kika14
29.04.11,08:32
Priateľka je 2 roky nezamestnaná. Od augusta 2010 si platí DNP. Je tehotná asi 5 týždňov, termín pôrodu ešte nemá určený - pravdepodobne druhá polovica decembra 2011. Môže ešte nejakým spôsobom ovplyvniť výšku materskej, aby poberala max. materskú ? Ďakujem
veronikasad
29.04.11,06:35
Priateľka je 2 roky nezamestnaná. Od augusta 2010 si platí DNP. Je tehotná asi 5 týždňov, termín pôrodu ešte nemá určený - pravdepodobne druhá polovica decembra 2011. Môže ešte nejakým spôsobom ovplyvniť výšku materskej, aby poberala max. materskú ? Ďakujem
Ak do nástupu na materskú je viac ako 26 týždňov, môže súčasné DNP zrušiť a uzatvoriť nové s maximálnym vymer.základom.
kika14
29.04.11,06:39
Ak do nástupu na materskú je viac ako 26 týždňov, môže súčasné DNP zrušiť a uzatvoriť nové s maximálnym vymer.základom.
Ďakujem pekne Veronikasad a musí mať medzi zrušením a uzatvorením nového DNP pauzu, napr. 1 deň ?
veronikasad
29.04.11,06:41
Ďakujem pekne Veronikasad a musí mať medzi zrušením a uzatvorením nového DNP pauzu, napr. 1 deň ?
myslím, že nemusí. Ale kludne si ju môže dať. Prihlášku a odhlášku môže odovzdať jeden deň. (nedá sa prihlasovať späť, so skorším termínom ano)
majovrabel
29.04.11,06:45
Ak by sa odhlasila dnes, prihlasila o 2 dni, potrebuje termin porodu po 11.12.2011
kika14
29.04.11,06:48
Poprosím o odpoveď ešte na jednu otázku. Ak zruší DNP a uzatvorí nové a do nástupu na materskú bude menej ako 26 týždňov. Z ktorého vymer. základu sa jej bude počítať materská ? Ďakujem
KEJKA
29.04.11,06:50
zo starého, resp. z minimálneho, určite nie z nového. Je tam podmienka tých 26 týždňov.
majovrabel
29.04.11,06:52
z minimalneho... Len teda este na vysvetlenie... Lekar pocita tehotenstvo ako 40 tyzdnov, termin porodu urcuje priblizne v 10. tyzdni a vacsinou sa da dohodnut posunut termin aj o 2 tyzdne, ak je to nutne... Cize verim, ze aj keby realny termin bol 1.12, tak by tam lekar napisal toho 12.12... Potom uz je jedine riziko predcasny porod skor ako 6 tyzdnov pred planovanym terminom, vtedy plati datum porodu...
veronikasad
29.04.11,06:53
Poprosím o odpoveď ešte na jednu otázku. Ak zruší DNP a uzatvorí nové a do nástupu na materskú bude menej ako 26 týždňov. Z ktorého vymer. základu sa jej bude počítať materská ? Ďakujem
z minimálneho, aj keď platila viac. Ale sleduje sa obdobie až do pôrodu. Termín do nástupu na materskú som napísala preto, že ak do tohto času nemá splnenú podmienku 26 týždňov, "naťahujú" na SP schválenie materského.
majovrabel
29.04.11,06:53
Urcite z minimalneho nie zo stareho:)
KEJKA
29.04.11,06:55
moja otázka
dcéra si teraz začne platiť DNP z rozdielu medzi max.VZ a HM v TPP . V r.2012 pôjde na materskú.
Dovtedy /napr. od februára 2012/ bude mať splnenú podmienku 270 dní DNP
a
do termínu nástupu MD aj tých 26 týždňov - tie uplynú ešte v priebehu roka 2010.
Z čoho sa jej bude počítať MD? pochopila som správne že aj z TPP aj z DNP ale spočítajú sa VZ len za rok 2011.
To zn. že ak DNP bude platiť máj-december 2011, tak za tieto mesiace jej bude vychádzať max. vym.základ, ale z obdobia 1-4/2011 bude mať VZ len z TPP, teda celkovo bude mať MD vypočítanú o niečo menej ako z maxima, správne?
veronikasad
29.04.11,07:00
moja otázka
dcéra si teraz začne platiť DNP z rozdielu medzi max.VZ a HM v TPP . V r.2012 pôjde na materskú.
Dovtedy /napr. od februára 2012/ bude mať splnenú podmienku 270 dní DNP
a
do termínu nástupu MD aj tých 26 týždňov - tie uplynú ešte v priebehu roka 2010.
Z čoho sa jej bude počítať MD? pochopila som správne že aj z TPP aj z DNP ale spočítajú sa VZ len za rok 2011.
To zn. že ak DNP bude platiť máj-december 2011, tak za tieto mesiace jej bude vychádzať max. vym.základ, ale z obdobia 1-4/2011 bude mať VZ len z TPP, teda celkovo bude mať MD vypočítanú o niečo menej ako z maxima, správne?
Kejka, samostatne jej vypočítajú materské zo zámestnania a samostatne z DNP. Dávka bude vyplácaná len jedna, najviac z maxima.
Ak jej vznikne preplatok na DNP, môže požiadať o vrátenie (ak nemá stály plat, rozdiel medzi mzdou a maximom sa počíta mesačne ťažko, lebo VZ asi mesačne meniť nemôže).
majovrabel
29.04.11,07:03
Myslim, ze DNP si musi platit ku dnu, ked na matersku pojde, inak z neho nedostane nic... Ale kedze sa berie predchadzajuci rok ako rozhodujuce obdobie, tak ak bude tehotna koncom roka, tak si od 1.1 moze znizit DNP na minimum... Vyjde to ale pravdepodobne naozaj o nieco nizsie ako maximum v buducom roku... a myslim, ze nie je mozne to buducorocne maximum dosiahnut...
mizu24
29.04.11,11:23
Celkom dobre je to rozpísané v marcovom čísle Mama a ja.
brčko
29.04.11,15:11
menej by jej to vychádzalo len v prípade, že denný vym.základ zo zamestnania za celý rok 2011 bude nižší ako denný vym.základ zo zamestnania za obdobie súbehu zamestnania a DNP.

A uvidíme, či sa zákon nebude nejako meniť od 1.1.2012, čo sa týka dnp, resp. nárokov na nem.dávky z viacerých nem.poistení, to som velmi zvedavá, no nesledujem, čo plánujú.