Miichaela
28.04.11,11:57
Známa ma poprosila o radu. V 9/2010 pre ich firmu robil jeden živnostík nejakú prácu. Mali sa potom dohotnúť na faktúre. No on sa odvtedy neozval až dnes. Chcem sa spýtať na Váš názor - ako postupovať. Spätne faktúru nevystaví, existuje nejaká doba, dokedy sa musí faktúra vystaviť, alebo to môže byť premlčané ? Vopred ďakujem za každý názor.
Mila123
28.04.11,09:59
a čo tak vystaviť daňový doklad do 15 dní od ukončenia služby, práce, dodania tovaru či materiálu???
veronikasad
28.04.11,10:03
Známa ma poprosila o radu. V 9/2010 pre ich firmu robil jeden živnostík nejakú prácu. Mali sa potom dohotnúť na faktúre. No on sa odvtedy neozval až dnes. Chcem sa spýtať na Váš názor - ako postupovať. Spätne faktúru nevystaví, existuje nejaká doba, dokedy sa musí faktúra vystaviť, alebo to môže byť premlčané ? Vopred ďakujem za každý názor.
na základe čoho vyplatili živnostníkovi dohodnutú odmenu ?
Miichaela
28.04.11,10:03
No šak to je jeho chyba, že žiadnu faktúru nevystavil :-)
veronikasad
28.04.11,10:03
No šak to je jeho chyba, že žiadnu faktúru nevystavil :-)
koho chyba ? Z akého dôvodu faktúru zháňa po termíne na podanie DP ?
Miichaela
28.04.11,10:04
na základe čoho vyplatili živnostníkovi dohodnutú odmenu ?
nič si ešte medzi sebou nevyplatili, mladý muž "nemal čas" a teraz si spomenul
Miichaela
28.04.11,10:05
koho chyba ? Z akého dôvodu faktúru zháňa po termíne na podanie DP ?
podľa mňa toho živnostníka, keď si za svoje služby hneď nevystavil faktúru, či ?
veronikasad
28.04.11,10:05
nič si ešte medzi sebou nevyplatili, mladý muž "nemal čas" a teraz si spomenul
A faktúru chce vystaviť s akým dátumom ? Firma účtuje v JU alebo PU ?
Miichaela
28.04.11,10:08
Firma účtuje v JU.
Miichaela
28.04.11,10:11
Živnostík chcel najskôr vyplatiť bez faktúry, keď známa nesúhlasila, tak sa na čas odmlčal a skúša teraz. Neexistuje nejaký zákon, ktorý určuje, dokedy je možné vystaviť faktúru ? Zo zvedavosti : Môže sa jej domáhať aj po takomto čase ?
veronikasad
28.04.11,10:11
Firma účtuje v JU.
Ak ju vystaví s dátumom roku 2010 a bude uhradená až v roku 2011, až tak velký problém nevidím, ak neberiem do úvahy opravný výkaz o majetku a záväzkoch, kde sa zmení hodnota záväzkov.

15 dňová lehota na vystavenie daňového dokladu sa vzťahuje na platitela DPH. (nepíšeš, či dodávatel a odberatel sú platitelia DPH).
Miichaela
28.04.11,10:13
Ani jeden nie je platiteľom DPH. Ďakujem za príspevky.
Mila123
28.04.11,10:13
Zákon o účtovníctve....máš povinnosť 15 dní na vystavenie fa.... ved nech sa dohonú teraz na vykonanej práci.....alebo chce mať problém?
marjankaj
28.04.11,10:16
Zákon o účtovníctve....máš povinnosť 15 dní na vystavenie fa.... ved nech sa dohonú teraz na vykonanej práci.....alebo chce mať problém?


A ktorý paragraf to je? Nenašiel som.:confused:
Miichaela
28.04.11,10:17
Asi začínajú obe strany špekulovať - neexistuje žiadna objednávka na služby, nie je vystavená ani faktúra za služby - zdá sa mi, že obe strany to chcú riešiť po svojom a špekulujú, čo je pre nich najlepšie :)
veronikasad
28.04.11,10:20
Asi začínajú obe strany špekulovať - neexistuje žiadna objednávka na služby, nie je vystavená ani faktúra za služby - zdá sa mi, že obe strany to chcú riešiť po svojom a špekulujú, čo je pre nich najlepšie :)
Joj, takých faktúr som už videla. Kedysi nám technické služby doručili v júli faktúru za odpratávanie snehu ...
babi2
28.04.11,10:22
Asi začínajú obe strany špekulovať - neexistuje žiadna objednávka na služby, nie je vystavená ani faktúra za služby - zdá sa mi, že obe strany to chcú riešiť po svojom a špekulujú, čo je pre nich najlepšie :)
mimotemyNo hlavne asi špekuluje známa, ktorá prijala službu;) Mňa teda zaráža, ak niekto prijme službu a teraz, aj keď je to dajme tomu po roku, sa pýta či sa nedá tomu plateniu vyhnúť:eek:
veronikasad
28.04.11,10:24
ak by bol zaplatený preddavok, alebo celá suma faktúry a dodávatel odmietal vystaviť faktúru, navrhovala by som iný postup ...
Miichaela
28.04.11,10:25
Ťažko sa asi po cca roku platí stará dlžoba :-)
Miichaela
28.04.11,10:41
Takýto živnostík by zrejme neuspel ani na súde, keďže nemá objednávku na prácu, ktorú vykonal :(
Dáša_
28.04.11,10:52
je to tak vysoká suma, že sa oplatí obom stranám špekulovať? Ak obaja učtuju v JU, nie sú platitelia, tak nech faktúru vystaví s pôvodným dátumom. Obe firmy majú síce blbo výkaz o majetku, ale to sa dá opraviť. (ja osobne, ak to nie je vysoka čiastka by som ani ten výkaz asi neopravovala)

Alebo firma - príjemca služby špekuluje so zaplatením?