hlava1
28.04.11,19:53
Dobrý večer, mala by som takú otázočku. Chcela by som vedieť ako sa odpisuje hmotný majetok v JÚ pokiaľ je jeho obstarávacia cena tak okolo 500-600€ ( fény,kulmy,pokladnica... ). Potrebovala by som to zahrnúť do podnikateľského zámeru a neviem si s tým dať rady nakoľko som úplný amatér v účtovníctve . Veľmi pekne ďakujem.
marjankaj
28.04.11,17:56
Dobrý večer, mala by som takú otázočku. Chcela by som vedieť ako sa odpisuje hmotný majetok v JÚ pokiaľ je jeho obstarávacia cena tak okolo 500-600€ ( fény,kulmy,pokladnica... ). Potrebovala by som to zahrnúť do podnikateľského zámeru a neviem si s tým dať rady nakoľko som úplný amatér v účtovníctve . Veľmi pekne ďakujem.

Do 1700 € nemusíš odpisovať. Ide celé do nákladov.
veronikasad
28.04.11,17:57
Dobrý večer, mala by som takú otázočku. Chcela by som vedieť ako sa odpisuje hmotný majetok v JÚ pokiaľ je jeho obstarávacia cena tak okolo 500-600€ ( fény,kulmy,pokladnica... ). Potrebovala by som to zahrnúť do podnikateľského zámeru a neviem si s tým dať rady nakoľko som úplný amatér v účtovníctve . Veľmi pekne ďakujem.
Majetok do 1700€ sa neodpisuje. Zahrnieš ho jednorázovo do VOZD.

Dotáciu UP na samostatne zárobkovú činnosť ani nie je možné použiť na majetok odpisovaný (OC nad 1700€)
hlava1
28.04.11,18:00
Do 1700 € nemusíš odpisovať. Ide celé do nákladov.
Takže to môžem zahrnúť do kolonky DM do spotreby?
hlava1
28.04.11,18:01
Majetok do 1700€ sa neodpisuje. Zahrnieš ho jednorázovo do VOZD.

Dotáciu UP na samostatne zárobkovú činnosť ani nie je možné použiť na majetok odpisovaný (OC nad 1700€)
Som si aj myslela, ale nebola som si tým istá. ďakujem.
marjankaj
28.04.11,18:01
Takže to môžem zahrnúť do kolonky DM do spotreby?

Čo je to DM?
veronikasad
28.04.11,18:02
Takže to môžem zahrnúť do kolonky DM do spotreby?
Ak skratka DM je drobný majetok - ano
JANA LC
29.04.11,03:16
Dobrý deň,
ja mám problém určiť dobu odpisovania DM. Nákladné auto zakúpené 2/3 v hotovosti a 1/3 na úver 24 mesiacov.

Môžem ho zaradiť - odpisovať 4 roky, ako keby bolo zaplatené naraz?

Ten úver je skoro ako leasing, majiteľom auta je zapísaná úverová spoločnosť. V splátkovom kalendári je len istina a úrok, DPH sa uplatnilo celé z DFA od predajcu.

Ďakujem!
hlava1
30.04.11,14:43
Ak skratka DM je drobný majetok - ano
no skôr som myslela dlhodobý majetok
veronikasad
30.04.11,14:45
no skôr som myslela dlhodobý majetokale dlhodobý majetok (odpisovaný) je s OC nad 1700€. Ak je OC nižšia, ide o drobný hmotný majetok
Tweety
30.04.11,14:46
Dobrý deň,
ja mám problém určiť dobu odpisovania DM. Nákladné auto zakúpené 2/3 v hotovosti a 1/3 na úver 24 mesiacov.

Môžem ho zaradiť - odpisovať 4 roky, ako keby bolo zaplatené naraz? ÁNo, zaradíš ho do majetku a budeš 4 roky odpisovať. Spôsob jeho úhrady nemá nijaký vplyv na spôsob odpisovania .

Ten úver je skoro ako leasing, majiteľom auta je zapísaná úverová spoločnosť. V splátkovom kalendári je len istina a úrok, DPH sa uplatnilo celé z DFA od predajcu.

Ďakujem!
V texte.
hlava1
30.04.11,15:13
ale dlhodobý majetok (odpisovaný) je s OC nad 1700€. Ak je OC nižšia, ide o drobný hmotný majetok
aha, to by som mala potom ešte otázočku.všetko to potrebujem len do podnikateľského plánu a tam mám kolonky ako ,,Dlhodobý majetok do spotreby,, a ,,Odpisy majetku,, tak by som sa chcela spýtať teda, či keď tam dám ako nulu či to môže byť alebo tam teda mám niečo napísať. ďakujem:)
hlava1
02.05.11,16:46
Do 1700 € nemusíš odpisovať. Ide celé do nákladov.
no to ako do nákladov mám dať celkovú tú sumu za ktorú som to kúpila? ako keď všetok majetok vyšiel spolu na 2000€ tak tú sumu mám napísať do ,,dlhodobý majetok do spotreby,, alebo si tam mám dať ,,drobný majetok do spotreby,,. Je to možno jednoduché ale ja som naozaj z toho úplne vedľa :confused:a potrebujem to len do podnikateľského zámeru. Veľmi pekne ďakujem.:)
veronikasad
02.05.11,16:51
no to ako do nákladov mám dať celkovú tú sumu za ktorú som to kúpila? ako keď všetok majetok vyšiel spolu na 2000€ tak tú sumu mám napísať do ,,dlhodobý majetok do spotreby,, alebo si tam mám dať ,,drobný majetok do spotreby,,. Je to možno jednoduché ale ja som naozaj z toho úplne vedľa :confused:a potrebujem to len do podnikateľského zámeru. Veľmi pekne ďakujem.:)
každú položku musíš uviesť v podn.pláne samostatne - s nákupnou cenou
je to drobný majetok.
hlava1
02.05.11,17:09
každú položku musíš uviesť v podn.pláne samostatne - s nákupnou cenou
je to drobný majetok.
no to viem, ale či to môžem potom zhrnúť ako celkovú cenu a dať to ako ,,drobný majetok do spotreby,,?lebo tam mám v nákladoch uvedenú aj tú kolonku tak chcem vedieť či to môžem tak uviesť?
veronikasad
02.05.11,17:12
hlava1, prepač za moju reakciu - dúfam, že nie si Maďar, ktorý nechce rozumieť po slovensky.

Ak ide o dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť, môžeš z nej nakupovať len drobný majetok s OC do 1700€. Spočítať môžeš akurát jednotlivé stlpce podnikatelského plánu.
hlava1
02.05.11,17:20
hlava1, prepač za moju reakciu - dúfam, že nie si Maďar, ktorý nechce rozumieť po slovensky.

Ak ide o dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť, môžeš z nej nakupovať len drobný majetok s OC do 1700€. Spočítať môžeš akurát jednotlivé stlpce podnikatelského plánu.
nie v pohode, to som čakala a nevadí...nie som maďar,ale účtovníctvu sa vôbec nerozumiem a dostala som papier čo tam má byť a sa pýtam aby som to mala dobre spravené aby mi to nevrátili....ale veľmi pekne ďakujem
veronikasad
02.05.11,17:27
Prečo si teda nedáš ten podn.zámer spracovať niekomu kto tomu rozumie. O dotáciu som žiadala pred 8 rokmi, po dlhoročnej praxi účtovníčky. Keďže som vedela, že komisia sa chytá blbostí, podn. plán (textovú časť) som si dala spracovať vo firme, ktorá robila školenie podn.minima ...