hendy
27.04.11,09:18
Zdravím všetkých,
mám takýto problém: V 2009 som kúpil byt s týmto záložným právom :
"Záložné právo č.1100/Bo/Pm/2007 v prospech ostatných vlastníkov bytu /správca OSBD Levice/ na bytový dom
parc.č..... sč....,2.posch.,vchod č... vo vlastníctve.......,
povinná Anna B. nar.10.1..... ,Z-7273/06 zo dňa 22.12.2006."
Pani Anna,od ktorej som byt kupil,mala na BD nedoplatky,kúpou bytu však boli nedoplatky vyrovnané. Medzitým si bytový dom založil SVB a už nepatrí pod spravú OSBD. OSBD to riešiť nechce a SVB tiež nie,keďže je záložné právo v prospech OSBD
Chcel by som požiadať kataster o výmaz tohto zál. práva,viete mi poradiť čo okrem žiadosti budem potrebovať?
Ďakujem!
mimi3277
14.11.13,11:20
Záložné právo k bytu vzniká zo zákona. Úplný výmaz v podstate ani nie je možný. Vo vašom prípade tam má byť záložné právo v prospech spoločenstva keďže máte fungujúce SVB. Záložné právo v prospech OSBD je už nedôvodné.

§ 15 (182/1993 Z.z.)
(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu,
spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov
týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v
dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak
sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových
priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností