tolyaasch
30.04.11,21:02
Dobrý deň, dnes som sa rozhodol zhodiť starú opadanú omietku z prednej časti domu. Chcel by som sa opýtať, či je možné zateplovací polystyrén priamo lepiť na váľkovú stenu alebo či je pred tým potrebné tú stenu omietnuť alebo iným spôsobom pripraviť?

Ďalej chcem tvrdeným polystyrénom obložiť aj sokel domu ktorý je z kameňa. Ako upevním polystyrén na stenu lebo predpokladám že do toho kameňa asi nedokážem navŕtať.

Ďakujem.
220870
01.05.11,05:16
Nepíšete či máte dom odizolovaný,hydroizoláciou?
tolyaasch
01.05.11,05:31
Nie je tam resp. nič som tam nevidel keď som to obíjal. Problém je len s tou jednou miestnosťou lebo ostatné sú už z kvádrov kde izolácia je. Válok je oddelený od základov dvomi radmi pálených tehál. Pripájam obrázok:

http://yfrog.com/h7swg3j


Podlahová rovina je cca 1,2 m od terénu, nie je tam žiaden náznak vlhnutia (1,2 m vysoký kamenný základ to celkom dobre zvláda) Podľa papierov bola tá prvá časť domu postavená v roku 1886 :)
tolyaasch
01.05.11,05:31
ten obrázok sa tam nechce zobraziť:

http://yfrog.com/h7swg3j
Brčo
01.05.11,05:33
Nie som odbornik,ale myslim,ze polystyren tam nepatri.Hlina a aj kamen musi byt difuzne otvoreny von-s polystyren bude posobit ako parozabrana a stena sa uzavrie-nebude "dychat" a zacne vlhnut....a potom zacnu problemy
durisovad
01.05.11,05:40
Ak dobre chapem, valkovy dom znamena dom postaveny z hliny. V TV som videla moderne stavanie takychto domov, omietku robili tak, ze na steny pricapili slamu a tu potom zapatlali riedkou hlinou. Nakoniec to natreli nejakou farbou. Udajne je to nizkoenergeticky dom.
tolyaasch
01.05.11,05:47
Takže radšej omietnuť klasickou vápenno - cementovou + kovová sieť a nechať tak. Nešlo mi ani o to, aby som to zateplil (múr má 60 cm) skôr o to, že hútam nad najlacnejším riešením ala urob si sám nakoľko nemám peniažky na komplikované práce a rôznych "odborníkov".
220870
01.05.11,05:50
Nedajte sa mýliť.Starý dom bol určite omietnutý brizolitom,je to najlepšia omietka akú zatiaľ ľudstvo vymyslelo.Má najlepšie vlstnosti ohladne odvádzania vody zo stien.Môže sa stať že ak dom zateplíte polystyrénom tak vám začnú v interiéri vlhnúť steny.Ten kameň aj keď je v dostatočnej výške nieje zárukou.Poznám stavby kde po zateplení prevhly steny aj na druhé podlažie.Preto odporúčam skôr ako začnete zatepľovať podpíliť dom a vložiť hydroizoláciu.
Starú stenu je nutné zbaviť nesúdržných častí poriadne oškrabyť čo nedrží poometať tvrdou metlou alebo "ryžákom" prípadne oceľovým kartáčom.Staré hlinené steny bývaly niekedy naschvál murované krivo (vrchy padali dovnútra),treba to pred kúpou tepelnej izolácie dobre pomerať a kúpiť rôzne hrúbky izolácie podľa nameraných hodnôt.Alebo to vyrovnať omietkou (lacnejšie je vyrovnanie polystyrénom,m3 polystyrénu je lacnejší ,ako m3 omietky).Po očistení steny je asi najlešie takúto stenu celoplošne našpricovať vápenno cementovým špricom a až na takýto povrch lepiť tepelnú izoláciu.
Sokel ak je moc krivý .Očisťiť najlepšie vystrikať VAP-kou a krivé miesta omietnuť cementovou maltou.Na takto pripravený povrch lepiť styrodur.Styrodur musíte nakotviť ,tj.musíte do neho nartať diery.Vrtať sa dá aj do kameňa.Odporúčam lepiť na plyuretánovú penu v kombinácii s fex lepidlom.http://www.soudal.cz/cz/product-detail.php?evc=4104000
220870
01.05.11,06:03
Takže radšej omietnuť klasickou vápenno - cementovou + kovová sieť a nechať tak. Nešlo mi ani o to, aby som to zateplil (múr má 60 cm) skôr o to, že hútam nad najlacnejším riešením ala urob si sám nakoľko nemám peniažky na komplikované práce a rôznych "odborníkov".
Podpílenie nieje až tak drahá vec.Šikovný chlap to urobí aj sám ak má dosť sily.Stačí na to píla bruchačka a hydroizolácia napr IPA cca za 100€.Ten váš dom by sa dal veľmi ľahko podpíliť je na to doslova ideálne postavený."neni o čom".
Obrázok sa vkladá tak že stlačíte tlačítko---formátovať odpoveď--- prílohy--- pridať odobrať--procházet--vybrať obrázok z PC---stiahnúť---a počkať kým sa načíta obrázok zobrazí sa ponuka aktuálne prílohy.Obrázok sa nedá vložiť ak je veľký alebo má nepodporovanú prílohu.
Klasická omietka na takýto dom vyjde len omálo možno o 15-20% lacnejšie ,ako zateplenie.