Tica2
28.04.11,12:49
Dokedy má daňový úrad povinnosť vrátiť preplatok z daňového priznania PO za rok 2010. Je to do 40 dní po 30.3.2011 ?
Peter Mudry
28.04.11,10:54
tiez by ma to zaujimalo je 28.4 a preplatok nie je na ucte
srska
28.04.11,10:57
tiez by ma to zaujimalo je 28.4 a preplatok nie je na ucte
a požiadali ste o vrátenie preplatku?
srska
28.04.11,11:12
automaticky preplatok dú nevráti - platí §42 ods.9 zákona 595/2003 z.z.
Žabinka
28.04.11,11:31
§ 63
Daňové preplatky a úrok
(http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-30-12-2010-a.html#hore)
(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.

(6) Ak správca dane vráti preplatok po lehote ustanovenej v odseku 4, je povinný zaplatiť daňovému subjektu úrok vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v posledný deň lehoty, v ktorej mala byť suma preplatku podľa tohto zákona vrátená, pričom úrok sa vypočíta zo sumy preplatku a počtu dní jeho zadržania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pri výpočte úroku sa namiesto trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije ročná úroková sadzba 10 %. Rovnako správca dane zaplatí daňovému subjektu úrok aj v prípadoch oneskoreného vrátenia nadmerného odpočtu a spotrebnej dane, na ktorú bolo uplatnené jej vrátenie, ak sa nadmerný odpočet a spotrebná daň nepoužijú podľa odsekov 8 a 10.
babi2
28.04.11,11:34
Zákon o správe daní a poplatkov
§ 63
Daňové preplatky a úrok
(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.
srska
28.04.11,11:41
§42 ods.9 zákona 595/2003 z.z.:

(9) Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
Tica2
28.04.11,11:43
predokladám že žiadosť o vrátenie je na strane 8. daňového priznania a tam som zaklikla že žiadame o vrátenie, tiež som zadala účet v banke a konateľ podpísal. Nemáme ndoplatky na ktoré by správca dane presunul preplatok :-)
srska
28.04.11,11:45
predokladám že žiadosť o vrátenie je na strane 8. daňového priznania a tam som zaklikla že žiadame o vrátenie, tiež som zadala účet v banke a konateľ podpísal. Nemáme ndoplatky na ktoré by správca dane presunul preplatok :-)
ak je to tak, tak musia preplatok vrátiť:)
Adiks
28.04.11,20:07
§42 ods.9 zákona 595/2003 z.z.:

(9) Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
Prečo tu riešiš preddavky, ak sa jedná o preplatok na dani? S preddavkami to nesúvisí. Preplatok na dani a preplatok na zaplatených preddavkoch na daň sú dve úplne rôzne veci, preplatok na dani DÚ vráti automaticky na základe vyplnenej žiadosti v daň.priznaní, o vrátenie preplatku na zaplatených preddavkoch na daň treba DÚ písomne požiadať.
Adiks
28.04.11,20:20
automaticky preplatok dú nevráti - platí §42 ods.9 zákona 595/2003 z.z.
Máš pravdu, avšak zádrhel je v tom, že ty riešiš vrátenie preplatku preddavkov na daň a Tica 2 sa pýta na preplatok dane.
srska
29.04.11,04:06
Máš pravdu, avšak zádrhel je v tom, že ty riešiš vrátenie preplatku preddavkov na daň a Tica 2 sa pýta na preplatok dane.
DPPO: r.840=1000, r.850=200, r.901= -800, preplatok preddavku = preplatok dane PO. otázka bola na preplatky PO z daňového priznania a to s preddavkami súvisí.
KEJKA
29.04.11,04:28
napíšem svoju skúsenosť, v kontexte na predchádzajúce príspevky mi to pripadá vhodné - ak sa opakujem, prepáčte.
DU vrátil preplatok na dani podľa DPPO2010 na základe vyplnenia žiadosti v rámci DPPO2010. Musela som však DPPO ísť opraviť, nakoľko som v riadku uhradených preddavkov uviedla aj preplatok z roku 2009.
V roku 2009 som nežiadala o vrátenie preplatku, neboli iné nedoplatky a v DPPO2009 som v osobitných záznamoch uviedla "žiadam o preúčtovanie preplatku na preddavky roku 2010".
Túto vetu DU nevzal do úvahy, preddavok 2009 zostal "visieť", neriešil. Jedine mi k tomu povedala správkyňa, že na preúčtovanie potrebujú osobitnú žiadosť.
Načo sa teda má alebo môže využiť časť pre osobitné záznamy v DPPO - mi nevysvetlila. Podľa mňa to iba prehliadla.
DU nemal teda osobitnú žiadosť na preúčtovanie preplatku, tak v DPPO2010 som tú sumu nemala uviesť. Po oprave mi vrátili preplatok za rok 2010 - to je vybavené.
Musela som podať osobitne žiadosť o vrátenie preplatku za rok 2009.
Poučenie - ak vznikne v niektorom roku preplatok, treba bud
a) zakliknúť žiadosť o vrátenie
alebo
b) napísať osobitne žiadosť, ako chcem preplatok usporiadať.
srska
29.04.11,04:35
napíšem svoju skúsenosť, v kontexte na predchádzajúce príspevky mi to pripadá vhodné - ak sa opakujem, prepáčte.
DU vrátil preplatok na dani podľa DPPO2010 na základe vyplnenia žiadosti v rámci DPPO2010. Musela som však DPPO ísť opraviť, nakoľko som v riadku uhradených preddavkov uviedla aj preplatok z roku 2009.
V roku 2009 som nežiadala o vrátenie preplatku, neboli iné nedoplatky a v DPPO2009 som v osobitných záznamoch uviedla "žiadam o preúčtovanie preplatku na preddavky roku 2010".
Túto vetu DU nevzal do úvahy, preddavok 2009 zostal "visieť", neriešil. Jedine mi k tomu povedala správkyňa, že na preúčtovanie potrebujú osobitnú žiadosť.
Načo sa teda má alebo môže využiť časť pre osobitné záznamy v DPPO - mi nevysvetlila. Podľa mňa to iba prehliadla.
DU nemal teda osobitnú žiadosť na preúčtovanie preplatku, tak v DPPO2010 som tú sumu nemala uviesť. Po oprave mi vrátili preplatok za rok 2010 - to je vybavené.
Musela som podať osobitne žiadosť o vrátenie preplatku za rok 2009.
Poučenie - ak vznikne v niektorom roku preplatok, treba bud
a) zakliknúť žiadosť o vrátenie
alebo
b) napísať osobitne žiadosť, ako chcem preplatok usporiadať.
súhlasím s DÚ - lebo na 1. strane hore vpravo je kolonka "za zdaňovacie obdobie od - do"
KEJKA
29.04.11,04:45
aj ja súhlasím s DU
ale ak by mi na základe osobitnej žiadosti /čo mi pripadá zbytočné papierovanie/ preúčtovali preplatok 2009 na preddavok 2010,
tak by som ho chcela uviesť v DPPO2010, aby mi správne vyšiel preplatok kumulovaný.
Ak to takto nefunguje, tak potom odporúčam žiadať každý preplatok za každé obdobie vrátiť.
srska
29.04.11,04:54
aj ja súhlasím s DU
ale ak by mi na základe osobitnej žiadosti /čo mi pripadá zbytočné papierovanie/ preúčtovali preplatok 2009 na preddavok 2010,
tak by som ho chcela uviesť v DPPO2010, aby mi správne vyšiel preplatok kumulovaný.
Ak to takto nefunguje, tak potom odporúčam žiadať každý preplatok za každé obdobie vrátiť.
je to štátna správa:). mám tiež skúsenosť s preúčtovaním NO DPH za 2009 na úhradu preddavkov DzP v 2010. žiadosť o preúčtovanie a následné oznámenie dú o kompenzácii NO DPH, kde v oznámení pekne vyšpecifikoval dú na čo bude NO DPH použitý. zbytok NO DPH poukázali na účet platiteľa.
VieraPopluharova
29.04.11,05:10
K tejto teme ja uvadzam žiadosť za zdaňovacie obdobie napr. za rok 2010 priamo v DP v kolonke ine poznamky, kde napišem , že žiadam vzniknutý preplatok použiť na prípadné daňové nedoplatky a ostatné vrátiť.
DÚ mi to rešpektuje a nemam s tym žiadny problem, takže hneď to môžem vypustiť z hlavy a nemusim už vypisovať dodatočnú žiadosť o vysporiadanie preplatku, alebo vrátenie, ale platí to len zato daňové priznanie, ktoré podávam.
KEJKA
29.04.11,05:43
K tejto teme ja uvadzam žiadosť za zdaňovacie obdobie napr. za rok 2010 priamo v DP v kolonke ine poznamky, kde napišem , že žiadam vzniknutý preplatok použiť na prípadné daňové nedoplatky a ostatné vrátiť.
DÚ mi to rešpektuje a nemam s tym žiadny problem, takže hneď to môžem vypustiť z hlavy a nemusim už vypisovať dodatočnú žiadosť o vysporiadanie preplatku, alebo vrátenie, ale platí to len zato daňové priznanie, ktoré podávam.
hovoríš mi z duše - ved základná otázka - načo je tam tá kolonka na osobitné záznamy, ak to DU nemá rešpektovať?
podľa mňa je to len ľudský faktor - tá moja správkyňa "potrebuje" osobitný papier a nepohnem s ňou /ani nechcem/.
I ked ja som tam napísala, že mi to majú evidovať ako preddavok na DPPO2010, čo bola chyba, doteraz sa mi peniaze nevrátili.
VieraPopluharova
29.04.11,06:22
DU by to mal rešpektovať jednoznačne, ak tam vyžaduju osobitné záznamy.
Adiks
29.04.11,08:41
DPPO: r.840=1000, r.850=200, r.901= -800, preplatok preddavku = preplatok dane PO. otázka bola na preplatky PO z daňového priznania a to s preddavkami súvisí.
Máš v tom trošku hokej. V prípade, ktorý opisuješ sa jedná o preplatok dane, nie o preplatok preddavkov na daň. Preplatok preddavkov na daň vzniká vtedy, ak zaplatené mesačné preddavky za január-marec 2011, resp. zaplatený preddavok za 1.štvrťrok 2011 určené z DP za zdaň.obdobie 2009 vynásobením riadku 910 sadzbou dane platnou v roku 2010 sú vyššie ako preddavky určené z DP za zdaň.obdobie 2010 vynásobením riadku 910 sadzbou dane platnou v roku 2011 z dôvodu nižšej dane za zdaň.obdobie 2010. Takýto preplatok preddavkov na daň sa podľa poslednej vety § 42 ods.9 ZDP použije na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti vráti.