zuzana.dca
30.04.11,19:51
Manžel odchádza zo zamestnania k 30.4. a nástup do novej mu nedovolili k 1.5. , ale kedže je sviatok tak až k 2. 5.. Takže 1.5. je dobrovolne nezamestnaná osoba. Prečítala som si, že musí zaplatiť zdravotné poistenie. Ale neviem ako postupovať, aké su na to formuláre, či zájsť radšej do zdravotnej poistovne... Prípadne, či je ešte potrebné platiť niečo do soc. poistovne, aby sme niečo nezanedbali. Dakujem za každú radu
ivka70
30.04.11,17:57
Musi zajst do zdravotnej poistovne a tam si vypisat prihlasku a sucasne aj odhlasku z poistenia.
Voci socialnej poistoni nema ziadne povinnosti, tam poistenie pre neho nie je povinne a ten 1 den mu chybat nebude.

Nerozumiem ale, aky problem mal zamestnavatel s nastupom k 1.5. Pretoze tento sviatok je dokonca nedela, kedy sa bezne nerobi, teda ho netreba platit a zamestnavatelia normalne uzatvaraju prac. zmluvy k 1.5. prave kvoli tomuto, aby zamestnanec nemal problem s nepokrytym jednym dnom.
Manzel bude mat aj problem s dovolenkou po odpracvoani 60 dni, nebude mat narok na dovolenku za mesiac maj, elbo nebude v PP cely mesiac. :(

Ja by som na jeho mieste trvala uz pri dohadovani prace na pracovnej zmluve k 1.5.
Mila123
30.04.11,18:02
ak by si chcela aby sa prihlásil na 1 deň do SP je neskoro..... jedna možnosť prihlásiť sa na dobrovoľné dôchod. poistenie (starobné + invalidné + RFS) cez poštu , ale to musíš zajtra, retroaktivita tu nie je možná...predpokladám, že nemáš zaručený elektronický podpis.....ale jeden deň mimo poistenia nie je katastrofa.....choď do príslušnej ZP , prihlásiť manžela, ako dobrovoľne nezamestnanú osobu a doplatí si zdr. poistenie vo výške ....46.06:31
zuzana.dca
02.05.11,18:22
dakujem za info, škoda reči, ide o taiwancov a tí si to vôbec nedajú vysvetlit, tu chýba akákolvek logika veci ... ale tiež nerozumiem tomu, ako získali vysokoškolské vzdelanie tie tety čo sedia na personálnom a zabezpečuju zmluvy ...
zuzana.dca
02.05.11,18:25
SP je už passe, tak to nechávame tak. dnes som volala do ZP, vraj stačí nejaké tlačivo vyplnit... no nao zaj nám neskutočne spríjemnili deň... a to muž ukecal exzamestnávatela na dohodu o ukončení prac. pomeru a odišiel o mesiac skôr, keby sme boli čo i len tušili, že mu nedovolia nástup 1.5. čo sme sa dozvedeli min. piatok, tak ostane v robote ešte mesiac :-(
Paula
02.05.11,18:47
dakujem za info, škoda reči, ide o taiwancov a tí si to vôbec nedajú vysvetlit, tu chýba akákolvek logika veci ... ale tiež nerozumiem tomu, ako získali vysokoškolské vzdelanie tie tety čo sedia na personálnom a zabezpečuju zmluvy ...


O čom je táto polemika o logike, inozemcoch a tetuškách? Tetušky snáď pracujú na základe rozhodnutia nadriadených bez ohľadu na vzdelanie (svojho alebo vedenia). A v tomto štáte je to zatiaľ tak, že občan si musí následne sám v zákone vyhľadať, čo a dokedy ďalej, aby niečo nezmeškal :)
zuzana.dca
02.05.11,19:09
O čom je táto polemika o logike, inozemcoch a tetuškách? Tetušky snáď pracujú na základe rozhodnutia nadriadených bez ohľadu na vzdelanie (svojho alebo vedenia). A v tomto štáte je to zatiaľ tak, že občan si musí následne sám v zákone vyhľadať, čo a dokedy ďalej, aby niečo nezmeškal :)
Tá polemika je reakciou na vyšší prispevok, kde Ivka tiež nerozumie aký má zamestnávateľ problém zamestnanať od 1.5., stačí si pozorne prečítat.
A s tým, že by pracovníci nedokázali presadiť u vedenia takúto banalitu, som sa ešte nestretla a snád sa už ani nestretnem. Pre zamestnávatela by začiatok prac. pomeru v nedelu neznamenal absolutne nič, žiadne výdavky, vypisovania, nič. Len nám to skomplikovalo život.
Paula
02.05.11,19:26
stačí si pozorne prečítat



;) ďakujem za poučenie . Na rozhodnutie sa zamestnávateľov - odkedy a dokedy majú spísať pracovnú zmluvu - to vplyv mať nebude.
zuzana.dca
02.05.11,19:38
;) ďakujem za poučenie . Na rozhodnutie sa zamestnávateľov - odkedy a dokedy majú spísať pracovnú zmluvu - to vplyv mať nebude.
Tak potom sú takéto polemiky na mieste, lebo už len tie nám ostávaju, ked je zamestnanec odsúdený na podobné neodborné rozhodnutia
Paula
02.05.11,20:52
Tak potom sú takéto polemiky na mieste, lebo už len tie nám ostávaju, ked je zamestnanec odsúdený na podobné neodborné rozhodnutie


:confused:
veronikasad
03.05.11,05:55
Tá polemika je reakciou na vyšší prispevok, kde Ivka tiež nerozumie aký má zamestnávateľ problém zamestnanať od 1.5., stačí si pozorne prečítat.
A s tým, že by pracovníci nedokázali presadiť u vedenia takúto banalitu, som sa ešte nestretla a snád sa už ani nestretnem. Pre zamestnávatela by začiatok prac. pomeru v nedelu neznamenal absolutne nič, žiadne výdavky, vypisovania, nič. Len nám to skomplikovalo život.
ale znamenal, náklady na 1/12 ročného nároku na dovolenku naviac ...
zuzana.dca
03.05.11,07:45
ale znamenal, náklady na 1/12 ročného nároku na dovolenku naviac ...
no predpokladám, že by to takú velkú firmu nezruinovalo :-). ale tu sa mi zas potvrdila moja pochybnosť o odbornosti milých tiet na personálnom, ktoré stále tvrdia, že vplyv na manželovu dovolenku nástup nie od začiatku mesiaca nebude mať....