veronikasad
27.04.11,18:18
Vo štvrtok bude rokovat vlada o návrhu novely Zákonníka práce(http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=19586).

Dnes ma oslovil redaktor denníka SME a chcel vedieť názor účtovníka (mzdára) na pripravované zmeny týkajúce sa dovolenky.

Poraďáci, ak sa chcete vyjadriť k pripravovaným zmenám Zákonníka práce, nielen v oblasti dovolenky, máte možnosť v tejto téme (posuniem ďalej, p. redaktor si nás našiel na Porade) ...
psps
28.04.11,08:03
Píšem zo strany mzdovej účtovníčky - zamestnankyne. Zamestnávateľ tu na Slovenku to má veľmi ťažké a novelou zákonníka práce platného od 1.3.2010 sa to ešte zhoršilo. Akurát som to písala v inej téme. Sme malá firma so 7 zamestnancami a predlžovali sme pracovné zmluvy na dobu určitú vždy na pol roka. Zamestnancom sa to síce nepáčilo, ale po novele sa im to nepáčilo ešte viac. Pretože, ak mal dať zamestnávateľ dobu neurčitú, tak ich radšej prepustil a prijal iných. A samozrejme by tí zamestnanci radšej podpísali ďalšiu dobu určitú ako prísť o prácu. Už teraz sa deje, že majiteľ firmy radšej zamestná živnostníkov. Podľa môjho názoru odstavec, ktorý bol vypustený, že zametnávateľ malej firmy do 20 zamestanacov môže predlžovať dobu určitú, tam veľmi chýba. Veď aj ten konateľ je len človek, ktorý keď ukončí firmu bude musieť platiť odstupné. Tiež mu neni po chuti, ak sa jeho firme nedarí. Tak načo mu to ešte sťažovať. Môžeme byť predsa radi, že to ťahá dokiaľ ide a že zamestnáva pár ľudí.
Páči sa mi, že uvažujú nad možnosťou predlžovať dobu určitú 3 krat v priebehu 3 rokov.
Tiež je fajn, ak sa výmera dovolenky bude počítať od veku a nie od toho koľko kto odrobil. Ja mám napríklad 34, ale ešte nemám nárok na 25 dní dovolenky, len preto, že som nastúpila do práce až v 20 rokoch. Môžem ja za to, že ma moji rodičia dali neskôr do 1.triedy základnej? Tak isto potrebujem viac dovolenky ako moja mladšia kolegyňa. Ja mám dve deti, malé, stále choré alebo na prázdninách a ona len jedno veľké samostatné. Aj toto by stálo za uváženie.
Ďakujem za vyjadrenie sa.
psps
28.04.11,08:08
Od kedy má platiť novela?
veronikasad
28.04.11,08:38
Od kedy má platiť novela?
od 1.9.2011, okrem bodu 78 v čl.I.(predlženie nároku na dovolenku po dovršení veku 33 rokov), ktorý nadobudne účinnosť od 1.1.2012.

Nesúhlasím s tým, že tvoj nárok na dovolenku súvisí s tým, že si išla neskôr do školy.
Podľa súčasného znenia ZP, do "odpracovaných" rokov sa započítava doba úspešne ukončeného štúdia po 18 roku veku zamestnanca. Problém bude niekde inde.
trisestri
28.04.11,11:01
Mne sa nepozdáva zrušenie odstupného,respektíve súbehu odstupného a výpovednej lehoty,takisto odstupnovanie výpovednej lehoty-mala platit výpovedna lehota 2 mesiace a k tomu odstupné vo výške dvoch mesačných platoch,maximálne do výšky dvojnásobku priemernej mzdy platnej v predchadzajúcom roku-ohraničením dlžky nároku a jeho výšky by sa dosiahol kompromis-takto jednostranne získavajú zamestnavatelia,takisto budú v nevýhode ešte viac novoprijatý zamestnanci a mladý ludia,kedže ich bude jednoduchšie prepustit kvoli kratšej výpovednej lehote,nie vždy kvalita zamestnanca závisi od dlžky jeho pracovného pomeru,prípadne to bude jasná výhoda jednej skupiny zamestnancov,ak by niekto argumentoval skusenostami, dlšou odpracovanou dobou atd-ved nech jeto na zamestnavatelovi aby sa slobodne rozhodol koho prepustí,takto jasné že prepustí tých,ktorých sa može najrýchlejšie zbavit.Túto vládu volili hlavne mladší voliči a ta sa im aj takto odvdačuje, takmer všetky zákony sú v neprospech mladých popri hlavne postihnutej skupine chorých a nízkoprijmových skupín.
Kvaka
28.04.11,12:05
trisestri
28.04.11,16:31
A ešte nechápem prečo by nemohla byt účinost od 1.1.2012 a nie od 1.9 2011,bolo by vhodnejšie aby pri tak rozsiahlých a zavažných zmenách,mali si to kompetetný možnost naštudovat a pripravit sa na zmeny.
m.hladka
28.04.11,17:23
Ja by som odstupné úplne zrušila, neviem kto a prečo to vymyslel.
Jednoduchý podnikateľ ak nemá na mzdy a prepustí zamestnanca, tak horko ťažko naškrabe na odstupné a fondy, aby nejako prežil.
A ak neprežije a musí firmu ukončiť, zrušiť, odstupné mu veru nik nevyplatí.
felama67
28.04.11,17:28
Zarazilo ma, že tu niekto spomína, že ak má firma do 20 zamestnancov, nemôže stále predlžovať dobu určitú! Kedy sa to vypustilo zo Zákonníka práce? Neplatí to ešte stále?
veronikasad
28.04.11,17:39
Zarazilo ma, že tu niekto spomína, že ak má firma do 20 zamestnancov, nemôže stále predlžovať dobu určitú! Kedy sa to vypustilo zo Zákonníka práce? Neplatí to ešte stále?
nie, neplatí. Z § 48 tento bod vypadol

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.dumaconsult.sk%2F1-3-10-zakonnik-prace&ei=obO5Tb7uBsGcOrOG1J0P&usg=AFQjCNEcMA8Krm5I1f2DJdnJ9Db8sWvjBQ&sig2=83rZ7KowVrw2heCi3N33qA
Rozalka
28.04.11,17:41
... Tiež je fajn, ak sa výmera dovolenky bude počítať od veku a nie od toho koľko kto odrobil. Ja mám napríklad 34, ale ešte nemám nárok na 25 dní dovolenky, len preto, že som nastúpila do práce až v 20 rokoch. Môžem ja za to, že ma moji rodičia dali neskôr do 1.triedy základnej? Tak isto potrebujem viac dovolenky ako moja mladšia kolegyňa. Ja mám dve deti, malé, stále choré alebo na prázdninách a ona len jedno veľké samostatné. Aj toto by stálo za uváženie.
Ďakujem za vyjadrenie sa.

Súhlasím, že mladé rodinky potrebujú viac dovolenky. My 17-ky sme pri nástupe do zamestnania mali len 2 týždne, našťastie onedlho som dosiahla nárok na 3.
A prázdniny 9 týždňové!
monikago
29.04.11,07:33
ja by som navrhovala, aby sa konečne zamerali na odvody a riadne to prehodnotili, keď si zoberiete, že na výplatnej páske, máte hrubú mzdu 600 eur, v skutočnosti dostanete cca 400 eur a zamestnávateľ vidí, že cena mojej práce je 800 eur, tak sa ma pýta, že čo sa mi nepáči .... no mne sa hlavne nepáči, že kde mám ten rozdiel 400 eur, keď všade kam v kročím si odo mňa pýtajú nejaké poplatky a keď sa konečne rozhodnem, po dlhodobom šetrení a zvažovaní, či vôbec uživím svoje dieťa, že otehotniem, tak mi po 15 rokoch, čo chodím do práce a strhávajú mi odvody ako materskú vyplatia almužnu a to nehovorím o rodičovskom príspevku, kde sú tie moje predchádzajúce odvody, keď sa mi materská počíta len z predchádzajúceho obdobia, prečo sa nepočíta z celého obdobia, čo je mamička v pracovnom pomere, a kde je tá spravodlivosť, keď ja stojím s papierom od lekára pre svokru, ktorú stále naťahujú, či je oprávnená používať "titul" ZŤP na 100% a poberať dôchodok na SP a predo mnou stojí občianka s inou farbou pleti a to nechcem byť rasistka, že ak im doktorka napíše, poprípade nájde ešte inú chorobu, aby prišli a prehodnotia ich peniažky, aby mohli dostať viacej ...

fuj už som sa moc rozčúlila
veronikasad
29.04.11,07:39
Monika, na splnenie takýchto požiadaviek by si musela vlastniť Arabelin prsteň ...
willma
29.04.11,11:14
alebo mať správnu farbu pleti
trisestri
29.04.11,11:48
k tým osadníkom,neviem prečo konečne neprijmu konečne také zákony,pri ktorých si spočitajú že im je nevyhodne kotit deti o ktoré sa nevedia postarat-prispevok pri narodení dietata iba rodičom z ktorých aspon jeden odpracoval 12 mesiacov,potom stanovenie horného limitu socialných dávok pre spoločne posudzované osoby v rodine kde nikto nepracuje a im nepomože žiadný zakoník práce,iba aplikacia rovnakých práv a povinosti,vymožitelnost práva.
Tu je postreh k ZP http://komentare.sme.sk/c/5870210/fico-strazi-pravicovy-prevrat-nehrozi.html
Indeed
30.04.11,14:19
Doležitejšia ako Zákonník práce,je Kolektívna Zmluva uzatvorená medzi Zamestnavateľom a zástupcami zamestnancov, ktorá konkrétne špecifikuje
odmeny a požitky zamestnancom ako sú napr.platové podmienky vratane 13. a 14.platu a ine požitky , voľno, dovolenka a pod.
veronikasad
30.04.11,14:21
Doležitejšia ako Zákonník práce,je Kolektívna Zmluva uzatvorená medzi Zamestnavateľom a zástupcami zamestnancov, ktorá konkrétne špecifikuje
odmeny a požitky zamestnancom ako sú napr.platové podmienky vratane 13. a 14.platu a ine požitky , voľno, dovolenka a pod.
súhlasím, zamestnávatelia dostali väčšiu volnosť aj pri krátení dovolenky a platených prekážok v práci na ošetrenie a vyšetrenie zamestnanca ...
psps
01.05.11,15:59
Zarazilo ma, že tu niekto spomína, že ak má firma do 20 zamestnancov, nemôže stále predlžovať dobu určitú! Kedy sa to vypustilo zo Zákonníka práce? Neplatí to ešte stále?
Veru neplatí, ja som tiež vôbec nepostrehla kedy bola novela a teraz mi to robí vrásky na tvári.
Katy a R
01.05.11,16:23
mne sa celkom páči § 49 a .... myslím, že dobrá vec to je.
pre mňa by sa to veru hodilo .. škoda, že aj skôr taká možnosť nebola :mee:
misomiso
02.05.11,18:15
Píšem zo strany mzdovej účtovníčky - zamestnankyne. Zamestnávateľ tu na Slovenku to má veľmi ťažké a novelou zákonníka práce platného od 1.3.2010 sa to ešte zhoršilo. Akurát som to písala v inej téme. Sme malá firma so 7 zamestnancami a predlžovali sme pracovné zmluvy na dobu určitú vždy na pol roka. Zamestnancom sa to síce nepáčilo, ale po novele sa im to nepáčilo ešte viac. Pretože, ak mal dať zamestnávateľ dobu neurčitú, tak ich radšej prepustil a prijal iných. A samozrejme by tí zamestnanci radšej podpísali ďalšiu dobu určitú ako prísť o prácu. Už teraz sa deje, že majiteľ firmy radšej zamestná živnostníkov. Podľa môjho názoru odstavec, ktorý bol vypustený, že zametnávateľ malej firmy do 20 zamestanacov môže predlžovať dobu určitú, tam veľmi chýba. Veď aj ten konateľ je len človek, ktorý keď ukončí firmu bude musieť platiť odstupné. Tiež mu neni po chuti, ak sa jeho firme nedarí. Tak načo mu to ešte sťažovať. Môžeme byť predsa radi, že to ťahá dokiaľ ide a že zamestnáva pár ľudí.
Páči sa mi, že uvažujú nad možnosťou predlžovať dobu určitú 3 krat v priebehu 3 rokov.


Ano, ved to je to, co ja tu stale hovorim uz roky, ze zamestnavatel by mal mat pravo definovat pokial mozno vsetky podmienky, za ktorych je ochotny vytvorit pracovne miesto a prijat zamestnanca a naopak zamestnanec by mal mat plne pravo stanovit, za akych podmienok je ochotny predat svoju pracobnu silu a svoj cas zamestnavatelovi. Ak sa tieto dve ponuky stretnu, (respektive sa stretnu po vyjednavani), tito dvaja by mali mat pravo spolu uzatvorit pracobnu zmluvu. Stat by im do toho pokial mozno nemal velmi hovorit.

Iba takto dokaze pracovny trh pruzne reagovat na zmeny konjunktury a vykonnosti ekonomiky. Jednoducho - v case, ked bude zle by museli zamestnanci ustupit zo svojich poziadaviek a naopak - v case, ked by sa ekonomike zacalo darit (a ono by sa jej zacalo darit ovela skor, keby sa to zaviedlo) by boli prave zamestnanci ti, ktori by si urcovali, svoje prava a postavenie na trhu prace.
promont maja
03.05.11,04:16
... ja zase už pomaly, ale isto zvažujem, že koncept pracovnej zmluvy prepracujem a bude obsahovať oveľa širší záber ... mám na mysli "možnosti, resp. nároky" pre zamestnanca ( nakoľko zamestnávateľa viažu ustanovenia Zákonníka práce akotaké, t. j. tu viacmemenej stačí aj klauzula o tom, že všetko, čo nie je dohodnuté v predmetnej pracovnej zmluve sa riadi ustanoveniami Zákonníka práce ... ) ... a mám na mysli hlavne to, že ak o niečo nepožiada sám ... a podobne. Počas mojej praxe som mala v rukách aj pracovné zmluvy, napr. z Českej republiky či Rakúska, a tie veru mali oveľa oveľa viac strán ako naše - slovenské ...

... pretože bez dobrých vzťahov na pracovisku neprichádza ani úspech v podnikaní ... či?
Hanka Palkova
04.05.11,06:22
chcela by som vedieť či mi vzniká nárok na dovolenku, počas čerpania materskej dovolenky
veronikasad
04.05.11,06:24
Hanka, to musíš položiť otázku do inej témy a uviesť presné obdobie materskej dovolenky.
KEJKA
04.05.11,07:37
chcela by som vedieť či mi vzniká nárok na dovolenku, počas čerpania materskej dovolenky
MD sa považuje za výkon práce pre účely dovolenky, takže podľa toho ako ti napísali-upresni obdobie.
Hanka Palkova
05.05.11,05:34
na MD som nastúpila 15.12.2010, skončiť MD by som mala 4.9.2011 som slobodná mamička.
veronikasad
05.05.11,05:42
na MD som nastúpila 15.12.2010, skončiť MD by som mala 4.9.2011 som slobodná mamička.
Ak tvoj pracovný pomer trvá, za rok 2011 ti vznikne nárok na celoročnú dovolenku (nebude sa ti krátiť z titulu rodičovskej dovolenky, lebo táto netrvala 100 prac.dní). Zamestnávatel ti ju ale nebude preplácať po skončení MD, ale si ju môžeš vyčerpať po nástupe do práce (aj o tri roky).
Sabadka
13.05.11,05:21
Trošičku mimotemy a možno ani nie, proste zhrnuté v skratke:D




https://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=1d772253b3&view=att&th=12fe32467c27b5b2&attid=0.1&disp=thd&zw


Ak by bol text na obrázku nečitateľný:

1. Obrázok - Zákonník práce - Je to složité čtení, shrnu vám to takhle:

2. Obrázok - Držte hubu a makejte!
moika
16.05.11,07:46
Zaujimalo by ma , či pri práci na skrátený pracovný uväzok je možná práca nadčas. Teda ak je pracovný čas 4 hod denne, či je možne niektorý deň v tyždni robiť 8 hodín ? teda ze tyždenný pracovný čas by bol niekedy, nie pravidelne o 4 hodiny naviac.Pri kontrole z IP nam povedali, ze to nie je možne , ale obávam sa , že to bol iba osobný názor. V Zakonniku som nič podobné nenašla.
veronikasad
16.05.11,07:51
Moika, pozri § 97 odst. 2).
Zamestnancovi nemôžeš nariadiť prácu nadčas, ale ak s prácou súhlasí žiadny zákon zamestnávatel neporuší.

§ 97
Práca nadčas
Na začiatok

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
moika
17.05.11,09:31
Prave, že zamestnanci chcu robit nadčas ,lebo teraz mame viac prace, ale kontrolorka z IP povedala, ze nemozu . Ked chcu robit viac, iba tak , ze im predlzim pracovnu zmluvu o viac hodin. Opiera sa to o nejaky zakon ? Nebudem predsa predlzovat tyzdenny cas v zmluve, kvoli dočasnemu stavu, ze prave teraz je viac prace.
Hansa
17.05.11,09:39
- u zamestnanca so skráteným týždenným pracovným úväzkom je možné spísať "Dohodu na prácu nadčas", podpísať oboma zúčastnenými stranami a následne riadne zaplatiť.
promont maja
17.05.11,09:50
... a zároveň aj platí ( pre úplnosť):

§ 97 Zákonníka práce
(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
trisestri
16.06.11,10:28
Vraj chcú zrušit prácu cez sviatky a v nedelu v obchodoch-čo je myslím nevhodné,lebo zníži to priestor pre brigadníkov a zamestnanost a znížia sa tržby a tým aj výber dph.
Gina Er
16.06.11,13:56
Vraj chcú zrušit prácu cez sviatky a v nedelu v obchodoch-čo je myslím nevhodné,lebo zníži to priestor pre brigadníkov a zamestnanost a znížia sa tržby a tým aj výber dph.
zrušiť prácu cez sviatky a v nedeľu? :D:D:D:D veď slovenský nákupuchtivý ľud by porozbíjal všetky Tescá a iné obchodné reťazce :D:D:D:D
...mal si vidieť,čo robili,keď sa uzákonilo,že 24.12. sa môže pracovať len do 12,00 ! Bežne sme mávali otvorené do 16-tej a oni ešte o pol piatej búchali na vchod....a keď sme zavreli o 11-tej,tak sa rozčuľovali a vykrikovali,že ako je to možné a ako si to vôbec dovoľujeme!!:mad::mad:
willma
16.06.11,15:08
a teraz ma ukameňujte: V obchodoch pracuje drvivá väčšina žien- matiek - tie vari nemajú nárok počas sviatkov a nedieľ venovať sa rodine? Tým sa nemienim dotknúť nevyhnutných nepretržitých prevádzok (lekárne, zdravotnícke zariadenia a pod.)
durisovad
16.06.11,15:13
Wilma, zo srdca s tebou suhlasim. Mna by ani nenapadlo ist do obchodu v sobotu, nedelu alebo nedajboze vo sviatok. Nakupim si vzdy cestou z roboty a ked do roboty nejdem, ani auto nestartujem. Ved dnes je taky vyber tovaru, ze sa moze kazdy zasobit a volne dni vyuzit efektivnejsie. A aj tie zienky v obchodoch maju narok na trochu relaxu.
trisestri
16.06.11,15:56
Wilma, zo srdca s tebou suhlasim. Mna by ani nenapadlo ist do obchodu v sobotu, nedelu alebo nedajboze vo sviatok. Nakupim si vzdy cestou z roboty a ked do roboty nejdem, ani auto nestartujem. Ved dnes je taky vyber tovaru, ze sa moze kazdy zasobit a volne dni vyuzit efektivnejsie. A aj tie zienky v obchodoch maju narok na trochu relaxu.

Budete sa čudovat ale nie som utiahnutý na to aby som kupoval nedelu a cez sviatky,ale poznám situaciu v obchode najmä na východe,kde cez sviatky a nedelu pri pokladni robí viacej brigadnikov ako zamestnancov,pre ktorých je to často jediná možnost ako si privyrobit ale aj v Trnave sa doslova trhajú o vikendové smeny,cez net sú za okamich rozchytané.Hypermarkety prežijú,oni zarabaju tak či tak,možno ušetria na priplatkoch k tomu,ale bude menej možnosti pre brigadnikov hlavne,takisto sa o niečo zníži príjem rozpočtu z dph./neutratia zakaznici cez sviatky a nedele v naších marketoch,tak čas z toho utratia inde,ved je moda nakupovat vonku,nemáme vela tých konkurečných výhod,komfort nakupovania cez sviatky nie je chvályhodna výhoda,ale je určitou výhodou/Možno by to mohlo byt zavedené o také 3-5 rokov,ked sa stabiluzuje domáci trh a ked bude viac možnosti na trhu práce aj pre brigadnikov a aj lepšie mzdové podmienky pre zamestnancov v celej krajine,tak že nebudú tak utiahnutý na prilepšenie z príplatkov.
veronikasad
13.07.11,17:07
Parlament dnes schválil novelu Zákonníka práce. Čo nám prinesie, ak ju podpíše prezident ...

http://www.topky.sk/cl/10/1282649/Novela-Zakonnika-prace-presla--Obycajni-ludia-chybali

http://www.nrsr.sk/Dynamic/Sprava.aspx?MasterID=51180
vcielkaisr
13.07.11,17:28
Zamestnancom nič dobré-prišli o odstupné,čas príplatkov za nadčasy,niektorým sa skráti výpovedná lehota atď.
misomiso
13.07.11,17:43
Zamestnancom nič dobré-prišli o odstupné,čas príplatkov za nadčasy,niektorým sa skráti výpovedná lehota atď.

Presne tak. Cize hor-sa dat vypoved, a zacat sa zivit sam. Mozes sa stat zivnostnikom, alebo rovno zalozit s.r.o. a zacat si uzivat vsetky "vyhody" na strane zamastnavatela.

Ja osobne tam ziaden posun doprava nevidim. Upravili sa nejake detaily, skor mam pocit, ze tu novelu nakoniec spravili iba preto, ze pred volbami slubili aktualizovat ZP, ale nakoniec skutek-utek, v globale je to stale to iste.
Petra Nová
13.07.11,17:56
Presne tak. Cize hor-sa dat vypoved, a zacat sa zivit sam. Mozes sa stat zivnostnikom, alebo rovno zalozit s.r.o. a zacat si uzivat vsetky "vyhody" na strane zamastnavatela.

Ja osobne tam ziaden posun doprava nevidim. Upravili sa nejake detaily, skor mam pocit, ze tu novelu nakoniec spravili iba preto, ze pred volbami slubili aktualizovat ZP, ale nakoniec skutek-utek, v globale je to stale to iste.

Hm... ak bude každý živnostník a sám sebe pánom, kto bude robiť v tej tvojej firme? Čo konkrétne v chýba v ZP, aby bol podľa tvojich predstáv?
misomiso
13.07.11,18:20
Hm... ak bude každý živnostník a sám sebe pánom, kto bude robiť v tej tvojej firme? Čo konkrétne v chýba v ZP, aby bol podľa tvojich predstáv?

Samozrejme, mohli by sme tu teraz hladat 100 detailov, ale ja by som si velmi zelal, aby sa zamestnanci na Slovensku dozili vyhod, ktore maju napriklad v Dansku. Uz som tu o tom x-raz pisal, tam ich zamestnavatelia hyckaju takym sposobom, ze (okrem ineho) stravu maju formou "all inclusive" ako v luxusnych hoteloch a casto cerstve ovocie maju k dispozicii po celu pracovnu dobu. A mnozstvo inych vyhod. To teraz hovorim o vyrobnych podnikoch nie o firmach ako napr. Dell alebo Microsoft...

Lenze vtip je v tom, ze nic z toho im neprikazuje zakonnik prace. Zamestnancov si nadbiehaju preto, ze jednoducho je tam malo pracovnej sily (na velke mnozstvo pracovnych miest). Preto aj platy su tam 6,2 nasobne vyssie ako u nas. Ak chcte zamestanca, casto ho musite preplatit a ziskat od konkurencie.

Lenze prave preto je tam tolko pracovnych prilezitosti, ze tam mali dohodobo liberalny ZP. Tam nie je problem niekoho zamestnavat (ak mate koho) a uz vobec nie je problem ho prepustit, ak by ste pren nemalo pracu. Firmy neriesili take rizika, ze co so zamestnancami ak podnikatelsky zamer nevyjde, kolko im bude treba platit odstupne, a co na to odbory. Preto viac riskovali a financie smerovali viac do vyskumu novych technologii. Vysledok je teraz ten pomer 1 : 6,2.

Ja viem, to nie je jediny dovod toho priepastneho rozdielu, su aj ine vplyvy, nikdy tam nemali socializmus, nemuseli tam riesit zaostale fabriky a rozkradanie formou privatizacie. Ale princip je stale rovnaky - tym komunistom to akosi nefunguje, cim viac chcu vyhod pre zamestancov, tym viac akosi nie je z coho ich nakoniec financovat.
Petra Nová
13.07.11,19:04
No vidíš, sám vychádzaš z toho, že nie všetci môžu byť živnostníci. Že treba mať aj kmeňových zamestnancov.Sám vieš veľmi dobre, ako je ťažké na Slovensku nájsť dobrého zamestnanca. Pričom v cudzine si naši ľudia vedia nájsť prácu a aj robiť. Inak by ich poslali domov. Prečo to tak nefunguje aj u nás? Lebo vlastne nefunguje nič poriadne! Malí živnostníci nevedia zaplatiť za prácu slušný peniaz, lebo so silnejšími nevedia vyjednať slušné ceny, a tak to ide na všetkých úrovniach podnikania. Zamestnanci za nízku mzdu nemajú žiadnu motiváciu. Majú pocit, že zamestnávateľ ich zdiera a preto sa v robote nepretrhnú. Jedine monopoly sú schopné diktovať podmienky na trhu práce a poskytnúť o niečo lepšie podmienky. Malý a stredný podnikateľ má šancu prežiť, ak je v správnej strane. To sa nechcem vyjadrovať ku školstvu a odborníkom, ktorí v ňom pôsobia. Nuž neviem, čo novela ZP prinesie. Nezdieľam nadšenie pána Mihála, ktoré plynulo zo záverečnej reči pri jeho schvaľovaní. Akoby ON - ZP, mal priniesť tú potrebnú prosperitu, spolu s Miškovým Singapúrom. Mnohí predchodcovia sľubovali desaťtisíce pracovných miest a skutek utek. Nechcem zatracovať, počkám a uvidím.
Podľa mňa filozofia novely ZP bola šitá na mieru potrebám zahraničných monopolov, nie pre našich občanov - podnikateľov,ani zamestnancov.
srska
13.07.11,19:21
Samozrejme, mohli by sme tu teraz hladat 100 detailov, ale ja by som si velmi zelal, aby sa zamestnanci na Slovensku dozili vyhod, ktore maju napriklad v Dansku. Uz som tu o tom x-raz pisal, tam ich zamestnavatelia hyckaju takym sposobom, ze (okrem ineho) stravu maju formou "all inclusive" ako v luxusnych hoteloch a casto cerstve ovocie maju k dispozicii po celu pracovnu dobu. A mnozstvo inych vyhod. To teraz hovorim o vyrobnych podnikoch nie o firmach ako napr. Dell alebo Microsoft...

Lenze vtip je v tom, ze nic z toho im neprikazuje zakonnik prace. Zamestnancov si nadbiehaju preto, ze jednoducho je tam malo pracovnej sily (na velke mnozstvo pracovnych miest). Preto aj platy su tam 6,2 nasobne vyssie ako u nas. Ak chcte zamestanca, casto ho musite preplatit a ziskat od konkurencie.

Lenze prave preto je tam tolko pracovnych prilezitosti, ze tam mali dohodobo liberalny ZP. Tam nie je problem niekoho zamestnavat (ak mate koho) a uz vobec nie je problem ho prepustit, ak by ste pren nemalo pracu. Firmy neriesili take rizika, ze co so zamestnancami ak podnikatelsky zamer nevyjde, kolko im bude treba platit odstupne, a co na to odbory. Preto viac riskovali a financie smerovali viac do vyskumu novych technologii. Vysledok je teraz ten pomer 1 : 6,2.

Ja viem, to nie je jediny dovod toho priepastneho rozdielu, su aj ine vplyvy, nikdy tam nemali socializmus, nemuseli tam riesit zaostale fabriky a rozkradanie formou privatizacie. Ale princip je stale rovnaky - tym komunistom to akosi nefunguje, cim viac chcu vyhod pre zamestancov, tym viac akosi nie je z coho ich nakoniec financovat.
dobre píšeš, skusil som to v roku 1991 vo firme bruel + kjaer v kodani (ale polievku nemali:)). a ešte ma vtedy prekvapilo, že vo firme nezamkýnali kancelárie ani stoly. prišli poobede študenti poupratovať kancle a nič nezmizlo. sekretárky sa bežne premávali v rámci areálu firmy na bicyklíkoch.
misomiso
13.07.11,19:56
No vidíš, sám vychádzaš z toho, že nie všetci môžu byť živnostníci. Že treba mať aj kmeňových zamestnancov.Sám vieš veľmi dobre, ako je ťažké na Slovensku nájsť dobrého zamestnanca. Pričom v cudzine si naši ľudia vedia nájsť prácu a aj robiť. Inak by ich poslali domov. Prečo to tak nefunguje aj u nás? Lebo vlastne nefunguje nič poriadne! Malí živnostníci nevedia zaplatiť za prácu slušný peniaz, lebo so silnejšími nevedia vyjednať slušné ceny, a tak to ide na všetkých úrovniach podnikania. Zamestnanci za nízku mzdu nemajú žiadnu motiváciu. Majú pocit, že zamestnávateľ ich zdiera a preto sa v robote nepretrhnú. Jedine monopoly sú schopné diktovať podmienky na trhu práce a poskytnúť o niečo lepšie podmienky. Malý a stredný podnikateľ má šancu prežiť, ak je v správnej strane. To sa nechcem vyjadrovať ku školstvu a odborníkom, ktorí v ňom pôsobia. Nuž neviem, čo novela ZP prinesie. Nezdieľam nadšenie pána Mihála, ktoré plynulo zo záverečnej reči pri jeho schvaľovaní. Akoby ON - ZP, mal priniesť tú potrebnú prosperitu, spolu s Miškovým Singapúrom. Mnohí predchodcovia sľubovali desaťtisíce pracovných miest a skutek utek. Nechcem zatracovať, počkám a uvidím.
Podľa mňa filozofia novely ZP bola šitá na mieru potrebám zahraničných monopolov, nie pre našich občanov - podnikateľov,ani zamestnancov.

Tazko povedat, kto menej platui, ci tie zahranicne monopoly, alebo nasi zivnostnici. Teraz idu strajkovat u nejakeho vyrobcu autokablov na vychode, ze ich tam zdieraju, je to zahranicna firma. Radicova cela nadsena rozpravala, ze pride novy investor do trencina vyrabat TV a monitory, a ze vraj najnizsia mzda v zavode bude - teraz neviem presne, ale myslim 500alebo 550 - to prezentovala ako uspech.

Ano, je to slabota a je to odrazom nasej technologickej zaostalosti. Mnohi nasi ludia vedia robit a aj chcu robit, - samozrejme nie vsetci.

No tlakom na platy a vyhody odtial cesta nevedie. To je presne ten pripad, ako ked naposledy ten pilot a instruktor vysvetloval, preco piloti nemai sancu zachranit ten Airbus z juznej ameriky do Pariza, v ktorom zahynuli aj Slovaci. Splarili chybu, ze sa zlaklu burky a zodvihli noc priliz hore. Motory nestacili na taky naklon, klesla rychlost. Potom uz skusali vsetko mozne, no lietadlo v nizkej rychlosti nereagovalo, padalo paradoxne v normalnej - vodorovnej polohe pohybujuc sa vopred (ale prilis pomaly). Reporter sa pytal, preci sa nedalo za tri minuty rozbehnut liedalo znova na vyssiu rychlost. Problem bol vraj v tom, ze kedze motory su zavesene pod kridlami (cize pod stredovou osou lietadla), cize pridanie plynu lietadlo vytaca opat nosom nahor. Samozrejme pri normalnej rychlosti to nie je problem, pretoze toto vsetko kompenzuje vyskovka, ktora ale je ale tiez pod kritickou rychlostou nefunkcna.

Teda na jednej strane pripad, kedy tazke dopravne lietadlo doletelo uplne bez motorov nejakych 140km, neviem ci nie dokonca 160 km a pristalo, (ak ste pozerali ten serial o leteckych nehodach), pilot dostal medailu za najdlhsi bezmotorovy let dopr. lietadla. Na druhej strane staci jeden pokus o prilis strme stupanie a uz sa to neda zachranit ani so styrmi funkcnymi motormi.

Presne tak fujguje ekonomika.

Ak ste citali komentare odbornikov ku Grecku, tak viete, ze probem Grecka je iba v tom, ze maju Euro. Pretoze zo vsetkeho najviac potrebuju devalvovat menu (ktoru nemaju), a tym zrealnit platy, najme v turistickom priemysle, ktore sa rokmi odtrhi od reality. Iba tak by mohli nadobodnut znova konkurencieschopnost.

Ja tvrdim, ze konkurencieschonost je uplne to najlucovejsie pre narod, stat a ekonomiku. Je to to, co zebezpeci, ze ludia budu mat co jest. Mozno viac, mozno menej, ale budu. Ak sa bude moc tlacit, tak sa moze stat, ze jedneho dna nebudu mat ani to mizerne, co maju dnes.

Presne toto sa deje s ekonomikou.
Petra Nová
13.07.11,21:40
Pre mňa píšeš zaujímavo, ale veľmi obrazne.:) Nemám ekonomické vzdelanie, preto k makro a mikro prínosom sa nevyjadrujem. Ale súhlasím s tebou, že konkurencia – určite, len k tomu nájsť najúčinnejšie cesty, ktoré by ale z ľudí nerobili otrokov a zo zamestnávateľov otrokárov.
Ja na novelu ZP môžem poskytnúť jednoduchý pohľad zamestnávateľa, ktorému sa určite uľaví v súvislosti s prácou nadčas, odstupným, dohodovaním mzdy. Bežní zamestnanci vo firmách budú nadávať, lebo sa ich zamestnávanie stane ešte viac neistým, s minimalizáciou miezd a otrockým pracovným časom. Niektorým kategóriam zamestnancov sa polepší, ale len minimálne. A len prax ukáže, čo novela ZP prinesie v hospodárstve a v sociálnych vzťahoch.
Inak, do témy som sa zapojila len preto, lebo ma fakt zaujímalo, ako by ZP zmenil skúsený a rozhľadený podnikateľ, keby nemusel brať ohľad na žiadne bariéry. Ja si stále myslím, že pre podnikateľov by bolo najvýhodnejšie, keby žiadny pracovný kódex neexistoval.:);)
evire
14.07.11,07:17
Parlament dnes schválil novelu Zákonníka práce. Čo nám prinesie, ak ju podpíše prezident ...

http://www.topky.sk/cl/10/1282649/Novela-Zakonnika-prace-presla--Obycajni-ludia-chybali

http://www.nrsr.sk/Dynamic/Sprava.aspx?MasterID=51180

Po novom bude tiež priznaná celoročná dovolenka pre pracovníka, ktorý vo firme neodpracoval celý rok -- TEJTO INFORMACIE V SPRAVE CELKOM NEROZUMIEM --?
veronikasad
14.07.11,07:25
Po novom bude tiež priznaná celoročná dovolenka pre pracovníka, ktorý vo firme neodpracoval celý rok -- TEJTO INFORMACIE V SPRAVE CELKOM NEROZUMIEM --?
Zamestnávatel nie je povinný krátiť dovolenku pracovníkovi, ktorý z titulu PN-ky alebo rod.dovolenky neodpracoval v kal.roku viac ako 100 dní.

Ešte doplním - zamestnancovi musí vzniknúť nárok na dovolenku za kal. rok - t.j. musí odpracovať aspoň 60 dní (do odpracovaných dní sa počíta aj obdobie materskej dovolenky).
evire
14.07.11,07:32
Zamestnávatel nie je povinný krátiť dovolenku pracovníkovi, ktorý z titulu PN-ky alebo rod.dovolenky neodpracoval v kal.roku viac ako 100 dní.

Dakujem za info
vcielkaisr
14.07.11,07:32
Presne tak. Cize hor-sa dat vypoved, a zacat sa zivit sam. Mozes sa stat zivnostnikom, alebo rovno zalozit s.r.o. a zacat si uzivat vsetky "vyhody" na strane zamastnavatela.

Ja osobne tam ziaden posun doprava nevidim. Upravili sa nejake detaily, skor mam pocit, ze tu novelu nakoniec spravili iba preto, ze pred volbami slubili aktualizovat ZP, ale nakoniec skutek-utek, v globale je to stale to iste.

Si trochu vedľa,lebo ja som bola takmer 7 rokov živnostník a kvoli zlému zdravotnému stavu a konkurencii som to vzdala,ale mimochodom človek sa živí sám aj keď je zamestnanec,azda ho zadarmo neživí podnikateľ?
Nepochybujem o tvojích dobrých úmysloch,ale na to treba pohľad z rozných uhlov a je fakt že zamestnanec väčšinou je ten slabší subjekt v pracovnoprávnych vzťahoch.
Indeed
14.07.11,07:39
Pre mňa píšeš zaujímavo, ale veľmi obrazne.:) Nemám ekonomické vzdelanie, preto k makro a mikro prínosom sa nevyjadrujem. Ale súhlasím s tebou, že konkurencia – určite, len k tomu nájsť najúčinnejšie cesty, ktoré by ale z ľudí nerobili otrokov a zo zamestnávateľov otrokárov.
Ja na novelu ZP môžem poskytnúť jednoduchý pohľad zamestnávateľa, ktorému sa určite uľaví v súvislosti s prácou nadčas, odstupným, dohodovaním mzdy. Bežní zamestnanci vo firmách budú nadávať, lebo sa ich zamestnávanie stane ešte viac neistým, s minimalizáciou miezd a otrockým pracovným časom. Niektorým kategóriam zamestnancov sa polepší, ale len minimálne. A len prax ukáže, čo novela ZP prinesie v hospodárstve a v sociálnych vzťahoch.
Inak, do témy som sa zapojila len preto, lebo ma fakt zaujímalo, ako by ZP zmenil skúsený a rozhľadený podnikateľ, keby nemusel brať ohľad na žiadne bariéry. Ja si stále myslím, že pre podnikateľov by bolo najvýhodnejšie, keby žiadny pracovný kódex neexistoval.:);)

Samozrejme, že by bolo fajn aby zamestnanec mal doterajšie výhody dovolenky, preplácania ndčasov, paragrafov, či bezplatnej lekarskej alebo kúpeľnej starostlivosti.
Tu by sa mal vo väčšej miere uplatniť princíp zásluhovosti, napr. zamestnanec ktorý u danej firmy odpracoval dajme tomu 15 rokov, je pre firmu určite väčším prínosom, vzhľadom na svoje skúsenosti ako pracovník v skúšobnej dobe.
Čo sa týka odmeňovania za prácu, tak som presvedčený, že to čiastočne vyrieši samotný trh práce, ak sa stanú niektoré pracovné zaradenia a profesie nedostatkovými, že bude málo uchadzačov, ktorí vyhovejú profesným, kvalifikačným a odborným požiadavkam, tak aj mzdy v týchto oblastiach určite pojdu hore.

A ak by žiaden pracovný kodex neexistoval, tak by sa tiež nič nestalo,
niečo by vyriešil trh práce, niečo Občiansky zákonník,niečo Obchodný Zákonník , niečo Ústava SR, a niečo by sa poriešilo Trestnym Zákonníkom a Trestnym poriadkom.
Adiks
14.07.11,07:56
Parlament dnes schválil novelu Zákonníka práce. Čo nám prinesie, ak ju podpíše prezident ...

http://www.topky.sk/cl/10/1282649/Novela-Zakonnika-prace-presla--Obycajni-ludia-chybali

http://www.nrsr.sk/Dynamic/Sprava.aspx?MasterID=51180
mimotemyNerobme si ilúzie, prezident a takmer člen strany SMER Ivan Gašparovič ju určite nepodpíše. Novela nám niečo prinesie alebo neprinesie, až keď poslanci prelomia prezidentovo veto.
veronikasad
14.07.11,07:59
aby ho poslanci znovu schválili, možno sa dohodnú aj s "obyčajnými ľudmi" na finančnom príspevku na stravovanie - namiesto gastráčov. Bude vlk sýty, aj ovca celá ...
IVETA N
14.07.11,08:00
No vidíš, sám vychádzaš z toho, že nie všetci môžu byť živnostníci. Že treba mať aj kmeňových zamestnancov.Sám vieš veľmi dobre, ako je ťažké na Slovensku nájsť dobrého zamestnanca. Pričom v cudzine si naši ľudia vedia nájsť prácu a aj robiť. Inak by ich poslali domov. Prečo to tak nefunguje aj u nás? Lebo vlastne nefunguje nič poriadne! Malí živnostníci nevedia zaplatiť za prácu slušný peniaz, lebo so silnejšími nevedia vyjednať slušné ceny, a tak to ide na všetkých úrovniach podnikania. Zamestnanci za nízku mzdu nemajú žiadnu motiváciu. Majú pocit, že zamestnávateľ ich zdiera a preto sa v robote nepretrhnú. Jedine monopoly sú schopné diktovať podmienky na trhu práce a poskytnúť o niečo lepšie podmienky. Malý a stredný podnikateľ má šancu prežiť, ak je v správnej strane. To sa nechcem vyjadrovať ku školstvu a odborníkom, ktorí v ňom pôsobia. Nuž neviem, čo novela ZP prinesie. Nezdieľam nadšenie pána Mihála, ktoré plynulo zo záverečnej reči pri jeho schvaľovaní. Akoby ON - ZP, mal priniesť tú potrebnú prosperitu, spolu s Miškovým Singapúrom. Mnohí predchodcovia sľubovali desaťtisíce pracovných miest a skutek utek. Nechcem zatracovať, počkám a uvidím.
Podľa mňa filozofia novely ZP bola šitá na mieru potrebám zahraničných monopolov, nie pre našich občanov - podnikateľov,ani zamestnancov.

plne s tebou súhlasím , ale na Slovensku je to tak ešte pred schválením som počula od jedneho múdrého pána vetu: ,, že novela ZP by mala zvýšiť zamestnanosť na Slovensku,, pýtam sa: ,, že ozaj to urobí táto novela ZP,, ?
A ešte jedna vec chyba je aj v nás, prečo sa nepostavíme k tomu nejakým spôsobom.Neviem akým nechcem byť ani burič ani rebel som na to malá pani . Len pekne krásne potichúčky znášame a trpíme všetko čo sa zvalí na naše chrbty.Budeme ďalej robiť na ,,paske,, za min.mzdu a ostatné
na ruku.Nemáme ,,vodcu ,, ktorý by sa OZAJ zastal nás obyčajných ľudí
Tak radšej budeme ticho a tam , kde nás nikto nepočuje budeme nadávať až sa hory zelenajú.
A ešte jedno musím dodať čo vyrieši jedna novela ZP , keď sa prehlbuje miera nezamestnanosťi a miera chudoby ľudia nebudú mať zachvílu čo do úst a čo také matky s deťmi. Neviem si predstaviť situáciu a sú také rodiny , ktoré
svojím deťom poskytujú iba tie najnutnejšie potreby ako je jedlo čo ak príde k takej situácii, že nebude ani na to.Veď to je smiešne aby boli RP iba najakych
,, 21,, eur čo si kupi za toto.

IVETA N
Indeed
14.07.11,08:01
Gastrolístky, nie sú ten najzasadnejší a najdoležitejší problém, ktorý treba riešiť v ZP.
trisestri
14.07.11,08:02
Určite neverím tým taraninam o tom koľko pracovných miest prinesie táto novela ZP,zamestnancom uberá výhody,pre živnostníkov je skor neutralná,jedine ušetria velké firmy na nákladoch.A predpokladám jeho skorú novelizáciu,jednak neverím že to prijali bez chýb /nejasná formulacia tu citovaná ohladom dovolenky/a jednak ak ho prezident vráti Matovič si presadi svoje pozmenovaky.
Indeed
14.07.11,08:05
plne s tebou súhlasím , ale na Slovensku je to tak ešte pred schválením som počula od jedneho múdrého pána vetu: ,, že novela ZP by mala zvýšiť zamestnanosť na Slovensku,, pýtam sa: ,, že ozaj to urobí táto novela ZP,, ?
A ešte jedna vec chyba je aj v nás, prečo sa nepostavíme k tomu nejakým spôsobom.Neviem akým nechcem byť ani burič ani rebel som na to malá pani . Len pekne krásne potichúčky znášame a trpíme všetko čo sa zvalí na naše chrbty.Budeme ďalej robiť na ,,paske,, za min.mzdu a ostatné
na ruku.Nemáme ,,vodcu ,, ktorý by sa OZAJ zastal nás obyčajných ľudí
Tak radšej budeme ticho a tam , kde nás nikto nepočuje budeme nadávať až sa hory zelenajú.

IVETA N

Aby sa ozaj riešil problém odmeňovania zamestnancov /nízke mzdy/
museli by aj zamestnanci zmeniť niektoré svoje chybné návyky , napr. hľadať si prácu v okruhu do 20 km od bydliska,
či očakávať mzdu za prítomnosť na pracovisku
a hlavne by mali zvyšiť kvalifikaciu a tým aj svoje nizke sebahodnotenie.
trisestri
14.07.11,08:16
Aby sa ozaj riešil problém odmeňovania zamestnancov /nízke mzdy/
museli by aj zamestnanci zmeniť niektoré svoje chybné návyky , napr. hľadať si prácu v okruhu do 20 km od bydliska,
či očakávať mzdu za prítomnosť na pracovisku
a hlavne by mali zvyšiť kvalifikaciu a tým aj svoje nizke sebahodnotenie.

Všetci sa nemožu nastahovat do Bratislavy,kde už aj tak sa proti vychodniarom vedie štvavá kampan,takisto zvyšovanie kvalifikácie je mýtus-však za chvílu bude mat každý druhý zamestnanec VŠ,takisto je mýtus že firmy si vážia skusených zamestnancov, minimálne hypermarkety vyžmykajú a odhodia.Však si prepočítaj kolko je nezamestnaných a kolko pracovných miest,takže ten argument odchodu za prácou sa týka iba pár percent nezamestnaných.Veľa ľudí poodchadzalo aj do cudziny za robotou,ale aj mobilita má svoje limity./zručnosti a jazyky,vek,zdravotný stav, adaptilita,kontakty,financie na cestovné a štartovacie náklady atd/
IVETA N
14.07.11,09:20
já som toho názoru možno nebudete všetci súhlasiť ale je mi to jedno keby ten ,,zamestnávateľ,, vytvoril a zaplatil zamestnanca podľa jeho vedomostí,/ nemusí byť ania študovaný/ schopností, prístupu práce a hral s ním férovu hru jednal na rovinu nemusel by byť ani žiadny ZP a ani kodex. Zamestnanec by sa sám snažil vykonávať svoju prácu ako najlepšie vie,nekradol by a snažil by sa udržať si tú svoju pozíciu v zamestnananí.Lebo vie , že začo robí.
A čo sa deje teraz za malo peňazí, niektorí doslova zdierajú tych svojich zamestnancov využívajú to , že keď sa ohlási tak čo mu povedia ,,napáči sa Ti choď daj výpoveď, veď na Tvoju pozíciu čakajú už desiati za dverami,,.A čo mu zostava držať ústa a krok, naďalej tam zostať keď chce aby uživil rodinu.
Nevedia oceniť keď je človek nejaká kapacita v danom obore, skôr naopak podrývajú ho vo všetkom kde sa dá. Čo spraví ide za prácou do zahraničia a potom sa všetci čudujú akých máme šikovných múdrych ľudi len smola je v tom , že tú múdrosť a šikovnosť vyžíva niekto iný lebo si ho fnančne a
ľudsky vie oceniť
IVETA N
trisestri
14.07.11,09:45
Iveta máš pravdu a ešte k tomu neskutočné rodinkarstvo a protekcia,nechápem zamestnavatelom že to tolerujú,protežovaný zamestnanci majú z roboty holubník,ohovarajú a podražajú ostatných ktorý za nich makajú,samozrejme zhrabnú všetky odmeny aj prémie aj ked podla výkonu a kvality ich práce im nepatria-ja keby som bol zamestnavatel alebo kompetentná osoba,možno podlahnem tlaku a prijmem niekoho známeho alebo z rodiny ale tým to hasne,musí makat ako ostatný,takisto ho budem aj hodnotit,ale protežovaný zamestnanci to je asi jedina kategoria okrem štatných zamestnancov ktorá ma extra výhody.
IVETA N
14.07.11,09:56
Iveta máš pravdu a ešte k tomu neskutočné rodinkarstvo a protekcia,nechápem zamestnavatelom že to tolerujú,protežovaný zamestnanci majú z roboty holubník,ohovarajú a podražajú ostatných ktorý za nich makajú,samozrejme zhrabnú všetky odmeny aj prémie aj ked podla výkonu a kvality ich práce im nepatria-ja keby som bol zamestnavatel alebo kompetentná osoba,možno podlahnem tlaku a prijmem niekoho známeho alebo z rodiny ale tým to hasne,musí makat ako ostatný,takisto ho budem aj hodnotit,ale protežovaný zamestnanci to je asi jedina kategoria okrem štatných zamestnancov ktorá ma extra výhody.

máš pravdu a je to jedna z tých horších variant zamestnávanie svojej rodiny ,
a potom sa ako na zamestnávateľa ,,rodinkára,, pozerajú ak na blba a nedajbože , že by si im dal menej ako tým druhým stretla som sa s tým osobne u svojho manžela a potom bol ešte ten najhorší zdierač.

IVATA N
gypsynka
14.07.11,10:30
Iveta máš pravdu a ešte k tomu neskutočné rodinkarstvo a protekcia,nechápem zamestnavatelom že to tolerujú,protežovaný zamestnanci majú z roboty holubník,ohovarajú a podražajú ostatných ktorý za nich makajú,samozrejme zhrabnú všetky odmeny aj prémie aj ked podla výkonu a kvality ich práce im nepatria-ja keby som bol zamestnavatel alebo kompetentná osoba,možno podlahnem tlaku a prijmem niekoho známeho alebo z rodiny ale tým to hasne,musí makat ako ostatný,takisto ho budem aj hodnotit,ale protežovaný zamestnanci to je asi jedina kategoria okrem štatných zamestnancov ktorá ma extra výhody.
No, ja som štátny zamestnanec a neviem ktorí, ale my nemáme výhody žiadne. Výplatu mám 377,- eur hrubého, keď nie osobný príplatok, tak nevyžijem, PN-ku mám rovnako platenú ako bežný zamestnanec, dovolenku takú istú, paragraf si musím nadrobiť, nesmiem opustiť budovu a ak, každú minútu si musím nadrobiť, keď je vonku horúco ako dnes, vôbec nás skôr nepustia, nemáme pitný režim, klimatizáciu, istotu zamestnania (v septembri nás idú prepúšťať, a to fakt máme čo robiť celý deň, neviem, kto tú robotu urobí, keď tu bude polovica z nás), takže neviem, aké "extra výhody". Možno tí najvyšší na ministerstvách. Keď o nejakých "extra výhodách" vieš, napíš, ktoré to sú.
Macka
14.07.11,11:02
No, ja som štátny zamestnanec a neviem ktorí, ale my nemáme výhody žiadne. Výplatu mám 377,- eur hrubého, keď nie osobný príplatok, tak nevyžijem, PN-ku mám rovnako platenú ako bežný zamestnanec, dovolenku takú istú, paragraf si musím nadrobiť, nesmiem opustiť budovu a ak, každú minútu si musím nadrobiť, keď je vonku horúco ako dnes, vôbec nás skôr nepustia, nemáme pitný režim, klimatizáciu, istotu zamestnania (v septembri nás idú prepúšťať, a to fakt máme čo robiť celý deň, neviem, kto tú robotu urobí, keď tu bude polovica z nás), takže neviem, aké "extra výhody". Možno tí najvyšší na ministerstvách. Keď o nejakých "extra výhodách" vieš, napíš, ktoré to sú.
...gypsinka v súkr. sfére ešte horšie, ja mám stredoškolské vzdelanie, minimálny plat a žiadny osobný príplatok, istoty tiež žiadne.Pokúsim sa od jesene zvyšiť si svoju kvalifikáciu, ale 20 už nemám.Uvidím či mi to na niečo bude... ale nenariekam...aj keď najradšej by som zbalila zopár švestek...kvôli rodine to však nejde. Asi sme väčšina na tom podobne :mee:
gypsynka
14.07.11,11:10
...gypsinka v súkr. sfére ešte horšie, ja mám stredoškolské vzdelanie, minimálny plat a žiadny osobný príplatok, istoty tiež žiadne.Pokúsim sa od jesene zvyšiť si svoju kvalifikáciu, ale 20 už nemám.Uvidím či mi to na niečo bude... ale nenariekam...aj keď najradšej by som zbalila zopár švestek...kvôli rodine to však nejde. Asi sme väčšina na tom podobne :mee:
Máš pravdu, že väčšina sme na tom podobne. Ja nenariekam, som rada, že mám nejakú prácu, reagovala som len na to, čo si myslia niektorí ľudia, že ako sa my v štátnej správe máme fantasticky a aké máme platy a nič nerobíme. Možno niekde je to tak, ale u nás určite nie. My nie sme grécka štátna správa.
trisestri
14.07.11,11:18
No, ja som štátny zamestnanec a neviem ktorí, ale my nemáme výhody žiadne. Výplatu mám 377,- eur hrubého, keď nie osobný príplatok, tak nevyžijem, PN-ku mám rovnako platenú ako bežný zamestnanec, dovolenku takú istú, paragraf si musím nadrobiť, nesmiem opustiť budovu a ak, každú minútu si musím nadrobiť, keď je vonku horúco ako dnes, vôbec nás skôr nepustia, nemáme pitný režim, klimatizáciu, istotu zamestnania (v septembri nás idú prepúšťať, a to fakt máme čo robiť celý deň, neviem, kto tú robotu urobí, keď tu bude polovica z nás), takže neviem, aké "extra výhody". Možno tí najvyšší na ministerstvách. Keď o nejakých "extra výhodách" vieš, napíš, ktoré to sú.

Tak možno to plati pre vybrané skupiny štatných zamestnancov,napríklad 100% náhrada mzdy pri práceneschopnosti,výsluhovy dochodok, odchodné ,odmeny ,služobné byty,trvalý pomer atd./asi nepatríš medzi vyvolených ale ani v súkromnej sfére sa nemajú všetci bez výnimky zlé,ale väčšina asi áno,ja ta chápem,ale zober to napr. v hypermarkete dajú ti 2 krát zmluvu na dobú určitu s prislubom trvalého zamestnania a možeš sa aj roztrnut nemáš istotu že ti dajú trvalú zmluvu a ked aj ju máš,stačí že vedúci alebo riaditel si niečo zmyslia a ta vykopnú,bez ohladu na to že patríš k najlepším zamestnancom ,takisto aj inde a ty aspon maš istotu že ti vyplatia mzdu aj odstupné v štátnej sprave na rozdiel od mnohých bezohladných sukromníkov/
gypsynka
14.07.11,11:25
Tak možno to plati pre vybrané skupiny štatných zamestnancov,napríklad 100% náhrada mzdy pri práceneschopnosti,výsluhovy dochodok, odchodné ,odmeny ,služobné byty,trvalý pomer atd./asi nepatríš medzi vyvolených ale ani v súkromnej sfére sa nemajú všetci bez výnimky zlé,ale väčšina asi áno,ja ta chápem,ale zober to napr. v hypermarkete dajú ti 2 krát zmluvu na dobú určitu s prislubom trvalého zamestnania a možeš sa aj roztrnut nemáš istotu že ti dajú trvalú zmluvu a ked aj ju máš,stačí že vedúci alebo riaditel si niečo zmyslia a ta vykopnú,bez ohladu na to že patríš k najlepším zamestnancom ,takisto aj inde a ty aspon maš istotu že ti vyplatia mzdu aj odstupné v štátnej sprave na rozdiel od mnohých bezohladných sukromníkov/
Áno, všetky tie výhody, ktoré si napísal u nás fungujú, ale u tých najvyšších, ktorí majú aj najvyššie platy, nie u radových štátnych zamestnancov (my sme ževraj len "servis").
IVETA N
14.07.11,11:34
pekný,, servis ,, veď bez Vašej práce by nemali tie výhody , ktoré majú.
IVETA N
trisestri
14.07.11,11:38
Áno, všetky tie výhody, ktoré si napísal u nás fungujú, ale u tých najvyšších, ktorí majú aj najvyššie platy, nie u radových štátnych zamestnancov (my sme ževraj len "servis").

No nič by sa nestalo keby sa im ubralo a Vám sa pridalo,ale tu zas a znova ako neraz zrazu neplatí ústava-oni si tie svoje výhody dokážu obhájit./nie som za rovnostárstvo,ale základne pravidla by mali platit pre všetkých rovnako,nie jeden ma 30% náhradu pn a iný 100%,jeden zdravý može odíst do penzie v 40,druhý nech to tahajú pomaly aj do 70,jeden dostane štedré odmeny aj ked je štát stratový,iný pre stratovost firmy ma kratený plat,jedným sa zruší odstupné, druhý dostanú štedré odchodné,aj ked porušia pracovnú disciplínu atd/
IVETA N
14.07.11,11:56
No nič by sa nestalo keby sa im ubralo a Vám sa pridalo,ale tu zas a znova ako neraz zrazu neplatí ústava-oni si tie svoje výhody dokážu obhájit./nie som za rovnostárstvo,ale základne pravidla by mali platit pre všetkých rovnako,nie jeden ma 30% náhradu pn a iný 100%,jeden zdravý može odíst do penzie v 40,druhý nech to tahajú pomaly aj do 70,jeden dostane štedré odmeny aj ked je štát stratový,iný pre stratovost firmy ma kratený plat,jedným sa zruší odstupné, druhý dostanú štedré odchodné,aj ked porušia pracovnú disciplínu atd/

Je to stále ten istý kolobeh , ktorý sa točí stále dokola. Mi si tu len môžeme povedať svoj názor, alebo sa posťažovať. Sme malí páni na to aby,sme niečo zmenili. ,,Či,,

IVETA N
gypsynka
14.07.11,12:00
Raz sme chceli niečo zmeniť a boli sme na koberci s tým, že ešte raz... a ďalších sto čaká na ulici, nie je problém nás vymeniť.
srska
14.07.11,12:14
No, ja som štátny zamestnanec a neviem ktorí, ale my nemáme výhody žiadne. Výplatu mám 377,- eur hrubého, keď nie osobný príplatok, tak nevyžijem, PN-ku mám rovnako platenú ako bežný zamestnanec, dovolenku takú istú, paragraf si musím nadrobiť, nesmiem opustiť budovu a ak, každú minútu si musím nadrobiť, keď je vonku horúco ako dnes, vôbec nás skôr nepustia, nemáme pitný režim, klimatizáciu, istotu zamestnania (v septembri nás idú prepúšťať, a to fakt máme čo robiť celý deň, neviem, kto tú robotu urobí, keď tu bude polovica z nás), takže neviem, aké "extra výhody". Možno tí najvyšší na ministerstvách. Keď o nejakých "extra výhodách" vieš, napíš, ktoré to sú.
377 - to fakt????? veď najnižšia tarifa v 1. triede je 420,50 (zákon o štátnej službe). ak sa na teba vzťahuje zákon o štátnej službe - nedá sa využiť tzv. "prestup" na iné, lepšie platené miesto (na iný úrad vrámci št. služby)?
IVETA N
14.07.11,12:21
ja som robila desať rokov v súkromnej firme, majiteľ bol starší pán, ktorý vždy hovoril ,,čo treba dať štátu treba dať, čo daňovému úradu treba dať. Zamestnancovi v prvom rade, je to človek ktorý na mňa robí bez neho som nula,,.Neriadil sa nikdy ZP , mzdovým zákonom ....... Nikdy sa nestalo že nám meškali výplaty a teraz, niekedy sú radi keď ich dostanú po troch mesiacoch ale dotýčný sa vozí na ,,bavoráku,,. Bohužial už nie je medzi nami.A odvtedy som sa z ničím takým nestretla.A ešte jedno musím dodať mali sme vždy posledný deň v mesiaci takú,,poradu,, kde sa nikto nebál povedať čo ho trápi v pracovnej oblasti , čo by zmenil aby bolo dobre. A za ďalšie vedeľ motivovať tých svojích zamestnancov , len obyčajnými lístkami do divadla.

IVETA N
gypsynka
14.07.11,12:26
Príloha č. 3
k zákonu č. 400/2009 Z. z.


PLATOVÉ TARIFY ŠTÁTNYCH ZAMESTNANCOV
(v eurách mesačne)


Platová trieda

Platová tarifa
1. 319, 00
2. 344, 50
3. 373, 00
4. 406, 50
5. 485, 00
6. 515, 00
7. 582, 50
8. 625, 00
9. 712, 00
10. 812, 00
11. 926, 00

Ešte som si omylom 4 eurá prirátala, ja som v 3. triede, takže 373,- eur hrubé. Vyššie postúpiť nemôžem, to by som už musela mať právnický titul.
srska
14.07.11,12:37
Príloha č. 3
k zákonu č. 400/2009 Z. z.


PLATOVÉ TARIFY ŠTÁTNYCH ZAMESTNANCOV
(v eurách mesačne)


Platová trieda

Platová tarifa
1. 319, 00
2. 344, 50
3. 373, 00
4. 406, 50
5. 485, 00
6. 515, 00
7. 582, 50
8. 625, 00
9. 712, 00
10. 812, 00
11. 926, 00

Ešte som si omylom 4 eurá prirátala, ja som v 3. triede, takže 373,- eur hrubé. Vyššie postúpiť nemôžem, to by som už musela mať právnický titul.
no, musím sa ospravedlniť, prehliadol som - je až na konci zákona. ja som kukal prílohu č. 2, pod ktorú spadá srska2:)
pozn.: to nemáš potom vš
srska
14.07.11,12:49
to gypsynka: a si zober, že min. mzda je 317eur. predavačka v maloobchodnej predajni má 317x1,20=380,40eur (robím im výplaty). žiadna zodpovednosť, základné vzdelanie. to tých 373eur fakt mizerne málo.
vcielkaisr
14.07.11,19:13
Tých 319 eur nie je náhodou menej ako minimálna mzda?
erzet
14.07.11,19:14
od 1.9.2011, okrem bodu 78 v čl.I.(predlženie nároku na dovolenku po dovršení veku 33 rokov), ktorý nadobudne účinnosť od 1.1.2012.

Nesúhlasím s tým, že tvoj nárok na dovolenku súvisí s tým, že si išla neskôr do školy.
Podľa súčasného znenia ZP, do "odpracovaných" rokov sa započítava doba úspešne ukončeného štúdia po 18 roku veku zamestnanca. Problém bude niekde inde.
Prezident to nepodpíše, buď sa zvolá mimoriadna schôdza parlamentu, pretože ďalšia bude v septembri. A budú kšefty s obyčajnými ľudmi. Takže termín účinnosti je vo hviezdach.
vcielkaisr
14.07.11,19:17
Sorry je to o 2 eura viac.
erzet
15.07.11,06:00
Píšem zo strany mzdovej účtovníčky - zamestnankyne. Zamestnávateľ tu na Slovenku to má veľmi ťažké a novelou zákonníka práce platného od 1.3.2010 sa to ešte zhoršilo. Akurát som to písala v inej téme. Sme malá firma so 7 zamestnancami a predlžovali sme pracovné zmluvy na dobu určitú vždy na pol roka. Zamestnancom sa to síce nepáčilo, ale po novele sa im to nepáčilo ešte viac. Pretože, ak mal dať zamestnávateľ dobu neurčitú, tak ich radšej prepustil a prijal iných. A samozrejme by tí zamestnanci radšej podpísali ďalšiu dobu určitú ako prísť o prácu. Už teraz sa deje, že majiteľ firmy radšej zamestná živnostníkov. Podľa môjho názoru odstavec, ktorý bol vypustený, že zametnávateľ malej firmy do 20 zamestanacov môže predlžovať dobu určitú, tam veľmi chýba. Veď aj ten konateľ je len človek, ktorý keď ukončí firmu bude musieť platiť odstupné. Tiež mu neni po chuti, ak sa jeho firme nedarí. Tak načo mu to ešte sťažovať. Môžeme byť predsa radi, že to ťahá dokiaľ ide a že zamestnáva pár ľudí.
Páči sa mi, že uvažujú nad možnosťou predlžovať dobu určitú 3 krat v priebehu 3 rokov.
Tiež je fajn, ak sa výmera dovolenky bude počítať od veku a nie od toho koľko kto odrobil. Ja mám napríklad 34, ale ešte nemám nárok na 25 dní dovolenky, len preto, že som nastúpila do práce až v 20 rokoch. Môžem ja za to, že ma moji rodičia dali neskôr do 1.triedy základnej? Tak isto potrebujem viac dovolenky ako moja mladšia kolegyňa. Ja mám dve deti, malé, stále choré alebo na prázdninách a ona len jedno veľké samostatné. Aj toto by stálo za uváženie.
Ďakujem za vyjadrenie sa.
To to je pohľad zhora, ale treba sa pozrieť aj z dola, z pohľadu obyčajného robotníka alebo obyčajného technika. Vraj podnikatelia to v súčasnosti ťažké, to ako keby si robotníci a my sme si žili ako v bavlnke.
trisestri
15.07.11,06:11
to gypsynka: a si zober, že min. mzda je 317eur. predavačka v maloobchodnej predajni má 317x1,20=380,40eur (robím im výplaty). žiadna zodpovednosť, základné vzdelanie. to tých 373eur fakt mizerne málo.

Tak choď robiť predavačku keď sa majú tak skvelo.-zbožnujem také paušalizovanie,robíš im učtovníctvo,takže ty zodpovedáš za ich manka,ak oni nemajú žiadnú zodpovednosť? :)
srska
15.07.11,06:18
Tak choď robiť predavačku keď sa majú tak skvelo.-zbožnujem také paušalizovanie,robíš im učtovníctvo,takže ty zodpovedáš za ich manka,ak oni nemajú žiadnú zodpovednosť? :)mimotemyhovor za seba. viem čo píšem a o čom.
trisestri
15.07.11,06:28
mimotemyhovor za seba. viem čo píšem a o čom.

Nuž hovorím za seba a ja tiež viem o čom píšem,len by si to trebalo skúsiť aspoń na týžden sadnút do pokladne.
IVETA N
15.07.11,06:34
Tak choď robiť predavačku keď sa majú tak skvelo.-zbožnujem také paušalizovanie,robíš im učtovníctvo,takže ty zodpovedáš za ich manka,ak oni nemajú žiadnú zodpovednosť? :)


Je to pohľad z dvoch strán každá strana si bude hájiť svoju pravdu.
Teraz je rada na prezidentovi či to schváli alebo nie.Neviem posúdiť od určitej doby vôbec nepozerám a ani nesledujem TV, noviny a programy podobneho rázu.Len sa mi zdá ,že okolo pripomienkovania tejto novely nebol až taký rozruch ako keď sa schvalovali iné zákony.A čo aj boli tak ich vôbec ,,asi,, nebrali na vedomie a zbytočne sami tu teraz budeme dohadovať možno, že sme mali skôr a niekde kde by to malo ,,význam,,.

IVETA N
Tweety
15.07.11,06:37
Je to pohľad z dvoch strán každá strana si bude hájiť svoju pravdu.
Teraz je rada na prezidentovi či to schváli alebo nie.Neviem posúdiť od určitej doby vôbec nepozerám a ani nesledujem TV, noviny a programy podobneho rázu.Len sa mi zdá ,že okolo pripomienkovania tejto novely nebol až taký rozruch ako keď sa schvalovali iné zákony.A čo aj boli tak ich vôbec ,,asi,, nebrali na vedomie a zbytočne sami tu teraz budeme dohadovať možno, že sme mali skôr a niekde kde by to malo ,,význam,,.

IVETA N
Pán Ivanovič sa nechal počuť, že si najprv musí preštudírovať to, čo sa vlastne zmenilo,:) nič proti tomu, len ma zarazilo to, že si musí preštudírovať, akokeby inokedy ( minulej -Smerákom)podčmáral hoci čo, aj bez študírovania?:confused: To mi akosi nepasuje( hoci u neho mi nepasuje toho viac):cool:
trisestri
15.07.11,06:39
Bolo pripomienkové konanie,ale oni si aj tak vypichli čo im vyhovovalo,zdravotným sestrám prešla tuším jedna pripomienka,lebo si myslia že drobnostami im zalepia oči,ale dúfam že aspon oni nakoniec si niečo vybojujú.
A prezident by to nemal podpisat nie kvoli Smeru,ale kvoli tomu že sa deklaruje lavicovo,na druhej strane ak to nepodpíše,ktovie čo si tam Matovič presadí a či to nebude ešte horšie.
Barbara
15.07.11,06:41
hahaha, ževraj ani nevie, čo vlastne sa zmenilo v ZP.
Barbara
15.07.11,06:42
ale študírovať má čas až do 27.7.
Tweety
15.07.11,06:44
ALe keď bolo treba vymenovať leva smotánkových parketof, tak to bol rýchly ako blesk. Ej, ej, nezaprie sa on teda, veru nezaprie. Raz bol komunistom, tak ním aj ostane. Partaj nepustí.:cool:
srska
15.07.11,06:46
Pán Ivanovič sa nechal počuť, že si najprv musí preštudírovať to, čo sa vlastne zmenilo,:) nič proti tomu, len ma zarazilo to, že si musí preštudírovať, akokeby inokedy ( minulej -Smerákom)podčmáral hoci čo, aj bez študírovania?:confused: To mi akosi nepasuje( hoci u neho mi nepasuje toho viac):cool: a načo má ivanovič poradcov? je ich tam 3 ****
Tweety
15.07.11,06:49
a načo má ivanovič poradcov? je ich tam 3 ****
To je asi tak, ak nemám vlastný rozum, nepomôže mi ani 30 poradcov:).
erzet
15.07.11,07:07
Dnes ráno som sa predčasne zobudil a začal som písať:
V prvom rade by som chcel napísať, že som k 1.1.2011vystúpil z odborov. Nevolil som SMER. Cez to všetko že moje srdce bije vľavo, volil som pravicovú stranu. Od 1969 roku som tak zle nevolil. Odvtedy sa každé ráno modlím, aby mi pán Boh osvietil rozum a zlomil mi nohu, keby som ešte raz mal tak voliť.
Môj článok mal byť dlhší, ale potom som si uvedomil, že: poradáčka to dá tomu novinárovi (prosím nie), za dva mesiace budeš mať 60 rokov, tak poletíš z práce, že ťa ani Batman s Chuck Norrisom nezastaví a nezoberú ťa ani k lopate, k tým cigánom čo rekonštruujú verejné osvetlenie (vraj cigánom sa nechce robiť, nezastávam sa všetkých cigánov, iba vidím desať cigánov lopatovať a jeden biely, aj to je vedúci). Už len to, že sa bojím otvorene niečo napísať je nezdravé. Opakujem chcel som toho napísať veľa, nenapíšem, bojím sa, pretože viem aký príkaz riaditeľa vyšiel, viem aké sú pracovné podmienky robotníkov a stredných kádrov, viem, viem, ale nepoviem. Pozrite si Televízne noviny a v nich pracovné úrazy, pozrite si štatistiku pracovných úrazov, kto to odnáša a ako. Aj podnikatelia majú pracovné úrazy, aj smrteľné, ale tam to ide veľakrát aj na kalibre a ohníčky, bohužiaľ.
Pán minister povedal, že robotníci sú chránený ako exotické zvieratá. Je sto percent. Keď sa niekde pridá, tak sa musí niekde zobrať, inak to nie je možné. Takže keď robotníci už nebudú chránený ako exotické zvieratá tak to bude niekto iný.
erzet
15.07.11,07:19
Dúfam že ma nik nevypátra a nezradíte ma aby ma mučili, čo viem, ako Jánošíka, kde je zlato.
veronikasad
15.07.11,07:20
Robo, neboj - nedám to žiadnemu novinárovi. Ak si čítal ďalšie príspevky, so žiadnym už komunikovať nebudem ...
V rovnakej situácii ako ty teraz som bola pred 10 rokmi - prešla som na živnosť a neľutujem ...
Čo sa týka účasti na volbách, tiež to boli moje posledné volby.
IVETA N
15.07.11,07:55
kde sme sme to dospeli keď sa bojíme niečo otvorene napísať.
a p.IVANOVIČ je to dosť smutné, že to nevie nech prepustí všetkych tých svojich ,,poradcov ,lebo sú mu nanič. A ušetrené peniaze za ich ,,vyhadzo,, nech da na ,,zdravotníctvo,,

Iveta N
Barbara
15.07.11,08:04
už to vidím ako ich vyhadzuje
IVETA N
15.07.11,08:09
máš dobré ,,oči,, ;)
srska
15.07.11,08:11
mimotemymimo témy ale je stále to istémimotemy

http://www.youtube.com/watch?v=0THe2tmHG_Y&feature=related
Tweety
15.07.11,16:30
mimotemymimo témy ale je stále to istémimotemy

http://www.youtube.com/watch?v=0THe2tmHG_Y&feature=related
MOja obľúbená, aj preto som dala bodík.:)
trisestri
16.07.11,17:12
Nejak to Matoviča rozladilo,ten ale kvoli tým gastroliskom naložil Mihalovi
http://moje.hnonline.sk/node/7830
promont maja
18.07.11,06:52
... je známa aj reakcia p. Mihála .. či?
srska
18.07.11,07:18
Nejak to Matoviča rozladilo,ten ale kvoli tým gastroliskom naložil Mihalovi
http://moje.hnonline.sk/node/7830minimálne dva prívlastky v nadpise sú pravdivé:)
promont maja
18.07.11,08:01
... myslím, že by takéto minimálne dva prívlastky svedčali aj iným ... a možno, že aj p. Matovičovi ... hoci nebojoval o zlú vec ... ale keďže dôvody p. ministra majú tiež svoju hlavu a pätu ... a ... uvidíme, či sa k tejto téme ( tak ako hovorí vo svojom vystúpení v parlamente) ešte vráti ... skôr si myslím, že asi nie ... nakoľko mu je jasné, že by to mohlo skončiť aj tak, že síce by zamestnanci peniažky dostali, ale najesť by sa nešli ... či? ... hoci sa dnes aj o tomto dá polemizovať ...
srska
18.07.11,08:13
.. myslím, že by takéto minimálne dva prívlastky svedčali aj iným ... a možno, že aj p. Matovičovi ... hoci nebojoval o zlú vec ... ale keďže dôvody p. ministra majú tiež svoju hlavu a pätu ... a ... uvidíme, či sa k tejto téme ( tak ako hovorí vo svojom vystúpení v parlamente) ešte vráti ... skôr si myslím, že asi nie ... nakoľko mu je jasné, že by to mohlo skončiť aj tak, že síce by zamestnanci peniažky dostali, ale najesť by sa nešli ... či? ... hoci sa dnes aj o tomto dá polemizovať ...

kto chcel aj za za totáča si kúpil lístky do závodnej jedálne, kto nechcel - nekúpil. rád by som tiež poznal štatistiku v sr, koľko živnostníkov si kupuje sl. myslím pre seba.ak je to 50%, tak by to bol úspech. prečo nedať ľuďom možnosť? smrdí to potom fakt niečim. ... či?
prívlastky? samozrejme aj iným ale vyjadroval som sa ku konkrétnemu nadpisu
promont maja
18.07.11,08:37
... no ja by som od ministra sociálnych vecí očakávala, že bude mať "sociálne cítenie" ... = a teda, že nebude celkom za ... aj keď mu je jasné, že by to mnohí privítali ... alebo aspoň dať priestor na pripomienky ... a ja som to pochopila totiž tak, že sa týmto p. minister bude ešte zaoberať ... ( ... keďže o tom hovoril v pléne ... ) ...

... a čo sa týka peňažného či nepeňažného plnenia, čo sa týka stravy ... som za nepeňažné ... hoci by sa mi peniažky zišli ...

.. v jednom francúzskom filme chodili zamestnanci polície na obedy do blízkeho bistra a celé to fungovalo tak, že toto bistro potom fakturovalo túto stravu ich zamestnávateľovi ... toto by sa mi celkom páčilo ... ale nie všetci môžu chodiť papať do reštaurácie ... ale pre tých, ktorí takto chodiť nemôžu a sú bez stravy ... podľa môjho osobného názoru, by aj naďalej chodili hladní a jedlo by si do práce aj tak nekupovali ... či?
srska
18.07.11,08:40
mimotemyaj 563-ku vehemntne pripomienkovalo jeho ministerstvo a zo zásadných pripomienok, ktoré dalo jeho ministerstvo zostalo v riešení smiešnych 30%
trisestri
18.07.11,08:49
skratka budeme tu mat raj a kvoli novele ZP,budú vznikat 10 000 pracovných miest,nejaké totiž vzniknú tak či tak,kedže rastie HDP,len tu ide o dopyt a odbyt produktov a keby nie výhovorky sa vždy nájdu http://ekonomika.sme.sk/c/5978409/mihal-viac-sa-uz-pre-podnikatelov-urobit-neda.html
promont maja
18.07.11,10:30
mimotemyaj 563-ku vehemntne pripomienkovalo jeho ministerstvo a zo zásadných pripomienok, ktoré dalo jeho ministerstvo zostalo v riešení smiešnych 30%
... je to zlé ... a štát sa prestáva správať sociálne ... a pomaly vo všetkom rozhoduje iba kapitál ( ... napr. rušenie nemocníc a pod. ...) ... človek ako hodnota nerozhoduje už pomaly v ničom ... a je mi ľúto nastupujúcej najmladšej generácie ... pre aké hodnoty v živote budú žiť ... ?? ... pre peniaze ...?? ... aj keď bez nich sa nedá ... ale ... žeby mali byť na prvom mieste? ... no je to iba môj osobný názor ... a biť sa s "veternými mlynmi" tiež nemá zmysel ... či?
srska
18.07.11,10:38
... je to zlé ... a štát sa prestáva správať sociálne ... a pomaly vo všetkom rozhoduje iba kapitál ( ... napr. rušenie nemocníc a pod. ...) ... človek ako hodnota nerozhoduje už pomaly v ničom ... a je mi ľúto nastupujúcej najmladšej generácie ... pre aké hodnoty v živote budú žiť ... ?? ... pre peniaze ...?? ... aj keď bez nich sa nedá ... ale ... žeby mali byť na prvom mieste? ... no je to iba môj osobný názor ... a biť sa s "veternými mlynmi" tiež nemá zmysel ... či?pôjdu inde, kde za svoju prácu dostanú viac a kde sa im bude lepšie žiť a dýchať. zostanú tú len dôchodcovia, večne nenažraná, grambľavá smotana a čierni
jales
19.07.11,10:57
Ak mám povedať pravdu tých noviel zákonov u nás je už toľko, že ja nemám chuť to ani čítať, kým to nie je definitívne odklepnuté. Lebo potom už neviem, čo bolo, čo je a čo bude ak bude. Ja si myslím, že žiaden ZP nám nepomôže, kým sa u nás nezmení zmýšľanie ľudí, tak podnikateľov ako aj zamestnancov. Podnikateľ by si mal uvedomiť, že bez zamestnancov sám nič nezmôže a zamestnanec by nemal hádzať polená pod nohy zamestnávateľovi. Ale pokiaľ budú zamestnávatelia napr. zneužívať namiesto pracovných zmlúv samé dohody, ešte za menej ako minimálne mzdy, a kontrolné úrady sa budú tomu nečinne prizerať, nech sa nečudujú, že zamestnanci sa ich snažia okrádať, lebo musia z niečoho aj žiť.
matata77
25.07.11,07:09
Zdravím poraďáci,
včera som cestou vo vlaku čítala celé znenie schválenej novely a porovnávala som to so súčasným znením zákonov, bol to riadny zaberák, ešte teraz ma z toho pália oči :). Myslím, že u niektorých paragrafov sa zjednodušil spôsob ich napísania, sú zrozumiteľné aj bez dodatočného výkladu, ale § 76 - Odstupné... no neviem, čítam to dookola už asi dvadsiaty raz a zdá sa mi to veľmi zle a nejednoznačne napísané, ani mi z toho nevyplýva, že by sa rušil súbeh výpovednej doby a odstupného.
Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE (1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.



Hlavne odsek 2 je podľa mňa odfláknutý. Z uvedenej formulácie mi vyplýva, že Zam-c môže požiadať o ukončenie PP dohodou a dostane odstupné. Bodka. Už sa neuvádza, že PP sa podľa tejto dohody má ukončiť pred začatím plynutia výpovednej doby (VD). Len je uvedené, že o tú dohodu má požiadať pred začatím plynutia VD. Čiže môže navrhnúť dohodu s ukončením o 6 mesiacov, Z-Ľ je povinný vyhovieť a vyplatiť odstupné - ak by som to naozaj takto doslova brala.
V starej úprave ZP, keď sa rušil súbeh odstupného a odchodného (novela 210/2003) sa nárok na odstupné jednoznačne viazal na vzdanie sa VD:
[I]„(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c)"

Odsek 3 to ako-tak uvádza na správnu mieru, ale aj tak si myslím, že je to zle napísané. Čo si myslíte?
veronikasad
25.07.11,07:12
K odst.3 mi tiež chýba spôsob krátenia odstupného. Bude sa prepočítavať na dni ? alebo nárok bude len za celé mesiace nevyčerpanej výpovednej doby ?
vcielkaisr
27.07.11,10:29
Ten starý ujo podpísal novelu ZP,on Gašparko by predal aj vlastnú mater,darmo bude tárať že má socialne cítenie./ale generálneho prokuratora nevymenuje, aspoň sa odhaľuje,komu o čo v skutočnosti ide/
trisestri
27.07.11,10:43
Mám otazočku-ak zamestnancovi končí k 1.9 čiže ku dnu učinosti novely ZP,2 krát predlžená zmluva na dobu určitú,može z ním zamestnavatel 3 krát predlžit zmluvu na dobu určitu už podla tejto novely?
Braňo
27.07.11,10:48
Vie mi niekto potvrdiť, že či zamestnanec, ktorý dosiahol v tomto kal. roku 33 už má nárok na 5 týždň. dovolenky, alebo až od budúceho kalendárneho roku?
veronikasad
27.07.11,10:53
Vie mi niekto potvrdiť, že či zamestnanec, ktorý dosiahol v tomto kal. roku 33 už má nárok na 5 týždň. dovolenky, alebo až od budúceho kalendárneho roku?
Braňo, tento bod nadobúda účinnosť až od 1.1.2012. V roku 2011 musí dokladovať 15 rokov zamestnania, vrátane náhradných dôb.
Braňo
27.07.11,11:00
SAIVI
27.07.11,11:57
Nový zákonník práce s vyznačenými zmenami zo stránky MPSVR SR http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1
veronikasad
11.08.11,06:50
Neviem čítať zákony ja, alebo minister práce nevie, čo schválili poslanci.

Dnes som u lekára sledovala teleráno na Markíze a na otázku, či sa dlhšia dovolenka po dovršení veku 33 rokov vzťahuje už na rok 2011 odpovedal - ano.
janaGT
11.08.11,06:54
Neviem čítať zákony ja, alebo minister práce nevie, čo schválili poslanci.

Dnes som u lekára sledovala teleráno na Markíze a na otázku, či sa dlhšia dovolenka po dovršení veku 33 rokov vzťahuje už na rok 2011 odpovedal - ano.

áno, máš pravdu, ja som to tiež tak počula. Zadala som p. Mihálovi otázku ohľadom jeho odpovede na FB, som zvedavá, čo na to odpovie ...
Braňo
11.08.11,06:56
áno, máš pravdu, ja som to tiež tak počula. Zadala som p. Mihálovi otázku ohľadom jeho odpovede na FB, som zvedavá, čo na to odpovie ...

Práve preto sa pýtam, lebo priamo minister prezentoval, že to platí už pre tento rok, avšak podľa odvolávok by som povedal, že až od budúceho...
janaGT
11.08.11,07:08
Práve preto sa pýtam, lebo priamo minister prezentoval, že to platí už pre tento rok, avšak podľa odvolávok by som povedal, že až od budúceho...

ja som tiež názoru, že až od 1.1.12, uvidím, čo odpovie, potom to sem prilepím ...
srska
11.08.11,07:13
bod 82:


§ 103 vrátane nadpisu znie:

㤠103
Základná výmera dovolenky


(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.


(2) Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši 33 rokov veku je najmenej päť týždňov.


(3) Dovolenka riaditeľa školy, riaditeľa školského výchovno-vzdelávacieho zariadenia, riaditeľa špeciálneho výchovného zariadenia a ich zástupcov, učiteľa, pedagogického asistenta, majstra odbornej výchovy a vychovávateľa je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.“.


účinnosť:
Čl. VIII

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. septembra 2011 okrem osemdesiateho druhého bodu v čl. I*a*prvého a*štvrtého bodu v*čl. VI, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2012.
janaGT
11.08.11,07:17
zo streánky MPSVaR na FB:

Zákonník práce chráni matky a od 33 rokov predlžuje dovolenku.


autor: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, 20. júla 2011 o 9:17
.



Novela Zákonníka práce uľahčuje rodičom podmienky na pracovnom trhu. Umožňuje im rozložiť si rodičovskú dovolenku do piatich rokov dieťaťa a tehotné ženy výrazne chráni počas skúšobnej doby pred prepustením. Niektorí zamestnanci sa od nového roku môžu tešiť aj na dlhšiu dovolenku.



Počas skúšobnej doby platí, že zamestnávateľ môže prepustiť zamestnanca bez uvedenia dôvodu. Táto možnosť sa však už nebude vzťahovať na tehotnú ženu, matku do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacu ženu. S nimi bude môcť firma skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe len písomne a vo výnimočných prípadoch, ktoré nemôžu súvisieť s jej tehotenstvom a materstvom. Zamestnávateľ tak musí svoj čin náležite odôvodniť, inak je výpoveď neplatná.



Po novom si tiež rodič nebude musieť vyčerpať rodičovskú dovolenku naraz, teda do troch rokov veku dieťaťa, resp. do šiestich v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. Zákonník práce mu dá možnosť v prípade dohody so zamestnávateľom rozložiť si ju na dlhšie obdobie, a to dovtedy, kým dieťa nedovŕši päť rokov, resp. osem rokov. Budú tak môcť stráviť viac času s dieťaťom, keď to najviac potrebuje, a kedy to rodičom vyhovuje, napríklad počas letných prázdnin.



Zároveň aj pre rodičov ministerstvo uzákonilo nový druh pracovného pomeru, a to delené pracovné miesto. Ide o jednu pracovnú pozíciu, ktorú zamestnávateľ môže rozdeliť medzi dvoch zamestnancov namiesto jedného . V takom prípade môže rodič chodiť do práce napríklad len doobeda alebo poobede, podľa toho, ako to vyhovuje jeho rodinným potrebám. Závisí to od dohody medzi zamestnancami, ktorí sa o miesto delia.



Zjednodušuje sa aj nárok na dlhšiu dovolenku. V súčasnosti si o päť dní dlhší oddych mohli užívať len zamestnanci, ktorí preukázali minimálne 15 odpracovaných rokov. Po novom už nárok na päť týždňov dovolenky bude mať každý, kto dosiahne vek 33 rokov. Prospech z tohto ustanovenia budú mať obe strany. Zamestnancom odpadne potreba zháňať doklady a zamestnávateľom povinnosť tieto doklady skúmať. Toto ustanovenie však začne platiť až neskôr, a to od 1.1. 2012, aby sa podmienky nároku na dovolenku nemenili v priebehu kalendárneho roka a zamestnávatelia mali možnosť sa na zmenu pripraviť.


Zmeny nastanú aj v hromadnom čerpaní dovolenky. Zamestnávateľ ju dnes nesmie nariadiť na obdobie dlhšie ako dva týždne. Od septembra však bude platiť výnimka, kedy firma môže určiť hromadné čerpanie dovolenky aj na tri týždne v prípade, ak ide o vážne prevádzkové dôvody. Zamestnancom to však musí zamestnávateľ oznámiť najmenej šesť mesiacov vopred.
scame
11.08.11,07:27
Mám otazočku-ak zamestnancovi končí k 1.9 čiže ku dnu učinosti novely ZP,2 krát predlžená zmluva na dobu určitú,može z ním zamestnavatel 3 krát predlžit zmluvu na dobu určitu už podla tejto novely?
Toto by zaujímalo aj mňa.:confused:
A ešte by som mala otázočku aj ohľadom výpovednej lehoty. V zmluvách mám napísanú konkrétnu dĺžku výpovednej lehoty a nie len odvolávku na to, že výpovedná lehota sa riadi príslušnými ustanoveniami ZP. Ak zamestnanec dá výpoveď alebo naopak je mu daná výpoveď po 1.9., tak aká doba výpovednej lehoty platí? Tá, čo mám uvedenú v zmluve alebo tá, ktorá platí už podľa nového ZP?
latka
11.08.11,09:10
dobrý deň, prosím Vás o vyjadrenie sa k teme odstupné versus výpovená lehota.. nie je mi totiž rovnako jasné, či platí alebo neplatí súbeh odstupného a výpovednej lehoty. Ideme spísať výpoved zamestnancovi .....bude 3 mes. výpovedná lehota a 3 mes. odstupné, alebo len odstupné 3 mes. ak bude súhlasiť s dohodou??????? a ak nebude súhlasiť... dakujem
scame
12.08.11,06:59
dobrý deň, prosím Vás o vyjadrenie sa k teme odstupné versus výpovená lehota.. nie je mi totiž rovnako jasné, či platí alebo neplatí súbeh odstupného a výpovednej lehoty. Ideme spísať výpoved zamestnancovi .....bude 3 mes. výpovedná lehota a 3 mes. odstupné, alebo len odstupné 3 mes. ak bude súhlasiť s dohodou??????? a ak nebude súhlasiť... dakujem
Áno, má nárok na výpovednú lehotu 3 mesiace a aj odstupné. Ak bude súhlasiť s dohodou, tak je to z pohľadu finančného len vo Váš prospech. ;)
veronikasad
12.08.11,08:52
dobrý deň, prosím Vás o vyjadrenie sa k teme odstupné versus výpovená lehota.. nie je mi totiž rovnako jasné, či platí alebo neplatí súbeh odstupného a výpovednej lehoty. Ideme spísať výpoved zamestnancovi .....bude 3 mes. výpovedná lehota a 3 mes. odstupné, alebo len odstupné 3 mes. ak bude súhlasiť s dohodou??????? a ak nebude súhlasiť... dakujem
Kedy dostane zamestnanec výpoveď - do konca augusta 2011 ?
Ak ano, platí preňho "starý" ZP - výpovedná doba aj odstupné.
modd01
03.11.11,18:00
Chcem sa opytat ci mam narok za pracu vo sviatok ked som nastupil do prace dna 1.11.2011 o 19.00 hod a pracoval som do 2.11.2011 do 07.00 hod.U nas su 12hod.smeny.Dakumej a s pozdravom.
Tweety
03.11.11,18:03
Chcem sa opytat ci mam narok za pracu vo sviatok ked som nastupil do prace dna 1.11.2011 o 19.00 hod a pracoval som do 2.11.2011 do 07.00 hod.U nas su 12hod.smeny.Dakumej a s pozdravom. Áno, máš.
Nikina17
03.11.11,19:33
Dobry vecer,

zaujimalo by ma ako to je podla noveho zakonnika prace ucinneho od 1.9.2011 s pracou vo sviatok + nocnou smenou, nakolko mam pocit, ze nas nasa uctovnicka zavadza.
Ak napriklad nastupujem na nocnu sluzbu vecer od 19,00 - 7,00 hod. vo sviatok napr. z 1.11. a koncim rano o 7-mej 2.11. mam narok na priplatok za nocnu aj za sviatok? Ak ano, tak kolko hodin budem mat uhradenych ako sviatok a kolko ako nocnu. Pretoze nasa uctovnicka tvrdi, ze podla noveho zakonnika ak mame nocnu vo sviatok tak nam uz sviatok nepreplatia. Je to naozaj tak? Dakujem
Nikina17
03.12.11,09:42
Dobry den,

viete mi niekto poradit ako je to teraz po novom v zakonniku prace co sa tyka prac.pomeru na dobu urcitu? Som na rodicovskej dovolenke a 31.12.2011 mi bude koncit pracovna zmluva. Viem, ze kedysi to bolo tak, ze mesiac pred vyprsanim zmluvy vam musel zamestnavatel oznamit ci s vami prac.pomer predlzi alebo nie. Pocula som, ze po novom tuto povinnost nema, ale pokial s vami uz s vami dalej nerata, musim vam to najneskor v posledny den trvania vaseho prac.pomeru dat vediet. Pokial by sa vraj vobec neozval, znamena to, ze dalsi nasledujuci den vam opat vznika prac.pomer. Je to naozaj tak??? Vedel by mi v tomto niekto pomoct? A pokial nie, je mojou povinnostou hlasit sa na urade prace aj pokial som na rodicovskej dovolenke??? Dakujem.