gesto
27.04.11,09:06
Ahojte poraďáci, som čerstvá "účtovníčka a mzdárka" a pomaly sa len učím a zaškoľujem a naberám akú-takú prax. V niektorých veciach mám však ešte dosť hokej. Možno je to hlúpa otázka, ale môžete mi poradiť keďže sa blíži hraničný termín, či sa podáva prehľad o zrazených a odvedených preddavkov na daň za štvrťrok, keď nám ešte účtovníčka neurobila RZD za rok 2010? Dala odklad na tri mesiace a RZD budeme mať podané až v júni. Ďakujem
Tamila
27.04.11,07:18
Ahojte poraďáci, som čerstvá "účtovníčka a mzdárka" a pomaly sa len učím a zaškoľujem a naberám akú-takú prax. V niektorých veciach mám však ešte dosť hokej. Možno je to hlúpa otázka, ale môžete mi poradiť keďže sa blíži hraničný termín, či sa podáva prehľad o zrazených a odvedených preddavkov na daň za štvrťrok, keď nám ešte účtovníčka neurobila RZD za rok 2010? Dala odklad na tri mesiace a RZD budeme mať podané až v júni. Ďakujem
Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch sa podáva štvrťročne, takže ho podáš do 30. 4., ale keď je to v sobotu, termín sa predĺži do 2. 5.
RZD má byť vykonané do 31. 3. a vyplatené najneskôr v mzde za apríl. Pokiaľ viem, na RZD sa nedá dať odklad, možno si to mýliš a účtovníčka dala odklad na daňové priznanie a to nesúvisí s prehľadom.
gesto
28.04.11,09:23
Ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď. Áno zmýlila som si ten odklad, takže odklad je na DP. Mohla by som ešte otázku? Keď má zamestnanec minimálnu mzdu a za rok 2010 nepresiahol sumu nezdaniteľnej časti základu dane 4025,70 a nemá preddavky na daň, musí sa podať štvrťročný prehľad o preddavkoch na DÚ aj keď je nulový? ďakujem
rodina1
28.04.11,09:26
Ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď. Áno zmýlila som si ten odklad, takže odklad je na DP. Mohla by som ešte otázku? Keď má zamestnanec minimálnu mzdu a za rok 2010 nepresiahol sumu nezdaniteľnej časti základu dane 4025,70 a nemá preddavky na daň, musí sa podať štvrťročný prehľad o preddavkoch na DÚ aj keď je nulový? ďakujem

Áno.
veronikasad
28.04.11,09:26
Ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď. Áno zmýlila som si ten odklad, takže odklad je na DP. Mohla by som ešte otázku? Keď má zamestnanec minimálnu mzdu a za rok 2010 nepresiahol sumu nezdaniteľnej časti základu dane 4025,70 a nemá preddavky na daň, musí sa podať štvrťročný prehľad o preddavkoch na DÚ aj keď je nulový? ďakujem
príjem za rok 2010 nesúvisí s povinnosťou podať prehlad za I.štvrťrok 2011.

prehlad musí podávať, kým má zamestnancov. Ak majú podpísané vyhlásenie a nízky príjem, prehlad bude nulový.
Viera1000
28.04.11,12:20
v prípade ak zrazená daň sa odvedie neskôr uvádza sa v prehľade v mesiaci v ktorom bola odvedená alebo vôbec ak áno v ktorom riadku.
Ďakujem
sybila3
29.04.11,17:44
chcem sa len uistiť, prehľad keďže 30.4. je sobota môžem podať v pondelok? pozerala som v kalendári na drsr, ale tam to nie je. a ešte ak by ste mi vedeli poradiť, z r. 2009 máme preplatok na dani zo mzdy 18,92, nakoľko szčo zaplatil daň zo súkr.účtu čo som ja nevedela tak som mu kázala zaplatiť. Teraz v prehľade mi vyšlo uhradiť predd.daň za 3 mesiace 17,06 ako to uvediem a započítam? dík
rodina1
29.04.11,17:51
chcem sa len uistiť, prehľad keďže 30.4. je sobota môžem podať v pondelok? pozerala som v kalendári na drsr, ale tam to nie je. a ešte ak by ste mi vedeli poradiť, z r. 2009 máme preplatok na dani zo mzdy 18,92, nakoľko szčo zaplatil daň zo súkr.účtu čo som ja nevedela tak som mu kázala zaplatiť. Teraz v prehľade mi vyšlo uhradiť predd.daň za 3 mesiace 17,06 ako to uvediem a započítam? dík
Prehľad sa podá najneskôr 02. 05.
Ak ste v roku 2009 zaplatili (teda DÚ odviedli) viac ako ste mali, bolo treba vysporiadať si tento preplatok v roku 2009.
Podľa mňa treba osloviť správcu dane a dohodnúť s ním, ako tento preplatok započítať.
Tamila
29.04.11,17:52
chcem sa len uistiť, prehľad keďže 30.4. je sobota môžem podať v pondelok? pozerala som v kalendári na drsr, ale tam to nie je. a ešte ak by ste mi vedeli poradiť, z r. 2009 máme preplatok na dani zo mzdy 18,92, nakoľko szčo zaplatil daň zo súkr.účtu čo som ja nevedela tak som mu kázala zaplatiť. Teraz v prehľade mi vyšlo uhradiť predd.daň za 3 mesiace 17,06 ako to uvediem a započítam? dík
Môžeš podať v pondelok 2. 5. Preplatok môžeš odpočítať o úhrady, ale dá sa aj požiadať o vrátenie - dohodla by som sa so správkyňou.
sybila3
29.04.11,18:11
no radšej by som odpočítala od úhrady, lebo szčo nezaplatil a potom kde uvádzam to započítanie v prehľade r. 7 je odvod. povinnosť to má, 17,06 a uvediem do r. 8 17,06 že odvedené?
rodina1
30.04.11,05:58
no radšej by som odpočítala od úhrady, lebo szčo nezaplatil a potom kde uvádzam to započítanie v prehľade r. 7 je odvod. povinnosť to má17,06 a uvediem do r. 8 17,06 že odvedené?
Ak to chceš vysporiadať takto, tak povinnosť je 17,06 Eur. Ale potom už nemôžeš uviesť, že bolo odvedené, pretože by ti ten preplatok stále "visel". Odvedené bude 0. Oznám potom správkyni, aby o tento "nedoplatok" ponížila už uvádzaný preplatok z roku 2009. Potom ti zostane ešte preplatok xy Eur, a o tento preplatok zase ponížiš tvoju daňovú povinnosť v ďalšom mesiaci (napr. budeš mať povinnosť odviesť yz Eur, ale odvedieš len rozdiel medzi yz a xy).
Ale určite by som so správkyňou komunikovala.
sybila3
01.05.11,18:38
a stačí keď k prehľadu priložím list s oznámením že bola daň započítaná s preplatkom?
sybila3
02.05.11,06:26
stačí to tak alebo nie?
rodina1
02.05.11,06:30
a stačí keď k prehľadu priložím list s oznámením že bola daň započítaná s preplatkom?
Skôr by som to písala ako žiadosť, že žiadam DÚ, aby preddavok dane započítal s preplatkom.
sybila3
02.05.11,09:38
OK, idem to napísať a rýchlo poslať, môžem to poslať aj v jednej obálke s prehľadom alebo radšej zvlášť? preplatok bol 18,92, teraz preddavky 17,06 a ten zvyšok v liste vyžiadam vrátiť?
rodina1
02.05.11,09:52
OK, idem to napísať a rýchlo poslať, môžem to poslať aj v jednej obálke s prehľadom alebo radšej zvlášť? preplatok bol 18,92, teraz preddavky 17,06 a ten zvyšok v liste vyžiadam vrátiť?
Možeš to poslať v jednej obálke, a ten zvyšok si tiež môžeš vyžiadať vrátiť.
sybila3
02.05.11,09:56
ďakujem už to mám napísané, vytlačím a letím na poštu, díky moc
Sosa
25.05.11,11:38
Keď mzda za marec nebola vyplatená do konca apríla, mám do prehľadu napísať skutočný dátum výplaty? Ak bola mzda za marec vyplatená až 19.5. môže byť prehĺad podaný 24.5.?
KEJKA
25.05.11,11:54
Keď mzda za marec nebola vyplatená do konca apríla, mám do prehľadu napísať skutočný dátum výplaty?
nemáš možnosť, lebo prešvihneš termín - takže dátum nevyplníč

Ak bola mzda za marec vyplatená až 19.5. môže byť prehĺad podaný 24.5.?
ak pošleš, dostaneš pokutu, termín je do 30.4.
verkaz
25.05.11,14:03
Neoplatí sa, lebo ti hneď vyrúbia pokutu a odvolávať sa v prípade, keď si nedodržala termín a ni si to vopred nenahlásila, je zbytočné.
great.zv
27.05.11,06:33
podala som Prehľad za 1.q, ...vytlačený z programu a s chybou... čo som si nevšimla... z DÚ prišla výzva na odstránenie nedostatkov. opravný Prehľad vypĺňam ručne a chcem sa ešte uistiť či správne: zrážková daň 12/2010
- do r.9, dátum výplaty (01/2011) a suma dane
do r.12 suma dane
do r. 13 dátum výplaty (01/2011) a suma dane
a daň od 1.1.2011 - už preddavková: za mesiace 01, 02, 03 ako preddavky do 1.časti
ďakujem
rodina1
27.05.11,09:10
podala som Prehľad za 1.q, ...vytlačený z programu a s chybou... čo som si nevšimla... z DÚ prišla výzva na odstránenie nedostatkov. opravný Prehľad vypĺňam ručne a chcem sa ešte uistiť či správne: zrážková daň 12/2010
- do r.9, dátum výplaty (01/2011) a suma dane - správne
do r.12 suma dane - správne
do r. 13 dátum výplaty (01/2011) a suma dane - suma dane, ale dátum, kedy ste daň odviedli na DÚ
a daň od 1.1.2011 - už preddavková: za mesiace 01, 02, 03 ako preddavky do 1.časti - správne
ďakujem

...
great.zv
27.05.11,09:46
áno,áno veď som aj myslela dátum úhrady... ďakujem pekne
JANULA999
20.07.11,22:02
Od 1.1.2011 sa dohody nezdaňujú zrážkovou daňou ale ako preddavok.
Ak mám zamestnancov aj dohodárov tak mám dátum r.1 vyplniť akým dátumom (má zamestnancov na TTP - výplatný termín 10.05.2011 a dohodári posledný deň v mesiaci t.j. 31.05.2011 tak tam mám dať ktorý dátum? A vlastne II. časť sa už nevyplňuje je to tak? Ďakujem za pomoc.
Paula
21.07.11,05:38
Od 1.1.2011 sa dohody nezdaňujú zrážkovou daňou ale ako preddavok.
Ak mám zamestnancov aj dohodárov tak mám dátum r.1 vyplniť akým dátumom (má zamestnancov na TTP - výplatný termín 10.05.2011 a dohodári posledný deň v mesiaci t.j. 31.05.2011 tak tam mám dať ktorý dátum? - dátum, kedy bola vyplatená posledná mzda / odmena
A vlastne II. časť sa už nevyplňuje je to tak? - do II. časti sa neuvádza daň vybraná zrážkou podľa §43 ods. 3 písm. j Ďakujem za pomoc.


odpoveď v texte
beika
27.07.11,07:39
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, keďže sama si s tým neviem rady.. Stala sa mi taká vec, že za mesiace 1 - 5 som zamestnancom zrážala nie 19% daň z príjmu ale 20%.. Neviem ako sa mi to stalo, ale stalo sa.. S takto odvedenou daňou som podala aj prehľad za 1Q/2011. V júni som si svoju chybu uvedomila a tak už som daň zrazila 19%.. A teraz, čo s tým? Zamestnancom túto daň vyrovnám pri ročnom zúčtovaní, ale čo s prehľadmi?
Tweety
27.07.11,07:42
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, keďže sama si s tým neviem rady.. Stala sa mi taká vec, že za mesiace 1 - 5 som zamestnancom zrážala nie 19% daň z príjmu ale 20%.. Neviem ako sa mi to stalo, ale stalo sa.. S takto odvedenou daňou som podala aj prehľad za 1Q/2011. V júni som si svoju chybu uvedomila a tak už som daň zrazila 19%.. A teraz, čo s tým? Zamestnancom túto daň vyrovnám pri ročnom zúčtovaní, ale čo s prehľadmi?
No, teraz už asi nič, keď bola skutočnosť taká, aká bola, tak aj výkaz je taký.
beika
27.07.11,07:44
Zrovna takúto odpoveď som nečakala :-(
Tweety
27.07.11,07:45
Zrovna takúto odpoveď som nečakala :-(
A čo chceš opravovať, keď im daň nebudeš vracať?
zk24
27.07.11,07:50
Zrovna takúto odpoveď som nečakala :-(

Do prehladu sa pisu skutocne vyplatene prijmy, skutocne zrazena a odvedena dan, s datumami podla uctovnictva. Ak by si dala opravne na DU by im nesedeli vykazy so sumami co im prisli na ucet.
beika
27.07.11,07:52
Prepáč, zobrazilo mi len prvú časť Tvojej odpovede "No teraz už asi nič".. Takže prvý prehľad nechám ako je.. Ten druhý urobím tiež podľa toho aká bola skutočnosť a vlastne až v ročnom hlásení mi vyjde preplatok? Keďže som odviedla viac ako som mala?
Tweety
27.07.11,07:52
Prepáč, zobrazilo mi len prvú časť Tvojej odpovede "No teraz už asi nič".. Takže prvý prehľad nechám ako je.. Ten druhý urobím tiež podľa toho aká bola skutočnosť a vlastne až v ročnom hlásení mi vyjde preplatok? Keďže som odviedla viac ako som mala?
ÁNo, ale nebudeš to mať ešte v ročnom hlásení 2011, pretože to tam ešte nebudeš mať RZD, to bude až v prvom kvartáli 2012.
beika
27.07.11,07:53
Do prehladu sa pisu skutocne vyplatene prijmy, skutocne zrazena a odvedena dan, s datumami podla uctovnictva. Ak by si dala opravne na DU by im nesedeli vykazy so sumami co im prisli na ucet.

Práve pre toto som s toho zmätená, že čo vlastne robiť teraz...
beika
27.07.11,08:08
ÁNo, ale nebudeš to mať ešte v ročnom hlásení 2011, pretože to tam ešte nebudeš mať RZD, to bude až v prvom kvartáli 2012.

Preplatok mi vyjde voči zamestnancom, ktorý si začnem ponižovať voči DÚ od 1Q/2012.. Rozumiem tomu správne?
Len teraz nerozumiem inému.. ja daňovému úradu neplatím nič, keďže daň z príjmov si ponižujem o daňový bonus, ktorého časť nám vracia ešte naspäť DÚ.. Vlastne aj týmto čo sa mi stalo by nám mal DÚ vrátiť viac ako som si ponížila... Toto sa mi kde zobrazí? V ročnom hlásení ako preplatok voči DÚ?
JAJA11
28.07.11,12:44
chcela by som sa spýtať. Firma zamestnáva od mája na dohodu. Má len tohto jedného dohodára. Zatiaľ mu odmena nebola vyplatená, nevyplatili sa nijaké peniaze. Je potrebné podať prehľad za 2. kvartál, keďže sa nič nevyplácalo a ani sa nepočítali žiadne preddavky? Kedysi som počula názor, že ak nie je vyplácaná žiadna mzda, nie je potrebné podávať prehľad. Nerada by som však niečo zanedbala a zbytočne platila pokutu.
Tweety
28.07.11,12:45
chcela by som sa spýtať. Firma zamestnáva od mája na dohodu. Má len tohto jedného zamestnanca. Zatiaľ mu odmena nebola vyplatená, neodišli nijaké peniaze. Je potrebné podať prehľad za 2. kvartál, keďže sa nič nevyplácalo a ani sa nepočítali žiadne preddavky? Kedysi som počula názor, že ak nie je vyplácaná žiadna mzda, nie je potrebné podávať prehľad. Nerada by som však niečo zanedbala a zbytočne platila pokutu.
AK nebola žiadna mzda, ani odmena, prázdny nepodávaš.
Mila123
28.07.11,12:51
chcela by som sa spýtať. Firma zamestnáva od mája na dohodu. Má len tohto jedného dohodára. Zatiaľ mu odmena nebola vyplatená, nevyplatili sa nijaké peniaze. Je potrebné podať prehľad za 2. kvartál, keďže sa nič nevyplácalo a ani sa nepočítali žiadne preddavky? Kedysi som počula názor, že ak nie je vyplácaná žiadna mzda, nie je potrebné podávať prehľad. Nerada by som však niečo zanedbala a zbytočne platila pokutu.
ale máte toho zamestnanca v stave? resp. je prihlásený cez SP? ak áno, daj aj prázdny výkaz, pretože ak by si mu dávala napr. potvrdenie (na čokoľvek) bude mať na ňom že za 2.Q.2011 bol Vaším dohodárom.....
DÚ si kontroluje stavy zamestnancov cez SP.....(to mi tvrdila správkyňa na DU PP)
Tweety
28.07.11,12:52
ale máte toho zamestnanca v stave? resp. je prihlásený cez SP? ak áno, daj aj prázdny výkaz, pretože ak by si mu dávala napr. potvrdenie (na čokoľvek) bude mať na ňom že za 2.Q.2011 bol Vaším dohodárom.....
DÚ si kontroluje stavy zamestnancov cez SP.....(to mi tvrdila správkyňa na DU PP)
ALe dohodár nie je zamestnanec, a nie je povinnosťou podávať na DÚ prázdne výkazy. Výkaz je podávaný len vtedy, ak je bol príjem zo ZČ.
Lucinka23
24.02.12,19:03
Dobrý večer, prosím Vás, kompletizujem si hlásenie na daňový úrad za rok 2011 a zistila som,že prehľad za 1.Q som asi odovzdala zlý na daňový úrad. Mala som nejaké problémy so softom a tak som niečo dopĺňala ručne a zistila som, že som síce uviedla dátum úhrady preddavkov ale zabudla som dať sumy. Akým spôsobom to opraviť? Opravným výkazom?

Ďakujem.
ewita888
24.02.12,19:07
Dobrý večer, prosím Vás, kompletizujem si hlásenie na daňový úrad za rok 2011 a zistila som,že prehľad za 1.Q som asi odovzdala zlý na daňový úrad. Mala som nejaké problémy so softom a tak som niečo dopĺňala ručne a zistila som, že som síce uviedla dátum úhrady preddavkov ale zabudla som dať sumy. Akým spôsobom to opraviť? Opravným výkazom?

Ďakujem.
a to vás DÚ nekontaktoval?
inak áno, opravným..
tictac7
24.02.12,19:08
Dobrý večer, prosím Vás, kompletizujem si hlásenie na daňový úrad za rok 2011 a zistila som,že prehľad za 1.Q som asi odovzdala zlý na daňový úrad. Mala som nejaké problémy so softom a tak som niečo dopĺňala ručne a zistila som, že som síce uviedla dátum úhrady preddavkov ale zabudla som dať sumy. Akým spôsobom to opraviť? Opravným výkazom?

Ďakujem.

...a to Ťa správkyňa ešte za takú dlhú dobu nekontaktovala? Možno si to ona sama dopísala. Takže sa spoj so správkyňou.
Lucinka23
24.02.12,19:09
nie vôbec nás nekontaktoval doteraz, tak neviem čo mám spraviť. Či mám zaslať hlásenie a čakať alebo s hlásením zaslať aj opravný.
KEJKA
24.02.12,19:11
nie vôbec nás nekontaktoval doteraz, tak neviem čo mám spraviť. Či mám zaslať hlásenie a čakať alebo s hlásením zaslať aj opravný.
pošli aj to aj to, prípadne aj so sprievodným listom.
ewita888
24.02.12,19:13
nie vôbec nás nekontaktoval doteraz, tak neviem čo mám spraviť. Či mám zaslať hlásenie a čakať alebo s hlásením zaslať aj opravný.
určite nečakaj, zanes spolu s hlásením aj opravné, pretože by ti to hlásenie nesedelo so štvrťročnými prehladmi..
Lucinka23
24.02.12,19:14
Ďakujem všetkým za odpovede.
Tony1
25.02.12,22:59
Potrebovala by som poradiť: Máme zamestnancov, ktorí sú vysielaní na pracovnú zahraničnú cestu na dlhšie obdobia. Celý ten čas platia z príjmu, ktorí od nás dostávajú daň v zahraničí. Ja som ich do ročného hlásenia nedávala. Veď daň tu neplatili celý rok, dávala som tam len tých zamestnancov, ktorí tu pracovali. Ale teraz neviem, ako s týmto novým prehľadom. Ja by som ich tam nedávala, veď stále tu daň neplatia, ale neviem, ako teraz, keď na Slovensku platia odvody a do prehľadu sa už píšu aj tie. Dala som si nastaviť program tak, aby mi ich do prehľadu neťahalo a teraz neviem, je to správne?
Tony1
26.02.12,15:09
Potrebovala by som poradiť: Máme zamestnancov, ktorí sú vysielaní na pracovnú zahraničnú cestu na dlhšie obdobia. Celý ten čas platia z príjmu, ktorí od nás dostávajú daň v zahraničí. Ja som ich do ročného hlásenia nedávala. Veď daň tu neplatili celý rok, dávala som tam len tých zamestnancov, ktorí tu pracovali. Ale teraz neviem, ako s týmto novým prehľadom. Ja by som ich tam nedávala, veď stále tu daň neplatia, ale neviem, ako teraz, keď na Slovensku platia odvody a do prehľadu sa už píšu aj tie. Dala som si nastaviť program tak, aby mi ich do prehľadu neťahalo a teraz neviem, je to správne?


Posúvam otázku.