Laura1
05.01.06,14:39
Milí Poraďáci,
Chcela by som sa Vás opýtať, ako mám postupovať pri účtovaní tržieb /PÚ/ z registračnej pokladne.
Od firmy som dostala len disketu - kde sú údaje:
Dátum, rôzne služby, TOTAL, GT, Z CNT.
Mám dojem, že to nahadzovali do excelu len z bločkov - nie sú údaje zablokované - nie je rekapitulácia za mesiac. Môžem len spočítať TOTAL za mesiac a porovnať s GT.
Stačí, keď majú len takúto evidenciu?

Ďalej, ak zaúčtujem tržby za každý deň, mám vytlačiť príjmový doklad za každý deň?
Ak zapíšem len raz za mesiac, podkladňa môže byť v mínuse.

Aký je Váš názor?
Ďakujem,
Laura
JankaO
05.01.06,13:53
Milí Poraďáci,
Chcela by som sa Vás opýtať, ako mám postupovať pri účtovaní tržieb /PÚ/ z registračnej pokladne.
Od firmy som dostala len disketu - kde sú údaje:
Dátum, rôzne služby, TOTAL, GT, Z CNT.
Mám dojem, že to nahadzovali do excelu len z bločkov - nie sú údaje zablokované - nie je rekapitulácia za mesiac. Môžem len spočítať TOTAL za mesiac a porovnať s GT.
Stačí, keď majú len takúto evidenciu?

Ďalej, ak zaúčtujem tržby za každý deň, mám vytlačiť príjmový doklad za každý deň?
Ak zapíšem len raz za mesiac, podkladňa môže byť v mínuse.

Aký je Váš názor?
Ďakujem,
Laura

Ak zodpovedáte za vedenie účtovníctva, pýtajte si riadne vedenú evidenciu ERP so všetkým, čo zákon o ERP vyžaduje. Pri chybe, by sa ťažko dokazovalo, na koho strane bola. Doporučujem zapisovať údaje v PÚ v dátumoch tak, ako je robená denná uzávierka. Príjmové bločky vypisovať nemusíte, budete mať denné uzávierky ERP.
Jana Acsová
05.01.06,14:19
Ak zodpovedáte za vedenie účtovníctva, pýtajte si riadne vedenú evidenciu ERP so všetkým, čo zákon o ERP vyžaduje. Pri chybe, by sa ťažko dokazovalo, na koho strane bola. Doporučujem zapisovať údaje v PÚ v dátumoch tak, ako je robená denná uzávierka. Príjmové bločky vypisovať nemusíte, budete mať denné uzávierky ERP.Tu by sa téma dala doširoka rozdiskutovať. Doklad z ERP nie je účtovným dokladom. Čo je účtovný doklad je obsiahnuté v § 10 Zákona o účtovníctve. Z praxe viem, že žiadna z firiem nevyužíva výkazy dennej uzávierky pre účely účtovného dokladu (aspoň som sa s tým nestretla), využíva ich pre účely dokladovania výšky prijatej tržby, u platiteľa DPH aj pre vyčíslenie dane. Účtovné doklady sa vystavujú samostatne a spomínané výkazy sú využívané na dokladovanie (ale ani to nie je podmienka). Je samozrejmé, že účtovaná tržba by mala byť kontrolovaná na výkazy z ERP. Takže kontrolovať, ale účtovný doklad a jeho vystavenie riešiť v závislosti od ostatných podmienok, rovnako ako periodicitu ich vystavovania. Na Porade už bolo viackrát rozoberané účtovanie tržby z ERP a to z rôznych pohľadov a s rôznym odôvodnením.

Ak obdržíte z firmy výkaz o tržbe z Excelu, môže byť pre vás podkladom k zaúčtovaniu. Záleží, ako máte dohodnuté podmienky, t.j. či zostavenie výkazu je v zodpovednosti toho, kto ho vystaví, alebo či si budete overovať uvádzanú správnosť na výkaz z ERP. Predpokladám, že firma si zabezpečuje riadnu evidenciu výkazov dennej a mesačnej uzávierky v súlade s Vyhláškou o ERP a vedie knihu výkazov. Je však vždy veľmi dobré a aj to doporučujem, kontrolovať si predložené podklady aj na výkaz z ERP (periodicita je na vás), to pre prípad, aby sa predišlo možným chybám.
Laura1
05.01.06,16:39
Ďakujem za odpovede, asi bude predsa najlepšie, keď si nahodím do pokladne každý deň, nech je to v poriadku, nerobí mi to problém, veď program mi automaticky vystaví príjmový doklad, len predsa vytlačiť zo 350 dokladov, postrihať a nalepiť - nebudem sa nudiť!!
Laura
Laura1
09.01.06,19:26
Ak Vás ešte môžem poprosiť:
dostala som od firmy tri ručne vypísané príjmové doklady - vystavené na služby - tieto položky nie sú uvedené v registračnej pokladni. Mám dojem, že by tam mali byť nahodené.
Myslím, si, že by som mala vystaviť faktúru vydanú - a príjmový doklad - úhrada faktúry..
Alebo sa trápim zbytočne?????

Ďakujeeeem!!!


Laura
lenkak
10.01.06,17:40
Mala by byť vystavená faktúra a tak príjmový doklad - úhrada faktúry.
Laura1
10.01.06,18:35
Lenka, ďakujem,
som rada, že aj keď nie som si istá, aspoň uvažujem správne.Už to je pre mňa dobrý pocit!!!:) :)

Pozdravuje Laura
lenkak
10.01.06,18:43
Už len záleží na tom, kto bol odberateľom. Podnikateľ alebo občan? Druhá strana nepotrebovala faktúru?
Johanka
10.01.06,19:02
Treba zvážiť, či ide o služby, ktoré podliehajú evidencii cez ERP( príjem za ich poskytnutie). Ak nie, nemyslím, že je nutná faktúra , najmä ak poskytovateľ služby nie je platiteľ DPH.
Laura1
10.01.06,19:24
Lenka - Odberateľ je súkromná osoba, nepotrebuje faktúru.
Johanka - je to služba - zmena internetového pripojenia.

Myslíte si, že stačí, keď nahodím PPD? - Nie je problém vystaviť faktúry, je ich len 3, ale pre budúcnosť......

a ešte niečo - moja firma nie je platca DPH!!
Laura
Laura1
13.01.06,05:01
Lenka - Odberateľ je súkromná osoba, nepotrebuje faktúru.
Johanka - je to služba - zmena internetového pripojenia.

Myslíte si, že stačí, keď nahodím PPD? - Nie je problém vystaviť faktúry, je ich len 3, ale pre budúcnosť......

a ešte niečo - moja firma nie je platca DPH!!
Laura
Tak musím aj tak, alebo nie????

Laura
lenkak
13.01.06,10:39
Ak je to pre občana tak nemusíš vystaviť faktúru. Stačí PPD.
niklo
01.02.06,12:57
prosim Vás, mozete mi niekto este potvrdit, ze nemusim viest rucne vedenu pokladnicnu knihu (v takej tej klasickej forme kupenu niekde v papiernictve)?..staci na to Excel alebo MRP?...dakujem
emily
01.02.06,13:59
prosim Vás, mozete mi niekto este potvrdit, ze nemusim viest rucne vedenu pokladnicnu knihu (v takej tej klasickej forme kupenu niekde v papiernictve)?..staci na to Excel alebo MRP?...dakujem
Pokiaľ viem, nikde nie je určené, že poklad. kniha sa musí viesť ručne.
lenkak
01.02.06,16:59
prosim Vás, mozete mi niekto este potvrdit, ze nemusim viest rucne vedenu pokladnicnu knihu (v takej tej klasickej forme kupenu niekde v papiernictve)?..staci na to Excel alebo MRP?...dakujem
Stačí MRP, excel.