Mirka K.
29.04.11,06:53
Dobre rano, chcem sa opytat, pracovnicka po RD nastupuje do prace, firma jej da 2 mesacne odstupne, cize ked nastupuje k 2.5.11 - vypovedna lehota zacne plynut od 1.6. do 31.7., cize za 5/11 jej bezi 60% z HM + cerpanie dovolenky, za 6/11 dostane tiez 60% z HM a v 7/11 to 2 mesacne odstupne ? a k tym 60% bude mat vlastne volno s nahradou mzdy, to je aky § ZP a ake zapisy treba prilozit k tomu? dakujem
katka50
29.04.11,04:55
Dobre rano, chcem sa opytat, pracovnicka po RD nastupuje do prace, firma jej da 2 mesacne odstupne, cize ked nastupuje k 2.5.11 - vypovedna lehota zacne plynut od 1.6. do 31.7., cize za 5/11 jej bezi 60% z HM + cerpanie dovolenky, za 6/11 dostane tiez 60% z HM a v 7/11 to 2 mesacne odstupne ? a k tym 60% bude mat vlastne volno s nahradou mzdy, to je aky § ZP a ake zapisy treba prilozit k tomu? dakujem
Kedy jej bola doručená výpoveď ?
Mirka K.
29.04.11,04:59
ona oznamila ustne do telefonu ze dieta dovrsi 3 roky 2.5. a ze 2.5. chce nastupit, vypoved jej nebola este dorucena, ked jej bude odoslana dnes 29.4. tak zacne plynut od 1.5. ci to nemozem dat skor ako ona nastupuje ?
Mirka K.
29.04.11,05:03
prosim Vas, nemate niekde Zakonnik prace na rok 2011, vsade som nasla len novelizacie, nie uplne znenie, kvoli tomu presnemu uvedeniu §, dakujem moc !
katka50
29.04.11,05:09
ona oznamila ustne do telefonu ze dieta dovrsi 3 roky 2.5. a ze 2.5. chce nastupit, vypoved jej nebola este dorucena, ked jej bude odoslana dnes 29.4. tak zacne plynut od 1.5. ci to nemozem dat skor ako ona nastupuje ?

A dôvod výpovede ?

Zákaz výpovede§ 64
(1)Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
(3)Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi
a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.
veronikasad
29.04.11,05:13
ona oznamila ustne do telefonu ze dieta dovrsi 3 roky 2.5. a ze 2.5. chce nastupit, vypoved jej nebola este dorucena, ked jej bude odoslana dnes 29.4. tak zacne plynut od 1.5. ci to nemozem dat skor ako ona nastupuje ?
z akého dôvodu chce firma ukončiť s pracovníčkou prac.pomer ?

Výpovedné dôvody uvedené v § 63 sa nemenili.
Mirka K.
29.04.11,05:19
ok je mi to jasne, az 2.5. moze dostat vypoved, kedze dieta vtedy dovrsi 3 roky a RD jej defin.konci
Mirka K.
29.04.11,05:21
z dovodu prekazok na strane zamestnavatela, miesto je uz obsadene, nie je moznost vytvorit dalsie. Cize §63 si pozriet v ZP a dat jej taky odstavec a kedze bude dostavat este 60% z HM a bude cerpat volno s tou nahradou, to je aky § ZP? a ake zapisy treba k tomu doplnit ? dakujem
veronikasad
29.04.11,05:22
ok je mi to jasne, az 2.5. moze dostat vypoved, kedze dieta vtedy dovrsi 3 roky a RD jej defin.konci
Skúste navrhnúť pracovníčke skončenie prac.pomeru dohodou (s nárokom na odstupné). Ak sa zaeviduje na UP, bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti
katka50
29.04.11,05:28
z dovodu prekazok na strane zamestnavatela, miesto je uz obsadene, nie je moznost vytvorit dalsie. Cize §63 si pozriet v ZP a dat jej taky odstavec a kedze bude dostavat este 60% z HM a bude cerpat volno s tou nahradou, to je aky § ZP? a ake zapisy treba k tomu doplnit ? dakujem


Zákonník práce § 142 ods.4
§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa[/B][/FONT][/SIZE]

(4)Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.


Len v tomto prípade jej môžete vyplatiť náhradu mzdy 60%. Ak nie je písomná dohoda so zástupcami zamestnancov - má nárok na náhradu mzdy v sume jej priemerného zárobku. Ak jej PP skončí 31.7., tak aj za mesiac júl.
Mirka K.
29.04.11,07:35
nie je mozna dohoda, pretoze pracovnicka je nahnevana a nechce pristupit na ziadnu dohodu ani si to vysvetlit a poradit. cize podla § 63 ZP jej dat vypoved z dovodu prekazok na strane zamestnavatela a vypoved zacne plynut od 1.6. cize 60% z priemerneho zarobku dostane za 5,6 aj 7/11 ?
veronikasad
29.04.11,07:37
nie je mozna dohoda, pretoze pracovnicka je nahnevana a nechce pristupit na ziadnu dohodu ani si to vysvetlit a poradit. cize podla § 63 ZP jej dat vypoved z dovodu prekazok na strane zamestnavatela a vypoved zacne plynut od 1.6. cize 60% z priemerneho zarobku dostane za 5,6 aj 7/11 ?
o aké prekážky ide ? Výpoveď môžeš dať len z presne vymedzených dôvodov uvedených v § 63 Zákonníka práce. Inak je neplatná.
Mirka K.
29.04.11,07:49
§ 63 ods. 1 pism. b) zamestnavatel premysla ci prevadzku nezrusi uplne, pretoze nevykazuje zisk, porad mi teda ktore sa dava ked zamestnavatel nechce pracovnicku po RD, ktora bude mat mozno dalsie dietatko, hold diskriminacia, ale strojcom tohto nie som ja, len plnim ulohy.
veronikasad
29.04.11,07:52
§ 63 ods. 1 pism. b) zamestnavatel premysla ci prevadzku nezrusi uplne, pretoze nevykazuje zisk, porad mi teda ktore sa dava ked zamestnavatel nechce pracovnicku po RD, ktora bude mat mozno dalsie dietatko, hold diskriminacia, ale strojcom tohto nie som ja, len plnim ulohy.
Zrušilo sa jej pracovné miesto počas RD ?
mimotemypracovníčka má zrejme dobré poradcu, tak aby ste nemuseli ešte cez súd riešiť neplatné skončenie pracovného pomeru.

oceňujem tvoju úprimnosť.
Mirka K.
29.04.11,07:56
ona tvrdi, ze ma vsetko nastudovane, nechce si dat poradit, horuca krv. Uprimnost? ja sa s tym morim uz dlho, lebo toto iste caka aj mna, som na RD a sefka ma ide tiez prepustit a uprimna bola ona, hned mi povedala, ze si tam necha pani co ma cosi do dochodku ako mladu babu s malym dietatom, toto je tiez ta ista varianta, ale to uz je udel matiek..:-(
Pracovne miesto sa pocas RD nezrusilo - je to predavacka, su tam jej kolegyne. Tak porad mi.
evkap.
29.04.11,08:00
Prosim o radu
mame taky pripad ze nastupuje k nam do zamestnanie pracovnicka ktora je na predlzenej materskej dovolenke, kvoli zdravotnemu stavu maleho dietata.dieta ma 5 rokov.
ta pracovnicka u nas este nepracovala ona isla na matersku z uradu prace.
aky je teraz postup? moze pracovat ak ma potvrdenie z dieta je chore?? nestari narok na tie peniaze???
musi aj ona sa prihlasit do SP alebo vsetky papiere robime len vo firme??
dakujem za kazdu radu.
evkap.
29.04.11,08:22
dobry den.
mam taky problem
chceme prijat do zamestnania pracovnicku ktora je na predlzenej materskej dovolenke kvoli zdravotnemu stavu dietata. dieta ma 5 rokov
pracovnicka u nas este nepracovala, na matersku isla z uradu prace.
aky je postup? prihlasky vyplna len firma??? ma niake povinnosti aj zamestnankyna? strati niake peniaze ohladne materskej ???
dakujem za kazdu radu.
Mirka K.
29.04.11,10:47
ze teraz je vypoved aj podla § 63 ZP - mozna evidencia na UP a dostane davku v nezamestnanosti
Mirka K.
29.04.11,10:49
ok toto som preverovala, je to tak, 60% aj za 7/11, dakujem
milagros208
03.06.11,11:05
Ahojte. Potrebovala by som poradiť. Zamestnankyňa pracovala v našej firme od roku 2003. V roku 2005 nastúpila na materskú a v roku 2008 na ďalšiu materskú bez prerušenia. V októbri 2011 jej končí rodičovská dovolenka pri druhom dieťati. Pracovné miesto pre ňu nemáme, keďže jej pracovné povinnosti boli rozdelené medzi ďalšie dve kolegyne. Akým spôsobom s ňou môžme ukončiť PP? Má nárok na výpovednú lehotu aj odstupné? Výpoveď jej dať nemôžme, ale dohodnúť sa s ňou o skončení PP s odstupným môžme aj počas trvania RD? Má nárok na 3-mesačné odstupné? Ďakujem.
veronikasad
03.06.11,12:45
Ahojte. Potrebovala by som poradiť. Zamestnankyňa pracovala v našej firme od roku 2003. V roku 2005 nastúpila na materskú a v roku 2008 na ďalšiu materskú bez prerušenia. V októbri 2011 jej končí rodičovská dovolenka pri druhom dieťati. Pracovné miesto pre ňu nemáme, keďže jej pracovné povinnosti boli rozdelené medzi ďalšie dve kolegyne. Akým spôsobom s ňou môžme ukončiť PP? Má nárok na výpovednú lehotu aj odstupné? Výpoveď jej dať nemôžme, ale dohodnúť sa s ňou o skončení PP s odstupným môžme aj počas trvania RD? Má nárok na 3-mesačné odstupné? Ďakujem.
Prečo s ňou chcete končiť pracovný pomer dohodou už teraz - počas rodičovskej dovolenky ?
milagros208
26.08.11,06:24
Prečo s ňou chcete končiť pracovný pomer dohodou už teraz - počas rodičovskej dovolenky ?
Šéf by to chcel doriešiť už teraz. Zamestnankyňa sa priebežne informuje, či bude môcť k nám nastúpiť a či si má hľadať prácu niekde inde. Myslím, že obe strany chcú mať túto záležitosť uzavretú. Chceli by sme to doriešiť tak, aby boli spokojné obe strany. Aby firma nemala zbytočné náklady a neplatila peniaze navyše, ktorých nemá momentálne nazvyš, ale aby bola spokojná aj zamestnankyňa. Preto tá dohoda. Je v tom nejaký problém ukončiť PP dohodou počas rodičovskej dovolenky? A akým spôsom jej odstupné a nevyčerpanú dovolenku preplatíme? Myslím tým, prihlášku a odhlášku na SP a zdravotnú poisťovňu. Ďakujem.
milagros208
21.09.11,10:26
Šéf by to chcel doriešiť už teraz. Zamestnankyňa sa priebežne informuje, či bude môcť k nám nastúpiť a či si má hľadať prácu niekde inde. Myslím, že obe strany chcú mať túto záležitosť uzavretú. Chceli by sme to doriešiť tak, aby boli spokojné obe strany. Aby firma nemala zbytočné náklady a neplatila peniaze navyše, ktorých nemá momentálne nazvyš, ale aby bola spokojná aj zamestnankyňa. Preto tá dohoda. Je v tom nejaký problém ukončiť PP dohodou počas rodičovskej dovolenky? A akým spôsom jej odstupné a nevyčerpanú dovolenku preplatíme? Myslím tým, prihlášku a odhlášku na SP a zdravotnú poisťovňu. Ďakujem.
Dňa 10.10.2011 sa tejto našej zamestnankyni končí rodičovská dovolenka. Má ešte zostatok 15 dní starej dovolenky. Zamestnávateľ aj zamestnankyňa sa chcú dohodnúť o skončení pracovného pomeru podľa par. 63 ods. 1 písm. b. Zamestnankyňa má nárok na 3-mesačné odstupné, keďže pracovný pomer trvá od roku 2003 a od roku 2005 až doteraz bola na materskej a rodičovskej dovolenke. Dohodnúť sa môžu skôr a dohoda platí dňom podpísania alebo až od prvého dňa nasledujúceho mesiaca? Ako by sa postupovalo pri spracovaní miezd ak by čerpala dovolenku alebo jej bola dovolenka preplácaná z pohľadu prihlásenia do SP A ZP a nepravidelného príjmu? Rada by som poznala názor ako by ste takýto pracovný pomer ukončili vy a ako by to vyzeralo pri výpočte mzdy. Ďakujem.