Micifuzik
27.04.11,10:19
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či nemá niekto skúsenosti s prehlbovaním alebo čistením studne. Kúpili sme si asi 30 ročný rodinný dom, nasťahovali sme sa doňho. Vo dvore máme vlastnú studňu a v obci je aj ,,obecná voda,,.
Zo začiatku sme obecnú vodu nemali, celý dom bol napojený na našu studňu. Až jedného dňa v lete nám prestala tiecť. Tak sme si narýchlo dali zaviesť obecnú vodu a teraz fungujeme na nej. Avšak našu studňu by som chcela spojazdniť, nakoľko by som s touto vodou chcela polievať trávnik a pod. Lenže čo keď nám bolo povedané, že sa voda v nej pravdepodobne v lete minula. Teraz sme tam dali čerpadlo, voda tam znova je - lenže dokedy?
Chcela by som ju preto dať buď prehĺbiť, alebo vyčistiť alebo neviem ako vlastne postupovať. a neviem ani aká je hlboká.
Ďakujem
marleau
28.04.11,12:07
Ja osobne som už našu kopanú studňu prehlboval.Jednoducho som zliezol po troch skoro 5-metrových rebríkoch dolu a brat s otcom vyťahovali na povraze vedro so štrkom,ktorý som im dole nakladal murárskou lyžicou.
Predtým sme však vytiahli vodu,ktorá tam bola,aby som vôbec mohol čosi nabrať.Nešlo to žiadnym nám dostupným čerpadlom,tak zvíťazili vedrá,ktoré som naplnil a oni vytiahli(samozrejme brat musel hneď prvým drgnúť o stenu studne,voda sa vyliala a hádajte,či som ostal suchý...).
Prehĺbili sme ju vtedy tuším o pol metra a spustili nasávací koš,tam bol problém,stĺpec vody - kôš vo vzduchu.
Nezabudnúť na prilbu a neostávať dole veľmi dlho,kvoli kyslíku,je to moc doležité.
Xanti
28.04.11,12:10
Mám otázku,
dá sa kopaná studňa prehlbiť vrtaním?
Teda objedná sa vrtna súprava, ktorá bude vrtať priamo v studni.
Studňa je zo skruží.
Ďakujem za odpoveď.
marleau
28.04.11,12:24
Ja v tom nevidím problém,myslím,že to aj niekde robili,ale viac neviem.Pokiaľ je tam prístup s autom,tak prečo nie?Ale stopercentne si netrúfam potvrdiť správnosť takého postupu.
Micifuzik
29.04.11,05:59
ďakujem za odpovede,
Marleau - viete približne koľko ste z tej studne ,,povyberali,, tou murárskou lyžicou?
ďakujem
Erika686
29.04.11,06:59
A co tak pouzit kalove cerpadlo? samozrejme, ze zavisi od hlbky studne, my mame cca 8m po vodu, vody mozno tak do 2 m a tiez ju chceme prehlbit.
marleau
29.04.11,14:20
ďakujem za odpovede,
Marleau - viete približne koľko ste z tej studne ,,povyberali,, tou murárskou lyžicou?
ďakujem
Neviem presne,ale okolo 40-50 veľkých vedier mohlo byť.
marleau
29.04.11,14:24
A co tak pouzit kalove cerpadlo? samozrejme, ze zavisi od hlbky studne, my mame cca 8m po vodu, vody mozno tak do 2 m a tiez ju chceme prehlbit.
Štrk je ťažký prvok,aj tak by musel ísť dole niekto,ako by ste ho dostali k lopatkám čerpadla?
Ako dostanete von veľké kusy?Ja som sa pol hodiny mordoval s kameňom špicom zapichnutým hlbšie do dna,len tak-tak mi vošiel do vedra.
Neviem,či by to kalové čerpadlo vytiahlo,skor nie.Asi by sa minulo veľa vody a čerpadlo by sa určite poškodilo,ak nie zničilo.
:)Veď skúste a dajte vedieť...:)
marleau
22.02.12,19:12
Ja v tom nevidím problém,myslím,že to aj niekde robili,ale viac neviem.Pokiaľ je tam prístup s autom,tak prečo nie?Ale stopercentne si netrúfam potvrdiť správnosť takého postupu.
Tak teraz to viem presne:nerobia to.Dovod je ten,že vŕtacia súprava keď je vo vzduchu napr. 12 metrov,tak vibruje a poškodzuje sa rúra,spoje rúr,vrt nejde kolmo.
No nič,musím zas dole.
drozdm
22.02.12,19:22
mna to čistenie tiež čaka na jar , dam to vytiahnuť a steny a dno vyčistiť ..len sa obavam lebo studna je murovana z kamena aby sa neprevalili steny ...Myslite že by sa do tejto diery dali vsunuť skruže ?
marleau
22.02.12,20:05
Ak tam vojdu na rozmer tak áno.Ja mám iný problém,studňa 13 m hĺbka,skruža 80-ka a ja mám 149 kg,zídem dole,zohnem sa a nemám viac pracovného miesta...
drozdm
22.02.12,20:13
aky maš obvod ty? :D nech sa neutopiš :D
marleau
22.02.12,20:18
aky maš obvod ty? :D nech sa neutopiš :D
Pása alebo studne?
Studňa je 80-ka rúra,teda priemer.Naposledy som tam bol ako 90-kilový,s tým by nebol problém,problém je málo miesta všeobecne,prilba na hlave,teplo,míňajúci sa kyslík...
pyrit
05.03.12,06:11
Kopaná studňa sa dá prehlbit aj vrtanim, len nie vsetky firmy to robia, lebo: 1) je lepši biznis navŕtať novú (viac peňazí) 2) nie všetky vŕtne súpravy to dokážu
.. a je pravda že kvalita vody bude lepšia v novej vrtanej studni ako v prehlbovanej starej .. no ale pre polievanie záhrady takáto úžitková voda je dostačujúca a nie je potrebné robiť ďalšiu šachtu pre vrt, lebo sa použije už existujúci objekt starej studne.
drozdm
05.03.12,06:48
ja to chcem ako zdroj vody do domu kym sa nenapojim na obecny...pripojka k domu z obecneho by mam stala dosť vela / velka vzdialenosť, cudzie pozemky, prepich popod cestu , studnu mam par metrov od domu , dam ponorku a filtre
drozdm
01.04.12,15:46
taaak a zas problem
kto mi vie poradiť ako sa da vyčistiť olejom znečistena studna , došlo k malej nehode a dostal sa tam hydraulicky či prevodovy olej ..bude ta studna schopna pre domacnosť ? :(
andiablo
01.04.12,17:15
hm si si pekne zavaril. dá sa to potrebuješ nejaký sorbent, ktorý ti naviaže tento olej. Napr. Vapex kukni na nete niečo podobné. potom to zo studne musíš samozrejme vytiahnuť a dať tak pol roka a poslať vodu do labáku na rozbor či bude pitná. Inak platí všeobecné pravidlo: 1l nafty znečistí 1 000 000 litorv vody :-D
drozdm
01.04.12,18:06
ide len asi o deci oleja možno ani tolko nie
andiablo
02.04.12,03:01
daj tam pohlcovač olejov a potom ju vydezinfikuj savom a bude kľud ale bez rozboru by som s nej tak rýchlo nepil
keď prídem do robot tak sa posnažím niečo vhodné kúpiť
andiablo
02.04.12,04:25
ešte ma napadlo stiahni olejový povlak z povrchu a násedne vyčerpaj celú studňu zopakuj postup zo pár krát a budeš mať pokoj je to najlacnejšie a najschodnejšie riešenie
drozdm
02.04.12,18:11
ešte ma napadlo stiahni olejový povlak z povrchu a násedne vyčerpaj celú studňu zopakuj postup zo pár krát a budeš mať pokoj je to najlacnejšie a najschodnejšie riešenie
od hasičov si zhanam ten perlit na sanie ropnych latok..najprv to opatrne mechanicky vyčerpem z povrchu a potom dam ten perlit ešte , vyberem a potom vyčerpam celu studnu, vyčistim kal a dam savo ,počkam par dni zas vyčerpem a dezinfikujem, po dvoch tyždnoch dam na rozbor. No čo už za blbosť sa plati
andiablo
03.04.12,05:26
jj to je ok riešenie ja by som to robil podobne. Inak perlit kúpiš aj v stavebninách len celé vreco 100l :-D
drozdm
03.04.12,19:12
už som sa pytal ale to nieje ten perlit vhodny na oleje
nema savu schopnosť..je na to špecial..nejake kryštaliky
tienik
03.04.12,20:56
zozen korkove stuple. Nejak ich pomel - napriklad vacsim mixerom, na take ulomky cca 5 -10 mm velke a vysyp do studne. Cisty korok bude sat olej ako blaznivy. Nasledne nejakym sitom vylov kontaminovany korok. Opakuj do chvile ked olej zmyzne definitivne.
andiablo
04.04.12,05:24
skús ten vapex alebo je ešte ropex
drozdm
04.04.12,13:57
dakujem Vam pani
zatial som vyzbieral mastnotu z hladiny šupol savo za vrchnak a po velkej noci budem pokračovať
andiablo
04.04.12,15:26
no cez veľkú noc poriadne vypolievaj ženy v okolí vodou zo studne aby boli celý rok zdravé:-D
drozdm
04.04.12,19:45
jasneee budu mať nejaky čas mastne vlasy ale aspon ich nakonzervujem trocha
andiablo
05.04.12,04:38
:-D
xolair
24.03.13,16:27
ahoj uz mate studnu v poriadku
yag
14.05.13,13:21
mne dobre poradil ohladom studne pan Michal Grib tu je na neho kontakt.0917840731 on sa zameriava na cistenie a dezinfekciu studni,prehlboval u mna studnu o 3metre a vody mam tolko ze v lete aj sused sa napaja na moju studnu...
drozdm
14.05.13,19:11
no studnu som znova prečistil vyčerpal a dezinfikoval nečistoty zmizli a priebežne ju prečerpavam na zavlažovanie.. rozbor som ešte nerobil počkam par tyždnov nech sa trocha voda precirkuluje,,je tu silny pritok vody a potom ešte raz predezinfikujem neskôr dam spraviť rozbori zatial nebyvame tak ma to nesuri.. aj tak však asi dam aj obecny vodovvod.. istota je istota
arizona
14.05.13,19:23
no studnu som znova prečistil vyčerpal a dezinfikoval nečistoty zmizli a priebežne ju prečerpavam na zavlažovanie.. rozbor som ešte nerobil počkam par tyždnov nech sa trocha voda precirkuluje,,je tu silny pritok vody a potom ešte raz predezinfikujem neskôr dam spraviť rozbori zatial nebyvame tak ma to nesuri.. aj tak však asi dam aj obecny vodovvod.. istota je istota
Potom mi daj vediet, kolko stal ten rozbor vody.
Helik3
15.05.13,03:40
aj mňa by zaujímala cena rozboru...
buchač
15.05.13,04:52
Napríklad :

Pitná voda:
- cena za výkon skúšok podľa NV 354/2006 Z.z. Príloha č. 2, časť 2.1, tabuľka č.2 rozsah minimálneho rozboru je bez DPH od 141,19 € podľa použitých metód
- cena za výkon skúšok podľa NV 354/2006 Z.z. Príloha č. 2, časť 2.2, rozsah úplného rozboru je bez DPH od 873,63 € podľa použitých metód.
http://www.zsvs.sk/schtlc/rozbor-vody

Ale záleží aj od viacerých iných faktorov ...lokalita , firma , vzdialenosť ...
http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=rozbor+vody+cena&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
obe
31.07.13,19:22
ak máš taký veľký prítok vody prečo to nevyužiješ na kúrenie?
drozdm
01.08.13,14:03
ako na kurenie?