Beáta178
30.04.11,14:50
Od 1.1.2011 si nemôžu zdravotníci /napr. zubný lekár/ znížiť základ dane na špecializačné vzdelávanie. Týka sa to aj bežných pobytových školení v zahraničí alebo na Slovensku ? Dúfam, že nie. Ďakujem za radu.
Minna
26.07.11,09:30
Aj ja veľmi pekne prosím o odpoveď na túto otázku, minulý rok som zubnému lekárovi účtovala všetky úhrady za jedno prípadne dvojdňové školenia na Slovensku ako VOZD - réžia (v JÚ), od 01.01.2011 to už teda nie je možné, už to bude len VNZD?

Ďakujem.
Minna
28.07.11,15:35
Prosím, nájde sa niekto, kto účtuje stomatológa a vie odpoveď na vyššie položenú otázku?
Beáta178
12.08.11,08:17
Ahojte, tak som to konečne zistila. Výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 odst. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v inom mieste. Ak ide o výdavky súvisiace s činnosťou stomatológa možno ich po splnení vyššie uvedených podmienok uplatniť do daňových výdavkov.
Mila123
12.08.11,08:22
Od 1.1.2011 si nemôžu zdravotníci /napr. zubný lekár/ znížiť základ dane na špecializačné vzdelávanie. Týka sa to aj bežných pobytových školení v zahraničí alebo na Slovensku ? Dúfam, že nie. Ďakujem za radu.
týka sa to tých, kt. dosahujú príjem podľa § 5 daň. zákona, tuším to bola odp. položka ( § 11) zo základu dane.....
Beáta178
12.08.11,08:23
Ahojte, tak som to konečne zistila. Výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 odst. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v inom mieste. Ak ide o výdavky súvisiace s činnosťou stomatológa možno ich po splnení vyššie uvedených podmienok uplatniť do daňových výdavkov.
Beáta178
13.08.11,06:42
Mňa zaujímali SZČO, konkrétne stomatológ § 6./. Samozrejme podľa ô 5./ napr. zamestnanci majú nárok na vyúčtovanie a preplatenie služobnej cesty na ktorú ju vyšle zamestnávateľ. Neviem ale prečo spomínaš § 11./ odpočitateľné položky, to s tým nemá nič spoločné. Napr. aj vreckové, ktoré sa v minulosti mohlo pri služobnej ceste vyplatiť až do výšky 40% sa od 1.1.2011 musí zdaniť. Takže ja ho už vôbec nedávam, lebo je to výdaj-príjem. Načo si robiť robotu navyše.
Zita5
13.08.11,06:56
týka sa to tých, kt. dosahujú príjem podľa § 5 daň. zákona, tuším to bola odp. položka ( § 11) zo základu dane.....


To bolo asi toto

§ 5 ods. 8
vypúšťa sa druhá veta
Vypustenie možnosti zníženia základu dane zo závislej činnosti zamestnancov, ktorí vykonávajú zdravotnícke povolanie lekára, zubného lekára, sestry alebo pôrodnej asistentky (zdravotníckych pracovníkov), o úhrady za ďalšie vzdelávanie preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období.

§ 5
vypúšťa sa odsek 9
V súvislosti so zrušením možnosti zníženia základu dane zo závislej činnosti zdravotníckych pracovníkov o úhrady za ďalšie vzdelávanie preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období sa vypúšťa súvisiaca povinnosť zvýšiť základ dane v prípade nedodržania podmienok
(javascript:void(0)) ďalšieho vzdelávania.

Pre zadávateľku :
Na stomatológa SZČO platí §6 a k nemu patriace výdavky podľa §19
Beáta178
13.08.11,07:39
Áno to beriem, ale to sa týka ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, ale mňa zaujímali služobné cesty "školenia" a to je ako píšeš § 19./ daňové výdavky, ktoré si môžu uplatniť. Podľa mňa je to už jasné. Díky za ohlasy.