1lussinka1
29.04.11,14:45
Prosím o radu. Môj ex-manžel ešte za nášho manželstva zobral úver, kde ja ale nefigurujem ako ručiteľ ani ako spoludlžník. Môžu odo mňa vyžadovať, v prípade neplatenie ex-manžela, zaplatenie týchto dlhov, keďže vznikli počas nášho manželstva?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Mária27
29.04.11,14:52
Ak zobral manžel úver bez teba, je to len jeho pohľadávka, ktorú by exekútor mohol uspokojiť aj z BSM. Ak máte bezpodielové spoluvlastníctvo manželov už vyporiadané, teda už neexistuje, nemôže to od teba nik vyžadovať.

Pozri občiansky zákonník:
§ 147

(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Mila123
29.04.11,15:07
Ak zobral manžel úver bez teba, je to len jeho pohľadávka, ktorú by exekútor mohol uspokojiť aj z BSM. Ak máte bezpodielové spoluvlastníctvo manželov už vyporiadané, teda už neexistuje, nemôže to od teba nik vyžadovať.

Pozri občiansky zákonník:
§ 147

(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
môže ale nemusí......zvyčajne sa prestupuje k vymáhaniu u toho druhého z manželov...ak si zamestnaná je to veľmi jednoduché.....nariadi výkon rozhodnutia ....
Mária27
29.04.11,16:06
môže ale nemusí......zvyčajne sa prestupuje k vymáhaniu u toho druhého z manželov...ak si zamestnaná je to veľmi jednoduché.....nariadi výkon rozhodnutia ....

Oni už nie sú manželia. V tomto prípade by to mohli získať od nej len pri splnení dvoch podmienok: muselo by ešte existovať BSM a musel by to byť výkon rozhodnutia. Príjem zo zamestnania patrí do BSM len počas manželstva. Po zániku manželstva síce zanikne BSM, ale jeho masa existuje v hodnote ku dňu zániku manželstva - až do jeho vyporiadania medzi manželmi. Právne vzťahy vo vzťahu k BSM sa analogicky posudzujú ako BSM. Ak je však BSM medzi bývalými manželmi už vyporiadané, nemôže byť pohľadávka uspokojená z BSM, lebo už neexistuje ani pre právne situácie.
1lussinka1
30.04.11,09:35
ďakujem pekne za odpoveď, veľmi si mi pomohla a hlavne mi padol kameň zo srdca :)
220870
30.04.11,09:58
Bolo počuť až sem....alebo hrmí?:)
Auri
12.06.11,19:21
A čo v prípade, že BSM zanikne počas manželstva? Po jeho vyporiadaní - kde manžel preberie na seba všetky svoje dlhy, majetok žiaden nie je - môže niekto vyžadovať od manželky úhradu jeho pohľadávok? A môže prísť exekúcia na manželku, ak sú pohľadávky len manželove? Manželka nie je nikde podpísaná, vôbec o dlhoch nevedela až kým to neprasklo.
misoft
12.06.11,19:38
A čo v prípade, že BSM zanikne počas manželstva? Každý už potom má svoj "piesoček". Po jeho vyporiadaní - kde manžel preberie na seba všetky svoje dlhy, majetok žiaden nie je - môže niekto vyžadovať od manželky úhradu jeho pohľadávok? Dlhy má na krku manžel - má aj svoj piesoček.A môže prísť exekúcia na manželku, ak sú pohľadávky len manželove? Vznesie odpor voči exekúcii a poukáže na zánik BSM - každý za seba. Manželka nie je nikde podpísaná, vôbec o dlhoch nevedela až kým to neprasklo.
:cool: