lucluc
05.01.06,12:02
Moja znama ma takyto problem:
Zamestnala predavacku do TPP so skusobnou dobou 3 mesiace. Pracovnu zmluvu ma od 07.12.2005 na sumu 9.000,-Sk/mes., prihlasena je ku vsetkym odvodom. Teraz mi oznamila ze s nou skoncila PP lebo zistila ze jej chybaju peniaze v pokladni.Povedala jej to ale iba zoči-voči vyplatila jej 1.000,-Sk za mesiac a poslala ju domov. Nechce jej vyplatit plnú mzdu za celý mesiac.
Chcem sa spytat akym spôsobom sa budu riesit odvody do sociálky a zdravotnej poistovne. Ma jej dat podpisat nejaky dodatok k pracovnej zmluve ze jej dá prvý mesiac odmenu len 1000 Sk alebo má zaplatit odovody a daň z plnych 9.000,- Sk ako je na zmluve aby bola dodržaná minimálny mzda ?

ďakujem za každú odpoveď
alušik
05.01.06,11:10
Nemoze ju predsa takto odbavit. Mal by jej v prvom rade ukoncenie prac.pomeru v skusobnej dobe oznamit pisomne. Potom je dolezite, ci ta predavacka mala podpisanu hmotnu zodpovednost za pokladnu. Ak nie, povedala by som - smola. Ona predsa svoj narok na vyplatu mzdy za odpracovany cas ma!!! Musi jej normalne urobit prepocet mzdy a tu by si mala aj papierovo podla mna prevziat. A potom ak mala podpisanu hmotnu zodpovednost za pokladnu, mohli by sa zacat bavit o peniazoch, ktore ma predavacka zaplatit firme, alebo jej teda mozu byt stiahnute priamo z vyplaty.
lucluc
05.01.06,14:06
To som jej aj povedala ze to nebude asi take jednoduche... Vidim ze sa nevyhne odvodovej povinnosti. Zistila som ze predavacka podpisala hmotnu zodpovednost za pokladnu ale nie som si ista ci jej to moze zrazit v plnej vyske zo mzdy alebo potrebuje ku tomu písomný súhlas zamestnanca...
Chobot
05.01.06,14:31
To som jej aj povedala ze to nebude asi take jednoduche... Vidim ze sa nevyhne odvodovej povinnosti. Zistila som ze predavacka podpisala hmotnu zodpovednost za pokladnu ale nie som si ista ci jej to moze zrazit v plnej vyske zo mzdy alebo potrebuje ku tomu písomný súhlas zamestnanca...

V každom prípade musí urobiť výpočet mzdy, zaplatiť odvody, daň a až potom z čistej mzdy zamestnankyne môže zraziť čiastku na základe hmotnej zodpovednosti. Najlepšie by však bolo, aby mala o zistení rozdielu v pokladni protokol podpísaný ňou, tou zamestnankyňou, prípadne ak ona odmietne podpísať nejakými nestrannými svedkami. Mohla by tá pokladníčka neskôr nepriznať manko a tvrdiť, že to si vymyslela vedúca, aby ju vyhodila. Ak by išla na súd, ešte by sa mohlo aj stať, že by to vyhrala. Nech takéto hodinové výpovede neberie na ľahkú váhu (aspoň že to bolo v skúšobnej dobe).