ibistek
27.04.11,21:10
chcem vas poprosit o informaciu ohladom pouzivania osobneho uctu na
podnikatelske ucely v jednoduchom uctovnictve. Tento ucet som nahlasila na danovy urad. Mam ho v
tomto pripade uctovat cely alebo sa to uctuje ako hotovost a priklada sa
vypis z uctu ako doklad. Nikde som nenasla presne informacie ako by to
malo byt spravne. Vopred dakujem za odpoved.:)
doktor01
27.04.11,19:46
chcem vas poprosit o informaciu ohladom pouzivania osobneho uctu na
podnikatelske ucely v jednoduchom uctovnictve. Tento ucet som nahlasila na danovy urad. Mam ho v
tomto pripade uctovat cely alebo sa to uctuje ako hotovost a priklada sa
vypis z uctu ako doklad. Nikde som nenasla presne informacie ako by to
malo byt spravne. Vopred dakujem za odpoved.:)
Odpoveď nájdeš v článku:
http://www.szco.sk/Chcem-zacat-podnikat/Zriadenie-podnikatelskeho-uctu
http://www.podnikam.webnoviny.sk/financie/musi-mat-podnikatel-podnikatelsky-ucet-/12307

Osobne doporučujem na podnikanie využívať samostatný bankový účet.
veronikasad
27.04.11,22:49
chcem vas poprosit o informaciu ohladom pouzivania osobneho uctu na
podnikatelske ucely v jednoduchom uctovnictve. Tento ucet som nahlasila na danovy urad. Mam ho v
tomto pripade uctovat cely alebo sa to uctuje ako hotovost a priklada sa
vypis z uctu ako doklad. Nikde som nenasla presne informacie ako by to
malo byt spravne. Vopred dakujem za odpoved.:)
pýtaš sa na typ účtu (osobný účet, slúžiaci výlučne na podnikanie), alebo na súkromný účet ti chodia platby súvisiace podnikaním (používaš ho na súkromné účely, súkromné platby kartou) ?
Melnick
27.04.11,23:34
Miliujem skomoleninu súkromných výdavkov s podnikateľskými . Niekedy to je v pomere 90:5 :cool:

A preto :

Som zástancom podnikateľských účtov. Často sa stretávam s názorom, že kvoli šetreniu financií podnikatelia využívajú osobný účet./ Ak ale takáto položka ma ako živnostníka zaťažuje, potom .........???? / No neviem čo je drahšie - či balík služieb zaplatený banke, alebo platiť za zaúčtované položky, ktoré s podnikaním nesúvisia - viem, že mnohé účtovníčky to tak riešia a ja im to plne schvaľujem. :)
Melnick
27.04.11,23:41
chcem vas poprosit o informaciu ohladom pouzivania osobneho uctu na
podnikatelske ucely v jednoduchom uctovnictve. Tento ucet som nahlasila na danovy urad. Mam ho v
tomto pripade uctovat cely alebo sa to uctuje ako hotovost a priklada sa
vypis z uctu ako doklad. Nikde som nenasla presne informacie ako by to
malo byt spravne. Vopred dakujem za odpoved.:)


Niekde som už písala, že podnikateľský účet sa riadi inými pravidlami a preto ak využívaš účet súkromný, tak platby rieš ako hotovosti s priloženým výpisom . Ja poplatky za bankové transakcie nedávam ako VOZD.
Ale znova - nemám rada ak sa miešajú súkromné platby s podnikateľskými. :o

mimotemy zákon striktne neukladá povinnosť FO mať zriadený podnikateľský účet.

http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/ked-jeden-nestaci.html
ivustek
28.04.11,06:10
Ja mám založené dva osobné účty/teda ani jeden podnikateľský účet/. Jeden používam výlučne na osobné účely. Druhý osobný účet používam na podnikanie a nahlásila so ho na DU ako účet používaný v súvislosti s podnikaním. O tomto účte riadne účtujem v peň.denníku. Ale asi 5x v roku ho použijem aj na súkromné účely, ale vtedy to účtujem ako VNZD.
Môže to tak byť?
ibistek
28.04.11,06:45
pýtaš sa na typ účtu (osobný účet, slúžiaci výlučne na podnikanie), alebo na súkromný účet ti chodia platby súvisiace podnikaním (používaš ho na súkromné účely, súkromné platby kartou) ?

Mam dva osobne ucty, jeden by som pouzivala len na podnikanie, ten ktory som nahlasila aj na dan.urade. Mam ho teda cely uctovat alebo to davat ako hotovost?
ibistek
28.04.11,06:47
Presne toto aj mna zaujima.
doktor01
28.04.11,16:03
Ja mám založené dva osobné účty/teda ani jeden podnikateľský účet/. Jeden používam výlučne na osobné účely. Druhý osobný účet používam na podnikanie a nahlásila so ho na DU ako účet používaný v súvislosti s podnikaním. O tomto účte riadne účtujem v peň.denníku. Ale asi 5x v roku ho použijem aj na súkromné účely, ale vtedy to účtujem ako VNZD.
Môže to tak byť?
Podľa môjho názoru je to možné účtovať ako osobnú spotrebu podnikateľa (VNZD). V takomto prípade to považujem za OK.
PS: Ak by sa vo vačšej miere používal účet na súkromné úcely, daňovaci by mohli namietať a požadovať vyhodiť (z VOZD) poplatky za vedenie takéhoto účtu.