zanetka68
29.04.11,09:04
Dobrý deň všetkým,

chcela by som Vás požiadať o radu. Firma, plátca DPH, kúpila nové osobné vozidlá. Na kúpu PHM budeme uplatňovať 80 % paušálne výdavky. Tu som narazila na §49, ods. 5. Neviem, či môžeme uplatniť celú DPH z ceny vozidiel obstaraných na úver, ak nebudú pracovníci, ktorí budú vozidlá používať viesť knihy jázd.
zanetka68
04.05.11,06:29
Prosím Vás, nikto nevie? :(
betka
10.05.11,19:20
Max. 80%
marjankaj
10.05.11,20:31
Dobrý deň všetkým,

chcela by som Vás požiadať o radu. Firma, plátca DPH, kúpila nové osobné vozidlá. Na kúpu PHM budeme uplatňovať 80 % paušálne výdavky. Tu som narazila na §49, ods. 5. Neviem, či môžeme uplatniť celú DPH z ceny vozidiel obstaraných na úver, ak nebudú pracovníci, ktorí budú vozidlá používať viesť knihy jázd.

Ak sa automobil používa iba na podnikanie, tak si môžeš uplatniť celú DPH z ceny vozidla.
DPH z nákupu PHL iba do 80%.
zanetka68
11.05.11,07:58
Pripájam odpoveď DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak platiteľ kúpil motorové vozidlá na účely uskutočňovania dodávok ? na zdaniteľné plnenia má v súlade s § 49 až 51 právo na odpočítanie dane. Jednou z podmienok vzniku nároku na odpočítanie dane je, že platiteľ prijal nakúpené motorové vozidlo na uskutočnenie svojich dodávok tovarov a služieb, ktoré podliehajú dani na výstupe resp. sú oslobodené od dane s nárokom na odpočítanie dane.
Skutočnosť, že z PHM sa uplatní 80% paušálny výdavok na dani z príjmov nemá z pohľadu nároku na odpočítanie dane z nákupu motorového vozidla vplyv.

JUDr. Danuša Staníková
sekcia metodiky daní
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica