rollozilinsky
29.04.11,17:11
Dobry den.
Rad by som sa spytal na platnost paragrafu vydaneho lekarom. Po tom ako som pocas pracovnej doby navstivil lekara z dovodu preventivnej prehliadky mi tento vydal potvrdenie o navsteve s casom pokryvajucim celu moju pracovnu dobu. Kedze moja praca sa nachadza v inom okrese, povazoval som to za vybavenu vec.
Po odovzdani potvrdenia uctovnicke mi vsak oznamila, ze nedostanem zaplatenu nahradu mzdy za cely den, pretoze jedno razitko sa rovna polovici a na kompletnu nahradu potrebujem minimalne dve. Zvysom dna mi bude strhnuty z nahradneho volna.
Je toto legalne?
Existuje nejaky paragraf zakonnika prace, ktorym sa pri tejto situacii mozem ohanat? Dakujem.
veronikasad
29.04.11,15:15
Dobry den.
Rad by som sa spytal na platnost paragrafu vydaneho lekarom. Po tom ako som pocas pracovnej doby navstivil lekara z dovodu preventivnej prehliadky mi tento vydal potvrdenie o navsteve s casom pokryvajucim celu moju pracovnu dobu. Kedze moja praca sa nachadza v inom okrese, povazoval som to za vybavenu vec.
Po odovzdani potvrdenia uctovnicke mi vsak oznamila, ze nedostanem zaplatenu nahradu mzdy za cely den, pretoze jedno razitko sa rovna polovici a na kompletnu nahradu potrebujem minimalne dve. Zvysom dna mi bude strhnuty z nahradneho volna.
Je toto legalne?
Existuje nejaky paragraf zakonnika prace, ktorym sa pri tejto situacii mozem ohanat? Dakujem.
Kedy si odchádzal z ambulancie ? (do kedy má lekár pracovnú dobu ?)
rollozilinsky
29.04.11,16:25
Lekar ma pracovnu dobu od 07:00 do 15:00. Niektore dni (...3 dni v tyzdni) vsak ordinuje len do 12:00 a dalej sa venuje administrativnej cinnosti. V cakarni nemavam problem presediet styri hodiny, tentokrat som odchadzal o 11:30. Moje zamestnanie sa nachadza cca 40 km od mojho trvaleho pobytu bez moznosti priameho spoja (...je to 5 km od najblizsieho mesta, zvysok peso alebo taxi). Pracovna doba u nas zacina o 05:30 a konci o 14:00.
truch
29.04.11,16:45
rollozilinsky
29.04.11,17:31
Dobre, podobny problem, ale odpoved nan sa mi zda byt velmi slaba. V podstate je to len citat zo zakonnika prace - ten uz som pred tym cital, no zdal sa mi v tomto nejednoznacny.
Z odpovede na druhy pripad som ale pochopil, ze na potvrdenie je treba vyznacit, ze sa jedna o celodenne osetrenie. Ak toto na paragrafe bude napisane, musi mi zamestnavatel preplatit nahradu mzdy za cely den???
adi11
29.04.11,18:43
Dobre, podobny problem, ale odpoved nan sa mi zda byt velmi slaba. V podstate je to len citat zo zakonnika prace - ten uz som pred tym cital, no zdal sa mi v tomto nejednoznacny.
Z odpovede na druhy pripad som ale pochopil, ze na potvrdenie je treba vyznacit, ze sa jedna o celodenne osetrenie. Ak toto na paragrafe bude napisane, musi mi zamestnavatel preplatit nahradu mzdy za cely den???
musi byt na potvrdeni vypisane, ze osetrenie trvalo cely den
veronikasad
29.04.11,18:50
Lekar ma pracovnu dobu od 07:00 do 15:00. Niektore dni (...3 dni v tyzdni) vsak ordinuje len do 12:00 a dalej sa venuje administrativnej cinnosti. V cakarni nemavam problem presediet styri hodiny, tentokrat som odchadzal o 11:30. Moje zamestnanie sa nachadza cca 40 km od mojho trvaleho pobytu bez moznosti priameho spoja (...je to 5 km od najblizsieho mesta, zvysok peso alebo taxi). Pracovna doba u nas zacina o 05:30 a konci o 14:00.
V tomto prípade nevidím dôvod na nepreplatenie celodenného vyšetrenia (ak si mal odchod potvrdený na priepustke).
rollozilinsky
29.04.11,19:05
Vyborne, dakujem. Existuje nejaka cesta ako o tom presvedcit aj zamestnavatela? To je asi vsak recnicka otazka :P
veronikasad
29.04.11,19:08
Vyborne, dakujem. Existuje nejaka cesta ako o tom presvedcit aj zamestnavatela? To je asi vsak recnicka otazka :P
Preukázaním trvania prekážky v práci (potvrdeným časom odchodu z ambulancie). Zamestnávatel musí prihliadať aj na vzdialenosť medzi zdr.zariadením a pracoviskom

§ 141 Zákonníka práce

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
rollozilinsky
29.04.11,19:35
Je toto prihliadanie na vzdialenost zakotvene aj v zakone?
veronikasad
29.04.11,19:38
Je toto prihliadanie na vzdialenost zakotvene aj v zakone?
Nie, nie je. Rovnako ako nezmyselné tvrdenie vašej mzdárky - za jednu pečiatku polovicu paragrafu.
Zamestnávatel si to môže "ošetriť" v internej mzdovej smernici.
rollozilinsky
30.04.11,07:24
Takze je mozne nazvat konanie nasich uctarov protipravnym? Existuje moznost nejakej staznosti na prislusnu instituciu? Mozno by som chapal ak by sa taketo svojske uctovanie tutlalo v malej firmicke, ale nie v obrovskom koncerne v akom pracujem ja.
Tweety
30.04.11,07:29
Takze je mozne nazvat konanie nasich uctarov protipravnym? Existuje moznost nejakej staznosti na prislusnu instituciu? Mozno by som chapal ak by sa taketo svojske uctovanie tutlalo v malej firmicke, ale nie v obrovskom koncerne v akom pracujem ja.
ÁNo je. Pozri príslušný§ ZP
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
f) znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa zamestnanec so zdravotným postihnutím; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň,
g) nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak nemohol zamestnanec dosiahnuť miesto pracoviska iným primeraným spôsobom,
h) presťahovanie zamestnanca, ktorý má vlastné bytové zariadenie; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň pri sťahovaní v tej istej obci a pri sťahovaní do inej obce najviac na dva dni; ak ide o sťahovanie v záujme zamestnávateľa, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy,
i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.

(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

(4) Za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca. (5) Náhrada mzdy sa poskytne v sume priemerného zárobku zamestnanca.

(6) Zamestnávateľ je povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho účasti na štrajku v súvislosti s uplatnením jeho hospodárskych a sociálnych práv; mzda, ani náhrada mzdy zamestnancovi nepatrí. Účasť na štrajku po právoplatnosti rozhodnutia súdu o nezákonnosti štrajku sa považuje za neospravedlnenú neprítomnosť zamestnanca v práci.