Katka01
26.04.11,19:25
Len by som sa chcela spýtať niekoho, kto sa vyzná v autách. Išla som v zápche hore na most, každú chvíľu brzda - rozbiehanie. Už jak som šla hore som cítila, že to akosi slabo zaberá a hučí. Ako som vyšla na most, auto úplne odišlo, prestalo reagovať, nereagovalo na plyn, cítila som smrad zhoreného. Zastala v odstavnom pruhu, zavolala pomoc, auto šlo do servisu. Mechanik vraví, že vyhorela spojka a že sa to pri týchto starších škodovkách (máme Fabiu) často stáva. Mama vraví, že je to moja chyba, že som pri jazdení na most moc namáhala spojku, že som na nej nemala stáť. Auto má najazdené 120 tis. km. Fakt by ma zaujímalo, či to bola moja chyba a či sa tomu dalo predísť. Auto bolo pred pár rokmi kúpené z autobazára a či už tam bola spojka niekedy menená sa nedozvieme.
misomiso
26.04.11,18:05
Na to, aby si nespalila spojku (v takychto situaciach) potrebujes vybudovat urcity soft v hlave. Jednoducho musis vediet, ze vzdy, ked je spojka v zabere (preklzuje) generuje sa v nej teplo. To teplo je priamo umerne dvom velicinam

1. Rychlosti (otacky motora)
2. Pritlaku (Cim strmsi kopec a cim tazsie alebo viac nalozene auto, tym vacsi pritlak potrebujes na rozbeh.)

Dalej tam hra ulohu cas, po ktory sa to teplo generuje ako i cas, po ktory sa spojka medzitym stiha ochladit. Mozes si to predstavit napriklad, ako keby si prikladala rozzeravenu zehlicku na bavlnenu koselu (na jedno miesto). Ked ju prilozis raz 5 sekund, tak sa kosela este nespali. Ked koselu nechas iba 5 sekund chadit a znova na 5 s. prilozis, stale este asi nebude horiet. No ak to spravis v kratkom case 6 alebo 7 raz, asi zacne horiet. Ak by si ale medzi tymi prilozeniami robila prestavky napr. minutu, nezacala by horiet nikdy.

Teda v hlave musis "zhromazdovat" udaje, kolko a v akom casovom useku si spojke dala zabrat. Pri takomto posuvani do kopca treba:

1. udrziavat co najnizsie otacky motora, ktore zasa ale na druhej strane nenicia motor (nesmie triast).
2. Treba sa vyvarovat stania na mieste pomocou spojky - na to je brzda a nie spojka.
3. Treba sa pohynat menej casto vo vacsich usekoch. Netreba sa posuvat kazdeho pol metra.

Ina vec je, ze ta spojka bola mozno uz zodrata "na hranici" opotrebovania. Lenze dobremu soferovi sa nikdy nemoze stat, ze by ju uplne vypalil. Akonahle zisti, ze spojka zacina smykat, (na to treba tiez trocha pozorovat, co sa deje s autom) tak ju necha v servise vymenit. Presmykovanie a palenie spojky moze zvlnit zotrvacnik, takze potom oprava vyjde drahsie.

Ak by som ja prave na tom moste zistil, ze spojka uz neprenasa plnu silu (ze aj mo uplnom pusteni pedala stale smyka), tak by som sa dalej pohynal uz velmi opatrne, aby som ju nezohrial a objednal by som sa do servisu. Ak Ak sa dokonca objavi smrad, tak to je signal, ze na niekolko desiatok minut spojku nemozno nijako dalej zatazovat.

Jednoducho treba trocha pohnut rozumom, a treba vediet, ze kazdy diel v aute ma svoje fyzikalne limity. Ja som sa napriklad raz v prudkom kopci otacal s autom a mal som privesny vozik, ktory vazil asi tonu. Musel som sa rozbehnut do extremne prudkeho kopca, cuvat sa nedalo. Do kopca clovek samozrejme musi pridat viac plynu (motor potrebuje na plny vykon urcite otacky, najma benzinak). No ked pridas viac plynu, spojka sa behom zlomku sekundy zohreje a tym sa znizi jej prenosova sila (horuce povrchy maju mensie trenie). Zacitil som, ze spojka smyka a stojim na mieste. Vtedy som to okamzite vzdal a nechal spojku asi 2 min ochladit. Zrezignoval som na "normalny" rozjazd, v druhom pokuse som spojku pustil s plnym plynom okamzite aby sa nestihla zohriat a nechal som presmykovat pneumatiky. Tie hrabali na suchom asfalte asi 15 metrov ale rozbehol som sa. Ak by som mal slabsie auto, ktore nedokaze "hrabat". tak by som pred predne kolesa nasypal trocha hliny. Ta spojka potom vydrzala este roky, ja som teraz menil na jednom aute povodnu spojku po 230 tis km, na druhom nejazdim tolko v meste, tam mam 315 tis ale uz je tak na hranici, pocitam, ze mozno este v tomto roku ju budem musiet menit. Ale 120 tis je dost malo.
viktorviktor
29.04.11,18:05
ak sa pamatám, tak spojka sú obrazne dva kotúče stlačené k sebe tým, že šlapeš na spojku ich oddaluješ od seba a radíš, ale chyba je v tom, že tie taniere sa aj pri zošlapnutej spojke opierajú o seba - preklzujú a zohrievajú sa, takže ked máš spojku dole a hore mostom ju máš stlačenú tak sa ti stále zohrieva a derie, niekto sa dopúšťa tejto chyby aj na križovatke kde čaká 5 -10 minút (možno aj dlhšie). (pri pustenej spojke sa síce tiež opierajú o seba ale menej preklzujú a menej sa zohrievajú) Takže nabudúce rýchlosť vyradiť, spojku pustiť a použiť brzdu, alebo použiť inú cestu.
Ci to bola tvoja chyba? to sa nedá povedať . Nabudúce spojku nedržať stlačenú.
Katka01
02.05.11,17:37
Dakujem pani za tieto vycerpavajuce informacie, uz som mudrejsia a nabuduce si budem davat pozor :) Auto akurat dnes doslo z opravy. Jazdim uz nejak 10 rokov, vela krat som bola aj v zapche, vela krat aj do kopca, vsak ten Pristavny most je upchaty skoro furt, ale toto sa mi este nikdy nestalo. Budem uz na to davat bacha.
Chobot
02.05.11,18:45
Dakujem pani za tieto vycerpavajuce informacie, uz som mudrejsia a nabuduce si budem davat pozor :) Auto akurat dnes doslo z opravy. Jazdim uz nejak 10 rokov, vela krat som bola aj v zapche, vela krat aj do kopca, vsak ten Pristavny most je upchaty skoro furt, ale toto sa mi este nikdy nestalo. Budem uz na to davat bacha.

Nič si z toho nerob, stávajú sa aj väčšie kiksy... Ja som menil olej v prevodovke Formana a nalial som ho do nesprávneho otvoru - dostal sa na spojkové lamely. Keďže už boli staršie, tak začali prešmykovať, najprv do kopca, potom aj na rovine. Jasné, že sa museli vymeniť...:cool::cool: Ale aspoň boli potom nové.
misomiso
02.05.11,18:48
Dakujem pani za tieto vycerpavajuce informacie, uz som mudrejsia a nabuduce si budem davat pozor :) Auto akurat dnes doslo z opravy. Jazdim uz nejak 10 rokov, vela krat som bola aj v zapche, vela krat aj do kopca, vsak ten Pristavny most je upchaty skoro furt, ale toto sa mi este nikdy nestalo. Budem uz na to davat bacha.

Ozaj kolko stoju taka spojka na Skodovku. Ja to naozaj rozdiel ze Skoda je lacna?
220870
02.05.11,19:18
220870
02.05.11,19:20
Spojku treba občas doštelovať .Možno stačilo pootočiť správnou skrutkou o dva tri závity a spojka by šlapala ďalej.
misomiso
02.05.11,19:28
No ja som nemyslel lamelu ako diel navyse niekde second hand cez bazar. Na spojke je dost draha robota, takze kompletka v znackovom servise stala kolko?
misomiso
02.05.11,19:31
Dakujem pani za tieto vycerpavajuce informacie, uz som mudrejsia a nabuduce si budem davat pozor :) Auto akurat dnes doslo z opravy. Jazdim uz nejak 10 rokov, vela krat som bola aj v zapche, vela krat aj do kopca, vsak ten Pristavny most je upchaty skoro furt, ale toto sa mi este nikdy nestalo. Budem uz na to davat bacha.

Apropos - este treba mysliet na to, ze rovnakym sposobom sa generuje teplo v brzdach, ked budes schadzat v lete s plnym autom dole Donovaly alebo Certovicu...
peterkos2
03.05.11,05:53
ak sa pamatám, tak spojka sú obrazne dva kotúče stlačené k sebe tým, že šlapeš na spojku ich oddaluješ od seba a radíš, ale chyba je v tom, že tie taniere sa aj pri zošlapnutej spojke opierajú o seba - preklzujú a zohrievajú sa, takže ked máš spojku dole a hore mostom ju máš stlačenú tak sa ti stále zohrieva a derie, niekto sa dopúšťa tejto chyby aj na križovatke kde čaká 5 -10 minút (možno aj dlhšie). (pri pustenej spojke sa síce tiež opierajú o seba ale menej preklzujú a menej sa zohrievajú) Takže nabudúce rýchlosť vyradiť, spojku pustiť a použiť brzdu, alebo použiť inú cestu.
Ci to bola tvoja chyba? to sa nedá povedať . Nabudúce spojku nedržať stlačenú.
No spojka ako taká sa skôr zohrieva pri rozjazde ako vtedy,kedˇ
je stlačená.Keď je stlačená,tak je namáhané spojkové ložisko,ktoré u mnohých šoférov dlho nevydrží práve preto,že majú často vymačknutú spojku.Takže keď budeš pri rozjazde veľa pridávať,tak sa ti bude aj viacej zohrievaťA ešte bacha,lebo pri takto prehriatej spojke,ako si mala ty,môže byť zničená nielen lamela,ale aj popraskaný prítlačný tanier,voľné pružiny v spojkovom koši.
Katka01
03.05.11,07:41
Spojka stala 70 euro a praca mechanika 130. Cize dokopy 200 euro. Neviem kolko stoja ine spojky a do inych aut, toto mi sused odporucil este nejaku lacnejsiu, lebo mechanik mi chcel povodne predat drahsiu.
Katka01
03.05.11,07:47
peterkos2: tak díki za info, neviem síce čo sú tie veci, ale snáď to ten automechanik pozrel. To auto bolo dobré, nekazilo sa. Po tom, čo som pred pár rokmi mala Favorita, ktorý nevydržal týždeň či dva bez toho, aby sa na ňom niečo nepokazilo (a vždy to bolo niečo iné) je toto auto pre mňa raj. Prvý raz som s ním teraz ostala stáť. S Favoritom to bolo bežné, že zrazu niekde zdochol a niekedy sa to stalo na veľmi nevhodnom mieste, kde som zavadzala a vytrubovali po mne, no s tým autom som si užila.
misomiso
03.05.11,07:53
Spojka stala 70 euro a praca mechanika 130. Cize dokopy 200 euro. Neviem kolko stoja ine spojky a do inych aut, toto mi sused odporucil este nejaku lacnejsiu, lebo mechanik mi chcel povodne predat drahsiu.

Tak to je dobra cena. Na ine auta stoji aj 2.000.
Katka01
03.05.11,08:11
2000, vsak taku cenu ma cela tato fabia teraz. Tak drahe auto by som nechcela a ani neuzivila.
misomiso
03.05.11,12:23
2000, vsak taku cenu ma cela tato fabia teraz. Tak drahe auto by som nechcela a ani neuzivila.

Ono to zas nie je take drahe ako to vyzera, na takom aute zasa menis spojku najskor po 400.000 km :)
Katka01
08.05.11,18:12
Odkedy bolo to auto v oprave, tak je nejaké divné. Niekedy slabo ťahá a dnes bol ešte väčší prúser, keď som s ním ostala stáť a vôbec neťahal. Vypla som na chvíľu motor, potom zas naštartovala a už išiel bez problémov. Ale takto to ďalej nejde, netušíte v čom môže byť problém, je zlá spojka, alebo práca mechanika? Tá spojka bola síce lacná, ale úplne nová. Ďakujem
misomiso
08.05.11,18:34
Odkedy bolo to auto v oprave, tak je nejaké divné. Niekedy slabo ťahá a dnes bol ešte väčší prúser, keď som s ním ostala stáť a vôbec neťahal. Vypla som na chvíľu motor, potom zas naštartovala a už išiel bez problémov. Ale takto to ďalej nejde, netušíte v čom môže byť problém, je zlá spojka, alebo práca mechanika? Tá spojka bola síce lacná, ale úplne nová. Ďakujem

No musis sa vyjadrit ci motor slabo taha alebo auto slabo taha nasledkom toho, ze spojka presmykuje. To musis ano sofer spoznat, nehovor ze nie.

Ja si neviem velmi predstavit, ako by mohla nova spojka smykat, ja to vidim skor na novu zavadu motora resp. elektoniky.
Ice dive
08.05.11,18:36
Odkedy bolo to auto v oprave, tak je nejaké divné. Niekedy slabo ťahá a dnes bol ešte väčší prúser, keď som s ním ostala stáť a vôbec neťahal. Vypla som na chvíľu motor, potom zas naštartovala a už išiel bez problémov. Ale takto to ďalej nejde, netušíte v čom môže byť problém, je zlá spojka, alebo práca mechanika? Tá spojka bola síce lacná, ale úplne nová. Ďakujem
to bude tým, že je nová spojka... ešte nie je zabehaná aj radiť bi sa ti malo ťažšie... vyrdž takých 500 až 1000 km.. potom by sa to malo dostať do normálu...
foresterbig
09.05.11,18:32
Katka01 ja navrhujem vydat sa za automechanika a mas po starostiach:)
Katka01
09.05.11,19:46
No vidíš, to je nápad! To ma nenapadlo :) A ja som si už objednala knihu - Údržba auta pre ženy, a pritom je to tak jednoduché :)