janosh
29.04.11,10:14
Ahojte,

Chcem sa Vás opýtať kedy v skutočnosti prebehne platba za nehnuteľnosť medzi predávajúcemu a kupujúcemu?
1. Či to je pri podpise kúpnej zmluvy teda pred vkladom do katastra alebo až potom? V tomto prípade čo ak sa suma vyplatí ale kataster to z nejakého dôvodu zamietne?
2. Či to je pri podpise kúpnej zmluvy ale peniaze by išli ja neviem do trezoru zatial (u notára), peniaze z úveru na nejaký nezávislý účet (notárovi) a v prípade že to aj na katastri bude OK, až potom sa to uvoľní predávajúcemu.

za pomoc vám vopred ďakujem
Chobot
29.04.11,12:13
Ahojte,

Chcem sa Vás opýtať kedy v skutočnosti prebehne platba za nehnuteľnosť medzi predávajúcemu a kupujúcemu?
1. Či to je pri podpise kúpnej zmluvy teda pred vkladom do katastra alebo až potom? V tomto prípade čo ak sa suma vyplatí ale kataster to z nejakého dôvodu zamietne?
2. Či to je pri podpise kúpnej zmluvy ale peniaze by išli ja neviem do trezoru zatial (u notára), peniaze z úveru na nejaký nezávislý účet (notárovi) a v prípade že to aj na katastri bude OK, až potom sa to uvoľní predávajúcemu.

za pomoc vám vopred ďakujem

Všetko záleží od dohody medzi kupujúcim a predávajúcim. Nikde nie je prikázané vyplatiť cenu za nehnuteľnosť vtedy a vtedy. Je to možné aj pred podpisom zmluvy, aj po podpise aj po zavkladovaní návrhu. JE to na dôvere a zebezpečení rizika nezaplatenia.
dana9
29.04.11,12:29
idealne je to tak aby bola zabezpecena ochrana pre obidve strany, v podstate nieco podobne ako je popisane v otazke

takze napriklad:
1, podpise sa zmluva,
2,peniaze sa vlozia na vinkulovany ucet, do depozitu k notarovi a podobne,
3 poda sa navrh na vklad vlastnickeho prava do katastra a
4, po zapise vlastnickeho prava kupujuceho na LV, sa peniaze uvolnia v prospech predavajuceho, alebo, ak sa vlastnicke pravo z nejakeho dovodu nezapise, peniaze sa vratia kupujucemu
5 v pripade ak je cast kupnej ceny z prostriedkov hypotekarneho uveru, banka peniaze uvolni, ked je na LV zapisane zalozne pravo banky (niektore to robia uz po podani navrhu a vyznaceni plomby napr VUB)

tento postup chrani obidve strany
janosh
29.04.11,12:41
Hej, ale čo by bolo v tom prvom prípade že peniaze by už boli u predávajúceho no na katastri by sa to neprepísalo, aký je postup? Pýtam sa preto, lebo v blízkej budúcnosti idem kupovať byt a chcel by som vedieť čo aj v takom prípade.
dana9
29.04.11,12:53
ak by bol predavajuci korektny tak nic, proste by si pockal kym ti vlastnictvo zapisu.

ale napriklad moze nastat situacia ze predavajuci medzicasom zomrie a na katastri je konanie prerusene pre nejaku hlupost
ak by ste mali dohodnute odovzdanie bytu az po zapise na kataster, tak nemas kde byvat az do skoncenia dedicskeho konania a nemas ani peniaze

alebo ak zistis ze medzicasom, do zapisu vlastnickeho prava vyskoci na byt exekucia, trestne koannie, urcovacia zaloba a podobne, a ty nemas peniaze ani byt, toto tiez plati pre vsetky pripady ked sa z predavajuceho vykluje je spekulant, pripadne rovno podvodnik

kupa nehnutelnosti je velka vec. kedza tretia zmluva je problematicka (z vlastnej skusenosti) a zaraza ma kolko ludi nie je ochotnych obetovat nieco na ochranu svojich zaujmov

uprimne ti poviem, ak by mojmu klientovi , resp mne niekto ako podmienku predaja daval taku postup platby kupnej ceny ako ty pises tak do toho na 100% nejdem
buchač
01.05.11,10:47
Ahojte,

Chcem sa Vás opýtať kedy v skutočnosti prebehne platba za nehnuteľnosť medzi predávajúcemu a kupujúcemu?
1. Či to je pri podpise kúpnej zmluvy teda pred vkladom do katastra alebo až potom? V tomto prípade čo ak sa suma vyplatí ale kataster to z nejakého dôvodu zamietne?
2. Či to je pri podpise kúpnej zmluvy ale peniaze by išli ja neviem do trezoru zatial (u notára), peniaze z úveru na nejaký nezávislý účet (notárovi) a v prípade že to aj na katastri bude OK, až potom sa to uvoľní predávajúcemu.

za pomoc vám vopred ďakujem


Všetko záleží od dohody medzi kupujúcim a predávajúcim. Nikde nie je prikázané vyplatiť cenu za nehnuteľnosť vtedy a vtedy. Je to možné aj pred podpisom zmluvy, aj po podpise aj po zavkladovaní návrhu. JE to na dôvere a zebezpečení rizika nezaplatenia.
Viď Chobotov príspevok

Ale ja za seba ...keď peniaze budem mať :

1. Na účte - bezhotovostným vkladom ...
2. V peňaženke - tzv. z rúčky do rúčky ...

Oba spôsoby som absolvoval ...je to fakt o tej dôvere ...
doktor23
01.05.11,18:57
odporúčam notársku úschovu. Keď budeš vlastníkom, peniaze sa uvoľnia pre predávajúceho. Presné podmienky sa dohodnú u notára. Nestojí to tak veľa a obidve strany majú istotu
buchač
01.05.11,19:27
Vrátim sa k tej dôvere ...

Mne sa jedná aj o to , že tu nejak nejde len o ten konečný výsledok , zrealizovanie samotnej platby...
To je len čerešnička na torte , ak ide všetko tak , ako má ísť...

Tá dôvera spočíva predsa aj v tom , že tu ide aj o vedľajšie náklady , spojené so samotnou transakciou ako takou ...
Predsa len ... kolky , výpisy , strata času ...atď , tiež to ide do peňaženky ...
To nespomínam , ak si ešte napríklad kupujúci aj hypotéku vybavuje ...
Môže tam byť hocaká zmluvna pokuta ...tú si môže dotyčný na lampárni v Olcnave akurát tak uplatniť - je v podstate nevymožiteľná , ak ovšem nie je zálohou istená .
No je to aj naopak ...záloha je položená , no k obchodu aj tak nedôjde ...a zálohe je ( môže byť tá tam ...)..

Jeden natrafí na paka , ktorý v poslednej dobe cukne a je to na infarkt ...
janosh
02.05.11,06:20
Diki za odpovede, tak je ešte zistím ako s tou notárskou úschovnou, lebo tiez by som bol radsej aby som aj ja ako kupujuci mal nejaku istotu nie len ten predavajuci, ktoremu by to malo byt v podstate jedno ci dostane peniaze hned pri podpise alebo po tyzdni...
Samozrejme to je o dovere ale ked clovek od niekoho kupuje nehnutelnost a v zivote sa s nim nestretol, len tak mu nemoze doverovat a ja by som aj rad obetoval tie peniaze notarovi uz len minimalne kvoli tomu aby som pokojne spaval. kazdopadne vam dakujem ešte raz.
Jano