martuľa
29.04.11,10:56
Zamestnanec pracuje na poobednej smene a od rána je na vyšetrení u lekára. Odmieta prísť poobede do práce, nakoľko má od lekára potvrdenie na celý deň.
Je to v poriadku? Platí pre neho toto potvrdenie počas jeho poobedňajšej zmeny, alebo nie ?
vďaka
http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
katka50
29.04.11,09:01
Zamestnanec pracuje na poobednej smene a od rána je na vyšetrení u lekára. Odmieta prísť poobede do práce, nakoľko má od lekára potvrdenie na celý deň.
Je to v poriadku? Platí pre neho toto potvrdenie počas jeho poobedňajšej zmeny, alebo nie ?
vďaka
http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Podľa mňa, ak mu lekár na potvrdení vyznačí, platí celý deň, alebo celodenné vyšetrenie, tak áno - platí mu to aj na poobedňajšiu zmenu.
martuľa
29.04.11,09:12
vieš, lebo názory sa rôznia.
*Vraj ak má vyšetrenie iba do napr. 15:00 musí prísť do práce a pokračovať v poobedňajšej zmene.Ak nenastúpi môže to mať za následok neospravednené hod. - absenciu
* je treba preskúmať, dokedy bol u lekára, koľko trvá cesta od lekára a pod.....lekárske vyšetrenie ak to nie je nevyhnutné má si plánovať mimo pracovnej doby....
* ja som tiež toho názoru, že keď má na celý deň tak to platí tak, ako keby bol počas rannej zmeny. Len tu je teraz otázka, či bol u lekára 2 hod. alaebo až do napr. 15:00 hod.
katka50
29.04.11,09:19
vieš, lebo názory sa rôznia.
*Vraj ak má vyšetrenie iba do napr. 15:00 musí prísť do práce a pokračovať v poobedňajšej zmene.Ak nenastúpi môže to mať za následok neospravednené hod. - absenciu
* je treba preskúmať, dokedy bol u lekára, koľko trvá cesta od lekára a pod.....lekárske vyšetrenie ak to nie je nevyhnutné má si plánovať mimo pracovnej doby....
* ja som tiež toho názoru, že keď má na celý deň tak to platí tak, ako keby bol počas rannej zmeny. Len tu je teraz otázka, či bol u lekára 2 hod. alaebo až do napr. 15:00 hod.

Podľa mňa zbytočne skúmať dokedy bol u lekára, koľko trvá cesta, a pod. Jednoducho lekár z nejakého dôvodu mu priznal potrebu celodenného kľudu /možno náročné vyšetrenie/ a ja by som to rešpektovala.
martuľa
29.04.11,10:25
aj ja - dék za názor
veronikasad
29.04.11,10:32
Podľa mňa zbytočne skúmať dokedy bol u lekára, koľko trvá cesta, a pod. Jednoducho lekár z nejakého dôvodu mu priznal potrebu celodenného kľudu /možno náročné vyšetrenie/ a ja by som to rešpektovala.
Katka, nie som zamestnávatel - napriek tomu nesúhlasím s tebou (najmä ak zamestnanci celodenné P-čka zneužívajú)

2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
katka50
29.04.11,10:43
Katka, nie som zamestnávatel - napriek tomu nesúhlasím s tebou (najmä ak zamestnanci celodenné P-čka zneužívajú)

2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Áno Veronika, to všetko viem. Ale ako by si postupovala Ty, ak by Ti zamestnanec doložil potvrdenie od lekára platné na celý deň ?
VERONIKA6
29.04.11,11:09
Niekoľkokrát som preverovala u lekára, dokonca zubára /zamestnancovi robil nové zuby/, či je ošetrenie nutné celý deň. Lekár bol ešte urazený, že keď sa pod to podpísal tak asi áno. Keď si tieto péčka zamestnanec vyčerpal, začal nosiť péčka ako doprovod dcéry k zubárovi. A neporadili
sme si.
martuli
29.04.11,11:14
Môžem dať pohľad akurát z druhej strany - ono záleží aj od toho, "začo" vlastne to Péčko dostal - mohla to byť len obyčajná kontrola - tj. napr. odber, posúdenie výsledkov, záverečné posúdenie a vyšetrenie lekárom. Alebo mohlo ísť o náročné vyšetrenie, po ktorom je nutný oddych a to sa už bohužiaľ na Péčka nepíše. Je jasné, že pokiaľ mi vytrhli zub, môžem byť celodenne trocha mimo z bolesti, injekcie a pod., alebo som si bol len na predpis a to je už potom o niečom inom.
veronikasad
29.04.11,14:11
Áno Veronika, to všetko viem. Ale ako by si postupovala Ty, ak by Ti zamestnanec doložil potvrdenie od lekára platné na celý deň ?
spracovala vo firme smernicu, s ktorou by boli zamestnanci oboznámení. A uznala len priepustku, na ktorej by bol čas odchodu od lekára (chcela by som vidieť lekára, ktorý napíše odchod o 15-tej, keď má pracovnú dobu do 13-tej). Sú však aj výnimky, lekári, ktorí robia v popoludňajších hodinách ... Ak na priepustke nebude čas odchodu, vrátila by som ju zamestnancovi na doplnenie.

Som za to, aby každý zamestnanec dostal všetko čo mu patrí (nebál sa pýtať a dostal od šéfa volno na návštevu lekára). Ale nezneužíval P-čka ako ´dalšiu dovolenku. Príspevkov na túto tému je na porade viac ako dosť.
Dana7
29.04.11,14:38
Prikláňam sa k názoru, že ak sa lekár pod to podpíše, tak vie, či je to nevyhnutné alebo nie. Napríklad môj manžel je vodič z povolania a raz bol síce u lekára len asi hodinu, ale lekárka mu podala injekciu, po ktorej je zákaz šoférovať, obsluhovať stroje a pod. Tak jasné, že mu dala celodenné ošetrenie. Nebude predsa riskovať, že on po hodine pôjde do práce, príde mu zle za volantom a napácha nejakú tragédiu.
veronikasad
29.04.11,14:55
Prikláňam sa k názoru, že ak sa lekár pod to podpíše, tak vie, či je to nevyhnutné alebo nie. Napríklad môj manžel je vodič z povolania a raz bol síce u lekára len asi hodinu, ale lekárka mu podala injekciu, po ktorej je zákaz šoférovať, obsluhovať stroje a pod. Tak jasné, že mu dala celodenné ošetrenie. Nebude predsa riskovať, že on po hodine pôjde do práce, príde mu zle za volantom a napácha nejakú tragédiu.
Danka, môj príspevok je o niečom inom. Zamestnanec má nárok na platené volno na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdravotníckom zariadení. Preto by mal lekár písať odchod zo zariadenia.

Prípad tvojho manžela, o ktorom píšeš. lekár mal napísať odchod z ambulancie a (ne)doporučenie po vykonaní lekárskeho zákroku viesť motorové vozidlo. Žiadny rozumný šéf by ho za volant neposlal ...
Dana7
29.04.11,15:13
Danka, môj príspevok je o niečom inom. Zamestnanec má nárok na platené volno na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdravotníckom zariadení. Preto by mal lekár písať odchod zo zariadenia.

Prípad tvojho manžela, o ktorom píšeš. lekár mal napísať odchod z ambulancie a (ne)doporučenie po vykonaní lekárskeho zákroku viesť motorové vozidlo. Žiadny rozumný šéf by ho za volant neposlal ...

To je síce pravda, ale čo by v takom prípade, po podaní nejakého opiátu, kedy má byť v kľude a odpčívať robil v práci. Sedel by na vrátnici a čakal do konca pracovnej doby a prípadne sa zosypal na zem aj z tej stoličky. Inú náplň práce pre neho nemajú, takže ak nemôže šoférovať, nemá v podstate čo robiť.
truch
29.04.11,15:50
Zamestnanec pracuje na poobednej smene a od rána je na vyšetrení u lekára. Odmieta prísť poobede do práce, nakoľko má od lekára potvrdenie na celý deň.
Je to v poriadku? Platí pre neho toto potvrdenie počas jeho poobedňajšej zmeny, alebo nie ?
vďaka
http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif

pozri aj tu:
http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fkariera.zoznam.sk%2Fcl%2F100515%2 F611387%2FVysetrenie-u-lekara---prekazka-v-praci&ei=COq6TbzQNM3usga0gaWGBg&usg=AFQjCNFLnr5UoompYvwAtHlt43xZI7fadQ&sig2=vOsqhTIIuVAKaZtUP_CQRA