verads
30.04.11,08:15
Dobrý den. Chcela by som a opýtat, že mám prevysnutú karaganu ,čimišnik,http://www.panoramio.com/photo/45121077 ako by sa dal tento strom rozmnožit ? treba ho štepit ? a aby hlavne bol na kmienku.prikladám foto z môjho stromu. Dakujem
wabi
01.05.11,16:22
Je treba ho naštepiť na semenáč rovnakého druhu a takto sa prenesie "pendulovitosť. Semenáč treba samozrejme zakúpiť, alebo visiať zo semienka...
verads
01.05.11,20:33
Prosím Vás a čo je to semenáč ten kmienok ? a pendulovitost , že je previsnuty ? prosim napíšte konkretnejšie , dajme tomu kúpim ten semenáč A potom ako našpepit niekde asi treba narezat , na niečo sa hmlisto pamatam ked môj dedo naštiepával ovocné stromy , poloviva kvitla na ružova a druha na bielo ...ale nevoem postup a ako presne ..
Silvernola
02.05.11,02:25
Keď si na tom takto, pohľadaj niekoho vo svojom okolí, kto sa v tom vyzná a nechaj to naňho.
verads
02.05.11,21:25
No keby som bola na tom lepšie , asi by som sa nepýtala ani tu na porade .Ale človek nemôže všetko vediet, bývam v meste v panelaku. mám síce stary rod.dom , ale som tam nikdy nebyvala...
Silvernola
03.05.11,02:26
No keby som bola na tom lepšie , asi by som sa nepýtala ani tu na porade .Ale človek nemôže všetko vediet, bývam v meste v panelaku. mám síce stary rod.dom , ale som tam nikdy nebyvala...
Lepšie raz vidieť ako stokrát čítať (hoci aj na Porade). To vedeli už naši starí rodičia.;)
deli.
03.05.11,05:23
dá sa štepiť aj starší strom? Alebo len mladý? Aký starý strom sa už neštepí? Myslím bežný ovocný strom, napr. čerešňa, ktorá už cca 7 rokov rodí.
verads
03.05.11,07:54
pochopila som, teda sa radšej nič nepýtat , len sa ist radšej pozriet...
paloo
03.05.11,11:27
pochopila som, teda sa radšej nič nepýtat , len sa ist radšej pozriet...
Myslím,že wabi ti dobre poradil,no keď nedáš:)
http://tilia.zf.mendelu.cz/ustavy/551/ustav_551/eltronic_ovoc/_private/skolkarstvi/data/roubovani.pdf
paloo
03.05.11,11:29
dá sa štepiť aj starší strom? Alebo len mladý? Aký starý strom sa už neštepí? Myslím bežný ovocný strom, napr. čerešňa, ktorá už cca 7 rokov rodí.
Každý zdravý strom sa dá štepiť,a môžeš mať na ňom aj viac odrôd.
Silvernola
03.05.11,12:47
pochopila som, teda sa radšej nič nepýtat , len sa ist radšej pozriet...
Lepšie je pozerať sa a pri tom sa pýtať.
Milas265
03.05.11,13:27
Alebo dať si to spraviť za poldeci...:D:D:D
verads
03.05.11,21:24
Zaplatím pol deci, ba aj deci ...:) Asi ja štepiť nebudem ...podla kresby, návodu to asi nie je ťažké, len neviem čo je to ten semenáč... bummm
wabi
04.05.11,06:15
Nuž na to je napríklad google aby človek niečo našiel a vzdelával sa.
Ale stručne. Semenáč, je stromček vyrastený zo semienka. Naň sa potom prenesie - zaštepí či zaočkuje ušľachtilá odroda ktorá má želané vlastnosti - napríklad previslý rast - pendula.
Pozri si v google - termín "ablaktácia" - je to najjednoduchší spôsob štepenia - zvládne každý a je tam 100% úspešnosť a dá sa robiť fakticky kedykoľvek...
Hlavne treba niečo pre to čo chcem aj urobiť - teda pohľadať snažiť sa pochopiť a potom sa opýtať na nejaké tie detaily.
Informácie takto získané sú trvalejšie a cennejšie ako keď ti to niekto povie " po lopate".
verads
04.05.11,10:13
Dakujem pekne , teraz vyzerám ako nejaký debil..ale máš pravdu. Zas na druhej strane nemôže byt každy, a vo všetkom vzdelaný. v určitých veciach som doma ,čo zas napríklad iný nie .. ale v pohode, a dakujem velmi pekne za odpovede. Pekný zvyšok dna.
verads
05.05.11,17:49
Tak dnes som sa bola pytat v záhradkarstve na ten semenáč, a nevedeli čo to je , tam by to asi mali vediet, takže necítim sa ako debil...
Silvernola
06.05.11,02:32
Tak dnes som sa bola pytat v záhradkarstve na ten semenáč, a nevedeli čo to je , tam by to asi mali vediet, takže necítim sa ako debil...

Semenáč je rastlinka vypestovaná zo semena. Nevieme teda vopred povedať, aké vlastnosti bude mať. Ak chceme stromček s požadovanými vlastnosťami, „oklameme“ prírodu – „prilepíme“ kúsok stromku so známymi vlastnosťami.
Mimochodom, máme aj GOOGLE...
legolas
06.05.11,04:57
dá sa štepiť aj starší strom? Alebo len mladý? Aký starý strom sa už neštepí? Myslím bežný ovocný strom, napr. čerešňa, ktorá už cca 7 rokov rodí.

..dá sa štepiť aj starší ovocný strom to je jedno koľko má rokov, ale je potrebné, aby bol na tom strome mladý výhonok a do neho potom zaštepiť odrodu ktorú chceš mať..