tweedle
27.04.11,09:28
ahojte,

20.4. sa prišlo na to, že treba podať dodatočné DPPO. v poučení na vyplnenie píšu že ho treba podať do konca nasledujúceho mesiaca po tomto zistení.

Kolegyňa ma aj napriek tomu stále presviedča že to treba stihnúť do 30.4.

Ako to teda je?
zk24
27.04.11,07:37
§ 39
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie
Na začiatok

(1) Pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania alebo hlásenia môže daňový subjekt podať opravné priznanie alebo hlásenie. Pre vyrubovacie konanie sa použije opravné priznanie alebo hlásenie a na predchádzajúce priznanie alebo hlásenie sa neprihliada.

(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly.

(4) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly alebo po doručení oznámenia o rozšírení daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týkalo, a to až do jej skončenia. Ak sa začala daňová kontrola podľa § 15 ods. 3 alebo 14 alebo ak správca dane rozšíril výkon daňovej kontroly podľa § 15 ods. 4, alebo ak sa začala opakovaná daňová kontrola, dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať za kontrolované zdaňovacie obdobie počas jej výkonu.".

(5) Dodatočné daňové priznanie nemožno podať, ak bola daň správcom dane určená alebo dohodnutá podľa § 29 ods. 5 alebo ods. 6.

(6) Opravné daňové priznanie, dodatočné daňové priznanie, opravné hlásenie alebo dodatočné hlásenie sa podáva spôsobom podľa § 38 ods. 2 a 3 a musí byť označené ako opravné alebo dodatočné. V dodatočnom daňovom priznaní alebo dodatočnom hlásení sa vyznačia aj rozdiely oproti pôvodne podanému daňovému priznaniu alebo hláseniu alebo rozdiely oproti platobnému výmeru alebo dodatočnému platobnému výmeru, alebo len rozdiely, ak tak ustanovuje osobitný zákon. 6eb)

-----

Zalezi kedy ste na to prisli, ze sa stala chybicka. To sa neda dokazat, kedy ste na to prisli. Ale od lehoty ked ste podali dodatocne DP budu zavisiet mozne sankcie ak mala byt danova povinnost vyssia.
zk24
27.04.11,07:39
tweedle
27.04.11,07:45
Takže mám pravdu,,,

daňová povinnosť sa nemení, len sa prišlo na účtovné chyby a chceme to dať do poriadku nech sa to neprenáša z roka z na rok,,

len ak by sme to chceli podať do 30.4 tak nám to nemá kto podpísať (vedenie dovolenkuje) takže nie je problém kedže stačí do konca mája
evina
27.04.11,08:15
Takže mám pravdu,,,

daňová povinnosť sa nemení, len sa prišlo na účtovné chyby a chceme to dať do poriadku nech sa to neprenáša z roka z na rok,,

len ak by sme to chceli podať do 30.4 tak nám to nemá kto podpísať (vedenie dovolenkuje) takže nie je problém kedže stačí do konca mája

DDP sa nepodáva kvôli účtovným chybám. Ich oprava záleží aj od toho, či je už závierka schválená alebo nie....
tweedle
27.04.11,08:21
závierka nie je ešte schválená,,,

zistili sa také veci, že neboli zaúčtované faktúry, v účtovníctve figurujú pohľadávky, ktoré sú v skutočnosti zaplatené a tak...

firma je v strate a v strate aj ostane len sa o niečo zníži...ide o to dať to do poriadku a uzavrieť rok správne,,,

čo by ste radili teda? nechať to tak, s vysporiadať si to tento rok?
Benko
27.04.11,08:46
Prosím, aj ja mám podobný problém. Poradí niekto?
tweedle
27.04.11,08:54
§ 39


(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

-----


V mojom prípade sa daňová povinnosť nemení ostáva nulová, ale zmení sa výška straty, podľa nie je chybou dať dodatočné DP, už len kvôli tomu že keď si napr. budúci rok umoríme stratu, tak bude vyššia ako v skutočnosti bola,,

účtovná závierka má vyjadrovať pravdivý obraz o hospodárení podniku a mojom prípade to teraz nie je pravdivý obraz a treba to dať do poriadku,,,
evina
27.04.11,09:56
V mojom prípade sa daňová povinnosť nemení ostáva nulová, ale zmení sa výška straty, podľa nie je chybou dať dodatočné DP, už len kvôli tomu že keď si napr. budúci rok umoríme stratu, tak bude vyššia ako v skutočnosti bola,,

účtovná závierka má vyjadrovať pravdivý obraz o hospodárení podniku a mojom prípade to teraz nie je pravdivý obraz a treba to dať do poriadku,,,

Na túto otázku sa nedá odpovedať, nakoľko nevieme o čo ide a Ty nepíšeš presne. Ak sa mení výška straty znamená to že sa menia i daňové veci. Za istých podmienok sa dajú a opravujú účtovné i daňové chyby v roku nasledujúcom po..... ale ako vravím, nevieme o čo ide...

Podľa §39 ods. 3 Vy DDP môžete , ale nemusíte podať a chyby môžete opraviť v roku 2011.....

http://www.porada.sk/search.php?searchid=13486908
tweedle
27.04.11,10:38
mám 3 veci pre ktoré chcem podať dodatočné DP:
1. konateľ v apríli vytiahol 2 faktúry a 1 dobropis nie v zanedbateľných čiastách patriace do 2010 k nim bolo urobené aj dodatočné DP k DPH,,
2. nespravil sa v 2010 predpis dane MV
3. dosť veľká suma je vedená ako pohľadávka ale bola zaplatená

je vo všetkom dosť veľký neporiadok, majiteľ tej firmy nebol spokojný s účtovníčkou, teraz to prebrala známa a dávame to spolu dokopy,,,
Benko
27.04.11,11:33
Na túto otázku sa nedá odpovedať, nakoľko nevieme o čo ide a Ty nepíšeš presne. Ak sa mení výška straty znamená to že sa menia i daňové veci. Za istých podmienok sa dajú a opravujú účtovné i daňové chyby v roku nasledujúcom po..... ale ako vravím, nevieme o čo ide...

Podľa §39 ods. 3 Vy DDP môžete , ale nemusíte podať a chyby môžete opraviť v roku 2011.....

http://www.porada.sk/search.php?searchid=13486908

Napríklad som v roku 2010 zabudol pri autoúvere rozúčtovať splátky a tak mám účtované 479/221 všetko vrátane úrokov a poistenia a účty 562 a 568 teda náklady nemám. Je to 800 €, zanedbateľná suma. Prosím vás ako to opraviť, podľa mňa rok 2011 na účty 562 a 568 nedaňové a nepodávam DDP. Alebo otvorím rok 2010, opravím účtovanie a 562 a 568 budú daňové náklady, zvýši sa mi strata o 800 €, ale DDP nepodávam.
Závierka ešte schválená nebola.
Ďakujem
KEJKA
27.04.11,12:38
Napríklad som v roku 2010 zabudol pri autoúvere rozúčtovať splátky a tak mám účtované 479/221 všetko vrátane úrokov a poistenia a účty 562 a 568 teda náklady nemám. Je to 800 €, zanedbateľná suma. Prosím vás ako to opraviť, podľa mňa rok 2011 na účty 562 a 568 nedaňové a nepodávam DDP. Alebo otvorím rok 2010, opravím účtovanie a 562 a 568 budú daňové náklady, zvýši sa mi strata o 800 €, ale DDP nepodávam.
Závierka ešte schválená nebola.
Ďakujem
všetky možnosti sú prípustné
rok 2011 na účty 562 a 568 nedaňové a nepodávam DDP.
ale aj
rok 2011 na účty 562 a 568 nedaňové a podávaš DDP za rok 2010.
Alebo
otvorím rok 2010, opravím účtovanie a 562 a 568 budú daňové náklady, zvýši sa mi strata o 800 €, ale DDP nepodávam, ale aj to isté a DDP podávaš.
čiže bez ohľadu na to, v ktorom roku opravíš chybu, môžeš sa rozhodnúť, či podáš alebo nepodáš DDP.
tweedle
27.04.11,15:44
Kejka takže z toho vyplýva, že keď som v strate a to sa po zistení chýb nezmení hoci sa výška straty zníži alebo zvýši, tak vôbec nemusím podávať dodatočné DPPO. Poopravujem si účtovníctvo a hotovo neriešim?
KEJKA
27.04.11,17:14
pri znížení straty nesmieš zabudnúť že si nemôžeš odpočítať pôvodnú vyššiu stratu. V takom prípade by som radšej DP DPPO podala, aj ked zákon to neprikazuje.
tweedle
27.04.11,17:20
pri znížení straty nesmieš zabudnúť že si nemôžeš odpočítať pôvodnú vyššiu stratu. V takom prípade by som radšej DP DPPO podala, aj ked zákon to neprikazuje.

práve pre to riešim, že sa mi poníži strata aj keď menšiu čiastku ale predsa,,,
Nefri
28.04.11,08:13
mám 3 veci pre ktoré chcem podať dodatočné DP:
1. konateľ v apríli vytiahol 2 faktúry a 1 dobropis nie v zanedbateľných čiastách patriace do 2010 k nim bolo urobené aj dodatočné DP k DPH,,
2. nespravil sa v 2010 predpis dane MV
3. dosť veľká suma je vedená ako pohľadávka ale bola zaplatená

je vo všetkom dosť veľký neporiadok, majiteľ tej firmy nebol spokojný s účtovníčkou, teraz to prebrala známa a dávame to spolu dokopy,,,
Ja mám podobný problém. Chýbajúce doklady alebo chybne zaúčtované mi menia komplet sumy nákladov a výnosom a komplet celé výkazy. Včera som sa bola poradiť na daňovom úrade. Správkyňa ma poslala za kontrolórom, lebo nevedela ako v takomto prípade postupovať. Úplne istý si nebol ani kontrolór. Ten ma odkázal, že si mám naštudovať opatrenie MF SR č.4455/2003-92 §1 ods.8 + §16 ods.10 zákona 431/2002zz . (A to sú daňováci platení z našich daní :-((( )
Záver: účtovné knihy sa môžu opätovne otvoriť ak účtovná závierka ešte nebola schválená. Otvorenie účt.kníh musí schváliť valná hromada. Na daňové sa podá dodatočné DP s výkazmi, ktoré musia byť už schválené.
Ako prílohu k dodatočnému daňovému priznaniu pripojím aj zápisnicu z valnej hromady o opätovnom otvorení účt.kníh a sprievodný list s odôvodnením, prečo museli byť otvorené účtovné knihy a dôvod podania dodatočného DP. V pondelok idem znovu na daňový - podať dodatočné DP, tak som zvedavá ako dopadnem. :-((((
tweedle
28.04.11,08:21
Nefri a tvoja spoločnosť mala zisk alebo stratu, v tom je podstatný rozdiel,,,

my sme mali stratu, teraz bude rozdiel pár 100 eur ale rozhodla som sa pre dodatočné, ja keď nie som povinná ho podať,,,
Nefri
28.04.11,20:31
práve pre to riešim, že sa mi poníži strata aj keď menšiu čiastku ale predsa,,,
Mali sme zisk. V r.2010 sme platili kvartálne preddavky. Suma preddavkov prevyšovala našu daňovú povinnosť, takže nám vracali preplatok. Teraz na základe dodatočného DP budeme vracať ani nie 1 eur. Celková daňová povinnosť sa nám skoro nemenila, ale program nám nezaúčtoval niektoré doklady z decembra - vznikla nejaká programová chyba z dôvodov preplnenia databáz (aj keď DPH uzávierka prebehla správne). Pre pravdivý obraz účtovníctva podávame dodatočné DP.
PS: Dám vedieť ako som dopadla na DÚ s dodatočným DP, lebo daňováci mi nevedeli poradiť, pohadzovali si ma z dverí do dverí.
Nefri
28.04.11,20:32
Nefri a tvoja spoločnosť mala zisk alebo stratu, v tom je podstatný rozdiel,,,

my sme mali stratu, teraz bude rozdiel pár 100 eur ale rozhodla som sa pre dodatočné, ja keď nie som povinná ho podať,,,
Mali sme zisk. V r.2010 sme platili kvartálne preddavky. Suma preddavkov prevyšovala našu daňovú povinnosť, takže nám vracali preplatok. Teraz na základe dodatočného DP budeme vracať ani nie 1 eur. Celková daňová povinnosť sa nám skoro nemenila, ale program nám nezaúčtoval niektoré doklady z decembra - vznikla nejaká programová chyba z dôvodov preplnenia databáz (aj keď DPH uzávierka prebehla správne). Pre pravdivý obraz účtovníctva podávame dodatočné DP.
PS: Dám vedieť ako som dopadla na DÚ s dodatočným DP, lebo daňováci mi nevedeli poradiť, pohadzovali si ma z dverí do dverí.
KEJKA
29.04.11,04:35
Mali sme zisk. V r.2010 sme platili kvartálne preddavky. Suma preddavkov prevyšovala našu daňovú povinnosť, takže nám vracali preplatok. Teraz na základe dodatočného DP budeme vracať ani nie 1 eur. Celková daňová povinnosť sa nám skoro nemenila, ale program nám nezaúčtoval niektoré doklady z decembra - vznikla nejaká programová chyba z dôvodov preplnenia databáz (aj keď DPH uzávierka prebehla správne). Pre pravdivý obraz účtovníctva podávame dodatočné DP.
PS: Dám vedieť ako som dopadla na DÚ s dodatočným DP, lebo daňováci mi nevedeli poradiť, pohadzovali si ma z dverí do dverí.
ak ste z daňovej povinnosti dávali 2% dane, resp.1,5% dane, tak si uvedom, že kvôli tomu jednému euru vám neuznajú celú čiastku, lebo to 1 eur je vlastne dodatočne priznaný nedoplatok.
IvetaH
29.04.11,07:25
Priznám, sa, ja tomu inštitútu dodatočné daňové nerozumiem. Zákon hovorí kedy musíš podať a kedy nemusíš. To mi je jasné. Ale neviem si to dať dokopy v prípade, že nemusím podať DDP, kedy je to pre daňovníka výhoda alebo nevýhoda, alebo čo má ovplyvňovať moje rozhodnutie podať či nepodať.
Povinnosť podať je jasná a nie je o čom diskutovať.
tweedle
29.04.11,07:33
Ale neviem si to dať dokopy v prípade, že nemusím podať DDP, kedy je to pre daňovníka výhoda alebo nevýhoda, alebo čo má ovplyvňovať moje rozhodnutie podať či nepodať.
.

Súhlasím tiež tomu veľmi nerozumiem,,,,
Nefri
29.04.11,17:24
ak ste z daňovej povinnosti dávali 2% dane, resp.1,5% dane, tak si uvedom, že kvôli tomu jednému euru vám neuznajú celú čiastku, lebo to 1 eur je vlastne dodatočne priznaný nedoplatok.
Nedávali sme 2% ani 1,5%.
IvetaH
03.05.11,17:10
Ešte sa chcem opýtať, za aké obdobie spätne môžem podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmu PO a tiež DDP k DPH a tiež dodatočné hlásenie o vyúčtovaní dane?
Ďakujem.