straciela
30.04.11,18:58
Zamestnávateľ nám dal podpísať dodatok k zmluve, v ktorom sa dĺžka pracovného času mení z 37,5 hodín týždenne na 22,5 hod. týždenne. Má to ale jeden háčik...je v nej uvedený len dátum začiatku, kedy nadobúda platnosť tento dodatok, a nieje tam uvedený dátum skončenia tohto dodatku. Aj keď zamestnávateľ hovoril, že to bude len na dobu 3 mesiace, ale v dodatku to nieje napísané. Chcem sa opýtať, či je taká zmluva vôbec platná. A ešte jednu otázku k tomuto. Keďže nebudem mať odpracovaných 5 dní v týždni, ale len 3, budem si musieť tieto 2 dni týždenne do dôchodku nejak dorábať, alebo ako to vlastne je? Ďakujem za rady.
ivka70
30.04.11,17:03
Ak ste to podpisali, tak to platne je.
To, ze zamestnavatel hovoril, ze to bude na 3 mesiace, ste nepodpisali a teda ak sa to bude mat znovu zmenit, musite opat podpisat dodatok k zmluve, ktory to zvysi.
Ak taky dodatok nebude, bude stale platit ze 22,5 hodiny tyzdenne je vas prac. cas.

Do dochodku si nebudes musiet dorabat nic, pocita sa dlzka trvania prac. pomeru, co stale trva.
Akurat kedze budes zarabat asi o dost menej, bude aj tvoj dochodkovy bod za tie roky, kedy budes mat nizsi prijem, ovela nizsi a ovplyvni ti to aj celku vysku dochodku.

Rovnako narok na dovolenku budete mat nizsii, lebo nepracujete 5 dni v tyzdni ale len 3 dni.
straciela
30.04.11,17:15
Ono práve v tom to je, všetci to vtedy podpísali, a teraz podľa jeho slov by to malo skončiť...lenže nič sa nedeje. A ďaľší háčik je v tom, že my vlastne pracujeme ešte viac ako 37,5 hodín týždenne. Dovolenky a paragraf nám prepláca len 4.5 hodiny.
ivka70
30.04.11,17:19
Ono práve v tom to je, všetci to vtedy podpísali, a teraz podľa jeho slov by to malo skončiť...lenže nič sa nedeje. A ďaľší háčik je v tom, že my vlastne pracujeme ešte viac ako 37,5 hodín týždenne. Dovolenky a paragraf nám prepláca len 4.5 hodiny.

To s dovolenkami a paragrafmi je v poriadku, to plati spravne.
Ale v takom pripade nepracujete len 3 dni v tyzdni, ale 5 dni (22,5 : 5 = 4,5)

To, ze robite navyse oproti dohodnutej tyzdennej prac. dobe uz az tam OK nie je.
Plati vam tie hodiny navyse ako nadcas?
straciela
30.04.11,17:21
Nie, platí nám ich len ako normálne odpracované hodiny, vôbec nie ako nadčasové.
Mila123
30.04.11,17:56
dovolenka či iné zákonné voľná sú v normálnej dľžke....t.j. 25, či 20 dní a 7+7 dní, tie sa nekrátia pracovným úväzkom!!!!! len jeden deň dovolenky nebudeš mať platený ako 7.5 hod. (predchádzajúci denný prac. čas) ale iba 4.5 hodiny....predsa nemôžeš byť diskriminovaný tým, že máš 0.600 pracovného miesta aj dovolenku týmto úväzkom prenásobenú......je to v rozpore so zákonom....Zákonníkom práce
ivka70
30.04.11,18:04
dovolenka či iné zákonné voľná sú v normálnej dľžke....t.j. 25, či 20 dní a 7+7 dní, tie sa nekrátia pracovným úväzkom!!!!! len jeden deň dovolenky nebudeš mať platený ako 7.5 hod. (predchádzajúci denný prac. čas) ale iba 4.5 hodiny....predsa nemôžeš byť diskriminovaný tým, že máš 0.600 pracovného miesta aj dovolenku týmto úväzkom prenásobenú......je to v rozpore so zákonom....Zákonníkom práce

To o dovolenke nemas pravdu.
Usetri si nabuduce vykricniky :)
Zakonnik prace definuje narok na dovolenku 4 alebo 5 tyzdnov.
Ak zamestnanec ma rozvrhnuty pracovny cas na 5 dni v tyzdni, ma skutocne narok na dovlenku 4*5 = 20 alebo 5*5 = 25 dni.
Ak vsak je jeho pracovny cas rozvrhnuty len na 3 dni v tyzdni, tak ma narok na 4*3 = 12 alebo 5*3 = 15 dni dovolenky za kalendarny rok.
Mila123
30.04.11,18:06
pozri si Zákonník práce....a potom mudruj......a tie výkričníky???? som svojprávna.....
ivka70
30.04.11,18:11
pozri si Zákonník práce....a potom mudruj......a tie výkričníky???? som svojprávna.....

Tak Zakonnik prace by si si mala nastudovat ty ... skor nez zacnes vypisovat hluposti.
Alebo si aspon pozorne prestudovala, co som ti o prepocte poctu dni dovolenky vysvetlila v predch. prispevku.
Mila123
30.04.11,18:20
Tak Zakonnik prace by si si mala nastudovat ty ... skor nez zacnes vypisovat hluposti.
Alebo si aspon pozorne prestudovala, co som ti o prepocte poctu dni dovolenky vysvetlila v predch. prispevku.
ak ťa to baví...nech sa páči...máš slobodnú vôľu.......
straciela
01.05.11,07:05
Dovolenku a paragraf nám síce platí len tých 4,5 hod...ale nijak nám to nekráti. Máme normál 20 al. 25 dní dovolenku, a 7 plus 7 na dieťa paragraf. Aj tak je to teda ale stratové. Lebo teoreticky ja si odpracujem celý mesiac, a keď mám dovolenku alebo paragraf, zaplatí mi len 4,5 hodiny.