inuš
05.01.06,12:07
Ahojte, mám takýto problém:
Na školení daňováčka povedala, že všetky prostriedky z výdav.účtu treba previesť na depozit/245/. Ja som tam odviedla peniaze na mzdy +odvody za decembrové mzdy a aj zostatok peňazí cca 300 tis. na faktúry ktoré ešte majú prísť k roku 2005. Teraz však pani povedala, že to tak nemalo byť. Poraďte mi čo s tým. Môžem teraz v januári z depozitu uhradiť uvedené faktúry za cca 300 tis? Alebo to mám radšej odviesť obci a z obce mne späť? Ešte mi tam zostane asi 400 Sk , čo s nimi? Veľmi pekne Vám ďakujem. / Jedná sa o peniaze aj na ZŠ aj na MŠ, ŠK/ sme právny subjekt škola, škôlka, klub aj jedáleň.
kvet
09.01.06,10:55
Ahoj "inuš",
na účet cudzích prostriedkov, tzv. depozit sa v súlade s ustanovením § 26 ods. 3 zákona č. 523/2003 Z.z., prevádzajú len rozpočtové prostriedky určené na platy vrátane náhrad, odmeny na DVP a príslušné poistné odvody za december bežného roka (2005), ktoré sa vyplácajú v nasledujúcom roku (2006) priamo z tohto účtu. Ak si mala nejaký zostatok na účte 232 t.j. napr. nevyčerpané účelovo určené prostriedky zo ŠR, ale aj "iné" nevyčerpané prostriedky, tie bolo potrebné previesť zriaďovateľovi k 31.12.2005. Situácia ktorá vznikla nie je v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách.
Ale, pokúsme sa nájsť nejaké riešenie. Predpokladám, že si pri prevode na depozit (t.j. v roku 2005) sumu cca 300 tis. Sk rozúčtovala podľa položiek na ktorých boli tieto výdavky rozpočtované. Ak áno, v tomto prípade úhradu faktúr vykonáš z depozitného účtu, bez použitia rozpočtovej klasifikácie. Napr. úhrada fa. z depozitu za telefón: MD 420 / D 245 atď. Na obec tieto prostriedky už neprevádzaj!