zelenydom
27.04.11,21:05
Zdravim Vas,
mam celkom vazny problem a potrebujem poradit. Dal som si zhotovit zakladovu dosku jednou stavebnou firmou. Po rocnej odmlke sa ide opat stavat a nova stavebna firma pod vedenim nezavisleho stavebneho dozora odhaluje na praci predchadzajucej stavebnej firmy same nedostatky - zakladova doska je o nieco vacsia ako udava projekt (ide o 20 cm), nema vodorovnu rovinu, rohy nema 90 stupnove a najhorsie nakoniec - nemozu najst v tom zaklade zaklady pre vnutorne nosne steny, schodisko a jedna strana dosky je posunuta smerom k hranici pozemku blizsie, ako to povoluje zakon. Kedze ''dielo'' je stale v zaruke, planujem sa obratit na povodnu stavebnu firmu a ziadat bud opravu chyb (co moze znamenat sekanie a vytvorenie zakladov aspon z casti odznova) alebo nahradu skod.
Co mozem ziadat, na koho sa mozem obratit a na co sa mam odvolavat?
Dakujem.
220870
28.04.11,03:48
20 cm tak to nebola stavebná firma ale tlupa dementov.Odvolávať sa musíte na zistené nedostatky .Treba podať klasickú reklamáciu .Firma musí odstrániť nedostatky na vlastné náklady do 30 dní.Tých 20 cm je problém ktorý sa nedá opraviťbez rozsiahlej sanácie a šikovnosti a skúseností.predpúolkladám že takáto firma to nebude schopná urobiť.Aspoň ja osobne by som im takúto vec nedal urobiť.Je to pomerne zložité .Najmä napojenie armatúr a základov nieje jednoduché.V žiadnom prípade nedovolte, aby bol dom z uhla nedoplatíte sa na stropoch a streche.Predraží vám to hrubú stavbu možno aj o 30%.
zelenydom
28.04.11,05:12
Mam v reklamacii ziadat odstranenie chyb alebo nahradu skody? Ak odstranenie chyb, mozem ziadat ich odstranenie samozrejme na jeho naklady, ale chcem aby prace robil pod dohladom mojho stavebneho dozora, da sa to? ide ma z toho porazit, nemate niekto nejaky vzor formalnej reklamacie?
Vdaka.
220870
28.04.11,06:52
Nemôžete žiadať náhradu škody.Musíte podať písomnú reklamáciu.Až potom ak závadu neodstrýánia do 30 kalendárnych dní(vysoko nepravdepodobné) môžete alebo požidajte zadajte inej firme odstránenie škôd(s týmto budete mať problém ,je málo firiem ktoré sa na to chytia a sú odborne na to spôsoblilé ,schopné) vzniknutú škodu si potom môžete žiadť od tej firmy na súde.Bezpodmienečne trvajte na tom ,že práce bude dozorovať váš stavebný dozor.Žiadajte aj od vášho dozora písomný súhlas s tým ,že vám to "oddozoruje"(je to nad rámec jeho činnosti ak ste ho požiadali o dozorovanie až teraz,bude asi za to pýtať peniaze navyše) ,odporúčam všetko foťiť,fotiť a foťiť,na všetko pappiere prebraci protokol s vypísanými škodami na stavbe ,+ plný postup prác s uvedenými cenami za konkrátne činnosti presne rozpísaný postup prác ,od kedy do kedy čo a za koľko.Všetko budete potrebovať na prípadnom súde.Odporúčam hneď ako tej babravej firme uplynie lehota 30 dní dať na súd žiadosť o zablokovanie majetku tej firmy.Problém môže byť hlavne vtedy ak sa jedná o sro-čku.
tommi_d
28.04.11,07:11
Nemôžete žiadať náhradu škody.Musíte podať písomnú reklamáciu.Až potom ak závadu neodstrýánia do 30 kalendárnych dní(vysoko nepravdepodobné) môžete alebo požidajte zadajte inej firme odstránenie škôd(s týmto budete mať problém ,je málo firiem ktoré sa na to chytia a sú odborne na to spôsoblilé ,schopné) vzniknutú škodu si potom môžete žiadť od tej firmy na súde.Bezpodmienečne trvajte na tom ,že práce bude dozorovať váš stavebný dozor.Žiadajte aj od vášho dozora písomný súhlas s tým ,že vám to "oddozoruje"(je to nad rámec jeho činnosti ak ste ho požiadali o dozorovanie až teraz,bude asi za to pýtať peniaze navyše) ,odporúčam všetko foťiť,fotiť a foťiť,na všetko pappiere prebraci protokol s vypísanými škodami na stavbe ,+ plný postup prác s uvedenými cenami za konkrátne činnosti presne rozpísaný postup prác ,od kedy do kedy čo a za koľko.Všetko budete potrebovať na prípadnom súde.Odporúčam hneď ako tej babravej firme uplynie lehota 30 dní dať na súd žiadosť o zablokovanie majetku tej firmy.Problém môže byť hlavne vtedy ak sa jedná o sro-čku.

Hoci kvitujem tento tvoj postup vidím ho v konečnom dôsledku ako neúčinný.... Je vysoko pravdepodobné, že zelenydom nedisponuje Zmluvou o dielo, resp. stavba bola kvôli šetreniu robená bez daňového dokladu, inak rád by som vedel čo robili stavebný dozor pri stavbe ZD keď ju v tomto stave prevzal, alebo že by vtedy stavebný dozor nebol ?
tommi_d
28.04.11,07:14
Inak súhlasím s 220870 i s tým, že na sanáciu tohto stavu sa máloktorá stavebná firma dá, nakoľko to je nevďačná a finančne náročná práca a investor nebude ochotný resp. schopný ju firme zaplatiť
zelenydom
28.04.11,07:21
Zmluvu o dielo mam. Ten pan 'stavebnik' nevystupuje ako sro-cka na tej zmluve. Napisem mu teda reklamaciu, uvidime, ci sa k tomu vyjadri. Ak sa nevyjadri, moze sucasna stavebna firma s mojim dozorom opravit tie vady a potom budeme ziadat zaplatenie faktury od toho 'stavebnika'?
Ak sa vyjadri negativne, ze to odmietne opravit alebo prevziat vobec zodpovednost, mozem postupovat tak isto?
dana9
28.04.11,07:25
v podstate suhlasim s tym ze je to zasadna vada, ktora sa da reklamovat
otazne je ci sa da posudit ako zjavna alebo skryta

problemom je totiz to ze ako objednavatel si bol povinny dielo po prevzati prezriet/skontrolovat a pripadne zjavne vady BEZODKLADNE reklamovat, inak tvoje pripadny narok na odstranenie vady/zlavu z ceny diela zanikol , resp nie je uplatnitelny na sude

trochu priestoru tam vidim jedine v pripade ak ide o skryte vady, ktore neboli zjavne , nakolko vsak nie som odbornik cez stavby neviem to takto od pc posudit
zelenydom
28.04.11,07:30
Situacia je trochu zlozitejsia. Ja som v sudnom procese s tymto panom kvoli tomu, ze mi stavbu stale este oficialne neodovzdal, nemam odovzdavaci protokol, stavebny dennik..skratka nic. Vady odhalil moj sucasny dozor (predtym ten pan dozor nad sebou nemal :mad:) a povedal, ze sa musia odstranit. Odhalene boli meranim a vrtanim.
chandler
28.04.11,07:55
ja to nevidim az tak tragicky, ale mozno len nemam dost informacii :)
to ze mas o 20cm vacsi dom az tak nevadi. treba zistit na stavebnom urade ako je to s posunutim k hranici pozemku. mozno to tak budes moct nechat (posuvanie zakladov o par cm je strasne tazke). nepises aka velka je odchylka od praveho uhla ani vodorovna.
to ze nie je zaklad pod nosnymi stenami nie je problem, vysekas dosku a spravis ich teraz - hoci mi vobec nie je jasne ako to ze si si to nevsimol ked ich nevykopali. (je mi jasne ze stavebny dozor si vtedy nemal, ale ved pozriem a vidim)
kazdopadne musis porobit sondy vsetko zmerat a naist sudneho znalca, ktory ti spravi posudok. ak mas zmluvu a nie je to sro tak sa urcite sudit oplati.
a samozrejme plati ten postup s reklamaciami ako ti uz pisali.
zelenydom
28.04.11,08:07
posuvanie domu smerom k hranici pozemku nepripada do uvahy, kedze mam mileho suseda, ktory s tym urcite nebude suhlasit. ja chapem, ze som nenapisal dost info, ale postup 'kuknem a vidim' zial nebol mozny (pre viacero dovodov). Viem, ze to je dost zla situacia, ale verim, ze pravo je na mojej strane a ludia, co sfusuju robotu musia byt za to zodpovedni a niest nasledky. Myslite, ze sa da sudu vyhnut? A ak ten 'stavebnik' odmietne brat zodpovednost, mozem si to dat opravit na vlastne naklady a potom ziadat nahradu od neho? Nechce sa mi totiz cakat x rokov so stavbou.
jar88
28.04.11,11:03
Nie som stavebný odborník, ale napadlo ma, či by tú rovinu a pravouhlosť nešlo vyriešiť železobetónovou platňou s poriadnou výstužou na miestach pre vnútorné priečky.
------------------------------------------
Základ by bol síce o 15 až 20 cm vyššie, niečo by to aj stálo, ale stavať by si mohol skoro okamžite.
zelenydom
28.04.11,11:12
Vdaka za typ. Ta rovina a pravouhlost, aj ked su to dost podstatne chyby, sa daju asi riesit jednoduchsie ako ten problem, ze v zakladoch nemozu najst spevnenie pre vnutorne steny a schodisko I(teraz tam chudaci pobehuju so sondami a vrtaju diery v nadeji, ze nieco najdu). A najhorsie je samozrejme to posunutie z jednej strany - to asi znamena sekanie a robenie tej strany zakladov nanovo.
Je to otras, len dufam, ze ten povodny 'stavebnik' sa za to zodpovie. Nechapem ako v dnesnom neskorom kapitalizme moze existovat niekto, kto ponuka a vykonava taketo prace. A tento pan si uz otvoril aj sro-cku (nastastie ja mam zmluvu s nim este spred tej doby). Dakujem Vam ludkovia, kazdu radu a napad si nesmierne cenim.
dana9
28.04.11,11:18
ahoj, ak si teda dielo este ofocialne neprevzal , tak to mozes kedykolvke reklamovat, idealne by bolo prilozit k tomu aj nejake odborne vyjadrenie
chandler
28.04.11,13:13
posuvanie domu smerom k hranici pozemku nepripada do uvahy, kedze mam mileho suseda, ktory s tym urcite nebude suhlasit. ja chapem, ze som nenapisal dost info, ale postup 'kuknem a vidim' zial nebol mozny (pre viacero dovodov). Viem, ze to je dost zla situacia, ale verim, ze pravo je na mojej strane a ludia, co sfusuju robotu musia byt za to zodpovedni a niest nasledky. Myslite, ze sa da sudu vyhnut? A ak ten 'stavebnik' odmietne brat zodpovednost, mozem si to dat opravit na vlastne naklady a potom ziadat nahradu od neho? Nechce sa mi totiz cakat x rokov so stavbou.

sudu sa nevyhnes, preto musis mat ten znalecky posudok. a isiel by som aj za pravnikom, aby si nahodou nespravil nejaku chybu pri reklamacii.
postup bude taky ze ho vyzves aby to opravil, on to nespravi, tak do das spravi niekomu inemu, a budes sa sudit o tie prace co si musel spravit navyse kvoli tomu co on pokaslal. len to treba mat spravne hlavne po tej pravnej stranke.
zelenydom
02.05.11,12:27
Podal som oficialne reklamaciu (postou), teraz pracujem na vybaveni znaleckeho posudku. Chcem sa len opytat, ci je zakon na to, ktory by ma opravnoval si tie vady opravit po tych 30 dnoch, co 'stavebnik' tu reklamaciu asi odignoruje a nasledne ziadat od neho nahradu.
zelenydom
16.05.11,05:19
Co moze clovek robit v pripade, ak zhotovitel odmieta prevziat doporucenu zasielku - reklamaciu? (vie, ze ide o reklamaciu, dostal ju aj emailom)
andiablo
16.05.11,05:30
SOI
zelenydom
24.05.11,06:20
SOI mi napisali, ze oni s tym nic nemaju, lebo nehnutelny 'tovar' nespada pod ich koncepciu. Nejake napady co teraz?