1985
27.04.11,12:44
Ahojte, uctujem v JU len par mesiacov.Vzdy sme platili Predd DzP zam-co sme zapisovali do zaväzkov. lenze teraz je DB väčši ako dan-mesacne zálohy. mam zauctovat do pohladavaok Predd DzP zam. ten rozdiel co mi vznikol mesacne? alebo dam do pohladavok len DB co mi vracaju stvrtrocne? Dam aj roc.ructovanie dane za zamestnancov do pohladavok? Ak ano, mam z neho mesacne odratavat tu dan-mesacne zalohy(myslim uhradu)?

Dakujem za kazdu radu
Mila123
27.04.11,10:50
prečo tak krkolomne? ja neúčtujem mzdy cez záväzky či pohľadávky.....iba na konci roka....podľa mňa to je neskutočne mravenčia práca.....
1985
28.04.11,08:48
náša učtovnicka ma zaučala, tak som si myslela že to tak musim uctovat....a mohla by som to teda aj stvrtrocne ked nam vracaju DB?lebo neviem si to predstavit robit roce, mala by som v tom asi chaos...dakujem
Mila123
28.04.11,09:53
skús v postupoch účtovníctva- JÚ si to pozrieť ako sa to má......
mizu24
28.04.11,11:24
Ja si zapíšem do pohľadávok len tú sumu DB, ktorú mi majú štvrťročne vrátiť, keď mi vyšla platiť daň po odrátaní DB, tak zapíšem do záväzkov len ten rozdiel. Bol by z toho potom strašný chaos, aj keď neviem, či by nebolo správnejšie podľa postupov účtovania zapisovať pôvodné sumy a potom párovať. Ale aj my sme len ľudia...
rodina1
28.04.11,11:41
prečo tak krkolomne? ja neúčtujem mzdy cez záväzky či pohľadávky.....iba na konci roka....podľa mňa to je neskutočne mravenčia práca.....
Dovolím si nesúhlasiť, pretože podľa postupov účtovania pre JÚ sa záväzky ako i pohľadávky voči zamestnancom účtujú ako záväzok, či ako pohľadávka v knihe záväzkov, poprípade v knihe pohľadávok
§ 5
Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=128) pohľadávok a kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=128) záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.
rodina1
28.04.11,11:46
Ja si zapíšem do pohľadávok len tú sumu DB, ktorú mi majú štvrťročne vrátiť, keď mi vyšla platiť daň po odrátaní DB, tak zapíšem do záväzkov len ten rozdiel. Bol by z toho potom strašný chaos, aj keď neviem, či by nebolo správnejšie podľa postupov účtovania zapisovať pôvodné sumy a potom párovať. Ale aj my sme len ľudia...
Podľa postupov účtovníctva pre JÚ sa DB, ktorý ti majú vrátiť z DÚ má správne účtovať ako VOZD, v členení - mzdy. DB sa má účtovať ako storno. Potom je správnejšie sumu DB, ktorú ti má poukázať DÚ účtovať ako záväzok voči DÚ s mínusovým znamienkom.

Postupy účtovania
§ 4
Peňažný denník


(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html) zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
3. mzdy,
mizu24
29.04.11,11:38
Podľa postupov účtovníctva pre JÚ sa DB, ktorý ti majú vrátiť z DÚ má správne účtovať ako VOZD, v členení - mzdy. DB sa má účtovať ako storno. Potom je správnejšie sumu DB, ktorú ti má poukázať DÚ účtovať ako záväzok voči DÚ s mínusovým znamienkom.

Postupy účtovania
§ 4
Peňažný denník


(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html) zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
3. mzdy,

Jasné, ja to ale robím trochu zložitejšie. Pohľadávku spárujem s BV, keď mi naň vrátia DB a zaúčtujem PNZD a následne ID do miest mínusovou sumou. Je to podľa mňa logickejšie, lebo ja mám voči DU pohľadávku a nie záväzok. :confused: