ajacik
05.01.06,14:18
Zaujímalo by ma, koľký z vás platia daň z nehnuteľností v byte, resp. dome za m2, ktoré využívajú na podnikanie.
T.z. že majú na MÚ nahlásené, že časť bytu, domu využívajú na podnikanie. Budem rada, ak napíšete, koľko m2 ste priznali.

dakujem za spoluprácu
Janiela
05.01.06,16:11
Zlatá otázka. Usmievam sa.
Lubica3
05.01.06,16:34
myslím, že ide hlavne o to nahlásenie na MÚ. Ja som nahlásila 4 m2, ročne je to symbolická suma, tým pádom, dúfam, že nemôže nikto namietať, že si uplatňujem aj raz za čas nový stôl, kreslo, poličky a pod., nakoľko sa to do toho priestoru vmestí s mojou maličkosťou a PC.
ajobs
05.01.06,17:54
Dievčatá, vzťahuje sa to aj na prípad, kedy mám v byte sídlo firmy a chodí mi tu pošta (s.r.o.) ?
Zita5
06.01.06,08:24
myslím, že ide hlavne o to nahlásenie na MÚ. Ja som nahlásila 4 m2, ročne je to symbolická suma, tým pádom, dúfam, že nemôže nikto namietať, že si uplatňujem aj raz za čas nový stôl, kreslo, poličky a pod., nakoľko sa to do toho priestoru vmestí s mojou maličkosťou a PC.


Uvedená anketa vznikla na základe tejto témy :
http://www.porada.sk/t16694-dhm.html

Som zvedavá aj ja na názor PORAĎÁKOV .
Janca
06.01.06,08:52
Mám nahlásené m2 jednej izby, z dôvodu, že si uplatňujem do nákladov nejaké výdavky. Keď som podávala DP bola tam kolonka na "podnikateľské" m2. Na tento rok to ešte nemám odkonzultované s MÚ, v pondelok idem na MÚ, tak napíšem, ako som dopadla, lebo sú tam údajne nejaké zmeny.
apo
31.01.06,09:15
Zaujímalo by ma, koľký z vás platia daň z nehnuteľností v byte, resp. dome za m2, ktoré využívajú na podnikanie.
T.z. že majú na MÚ nahlásené, že časť bytu, domu využívajú na podnikanie. Budem rada, ak napíšete, koľko m2 ste priznali.

dakujem za spoluprácu

tento príspevok je už staršieho dáta, ale možno poteší moja odpoveď niekoho.
V roku 2005 som v 1/3 bytu vrámci riadneho konania urobil zmenu účelu. Na obecnom úrade som sa pýtal na daň z nehnuteľností za rok 2005. Upokijili ma, že nič nebudem platiť. Zatiaľ neplatíme ani za byt, je tam oslobodenie na niekoľko rokov.

Bol som prekvapený, že nechcú daň z časti bytu, ktorá sa používa na podnikanie.

Dnes je posledný deň na túto záležitosť, hádam sa pôjdem opýtať.

apo
Janca
31.01.06,09:20
V čase, keď som si ja prihlásila časť bytu na podnikanie na MU - oddelenie dane z nehnuteľnosti mi automaticky padlo oslobodenie (5 rokov) a vyrúbili mi aj inú sadzbu za tieto m2. To bolo ešte na starom tlačive priznania myslím, že v r. 2003, v ďalších rokoch už mi ju len nanovo prepočítavajú, ale v nových tlačivách kolonku na takého "podnikateľské" m2 už nie je.
apo
31.01.06,12:22
Dnes som bol na našom obecnom úrade a tak ako za rok 2005 ani za rok 2006 nebudem platiť daň z nehnuteľností.

Dôvod:
Údajne je sadzba za vyňatý priestor na podnikanie taká istá ako za byt samotný takže nie je čo doplácať. Pripomenul som, že náš byt je ešte oslobodený od platenia dane. Dobrá dievčina mi povedala, že sa už na to pýtala a že nebudem platiť nič.

Dobrá správa, ale ono to bude tak, ak budem citovať jedného poraďáka z dane z motorovách vozidiel. Vždy niekto nakoniec zaplatí, alebo daň, alebo pokutu a dôvod sa vždy nájde.

Mňa teší aspoń to , že keď som dostal toto poučenie bola pri mne vážená osoba v meste takže mám svedka pre prípad, že by mi chceli vyrúbiť nekresťanské penále. Ja sa dani nikdy extra nebránim, len tá penalizácia ma riadne štve, lebo mnohokrát keby nám zmenami nerobili guláš v daniach neboli by ani chyby.

apo