ o neho zvlášť požiadaš, čakáš aj pol roka. Dovtedy ti pridelia DIČ. Keďže je zákon ešte z osemdesiatych rokov, takú plátaninu ste ešte nevideli. Vivat Slovensko a jeho zákony! Vivat slovenské daňové úrady!
Makina
30.08.04,06:38
Ale ja predsa nenadávam na slovenský zákon o DPH. :-)
ricij
30.08.04,06:48
No veď ani ja už tri mesiace. S čím by si chcela pomôcť?
Makina
30.08.04,09:06
Napísala som ten problém na začiatku. Už mi je to trochu jasnejšie, ale stále nie som presvedčená o tom, že to chápem správne.
Previezli sme si tovar do poľského skladu. Ten tovar je stále majetkom našej spoločnosti a bude sa predávať poľským zákazníkom.
Nie sme ešte v Poľsku zaregistrovaní a nemáme tam zriadenú ani žiadnu prevádzkáreň.
Keď začneme ten tovar predávať /miesto dodania bude v Poľsku/, faktúry budú vystavené bez DPH. Ak dosiahnem obrat /10.000 alebo 35.000 EUR – neviem, ktoré je správne/, zaregistrujem sa na DU v Poľsku. Alebo /v tomto nie som si istá/ podľa § 5 som povinná neodkladne sa zaregistrovať na DU, pretože v Poľsku nemáme ani sídlo, ani prevádzkáreň, ale to zasa závisí od poľského zákona. Dostanem registráciu a začnem fakturovať aj s poľskou DPH. Túto daň tam budem musieť odviesť v Poľsku pretože nemám právo na odpočítanie – to som niekde čítala, nemôžem nájsť kde a neviem či je to správne. Myslíš, že uvažujem správne?
ricij
30.08.04,10:15
Kým Ti zákon v Poľsku neprikazuje registrovať sa, môžeš predávať tovar poľským zákazníkom so slovenskou DPH. Ten obrat v Poľsku bude niekde na úrovni 10.000,- EUR. Potom sa už budeš musieť registrovať, čítať poľské zákony a platiť v Poľsku DPH. S Intrastat-om zatiaľ ešte presne neviem. Pokiaľ predávaš pod slovenským IČ DPH v Poľsku, Intrastat neposielaš. Pýtal som sa na DR SR ako je to s Intrastat-om, keď slovenský subjekt pod iným IČ DPH dodáva tovar do iného členského štátu. Zatiaľ som nedostal odpoveď.
Budeš plnohodnotným platiteľom dane, t.z. máš nárok aj na odpočet dane. Tak oko keby si bola poľský podnikateľ.
Makina
30.08.04,11:05
To znamená, že keď sme doteraz s miestom dodania u nás na Slovensku poliakom predali už nejaký tovar a presiahlo to tých 10.000,- EUR musíme sa zaregistrovať? Ja si myslím, že do toho obratu sa majú započítavať iba zdaniteľné plnenia uskutočnené na území Poľska, nie?
Čo sa týka toho intrastatu – volala som na štatistický úrad a na colné riaditeľstvo a obidva úrady sa zhodli na tom, že: v mesiaci, keď sme tam ten tovar previezli, musíme nahlásiť odoslanie tovaru a pokiaľ tam nie je zriadená prevádzkáreň, hlásenie o prijatí budú podávať už tí jednotliví poľskí zákazníci. Pokiaľ by sme tam mali prevádzkáreň, hlásime prijatie my.
Vieš čo, už sa tým zaoberám štvrtý deň. Okrem toho som nič nespravila – ale nesťažujem sa na nový zákon o DPH :-)
ricij
30.08.04,11:14
Presne tak, ak predáš Poliakom na území Poľska tovar. Oni tiež totiž budú mať vo svojom zákone to, čo my máme v §6. Pokiaľ som správne pochopil, predávate konečným zákazníkom, nie firmám. Potom je to u nás §6, v poľskom zákone to môže byť iný §, ale určite to tam majú. Tak sa opravujem, nebude to 10.000,- EUR, ale 35.000,- EUR. Neviem, aký je tam povinný obrat, v Nemecku je to len 12.500 EUR. Má byť to ten obrat, pri ktorom je bežná poľská firma povinná sa registrovať.
Makina
30.08.04,11:55
Nie, prepáč, asi som sa zle vyjadrila. Tými poľskými zákazníkmi som myslela firmy - platiteľov dane. Ďakujem za pomoc a ochotu. M.
ricij
30.08.04,12:21
Pokiaľ sú oni platitelia dane, potom nie je problém. Jednoducho, pokiaľ ide o tovar, vystav im faktúru bez dane (s uvedením ich IČ DPH). Takto môžeš predávať tovar bez obmedzenia. A nemusíš čítať poľský zákon. Bože ako Ti je dobre. Nezabudni na súhrný výkaz a Intrastat.
Makina
30.08.04,12:44
No áno, takto som to robila doteraz, keď poliaci prišli sem, vybrali si a odviezli tovar. My sme vystavili fa bez dane s ich IČ DPH a bolo. Ale teraz, keď je ten tovar v Poľsku tzn., že budeme vykonávať činnosť, ktorá bude predmetom dane v Poľsku, nie?
ricij
30.08.04,13:00
Myslíš paralelu k nášmu §5?
Makina
30.08.04,14:43
Áno, presne tak.
ricij
30.08.04,17:01
Rozmýšľam, rozmýšľam... Podľa mňa sa ten § týka teba vtedy, ak tam postavíš kasu a začneš blokovať. Ak faktúruješ odtiaľ, ja by som sa na to vykašľal. Ale nechcem zle radiť, pokojne sa môže stať, že sa mýlim.
ricij
31.08.04,06:17
Rozmýšľal som ešte viac. DPH je daň, ktorá zdaňuje spotrebu. Malo by to byť tam, kde sa tovar/služba spotrebuje. Tým, že tovar len premiestnite zo SR do Poľska a potom predáte platiteľom DPH v Poľsku, ktorí si tovar u seba zdania, neprichádza štátny rozpočet Poľska ani o korunu. To, že tovar je v medzisklade v Poľsku je podľa mňa irelevantné. To by som potom musel zdaniť aj auto, keď som na návšteve u známych v Nemecku, lebo tam práve teraz parkuje? Dôležité je to, že tovar, aj keď je práve v Poľsku, je stále Váš a teda nedošlo k uskutočneniu zdaniteľného obchodu.
Makina
31.08.04,07:27
Lenže ono tam k tým zdaniteľným obchodom dochádzať bude. S tým autom je to trochu inak. Je to celé zamotané, že? Kašli už na to, dala som to zistiť jednému kolegovi Poliakovi na ich DU. Dúfam, že mi povie niečo nové.
Veľmi pekne ti ešte raz ďakujem. M.
ricij
02.09.04,08:42
OK, no na poslednej vete z predošlého príspevku trvám. Buď tak dobrá, až budeš vedieť odpoveď, daj vedieť, aby boli aj ostatní o niečo múdrejší. R.