Aldan
30.04.11,13:35
som účtovníčk na živnosť, mám asi 4 firmy, s ktorými nemám žiadnu zmluvu, nemám problém s preplatením mojich faktúr. Musím mať s nimi uzatvorenú zmluvu o poskytovaní mojich služieb alebo stačí ústna dohoda.?
Mila123
30.04.11,11:40
ani ja nemám žiadnu zmluvu a fungujem .....ide iba o to, aby si mal napr. možnosť zvýšiť fakturáciu, napr . infláciou spôsobenú....alebo poriešiť prípadné sankcie ...penále, pokuty, a i.
Tweety
30.04.11,11:41
som účtovníčk na živnosť, mám asi 4 firmy, s ktorými nemám žiadnu zmluvu, nemám problém s preplatením mojich faktúr. Musím mať s nimi uzatvorenú zmluvu o poskytovaní mojich služieb alebo stačí ústna dohoda.?
ÁNo, je potrebná zmluva, veď je to obchodný vzťah.
Stanislav 1975
30.04.11,11:42
som účtovníčk na živnosť, mám asi 4 firmy, s ktorými nemám žiadnu zmluvu, nemám problém s preplatením mojich faktúr. Musím mať s nimi uzatvorenú zmluvu o poskytovaní mojich služieb alebo stačí ústna dohoda.?

No určite by si si s nimi mala mať uzavretú zmluvu- keď ti príde kontrola na akom základe vykážeš faktúry a pod.?-a ked ti tie firmy nezaplatia, tak nemáš na akom základe sa domocť svojích peňazí za prácu...
Ale mne je čudné, že tie firmy s tebou neurobili zmluvu, teraz vobec niesú chránení pre prípad,že by si im sposobila nejakú škodu alebo podobné nezrovnalosti keby nastali...
Mila123
30.04.11,11:45
som na 1000% presvedčená že zmluva nemusí byť, dávala som jednu firmu na súd a stačila mi fakturácia ...i keď je to obchodný vzťah......stačí fakturácia.....ak by si nefakturoval, platby by ti uhrádzali na základe zmluvy...v tomto prípade ju musíš mať- je to daňový doklad
Aldan
01.05.11,07:24
ja si tiež myslím že nemusí byť, veď fa sa dá aj na základe ústnej objednávky. myslím, že mám celkom seriozny vzťah s týmito firmami, úhrady mi nikdy nemeškali a vždy oni mali všetko načas ukončené.
evina
01.05.11,07:36
V tomto prípade žiadny zákon nepredpisuje povinnosť existencie zmluvy.

Existencia zmluvy je len v záujme partnerov v prípade možných sporov, resp. rozporov s DÚ. Ale žiadnu povinnosť na jej spracovanie nemáte.
evina
01.05.11,07:55
ÁNo, je potrebná zmluva, veď je to obchodný vzťah.

Pre každý obchodný vzťah vôbec nie je povinnosť zhotovenia zmluvy v písomnej forme.

Z obchodného zákonníka:


§ 272

(1) Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.

(2) Ak písomne uzavretá zmluva obsahuje ustanovenie, že sa môže meniť alebo zrušiť iba dohodou strán v písomnej forme, môže sa zmluva meniť alebo zrušiť iba písomne.

U ktorých zmlúv je písomná forma povinná hovorí ďalej zákon. Sú to napríklad zmluva o predaji podniku, zriadení bežného účtu, zmluva o kúpe prenajatej veci, licenčná zmluva na predmety priemyselného práva, zmluva o obchodnom zastúpení, zmluva o otvorení akreditívu......

Pri výkone účtovníckych prác v prípade, že účastníci nie sú napríklad platitelia DPH, môže sa platba vykonávať i na základe pokladničných dokladov alebo aj ústnej dohody, u platiteľov za splnenia podmienky §71 zákona o DPH.. Riziko konania bez zmluvného vzťahu odvolávajúc sa napr. na obchodný či občiansky zákonník si musí každý zvážiť sám....
marjankaj
01.05.11,08:03
Evinka presne tak.:cool: Predbehla si ma.;)
m.hladka
01.05.11,09:00
Ani ja nemám zmluvy, všetko mám na ústnu dohodu už 20 rokov.

Poznám firmu, ktorá mala zmluvu podpísanu obom stranami a 10 rokov sa súdila o zaplatenie faktúry, kým konečne vyhrala, ale aj tak musel zasiahnúť exekútor.
Takže o čom to je?
verkaz
01.05.11,09:13
Všetko záleží na ľuďoch, aj keď nemá uzatvorenú zmluvu, môže sa stať, že ti nebudú platiť a budeš sa súdovať.
Aj keď zákon neukladá uzatvoriť písomnú zmluvu, môj názor je, že istota je, keď je táto uzatvorená.
m.hladka
01.05.11,09:32
istota čoho?
Stanislav 1975
01.05.11,10:02
Aj keď netreba mať podpísanú zmluvu ale ja osobne by som bez zmluvy nerobil, nemal by som dobrý pocit, jednoznačne by som trval na zmluve...,ja som v tomto troška taký puntičkár, pár krát som sa popálil pri všelijakých ústných dohodách,takže ja im už neverím...-ale to je moj názor a moj postoj...
evina
01.05.11,12:21
Všetko záleží na ľuďoch, aj keď nemá uzatvorenú zmluvu, môže sa stať, že ti nebudú platiť a budeš sa súdovať.
Aj keď zákon neukladá uzatvoriť písomnú zmluvu, môj názor je, že istota je, keď je táto uzatvorená.

Otázka zadávateľa bola, či musí mať podpísanú zmluvu. V prvom rade mu odpovedáme, že nie, žiadny zákon to v takomto prípade neprikazuje.
V druhom rade sú naše osobné názory, ja mám Zmluvy uzatvorené lebo to požadujú klienti.
Mňa by však zaujímalo akú istotu máme keď je uzatvorená /hovorím konkrétne o našej práci - na tú bola otázka/, resp. o koľko väčšiu a na základe čoho to tvrdíme. existuje viacero možností - niekto vystavuje len faktúry /bez zmluvy/ - aká väčšia istota je tu napríklad oproti zmluve? Podľa mojej mienky žiadna. Faktúra je istá forma Zmluvy a o.i. máme tu Obchodný a občiansky zákonník. Ak chce niekto podvádzať a napríklad nezaplatí, tak ho žiadna zmluva k tomu nedonúti. Vo veľa prípadoch je osobná dohoda, osobný kontakt väščou zárukou. Myslím, že niektoré papiere máme radi len tak :)..... Aj odo mňa pýtali pri kontrole Zmluvu , ktorú mám s klientom, na čo som sa usmiala a povedala a musím....odpoveď bola no nemusíte, ale bolo by lepšie. A to nie sú pre mňa argumenty. Každý sa musí ako som písala sám rozhodnúť ako ochráni svoje práva a ako obháji svoje príjmy pred kontrolou a podľa toho sa zariadi.
JankaO
01.05.11,12:30
Súhlasím, že v tomto prípade nie je zákonná povinnosť mať písomnú zmluvu a už vôbec nie preto, že by pohľadávka bola právne vymožiteľnejšia. No druhá vec o. i. je tá, že poisťovňa prípadné poistné plnenie zo zodpovednosti za škody účtovníka podmieňuje existenciou písomnej zmluvy na poskytnutú službu.