monika113
30.04.11,00:40
Ahojte poraďáci.Chcem vás poprosiť o radu.Syn dovŕšil 28.4.tri.roky.K tomuto dátumu som ukončila pracovný pomer a teda aj RD.Nečerpala som žiadnu zostávajúcu dovolenku,bude mi preplatená v máji.Momentálne mám zdravotné problémy.Mám nárok na nemocenské dávky z ochrannej doby ?Ďakujem za skorú odpoveď.
Mila123
30.04.11,03:06
áno, ochranná doba ti trvá, po novom 7 kalendárnych dní.......
terezamaria
30.04.11,06:33
Ahojte poraďáci.Chcem vás poprosiť o radu.Syn dovŕšil 28.4.tri.roky.K tomuto dátumu som ukončila pracovný pomer a teda aj RD.Nečerpala som žiadnu zostávajúcu dovolenku,bude mi preplatená v máji.Momentálne mám zdravotné problémy.Mám nárok na nemocenské dávky z ochrannej doby ?Ďakujem za skorú odpoveď.

Máš, keďže si ukončila 29.4.2011 pracovný pomer. Len rýchlo konaj, lebo veľa ľudí má zafixovanú starú ochrannú dobu 42 dní. Teraz je to 7 dní, aby si to nezmeškala.:)
brčko
30.04.11,12:00
tvoj prac.pomer skončil počas prerušenia nem.poistenia, počas RD. Začiatok prerušenia je považovný akoby za zánik NP a ukončenie prerušenia akoby za vznik NP (len pre nárok na materské sa toto obdobie prerušenia z dôvodu čerpania RD zaráta do potrebných 270dní a pre nárok na podporu do potrebných 730dní, čo však neznamená, že NP trvalo). Tebe skončil prac.pomer v den skončenia prerušenia. Z toho dôvodu ti neplynie žiadna ochranná lehota. Tá môže trvať len v prípade, ak pred ukončením prac.pomeru NP trvalo. OL by ti neplynula, ani keby si bola tehotná ku dnu skončenia prac.pomeru posledným dnom čerpania RD.

Ak by si čerpala riadnu dovolenku po ukončení RD, tak by bola tvoja OL tolko dní, kolko dní by trvalo nem.poistenie po RD, no najviac 7 dní (ak by si čase ukončenia NP bola tehotná, tak 8mesiacov, bez ohladu na to, či po RD trvalo NP 1den alebo viac dní)
monika113
30.04.11,12:01
Ďakujem za odpoveď,myslela som si,že nemám nárok.Niekde v starých príspevkoch niekto písal,že treba čerpať dovolenku alebo odpracovať aspoň 1.deň,aby bol nárok.Chcela som sa ísť dobrovoľne nemocensky pripoistiť pondelok z minima,aby som mala aspoň nejaké peniažky,ale takto zo zamestnania by to bolo výhodnejšie.Nedá sa čerpať pnka aj z ochrannej doby aj z DNP?
monika113
30.04.11,12:19
Ďakujem za odpoveď Brčko.Sú tu teda 2 protichodné odpovede a teraz si mám vybrať.Mám vtom zmätok.Ak by to bolo ako píšeš,zachráni ma aspoň to DNP alebo to treba platiť 270 dní a až potom je možné dostať nemoc.dávky z DNP?
veronikasad
30.04.11,12:52
Ďakujem za odpoveď Brčko.Sú tu teda 2 protichodné odpovede a teraz si mám vybrať.Mám vtom zmätok.Ak by to bolo ako píšeš,zachráni ma aspoň to DNP alebo to treba platiť 270 dní a až potom je možné dostať nemoc.dávky z DNP?
zaeviduj sa do 7 dní na úrade práce, máš nárok na dávku v nezamestnanosti.
monika113
30.04.11,13:52
Viem,že mám nárok na podporu v nezamestnanosti,ale ide mi o to,či mám nárok na nemocenské dávky z bývalého zamestnania(ochranná doba 7.dní) alebo aspoň z dobrovoľ.nemocenského poistenia,ak si ho založím v pondelok.
veronikasad
30.04.11,14:16
Viem,že mám nárok na podporu v nezamestnanosti,ale ide mi o to,či mám nárok na nemocenské dávky z bývalého zamestnania(ochranná doba 7.dní) alebo aspoň z dobrovoľ.nemocenského poistenia,ak si ho založím v pondelok.
odpoveď máš v prísp. č. 4 od brčko.
Nárok na nemocenské z DNP máš až po 270 dňoch dobr.nem.poistenia (počas RD si mala nem.poistenie prerušené).